Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Vystřihovánka nové Enterprise

čt 6. srpna 2009      autor: Rawen      přečteno: 10980x      komentáře: 16

Papírová enterprise 1 Někomu se líbí, někomu ne. Mně se ale líbila, a protože kromě řady dalších činností se zabývám i tvorbou modelů, rozhodl jsem se vyrobit si ji jako vystřihovánku a jako fanouškovský projekt ji zdarma nabídnout i ostatním, kteří rádi ve své kajutě něco kutí. Každý teď může mít svoji Enterprise!

Papírové modely šířené po internetu se stávají poslední dobou velkým hitem. Jsou levné (obvykle zdarma), často jednoduché a díky rozmanitosti umožňují fanouškům různých žánrů mít doma tu svoji vysněnou loďku, nejen ze Star Treku.

Při troše snahy můžeme najít celou řadu startrekových papírových modelů různé, povětšinou nevalné kvality. Autoři se většinou omezují na vytažení 3D modelu z nějaké hry a jeho následné rozložení v programu pepakura, který rozkládá 3D model na 2D síť. Tyhle modely často trpí nekvalitou textur, špatnou návazností a vcelku nelogickým postupem stavby.

Já sám jsem odmalička lepil modely z ABC a postupem času jsem se i naučil postup jak modely přímo tvořit. Nejdříve jsem zkoušel jednoduchá vojenská vozidla, ale moje láska ke sci-fi brzy zvítězila a já se vrhl na vesmírná plavidla.

A jako první vymakanější model jsem si zvolil loď Enterprise tak, jak byla prezentována v novém filmu. Ačkoliv bych měl výhrady, tak musím uznat, že design nové lodě není tak špatný, jak se mi napoprvé zdál. Práce trvala skoro 2 měsíce. Celý model je tvořen Abíčkovskou "oldschool" metodou bez použití 3D editorů. Snad jen pravítko a tužku vystřídal program Corel, aby byl model připraven rovnou pro tisk. Nová Enterprise byla především výzvou, neboť obsahuje řadu pokroucených a válcovitých částí, u kterých jsem si musel pomáhat speciální kalkulačkou na propočet úhlů zaoblení, zejména u motorů. Dalším problémem byly barvy. Na internetu jsem našel 3 odlišná barevná schémata. Zvolil jsem kompromis a loď má tak lehce modrozelený nádech.

Po skončení prací na počítači konečně nastal den D a já poprvé vytiskl model na kvalitní 160g papír pro laserové tiskárny. Barva se na něm sice olamuje, ale od toho má modelář vodovky, aby retušoval. No pokud si myslíte, že vše šlo takto naostro, není tomu tak. Každý díl byl ještě předem vytisknut na obyčejný papír a zkušebně slepen. To je právě největší "opruz", pokud nějaký model sami vymýšlíte. Po otestování dílů jsem se konečně vrhl na finální variantu na kvalitním papíře. Stavba šla kupodivu velmi dobře. Nenarazil jsem na žádné vyloženě chybné místo.

Ovšem nenechte se uchlácholit. Jste li začátečník, budete si muset na Enterprise nechat ještě chvíli zajít chuť. Pro začátečníky je to přeci jen trochu složitá hračka.

K lepení vám nestačí jen klasické nůžky a lepidlo (Hercules, nejlepší lepidlo na modely). Zapotřebí bude ještě ostrý řezák, kterým budeme nařezávat zlehka hrany v ohybech. Jako vzpěru v pylonech motorů doporučuji použít drátek, ačkoliv i bez něj to drží dobře. Dále se určitě hodí nějaký silný bílý karton o tloušťce cca 1 mm. Ten slouží na podlepování některých dílů, které udělají povrch modelu členitějším. Není to nutné, ale vypadá to líp. Nemáme-li karton, stačí každý z oněch dílů 3x podlepit klasickou čtvrtkou.

Ale přesto všechno by vám stavba neměla zabrat více jak 2-3 odpoledne. Zdaleka to není tak složité, jak to vypadá, to vás jen straším, abyste pracovali pečlivě a mohli si tak doma někam pověsit pěkný startrekový modýlek, který vám budou přátelé závidět a vy na něj budete moci být hrdí.

Enterprise si stáhnete zde:

Papírový model ke stažení.

A já slibuji, že modelů ze Star Treku bude přibývat, už teď se mohou fandové TOS série těšit...

Papírová enterprise 2 Papírová enterprise 3 Papírová enterprise 4

kadet Rawen
autor: Rawen
vydáno: čt 6. srpna 2009
přečteno: 10980x
komentáře: 16
Facebook Twitter Google+

Související články:

Což takhle dát si bitevní loď? [UPDATE]  -  po 18. listopadu 2013
Romulanský dravec  -  so 24. srpna 2013
Hot Wheels: klingonský Dravec  -  st 3. července 2013
Hot Wheels: třída Miranda  -  čt 27. června 2013
Hot Wheels: třída Constitution Refit  -  so 22. června 2013
Hot Wheels: třída Excelsior  -  so 8. června 2013
Hvězdná flotila pod stromečkem  -  pá 18. prosince 2009
Vystřihovánka Travelpodu  -  po 7. září 2009
Oblíbené modely (nejen) lodí se vrátí na trh  -  st 28. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Voyager – svítící verze od Revellu  -  po 19. ledna 2009
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine - fiber optic  -  út 23. prosince 2008
Nové startrekové modely už brzy  -  út 14. srpna 2007
Modely Enterprise 1701 a 1701-E přilétají z bitvy!  -  pá 13. dubna 2007
Modely ve Star Treku – Cousteau  -  so 10. března 2007
Modely ve Star Treku: Deep Space Nine  -  so 3. března 2007

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG