Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Umění nemožného (recenze knihy)

čt 30. července 2020      autor: omi      přečteno: 963x      délka: 2 min      komentáře: 5

Umění nemožnéhoKniha popisuje střet dvou velmocí, Klingonské říše a Cardassijské unie, v mlhovině Betreka. Obě strany si činí nárok na planetu Raknal V. Pro obě je z různých důvodů důležitá a obě jsou připraveny o ni bojovat. Jenže střet skončí plichtou a ani jedna strana není v situaci, kdy by si mohla dovolit alokovat větší zdroje na pravděpodobně vleklou válku ve vzdáleném regionu. Do hry tak vstupuje prostředník, který má spor vyřešit. Do vyhrocené situace se zapojuje diplomat Federace, dobře známý Curzon Dax. Navrhne sice řešení, které ani jedna strana nehodlá přijmout, Federace má však páky, jak obě strany proti jejich vůli donutit řešení přijmout. Netřeba dodávat, že Cardassiané ani Klingoni nejsou nadšeni. Lze tedy očekávat, že se situace nebude vyvíjet jednoduše a dle předpokladů.

O tomto incidentu padla jediná kanonická zmínka, a to v epizodě Cesta válečníka. Keith R. A. DeCandido z ní dokázal vystavět neuvěřitelně poutavý příběh plný známých postav. Objeví se tu například již zmíněný Curzon Dax, Lwaxana Troi a její manžel Ian Andrew Troi, Elias Vaughn, Rachel Garettová, Sarek, Uhura, generál Worf, jeho syn Mogh, kapitán K'Mpec, Enabran Tain a další. Autor však zároveň dokázal celý příběh zasadit do historického kontextu dalších známých událostí, jako jsou Bitva o Narendra III nebo Khitomerský masakr a těm tak vytvořit hlubší smysl. Poutavé jsou i vhledy na svízelnou situaci z pohledu každé ze zúčastněných stran. Můžeme se tak těšit na návštěvu můstků, velitelství, kolonií i zapojení tajných služeb všech tří zúčastněných stran. Není to tedy čistě politický, diplomatický nebo válečný příběh. Je to moc příjemná kombinace všech těchto stylů a pevně věřím, že si v této knize najde každý něco zajímavého.


Tato kniha patří do ztracené éry zaměřující se na období mezi smrtí kapitána Kirka na palubě Enterprise-B (2293) a vypuštěním Enterprise-D (2363). Většina těchto knih se točí kolem nějakého konfliktu, protože ty byly v seriálech častěji zmiňovány než například první kontakty či zajímavé objevy. Česká edice je zvláštně pojmenovaná Éra zatracených, nicméně i díky tomu můžeme doufat, že by mohly být přeloženy i další knihy z této série. Pokud vás tato série zajímá, podívejte se na recenze dalších knih, které do této edice patří.

admirál flotily omi
autor: omi
vydáno: čt 30. července 2020
přečteno: 963x
komentáře: 5
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG