Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Vzpomínka na Trekfest 015

út 12. ledna 2016      autor: Praotec trekkie      přečteno: 2451x      délka: 6 min      komentáře: 2

Festival fantazieLetošní Festival fantazie byl svým způsobem mimořádný nejen pro návštěvníky, ale i pro samotné organizátory. Nejen že byl ze všech dosavadních nejdelší – trval celých dvanáct dnů – ale byl to zároveň jubilejní, dvacátý ročník. V jeho duchu se nesl celý průběh, ale zejména jeden z úvodních pořadů, zaměřený na jednotlivé ročníky, z nichž ty nejzajímavější okamžiky vtipně vytipovala Draky v celovečerním pořadu včetně záludných otázek.

I dalších zážitků na festivalu byla spousta včetně zahraničních hostů. Úžasně zábavný byl Sylvester McCoy, představitel Sedmého Doktora a rovněž čaroděje Radagasta Hnědého z Hobita, Hvězdnou bránu reprezentovali osvědčený David Nykl i představitel doktora Becketta Paul McGillion. Skvělý byl nedělní cosplay, na němž jsem měl tu čest předávat ceny v kategorii sci-fi (potěšil Predátor i Ziina, která jako „alternativní“ Ripleyová svůj plamenomet upustila a teď má od Vetřelce na břiše jakousi bouli…). A to jsem ještě byl předtím rituálně popraven v rámci Skřet Pride coby krásná elfka „Prancezna“ a po vzkříšení krví Melkořinou (v naší dimenzi zvanou fernetem) jsem se rád ke skřetům přidal.

BorgPřišla středa a s ní začal jeden z nejoblíbenějších eventů pro všechny trekkies – další ročník Trekfestu. Hned po zahájení se rozběhly pořady povídáním Radky o ST v sitcomu The Big Bang Theory, který narážkami přímo hýří včetně účasti herců, následoval profil Scottyho představitele Jamese Doohana a opakování přednášky Marka Tvrdého z PragoFFestu o startrekových videohrách, kterých stačila vzniknout celá řada. A další narážky, tentokrát ve Stargate (O’Neill vydávající se za Kirka a mnoho dalších). Další herecký profil, tentokrát nedávno zemřelého Spockova představitele Leonarda Nimoye. I vládkyně skřetů Melkora navštívila Trekfest a zabývala se postavením žen ve všech řadách tohoto seriálu. Další profil byl věnován herci Raineru Schónemu, představiteli Esoqqa z Nové generace, Tai jsem pak vystřídal já, abych pod přísahou utajení odhalil některé aspekty (samozřejmě vůbec neexistující!) Sekce 31 v seriálu, v románech, fan filmech i v onlinové hře. Po mně nastoupil Johnak s povídáním o sérii Deep Space Nine a po promítnutí filmu Národ Star Treku následovalo další kolo plnění odznáčku Vypravěč. Čekalo se, kdo se zúčastní, ale ze všech soutěžících jsem se nakonec přihlásil jen já. Vyprávěl jsem příběh Lyndsey Ballardové z Voyageru, která chce po návratu na Kobal své planetě pomoci před útoky Vaadwaurů a rozhodne se oživit mrtvého Harry Kima z rozdvojeného Voyageru.

Jablka :)Ve čtvrtek nás po skvělé epizodě Trable s tribbly Xyll seznámila se zpracováním a vývojem startrekových uniforem. Poté vystoupil Grit du Alatriste s osvědčeným povídáním o Klingonech a po něm Johanson, který líčil obtíže při správném „dosazování“ českého dabingu. A opět Tai s dalším hercem, tentokrát Danielem Davisem, který ve dvou epizodách Nové generace ztělesnil obávaného profesora Moriartyho. Během odpoledne proběhl po PragoFFestu již druhý pokus o mou resekvenaci a omlazení, ovšem opět neúspěšně. Lebel připomněla řadu dalších rolí představitele kapitána Picarda, sira Patricka Stewarta, paní skřetů Melkora se zabývala tématem homosexuality a jeho zpracování ve Star Treku a po dalších dvou pořadech na téma genetika a rozmnožování jsme zapůjčili posilovnu Draky pro její oblíbenou talk show Uffolněte se prosím, po níž následovalo Ziinino povídání o Galaxy Questu a jeho promítání.

TáborákV pátek po úvodní epizodě Grit vyprávěl, jak přibližuje Star Trek dětem na prázdninových táborech a larpech, Xyll nás informovala o nejnovějších počinech v oblasti startrekových fan filmů (na Axanar se opravdu moc těšíme!) a Annie tematicky navázala povídáním o posledním vývoji nejnovějšího českého fan filmu Skryté hry, v němž dostala větší i menší role řada fanoušků. Jakub Marek seznámil zájemce s knižní řadou věnovanou Voyageru po návratu do kvadrantu alfa i později po ničivé invazi Borgů (z trilogie Destiny). A opět se ujala slova Xyll, aby shrnula nejnovější dění v oblíbené hře Star Trek Online včetně probíhající války s Iconiany – a hned na místě jsme navázali kontakty s dalšími českými hráči. Riker hovořil o dalších rolích startrekových herců a Jakub Marek se zabýval aspekty možného rasismu. Od pěti odpoledne proběhla v kině derniéra záznamu inscenace divadla Tyjátrek Dvanáct myslí, načež Tar-ara přiblížila činnost další ze špionážních služeb – samozřejmě cardassijského Obsidianského řádu. Ziina připomněla nejnovější počiny nezastavitelného fenoménu Williama Shatnera a celkem logicky ji vystřídala opět Tai s povídáním o první z knih Leonarda Nimoye „I am not Spock“. A pak se už připravil oblíbený ohníček a začal několikahodinový Večer písní Klingonských, v hlavní roli Grit du Alatriste (ale i další). Zpívaly se písně startrekové i klasické country a došlo i na písničky z divadla.

Slyšíte mě? :)V sobotu po epizodě s Jem’Hadary následovala přednáška o jejich vládcích Vortech od Allarin. Samuel se rozhovořil o činnosti klubu CZ Kontinuum, který letos na podzim oslavil 20 let své existence. Karel „Margh“ přiblížil výrobu masek a dalších propriet pro kostýmy na své základně Titan. Opět Kuba Marek s knížkami, tentokrát o problematice Typhonského paktu, vzniklého po invazi Borgů z trilogie Destiny. Trochu na své vlastní vyprávění z odznáčku jsem navázal přednáškou o rozdvojeném Voyageru v samotné epizodě, v románech i v misi Star Trek Online. Iconer se rozhovořil o všech možných hologramech, které se v ST objevily a sehrály větší či menší roli, především o oblíbeném Holodoktorovi z Voyageru. Velký úspěch měla Tess se svým oblíbeným tématem „úžasné a skvělé“ Mary Sue, tentokrát v románu Vulcan!. Riker se opět zabýval problematikou Star Treku jako náboženství a poté jsme se vraceli s posádkami seriálu (a Bílou Vránou) v čase od 19. až po 21. století. Flash nám přiblížil produkci a natáčení inscenace Dvanáct myslí, kterou jsme viděli v kině, a pak již následoval velký večer pořádaný klubem Trekkies:TNG k 10. výročí oblíbeného portálu. Byl vyplněn především řadou soutěží – čtení textu s poslechem zpožděného vlastního hlasu, rychlopojídání Kirkova jablka, skládání obrázku aj. Navíc jsme se dozvěděli o úpravách v odznáčkové soutěži a zpřísnění nároků na vyšší hodnosti. Po ukončení oslav vypouštěním lampionů štěstí na nedaleké louce se Grit vrátil k tématu sexuality ve Star Treku a navázala Lebel na známé téma „slashe“.

Fanda :)Přišla neděle a s ní konec Trekfestu i celého Festivalu fantazie. Na závěr se pro zájemce pouštěl první z nových filmů z roku 2009 a pak jsme se už rozjeli domů či na pokračování dovolené jinde.

Letošní Trekfest se opravdu vydařil, pořady byly dobře připravené a zaujaly řadu diváků. Dobře jsme se pobavili a popovídali si s kamarády, ať už v přednáškových prostorách či jinde. Díky všem za povedený Trekfest – organizátorům, přednášejícím i divákům – a na shledanou na další conech a akcích.

Live long and prosper!
Praotec trekkie

Zdroj: www.kontinuum.cz
komodor Praotec trekkie
autor: Praotec trekkie
vydáno: út 12. ledna 2016
přečteno: 2451x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Související články:

TrekFEST 2016  -  čt 14. dubna 2016
John de Lancie bude na sklonku roku v Praze  -  pá 21. listopadu 2014
Program pro váš PragoFFest  -  po 6. ledna 2014
Festival fantazie z pohledu (B)orgů II.  -  čt 11. července 2013
Festival fantazie z pohledu (B)orgů I.  -  st 10. července 2013
Festival Fantazie 2013: Z Bradavic do soudní síně  -  út 9. července 2013
Obsah krosny na Festival fantazie  -  čt 27. června 2013
Svědci Abramsovi na Festivalu fantazie  -  čt 20. června 2013
Warp 03 [VIDEO]  -  čt 6. června 2013
Další program v Chotěboři  -  st 29. května 2013
Zábava na Festivalu fantazie  -  čt 16. května 2013
Star Trek na FF - slíbené pokračování  -  po 8. dubna 2013
Zpráva dne: Star Trek na Festivalu Fantazie  -  út 26. března 2013
TrekFEST na letošním Festivalu fantazie  -  čt 7. března 2013
Báječný Trekken na Koprconu 2012  -  čt 6. prosince 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG