Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Zkraťte si čekání na Star Trek seriálem The Orville

st 20. září 2017      autor: Bedraz      přečteno: 2172x      délka: 3 min      komentáře: 8

OrvilleDo dvouhodinové premiéry Star Trek: Discovery už nám chybí jen pár dnů a toto čekání si lze zkrátit jinou sci-fi sérií ucházející se tento podzim o přízeň diváku – „dramedií“ The Orville. Ta má za sebou dvě odvysílané epizody a první dojem není vůbec špatný. Jak jsme již informovali, jedná se o srdeční projekt Setha MacFarlana, který byl tak nadšen svou krátkou zkušeností z natáčení seriálu Star Trek: Enterprise (cameo role podporučíka Riverse v dílech „The Forgotten“ a „Affliction“), že se odvážně vydal tam, kam se dosud žádný úspěšný americký „bavič“ nevydal… od animovaných sérií k hrané, od přímé zábavy k „dramedii“. :) A navíc s odvahou říct, že už má dost temných sci-fi a dystopií, že můžeme těšit na à la TNG představení. Nu, jak se to zatím daří?

posádka lodě USS OrvillePremiérový díl „Old Wounds“ (vysílán 10. 9. 2017, režírovaný Jonem „Iron Man“ Favreau) nepřináší o moc víc informací (ani vtipů), než jsme se již dozvěděli z podařeného traileru. Průzkumná loď USS Orville (písmeno U zde reprezentuje Unii, místní verzi Federace) získává nového kapitána – Eda Mercera (Seth MacFarlane) – a představuje se její posádka (kdo si má safra pamatovat všechna ta jména po prvním díle, že? :)). Nicméně pokud vám bude připadat povědomá šeflékařka, máte pravdu – je to starší Kasidy Yatesová-Sisková, tedy herečka Penny Johnson Jerald, zde v roli doktorky Finnové. Do různorodého mixu pro zpestření vztahů záhy přibude jako jediný dostupný první důstojník Mercerova ex-manželka Grayson Kellyová (Adrianne Palicki) a může se vyrazit na startovní misi! Její úspěšné zakončení asi nikoho nepřekvapí, ale přesto závěrečná scéna dává tušit, že se zde hodně půjde i po historické lince postav a že ryze osobní bolehlavy na sebe jistě nenechají dlouho čekat.

Druhý díl Command Performance (vysílán 17. 9. 2017) uvítal v režisérském křesle protřelého startrekového veterána Roberta Duncana „Parise“ McNeilla a zaměřuje se na křest ohněm šéfky bezpečnosti Alary Kitan (Halston Sage), která se po únosu kapitána a prvního důstojníka a vtipně nečekané indispozici druhého důstojníka stává velitelem lodi. Děj se tedy štěpí na trable unesených, komplikované jejich společnou minulostí, a úspěchy a neúspěchy mladé důstojnice. Neméně zajímavou se však nakonec ukáže i okrajová  „indispoziční“ linka druhého důstojníka Bortuse (Peter Macon).

Pak už se jen zbývá těšit na další díl, který se z nedělního vysílacího času přesouvá na čtvrtek, kde se od 21. 9. budeme se seriálem setkávat pravidelně. Režírovat tentokrát bude u trekkies vyzdvihovaný i proklínaný Brannon Braga a ponese název „About a Girl“.

Jaké jsou moje osobní dojmy? Pilotní díl nemusí být úplně přesvědčivý – částečně kvůli spoilovaní v traileru, částečně kvůli opravdu neobvyklému formátu „dramedie“. (Představte si pod tím třeba M.A.S.H., v úvodu seriálu je také těžké říct, jestli se „najde“.) Druhý díl však podle mě vyznívá výrazně lépe – a navíc je to pomrkávání směrem hned k několika startrekovým epizodám, nejvíce asi The Menagerie a The Cage. Humor a drama se střídají přiměřeně a ve většině případů i uvěřitelně. Navíc poslední teaser hláška na další pokračování je prostě perfektní vystižení žánru – je to vtipné a může z toho být drama. :)

Věřím tedy, že si The Orville své příznivce najde – obzvláště pokud mu bude poskytnut dostatečný čas. To je samozřejmě v dnešním televizním světě hodně ošemetná věc, ale proč nezůstat společně se Sethem MacFarlanem optimistou a nepopřát seriálu pár povedených sezón.

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: st 20. září 2017
přečteno: 2172x
komentáře: 8
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG