Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Všechno nejlepší, trekkies.cz!

út 26. října 2010      autor: Chak.      přečteno: 5423x      komentáře: 20

Happy Birthday! Ano, je tomu tak, portál trekkies.cz letos slaví, ostatně stejně jako klub Trekkies: TNG, krásných pět let své existence. Za tu dobu si prošel spoustou změn, z nichž většina snad byla ku prospěchu. A já teď zvu všechny věrné (i nevěrné ;-) ) čtenáře na malý výlet do historie.

S nápadem na vytvoření Star Trek portálu za mnou přišel Yorick krátce po založení klubu Trekkies: TNG, tedy v červenci roku 2005. Přizpůsobení redakčního systému phpRS a úpravy vzhledu zabraly hodně času. První článek "Můj první con – Festival Fantazie 2005" byl v systému sice už 31.7.2005, ale na oficiální spuštění si nový portál musel ještě chvilku počkat. Registrace prvního čtenáře proběhla až 20.10. Pokud jste s námi byli už v té době, jistě si vzpomenete, že původní představa byla od té dnešní dost odlišná. Mělo jít skutečně o portál - vstupní bránu do světa Star Treku. Jako takový měl obsahovat rozcestník na jiné ST weby, fórum, chat a databázi ST informací. Priority našich čtenářů a uvolněný prostor po skomírajícím serveru TrekDnes nás ale rychle nasměroval jiným směrem. Z portálu Trekkies.cz se stal převážně zpravodajský server, ale označení portál už mu (i přes nevoli některých čtenářů ;-) ) zůstalo.

Jak už jsem naznačil, ne všechny úpravy portálu byly čtenáři a autory přijaty s nadšením. A tak se kromě diskuzního fóra a chatu odporoučel do věčných lovišť například televizní program, veřejná galerie fotek, hierarchické menu i download sekce. Úpravou několikrát prošlo i rozdělení článků a interní galerie do sekcí a to nemluvím o změnách čtenářského, autorského a komentářového modulu. Změn už je tolik, že přechod na aktuální verzi phpRS zabral několik týdnů a na další verzi už ani přejít nemůžeme :-) Bohužel není časově schůdná ani často probíraná výměna redakčního systému za úplně jiný. Ale nikdy neříkej nikdy ;-)

Zvláštní kapitolu v historii tvoří i proces hledání hostingu. Po vystřídání tří freehostingů nám došla trpělivost a přešli jsme na placený hosting. Za zmínku v tomhle bodě stojí chování jednoho nejmenovaného freehostingu, který využil velkého množství přístupů pro svou reklamu. Po uveřejnění článku o CzechTREKu na Novinkách stoupl počet přístupů natolik, že jsme překročili poměrně dost nízký limit přístupů do databáze. Poskytovatel to vyřešil tak, že stránky bez jakéhokoliv varování zablokoval a přesměroval návštěvníky na své vlastní :-) Aktuálně využíváme hosting na SvetHostingu.cz a konečně jsme spokojeni.

Podoba Trekkies.cz  od roku 2005 Do vývoje portálu vnesl svěží vzduch příchod omiho, který prokázal, že své práci opravdu rozumí. Velký kus práce vykonal nejen na vzhledu samotného portálu (starou verzi vidíte na obrázku), ale hlavně na administrační části, která to opravdu nutně potřebovala. Kromě toho portál oživil větší vazbou se čtenáři, ať už se jednalo o soutěž o motto hlavičky v roce 2009 nebo o sbírání odznáčků v letošním roce.

Ale trekkies.cz je především o článcích a všichni víme, kdo je tím hnacím motorem. Little napsal svůj první článek už 5.8.2005 a od té doby pokračuje téměř nepřetržitě. Za těch pět let má na svém kontě uctyhodných 1247 článků, což je téměř 42% všech článků na portálu a při frekvenci jednoho článku na den je to práce na cca 3 a půl roku. Někdy to dokonce vypadalo jako taková one-man-show :-) a pro jednoho člověka je to pořádná zátěž. Nemůžete se tedy divit, že jsme už několikrát diskutovali nad tím, jestli portál nepřenechat propadlišti dějin. Naštěstí se tak nestalo a doufám, že ještě dlouho nestane. Pozitivní vliv mělo hlavně rozšíření autorské základny. V současné době má 112 čtenářů aktivováno autorské konto a 49 z nich napsalo alespoň jeden článek. Celkově už máme v databázi 3023 článků.

Mohl bych tu teď zkusit vypsat i další jména, například Darkknighta a Bedraz, kteří doplňují littla, nebo Bonsaj, která od roku 2006 zajišťuje hromadné objednávky suvenýrů, ale krásné články píšou i lidi mimo klub a na hodně z nich bych určitě zapomněl, takže tímto bych chtěl obecně poděkovat všem, kteří se na tvorbě a udržování portálu trekkies.cz při životě podíleli a podílejí. Jsou to vlastně narozeniny nás všech a tak si k nim vzájemně popřejme hodně sil a ještě více zábavy do dalších X let.

A máte-li rádi čísla, doplním závěrem ještě trochu aktuálních informací. Můžete je porovnat s čísly ve článku Takový byl rok 2008... na www.trekkies.cz

Počet registrovaných čtenářů: 984, z toho 217 tento rok
Počet aktivních (přihlášených) čtenářů: 240 tento měsíc, 456 tento rok
Počet autorů: 112, z toho 49 aktivních
Počet článků: 3023, z toho 524 tento rok
Počet návštěv od registrace na Toplistu (22.11.2005): 884060
Maximální počet návštěv v tomto roce: 1106 (13.5.2010)
Maximální počet zobrazených stránek v tomto roce: 4753 (12.7.2010)
Množství stažených dat v tomto roce: 232 GB
Průměrně za měsíc: 30 GB (pro srovnání březen 2009 - 768 GB)
Článek s největším počtem přečtení: Modrá planeta: Nová generace (20870x)

Tyto rozsynchronizované obvody byly součástí odznáčku Chakotay - rozstříštěný v čase.

admirál flotily Chak.
autor: Chak.
vydáno: út 26. října 2010
přečteno: 5423x
komentáře: 20
Facebook Twitter Google+

Související články:

Nová verze portálu Trekkies.cz  -  ne 15. září 2013
V Praze opět zazní hudba ze Star Treku  -  st 18. července 2012
Techmánie, ST aktivity, dobré jídlo a Silvestr  -  čt 19. ledna 2012
Nový WYSIWYG editor na portále  -  ne 4. prosince 2011
Dovolená  -  čt 25. srpna 2011
Nová verze portálu - jak se zorientovat?  -  ne 13. února 2011
Plánovaná údržba a upgrade portálu  -  po 7. února 2011
Šťastný nový rok 2011 přeje Trekkies.cz!  -  so 1. ledna 2011
Pravidelná údržba portálu a problémy s komentáři  -  st 6. ledna 2010
Komentování na portále  -  st 20. května 2009
Nový redakční systém portálu Trekkies.cz  -  ne 22. února 2009
Změny na portále  -  čt 27. listopadu 2008
Letošní Apríl a budoucnost portálu  -  čt 3. dubna 2008
Určete směr portálu Trekkies.cz  -  ne 6. ledna 2008

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG