Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Stuart Baird: do Nemesis jsem vložil to nejlepší

so 2. ledna 2010      autor: little borg      přečteno: 3987x      komentáře: 161

Vložit nový komentář

praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 11:47
\\//_: Myslím, že Baird odvedl opravdu dobrou práci. Nedá mi to a opět napíšu, že Nemesis je pro mne spolu z ST8 (z TNG posádky) a ST2 + ST6 (z posádky TOS) jeden ze čtyř nejlepších Treků vůbec. Bohužel pro Bairda jeho film potopilo nejenom studio (mizivou propagací), ale také fanoušci (mizivou návštěvností).

Co se týká podpory Paramountu, lze ztrátu víry v komerční úspěch filmu omluvit zklamáním z tržeb z regionu US/Kanada.

Nerozumím však tomu, proč mnoho trekkies považuje Nemesis za opravdu špatný film a dává jej na kvalitativní úroveň ST5.
Jistě, má své chyby, ale to snad každý z Trek filmů.

P. S. 1: Připadá mi, že z naší komunity trekkies zde na webu jsem jediný, komu se nejen Nemesis líbí, ale má jí rád (ale rád bych se mýlil)

P. S. 2: Zajímalo by mě (podnět pro diskuzi), co podle Vás Nemesis chybí k tomu, aby se vyrovnala nejlepším dílům ze sér
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 11:54
Zase ten limit znaků grrrr:-(: ie všech filmů a zda někoho z vás napoprvé moc neoslovila a zalíbila se mu/ji až po několikerém zhlédnutí (přiznávám - můj případ).
Star Trek - The future already today©
poručík Veczi
Veczi - so 2. ledna 2010 - 12:11
muj teda ne..proste me to nejak neoslovilo
poručík Tommy
Tommy - so 2. ledna 2010 - 12:14
Mně se ten film celkem líbil, ale je fakt, že mohl být lepší.
poručík Jurry
Jurry - so 2. ledna 2010 - 12:44
Já teda souhlasím s Poluxem. Z posádky TNG je u mě na 1. místě a hned za ním je první kontakt. Nechápu jeho neúspěch a tomu že se někomu nelíbí. Navíc efekty jsou suprový a nějaká vesmírná bitva tam taky byla, ale o tom Stra Trek není. Podle mě je jenom škoda že se filmy zase vrátili ke Kirkovi i když 11 film se mi moc líbil.
poručík Veczi
Veczi - so 2. ledna 2010 - 13:31
no ja treba mam rad mj. Vzpouru
podporučík Khan
Khan - so 2. ledna 2010 - 13:34
Nemesis: Podle mně jediné, co ST X chybí je náboj. Ten film má vše, co dobrý ST má mít, ale je unylý a nudný. Dřív mi také vadilo, že jsou tam pasáže, které v lepším případě postrádaly logiku, v horším to byly nesmysly, ale po příchodu STXI jsem musel přehodnotit tohle stanovisko.
kadet Lukáš
Lukáš - so 2. ledna 2010 - 16:28
souhlas: Souhlasím s Poluxem, ST X: Nemesis, je pro mě druhým nejlepším ST filmem (už proto, že na TNG jsem vyrůstal) a líbil se mi hned od začátku. Prvním je u mě První kontakt, třetím Khanův hněv. Naproti tomu, nemám rád Star Trek (2009). Neuvádím, že je to XI, pro mě to žádné pokračovaní není. :-D
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 17:31
Proč ?: Já vám přesně řeknu proč se Nemesis většině lidí nelíbí. 1) Neuvěřitelně složitý a zamotaný děj, který dává smysl jen zarytým fandům TNG. Ale to je u všech filmů z tohoto prostředí. Vyžadují znát děj seriálu, na rozdíl od filmů z prostředí TOS, kde to není k samotnému pochopení filmu vůbec nutné. U Nemesis, kdo neviděl, nebo spíše nehltal seriál, vypíná po pěti minutách, neboť mu to nedává absolutně žádný smysl. 2)Pokud někdo nemiloval ST už předtím tak tohle ho nejen nepřilákalo, ale naprosto odradilo (Vlastní zkušenost. Viděla jsem to asi před 2 lety, a po shlédnutí filmu, jsem omdlívala už při vyslovený slova Star Trek. Tedy do okamžiku než mě přítel téměř násilím dotáhl do kina na STXI, od té doby jsem fanouškem a pochopila jsem že nemusí všechno kolem ST být, nudné, neakční, nepochopitelné a přeplácané.) To jsou hlavní důvody, proč Nemesis ST pro nefanouškovskou veřejnost pohřbil
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 17:32
STXI ho opět vzkřísil. A myslím že ať by Paramount propagoval jakkoliv, Nemesis by to u nefanoušků nepomohlo ani náhodou.
poručík Jacob
Jacob - so 2. ledna 2010 - 18:24
Ale pomohlo... Propagace je věc kouzelná. ;o) Nemesis je dle mého soudu vynikající, ne nejlepší, ale vynikající film ano. Vždy se na ni kouknu rád znovu a v kině to byl naprosto dokonalý zážitek, mnozí si vzpomenou... ;o))
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 18:37
For Jacob: Jasně, to je možné, ale netvrď mi, že jsi byl nefanoušek než jsi to viděl, nebo že jsi neznal seriál TNG. O těchto lidech já mluvím, to jsou totiž hlavně ti, kteří Nemesis nesnáší. Já jako pravověrný milovník TOS mám taky ráda ST VI, přesto že ostatní tvrdí že je to špatný film. Jde o to co se ti líbí v rámci celého ST.
poručík Jacob
Jacob - so 2. ledna 2010 - 18:40
Aaaaaa... VI je naprosto úžasná. ;o) Tu já miluju.
komodor William Kirk
William Kirk - so 2. ledna 2010 - 19:41
Já patřím k těm, co Nemesis opravdu NEMÁ rád. Přijde mi to ponuré a překombinovaný, zbytečně složitý, zamotaný, komplikovaný děj, když museli letět najít B-4. Navíc nudné. Několikrát jsem to chtěl odkoukat znovu celé, ale nevydržím u toho. No a samozřejmě Tom Hardy. Herec je to jistě skvělý, ale z jedné ruky mu tady koukal dudlík a druhou chtěl odpalovat ničivou superzbraň a zničit kdeco – asi jediná vtipná věc ve filmu, ale takhle tvůrci asi nezamýšleli. A Rémani? Vypadali jako nepovedení upíři. To mi přijde také slabé – už je lepší, když vypadají jako lidi ve Vzpouře, než jako upíři. Po Nemesis jsem vlastně „odpadl“ jako fanoušek a skomíral do Abramse, který pro mě byl totální konec. Po AbramsTreku jsem však Nemesis přehodnotil na poslední Star Trek, oproti tomu, co předvedl Abrams, považuji Nemesis skoro za malý zázrak. Jediné pořádné v Nemesis byla podle mě hudba od Goldsmith (co za většinou d
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
komodor William Kirk
William Kirk - so 2. ledna 2010 - 19:41
(co za většinou děs vybrali u Varese na CD je věc jiná). Jinak nerozumím srovnávání se Star Trekem V: pětka je přeci akční komedie / parodie, zatímco Nemesis vypadal jako pokus o horor (pro mě byl horor to dokoukat :-) a to mám TNG opravdu rád… Z TNG filmů mám nejraději Vzpouru… ST: VI je paráda. Jinak patřím k mezi dva lidi (to tak typuju), co považují Star Trek V za nejlepší film (tím druhým bude W. Shatner :-)).
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
poručík Veczi
Veczi - so 2. ledna 2010 - 19:42
tak mi rekni co jsem ja kdyz se mi nemesis nelibi...znam vsechno a stejne mam porad stejny nazor tak vocogo teda?
kadet hawkey_CZE
hawkey_CZE - so 2. ledna 2010 - 20:14
Star Trek Nemesis: Moje hodnocení je značně zkresleno tím, že pro mě osobně je Star Trek světem svět 24. století, tedy svět Picarda, Siska a Janewayové. Je to tím, že jsem vyrostl na TNG, která mě naprosto dostala a dodnes se na tento seriál rád dívám. Na filmech s Picardovou posádkou je bohužel vidět, že studio Paramount na nich zapeklitě šetřilo a dost přistřihávalo tvůrcům křídla. Nemesis není špatný film, pro mě je z doby TNG na 3. místě (po Prvním kontaktu a Vzpouře), ale jak už tu kdosi napsal, člověk neorientující se ve světě TNG nemá moc šancí mít ho rád. Myslím, že děj filmu je jasně orientován na fanoušky, ne na "normálního" diváka. Jakýto rozdíl oproti poslednímu Abramsovu dílu... Já však tvrdím, že Abrams neotevřel novou kapitolu Star Treku, ale zcela jiného světa...
praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 20:44
1: Tak jsem rád, že nejsme sám, kdo ST10 nezavrhuje. Co se týká výtky, že film není přístupný nefanouškům - je to pravda, ALE tvůrci film koncipovali především pro fanoušky a celý film je postaven na tématu "konec cesty jedné generace", tzn. rozloučení všech, kteří se podíleli na TNG s jejími fanoušky a poděkování jim za jejich podporu. Dokonce i marketingová kampaň k filmu byla na tomto postavena.

Požadovat po Nemesis větší vstřícnost k "nevědoucím" je pak podobné vyčítat škodovce, že se v rychlosti nevyrovná formuli (špatné přirovnání, ale víte, kam mířím) - film prostě nebyl zamýšlen k výše uvedenému, buď to akceptujete, nebo ne.

Opačný extrém je samozřejmě Abramsův počin, primárně zacílen přinést svět ST co nejširšímu okruhu zatím nedotčených a kašlat na trekkies, ale to je jiné téma.
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 20:45
2: Komplikovanost děje - nemyslím (co je složitého na kostře pátrání po pozitronové signatuře > nalezení B4 > setkání s Shinzonem (dle rozkazu flotily) > únos Picarda > jeho vysvobození a útěk > konečný střet), ale budiž.
Tom Hardy - souhlasím, není to špatný herec, ale na Stewarta jako přímého hereckého partnera nemá, větší charisma postavy by také neškodilo.
Ne/logika příběhu - snad až na kostrbatý plán, jak na Enterprise dostat svého špeha B4 (potom bychom ale přišli o ve světě ST unikátní honičku s Argem:-) a přílišnou bezproblémovost při likvidaci senátu a uskutečnění tak státního převratu (jak znám Romulany tohle by Shinzonovi u Tal Shiar neprošlo:-) nepovažuji scénář za vyloženě děravý jako ementál.
Rémané - pravdou je, že jsem si jejich podobu také představoval jinak, ale nevadí mi (a na rovinu: pro příběh, vyjma místokrále, ani nejsou moc podstatní).
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 20:46
3: Odpůrcům i uctívačům Nemesis doporučuji přečíst románový přepis J. M. Dillardové, dočtou se o spoustě věcí ve filmu se nevyskytlých (o minulosti jednotlivých postav a jejich motivaci aj.) plus úryvky z pre/produkční fáze filmu vč. fotografií (kde se dozvíte i to, že při návrhu vzhledu Rémanů se inspirovali filmem Nosferatu - tzn. podobnost s upíry byla záměrná:-).
Star Trek - The future already today©
podporučík sorc
sorc - so 2. ledna 2010 - 21:02
Tak můj názor... Nemesis není jasně nejlepší film, ale úplně špatný taky ne. Ne že by se mi nelíbil když jsem ho viděl, znám lepší ale rozhodně mi Nemesis nevadí. To je můj názor.
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 21:34
Myslím, že takové to nemůžu se dívat na to, protože neznám všechny předchozí díly a tudíž bych to vůbec nepochopil se až příliš přehání, zejména v případě ST. Jsou stovky filmů, které diváka hodí přímo doprostřed děje a divák si až teprve v průběhu vyvozuje z nepřímých náznaků v konverzaci postav, co vlastně předcházelo událostem ve filmu. Takových filmů je dost, dokonce je to celkem běžná filmařská praxe a nikdo se kvůli tomu nerozčiluje. Aspoň tedy u těch jiných filmů. Po ST XI jsem se setkal s lidmi, kteří mi řekli, že ten film byl sice nářez, ale že ,,že mu moc nerozuměli, asi proto že neznali předchozí díly''! No... A teď mi řekněte kam dál bychom tedy měli zacházet s tím zjednodušováním a osekáváním ST, když ta složitost není až tak velkým problémem. Velkým problémem je právě tenhle předsudek. Porazíme ho tím, že se mu budeme snažit donekonečna vyhovovat?
praporčík Ondra
Ondra - so 2. ledna 2010 - 21:36
Já ho viděl několikrát!
naposled v originále bez titulků
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 21:45
For Lukas: Pro mě to není žádný předsudek, ale realita. Když neznáš seriál ani si neškrtneš. V celým filmu ti nevysvětlí, jak to bylo a je vlastně s těmy Romulany a Remany. a přitom by stačily dvě správně vystavěné věty. Kdo nezná naspaměť Picardův životopis, je mimo a neví o co go už po první půlhodině. opět stačilo škrtnout pár stupidních větiček za scénáře a nahradit je maličkým připomenutím. Stejně tak otázka androidů a tak dále a tak dále. A pokud to mělo být rozloučení, jak tu někdo psal, cílené jen na fanoušky, tak to teda moc nevyšlo. A myslím že to tvůrcům muselo dojít, že to nevyjde. Ale chápu, že ty (a někteří ostatní co tu jsou), jako ti co znli selou TNG před filmem názor neznalých jedinců prostě nemůžou pochopit. To co vám přijde jasný a srozumitelný, bylo pro nefanoušky a neskalní fanoušky naprosto nepochopitelné. Bohužel, proto film dopadl tak jak dopadl. Tvrdě na hlavu...
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 21:55
For Althea: Já jsem teď mluvil spíš obecně. ST X byl, a to není žádné tajemství, dělám především pro fanoušky, takže v tomto konkrétním případě se tam opravdu hodně těžilo ze znalostí seriálu.

Nějaké ty vysvětlivky pro diváky neznalé předchozích událostí jsou ve filmech a to i u ST běžné a řekl bych, že pro inteligentního diváka jich bývalo ve ST vždycky dostatek. (přičemže tedy jak jsem říkal v případě ST X byl zaměřen především na fanoušky znalé seriálu)
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 22:01
Ale co se Nemesis konkrétně týče, tak já nepovažuju žádný z těch deseti ST filmů za špatný a to ani Nemesis. (Při čemž tedy víc radši mam ST II, IV, VI, VIII a IX.) Řekl bych že vystřižené scény by film udělali zajímavějším (včetně toho že by tam bylo i více zmínek o událostech předcházejících filmu). Slabým místem filmu podle mě byly akční scény, které byly do ST X příliš vnuceny snahou udělat ST akčnější a drsnější. Zabraly víc filmového času, než kolik toho filmu daly. Podle mě prostě ve ST X akční scény nefungovaly tak jak měly. Oproti tomu takový ST II tu akčnost neměl zas tak rozsáhlou, ale ve ST II to mělo ten správný náboj. U ST X podle mě ten náboj docela chyběl.

Ovšem pokud jde o reklamu, tak tam je to jasné. Propagace toho filmu byla Paramountem dost podceněna a proto i tržby nebyly takové, jaké mohly být. Ačkoli se to nemusí zdát, tak reklama je skutečně silným nástroj
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 22:23
Všeobecně: Já mám takový jeden názor. A týká se ST všeobecně a je to vlastně důvod, proč vznikají tak vášnivé debaty právě třeba kolem Nemesis nebo STXI. Jde totiž o to, že fanoušci ST tak nějak nevědí, co vlastně chtějí a jak by filmy a seriály z jejich oblíbeného prostředí měli vypadat. Jestli chtějí hodně akce, nebo málo akce, jestli to má být spíš komedii, akční film nebo čistokrevné sci-fi. Zda chtějí hodně efektů, nebo zase málo efektů. Jestli je lepší větší spád děje, nebo dlouhé filozofické úvahy. Prostě jedni chtějí tohle a jiní zase tamto. Nemůžou se rozhodnout, jestli chtějí aby ST fenomén přežil a získal nové fanoušky a to i za cenu určitých ústupků a změ, nebo naopak chtějí to co bylo zachovat neměné a nechat tak St na plátnech kin a obrazovkách zaniknout společně s původními fanoušky. To je důvod proč někteří Nemesis zatracují a vychvalují STXI a jiní zase naopak, protože právě pr
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 22:30
pokračování: , protože právě propastný rozdíl mezi těmito dvěma snímky rozdmýchává odvěký konflikt fanouškovské základny až k bodu varu. A přitom by možná stačilo, kdyby na obou pomyslných stranách zkusily najít trochu víc tolerance. Kdyba lidé kteří Nemesis nesnáší uznali, že tento film vznikal s láskou a že skutečně nebyl tak špatný a nemožný a nepochopitelný a jeho fanoušci ho mají rádi právem a naopak lidé co zatracují STXI by měli uznat že Abramsův jedíný cíl skutečbně nebyl zašlapat vše co bylo do země a že Orci A Kurtzman nepsali scénář se škodolibou radostí a snahou zabít vše co v ST bylo. Nezapomeňte na Vulkánskou filosofii a význam IDIC. Není to hezký příklad rovnováhy vesmíru :)
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 22:46
Já bych řekl, že to vidíš špatně. A tedy ten poslední odstavec z toho špatně vyvozuješ.
(Co se IDIC týče, tak to nemůžeš brát jako omluvu pro jakýkoliv čin.)
Více akční či méně akční? Obojí. Komedie nebo thriller? Obojí. Svižnost děje nebo filosofie? Obojí! Myslím, že mnozí z nás moc dobře vědí, co chtějí. Je vůbec ale možné, aby ST takovýhle byl? Rozhodně ano. Byl takový totiž vždycky a to už od TOSky. Od svého začátku vždy nabízel pro každého něco. My se nikdy nedohodneme, která epizoda byla nejlepší, ale všichni se shodneme na tom, že ST máme rádi. A ač jsme každý tak rozdílní, ST nás všechny spojuje a nám všem a vždy rovnoměrně nabízí od každého něco. A tomuhle já říkám IDIC. Nejen za ztrátu konzistentnosti vesmíru ST kritizuji nový film (na to jak je ST vesmír rozsáhlý byla ta konzistentnost vždy na vysoké úrovni a mnoho fanoušků si jí vždy vážilo). Ale kritizuji nov
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 22:47
...Ale kritizuji nový film i za odklon od té rozmanitosti a zaměření na jeden konkrétní směr, což ostatně nový film dost veřejně proklamuje.
poručík Tommy
Tommy - so 2. ledna 2010 - 22:50
Kdyby...: V tom filmu, kdyby Enterprise vyslala nouzový signál té flotile lodí, která na ně čekala a oni přiletěli a bojovali se Shinzonem, bylo by to myslím zajímavější. Ještě kdyby Romulané bojovali s Shinzonem proti Federaci.
podporučík Lukas
Lukas - so 2. ledna 2010 - 22:59
For Tommy: Jasně, jenže právě proto scénáristi naschvál strčili Enterprise do cesty Basenův zlom ve kterém nefungovala vysílačka. Ale taky myslím, že ta bitva by s celou flotilou byla zajímavější. I když film by to až tolik nevylepšilo.
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 23:05
For Lukas: Já IDICem nic neomlouvám, já jen přirovnávám. A hodnotím Nemesis kontra STXI, ne staré filmy a seriály. Na nich se sice většina shodne, ale také se většina shodne na tom, že tak už se dneska netočí a ani při víc než troše dobré vůle točit už nebude. A Ano čekala jsem že se ozveš s tím "Obojí" ale jak si kdo představuje obojí. Ukážeme si to na příkladu právě (a pouze Nemesis versus STXI. Předvedu ti jak jsem myslela to, že tyto filmy jsou přesné opaky.A použiju argumenty proti nim z tohoto a jiných stránek. TO či to je špatné, proto :1)Nem. má moc složitá děj X STXI má příliš jednoduchý děj. 2)Nem. je málo vtipná X STXI je moc vtipný. 3)Nem. má příliš špatně volených akčních scén, které ruší děj X STXI má příliš dobře udělaných a zvolených akčních scén, které ruší děj. 4)Nem.mla nulovou propagaci X STXI měl zbytečně silnou propagaci 5) Nem. moc odkazuje a čerpá ze seriálů X STXI m
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 23:10
X STXI málo odkazuje a pohrdá čerpáním ze seriálů.6) Nem. je moc temná a depresivní a řeší moc hluboké úvahy X STXI je moc barevný rozjuchaný a nezabývá se hlubokými tématy... A tak dále a tak dále. Proto říkám že polovině se nelíbí Nemesis a polovině zase STXI a oboje vlastně z úplně stejných akorát obrácených důvodů. To je to o čem jsem mluvila, to je to, že se fanoučci nedokážou shodnout a rozhodnout. A to je ostatně i vyvrácení toho, co tu kdysi někdo psal, že se Paramount a Abrams při tvoření STXI neohlíželi na přání fanoušků a ejhle ono je to tak, že se právě naprosto přesně vyvarovali všem výtkám k Nemesis a stvořily tak druhý extrém. Oboje je trochu špatně a trochu dobře. A jde o to jak se na to nahlíží.
 SarykP
SarykP - so 2. ledna 2010 - 23:13
Nemesis: taky se přidám: Nemesis nepovažuju za špatný film, dokonce jeden z nejlepších. Jenomže pro někoho kdo na TNG vyrostl a zvykl si na to že ST je taková ta oddechovka, kde všechno vlastně vždycky dopadne dobře(DS9 jsem viděla jenom to co běželo v TV a to ostatní už jenom víceméně náhodně respektive vůbec), je pak Nemesis velký šok, a na konci filmu si ubuleně člověk říká proč, v době Nemesis jsem na takový ST nebyla zvyklá, na ten film už jsem znovu nechtěla koukat,a na ST jsem přestala koukat úplně, vrátila jsem se k němu až se ST 2009, kdy mě to vrátilo zase zpět někam do první třídy na základce, kdy jsem na ORF koukala nadšeně na TOSku, netušíc na co to vlastně koukám:-). Rozhodně Nemesis dějově daleko přesáhne současný hit v kinech, ten teda přesahuje i ST2009, vlastně většina filmů:-) Tam nám krásně dokazují, že dneska film může mít naprosto primitvní a okopírovaný děj, příšerný scénář ale kdy
praporčík Polux
Polux - so 2. ledna 2010 - 23:13
Možná Orci s Kurtzmanem škodolibou radost při tvorbě scenáře neměli, ale zabít vše co v ST bylo, se jim povedlo dokonale. Ohledně toho cíle páně Abramsova - lze logicky vysvětlit použití alternativní linie historie jinak, než distancováním se od té původní (=jejím hozením do koše)?
Žasnu nad výroky některých jedinců, kteří jsou nadšeni z ST ´09 a zároveň zatracují např. propíranou Nemesis. Ta je při svých chybách přímo esencí všeho StarTrekovského, Abramsův film je od podstaty ST parseky daleko.

Při prvním zhlédnutí Nemesis jsem také očekával na konci bitvu lodí Federace se Scimitarem (a těšil se na ni), bohužel pro nás rozpočet filmu byl proti tomu:-)
Star Trek - The future already today©
 SarykP
SarykP - so 2. ledna 2010 - 23:18
pokračování: ten limit použitých znaků je trošku zavádějící:-))

.. a hlavně když se udělá opravdu obrovská reklamní masáž, pak je to hit, jak by asi Nemesis dopadla s takovým rozpočtem na reklamu
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 23:23
For Polux: A ano, tvůj komentář je přesný příklad toho, jak nepochopit to, co tu s Lukasem řešíme. STXI je prostě jen špatný a Nem. jen dobrá. Ale když si sesumíruješ proč je jedno dobré a druhé špatné a pak si to obrátíš a z pohledu osoby s opačným názorem hodíš zase zpátky na ty filmy, pochopí šže je to prostě úplně to samé, ale z opačného pohledu. Proto je polovina pro jeden a polovina pro druhý film. A to je vlastně odpověď na otázku ze článku. Nem. je špatná z těch důvodů, ze kterých je STXI skvělý a naopak STXI je mizerný z těch důvodů proč je Nem. bombastická :)
komodor William Kirk
William Kirk - so 2. ledna 2010 - 23:39
Althea 13: No já jsem třeba extrém: Nemesis považuji za špatný film, ale Abramsův Trek považuji z hlediska Star Treku za mnohem, mnohem, mnohem horší :-) (lépe řečeno za dobrou střílečku, ale špatbný Star Trek)). Jinak docela vášnivě diskutuješ...to bych se někdy rád setkal osobně ;-)
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner
nadporučík little borg
little borg - so 2. ledna 2010 - 23:44
Rozpočet: Nemesis byl do té doby nejdražší Star Trek film (rozpočet kolem 60 milionů dolarů). V průběhu natáčení se náklady dostaly dokonce mimo kontrolu, a tak producent Rick Berman požádal Patricka Stewarta a Brenta Spinera, aby se vzdali části honoráře. Souhlasili. To jen pro dokreslení situace.
kadet Althea13
Althea13 - so 2. ledna 2010 - 23:54
For William Kirk: No vidíš, jsi extrém :), ale doufám že chápeš co jsem vlastně chtěla říct a uznáváš, že mám alespoň trochu pravdu s těmi protipóly :). A to osobní setkání není tak úplně špatný nápad, třeba to někdy vyjde :)
podporučík sorc
sorc - so 2. ledna 2010 - 23:54
Já se ještě vrátím k tomu že ten kdo neviděl seriál nepochopí o co jde. Tak já viděl ST ve čtyřech letech a to TOSku a od té doby nic a pak teprve Nemesis. A pochopil jsem to celkem v pohodě. A pochopil to i jeden zásadní antitrekkie co se na to náhodou podival když neměl co dělat.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:09
Ad sorc: Vždyť jo. O tom mluvim. Pokud člověk jde na ST s tím, že ''je potřeba znát vše předchozí, abych pochopil to následující'', tak skutečně pak bude mít problém to pochopit. Takovéhle předsudky člověka omezují. Za to, když člověk o ničem takovém ani nepřemýšlí, tak jde na film, kouká na něj jako na jakýkoliv jiný a tak k němu i přistupuje.

(For Althea: Už za chvíli to budu mít sepsaný!)
praporčík Polux
Polux - ne 3. ledna 2010 - 00:14
4 Althea 13 (1): Napsal jsem to k různým článkům již několikrát, ale dobrá pro Tebe znovu opakuji: To co mi vadí na ST ´09 není forma (málo x příliš akce, málo x příliš vtipu, "temnost" x "nablýskanost filmu) ani obsah (málo x příliš složitý děj, málo x příliš odkazů na předchozí díla), ale skutečnost, že n-e-r-e-s-p-e-k-t-u-j-e kanon ve smyslu kontinuity timeline ST.

Bez problémů mohl Abrams postavy/události/místa děje objevující se ve filmu použít tak, aby zapadaly do historie ST a zabalit vše do moderního free-cool-in hávu tak, jak to udělal. S tím nemám problém, jako sci-fi se mi jeho film líbí a to dost. Co by se pak stalo? Spokojeni by byli všichni, jak pravověrní fanoušci, tak nováčci Trekem dosud nedotčeni.

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - ne 3. ledna 2010 - 00:15
4 Althea 13 (2): Naproti tomu Abrams udělal copak? Free-cool-in styl zůstal, ale z kanonu použil jen to co se mu hodilo (fakt, že posádka TOS studovala na akademii, Enterprise velí Pike a Kirk úspěšně splnil nesplnitelný test Kobyashi Maru) a zbytek putoval do koše, máme přece alternativní historii ne. A to přehlížím výroky všech zúčastněných před premiérou, typu jaký mají respekt k celému ST a ctí kanon.

Rovnou zapomeňte na nějaký přesah (ztráta Picardova bratra a důležitost rodiny v ST7, motiv Picardovy pomsty Borgům v ST9, nalezená láska a ztacené mládí v ST9, ztráta Picardovy identity v ST10), ST´09 je opravdu jen kolotoč akce-vtipná hláška-akce-vtipná hláška.
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - ne 3. ledna 2010 - 00:16
4 Althea 13 (3): Proč má Enterprise jiný tvar, proč zabili Amandu Grayson, proč zničili Vulkán, proč staví Enterprise na povrchu Země, proč zabili Georga Kirka, jak je možné, že je Kirk povýšen z kadeta rovnou na kapiána (5 hodností), proč má Spock poměr s Uhurou (WTF!) a další? Odpovědí je samozřejmě opět alternativní historie. Otázka však zní - bylo toto vše potřeba? Čeho tím chtěl Abrams dosáhnout? Komu tím prospěl? Fanouškům, kteří čekali od Nemesis dlouhých 7 let na další film ze světa ST určitě ne.
Star Trek - The future already today©
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:23
Souhlasím, že udělat cool film respektující kánon alespoň tak, jak ho respektovala Nemesis je možné. Třeba v seriálu se to Manymu Cotovy dařilo výborně.
podporučík sorc
sorc - ne 3. ledna 2010 - 00:26
Sice oficiální odpověď je "protože to je jiná realita" ale opravdová odpověď je "protože se mi to hodilo a je to cool"
kadet Ardeth
Ardeth - ne 3. ledna 2010 - 00:39
Rovněž si myslím, že Nemesis je jeden z nejlepších ST filmů. Překombinovaný děj...kdyby nebyl překombinovaný podle někoho, tak bude zase plytký podle druhého mínění. Bylo to myslím více než důstojné rozloučení s posádkou TNG, na které jsem také vyrůstal. Ve "starém" ST (ne Abrams) bylo vždycky nějaké nadčasové poselství k zamyšlení. Tady tomu nebylo jinak. Střet generací.
praporčík Polux
Polux - ne 3. ledna 2010 - 00:45
1: 4 Lukas:
Přesně tak - Enterprise je výborným příkladem toho, že lze vytvořit ST, který vypadá stylově a zároveň respektuje kanon (raketoplány x transportér, replikátor x kuchař atd.) a co víc, využívá jej pro stavbu děje (Borgové, Dr. Soong, zrcadlový vesmír, Klingoni s "hrbolky" na čele a bez nich).
Právě na Enterprise je vidět, že pokud je na straně tvůrců snaha, není problém látku podat tak, aby cílila i mezi nefanoušky a zabalit ji do moderního hávu.
4 sorc:
"protože se mi to hodilo a je to cool" - opět přesně to, co myslím. Kašlu na kanon, vrazím do svého filmu jen to, co je dost cool, však oni (=my) to poberou. Proč? Protože to je cool ne?
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - ne 3. ledna 2010 - 00:45
2: Jen si tak říkám, jak by dopadl třeba LOTR, kdyby P. Jackson uvažoval stejným způsobem jako Abrams.

Co je však nejhorší je to, že to Abramsovi a spol. vyšlo - film měl slušný úspěch, kormildo ST je tudíž pevně v jeho rukou a kurz je dán na roky dopředu:-(
Star Trek - The future already today©
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:46
O střed generací co se nadčasového poselství nejde. Vždyť je to nadčasové to poselství. A takové také opravdu má být. Odnepaměti bylo umění nositelem krom jiného i nějakých poselství, tak to bude i v budoucnu, že umění bude lidem nosit nějaké poselství. A já bych chtěl, jak to bylo v minulosti, tak aby to bylo i v budoucnosti, že to nadčasové poselství ponese i STAR TREK. Protože k tomu byl i stvořen. Aby byl nadčasový a nesl poselství naděje.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:50
For Polux: Musí se ale říct, že v novém ST jsou opravdu věci ze STAR TREK vesmíru, které vypadají skvěle a přesně, jako třeba uniformy (jen ty pánské) nebo Kelvin. To ale nedokazuje snahu tvůrců o všeobecné respektování ST světa, ale spíš že by to respektovat opravdu šlo, kdyby byla ta vůle.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:51
1: Tak a teď konečně k tomu, co jsem tak dlouho sepisoval:
Že se takhle už dneska točit nedá? Nesmysl! Už tu bylo řečeno mnohokrát, že s rozvojem speciálních efektů začaly u všech filmů trpět scénáře. Dřív pokud někdo chtěl do televize dostat svůj film, musel ho udělat dobře. Tedy muselo to být dobře napsané nebo zrežírované a nejlépe obojí. Speciální efekty jsou skvělá a pěkná věc, ale když se podíváme na filmy dřív a teď je tam prostě vidět ten rozdíl kvality scénářů. Je bezesporu lehčí a snadnější udělat dobré speciální efekty než dobrý scénář. Ale historií ověřený fakt je, že jsou to především filmy s kvalitním příběhem, které přetrvají. Podívej se na ČSFD nebo IFDb co je tam za nejlépe hodnocené filmy. Vykoupení z věznice Shawshank(1994), Forrest Gump(1994), Přelet nad kukaččím hnízdem(1975). Třeba právě Vykoupení z věznice Shawshank (vynikající film) je vlastně po v
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:51
2.: ...Třeba právě Vykoupení z věznice Shawshank (vynikající film) je vlastně po většinu doby jen takové vyprávění děje. Ten film získá obrovskou sílu až teprve zpětně a to v jednom jediném okamžiku ke konci.
Pokud někdo v budoucnu natočí podobně kvalitní film, zaručeně ten film bude zase bodovat (pokud bude opravdu podobně kvalitní), takže žádné že takhle se už točit nedá. ST VI(1991) a ST VIII(1996) jsou také dobré filmy kvalitní příběh, kvalitní akce, vyvážený poměr. Pokud by ještě v dnešní době mohl u diváků bodovat podobný film, jako třeba Kmotr(1972), tak proč by v dnešní době u diváků nemohl bodovat ST? Nikdo tu přeci neprosazuje sádrokartonový kulisy nebo Shatnerův herecký pathos.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:52
3.: Dále k bodu ''obojí'': To obojí předváděla už TOSka a nejen ona. A nabízeli to i všechny ST filmy nenuceně až do ST IX. U ST X se už ozývaly snahy udělat ST víc 'cool'. A tyhlety vynucované snahy málokdy fungují tak, jak bychom si představovali. Já jsem měl v době natáčení ST X také takové tendence, jako že jsem chtěl, aby ST byl víc a víc akční. Ne proto, že by mi to chybělo, ale proto, abych mohl těm, co ST vždycky zesměšňovali, říct tak přeci je ST akční! Teď už ale vím, že tohle za to nestojí. Já chci, aby ST byl kvalitním filmovým uměním a mohl se rovnat třeba s těmi výše jmenovanými filmy. (ST XI se s nimi určitě rovnat nemůže) Ať už ve filmech nebo kdekoliv jinde ve světě, extrémy jsou vždycky na nic. To, co je třeba je zlatá vyváženost všech prvků, které se snaží dílo nějak obohatit. (Žádný extrém, ani levý ani pravý, ani oba zároveň.) A ten, kdo tuto vyváženost dokáže najít, to je opr
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:52
4.: ...A ten, kdo tuto vyváženost dokáže najít, to je opravdový umělec. A to platí i o filmech.

Jinak to, že se polovině líbí ST X a polovině ST XI se dá těžko takhle rozdělit. Já například kritizuju oba filmy (ST XI samozřejmě nesrovnatelně víc). A diskuze se začínala tím, že většina fanoušků 'prý' ST X zavrhuje. Ze vzešlé diskuze mi ale spíš vyplývá, že ST X je mezi fanoušky přijímán průměrně vřele. Těžko tedy můžeme vybrat zrovna Nemesis jako protiklad nového ST proti starému ST. (mimochodem označování 'nové ST' a 'staré ST' je také docela dost zavádějící) Dá se maximálně říct že Nemesis a '09 jsou protiklady akorát v tom, jak udělat film cool.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 00:53
5.: A ještě dodatek:
ad 4: Propagace u ST X byla nedostatečná, ale propagace u ST XI je adekvátní.
ad 6: Drtivá většina 'filosofických scén' byla ze ST X vystřižena právě ve prospěch akce.
ad filosofie - filosofie nemusí být jenom nudná, to záleží na scénářistovy. Neřekl bych třeba že Městečko na pokraji věčnosti je nudné
ad rozpočet: Vykoupení z věznice Shawshank mělo rozpočet pouhých $25 milionů. Mezi velikostí rozpočtu a kvalitou filmu neplatí žádná přímá úměra.
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 07:53
For Lukas: Promiň, ale než jsi to sepsal tak jsem usnula :). No já mám ale jednu připomínku. Napadlo vás někdy, že za dokonalé a bezchybně vyvážené filmy a seriály z ST prostředí považují jen fanoušci a pár kritiků. Pro jiné je to zase nuda a zdá se jim to naprosto mimo. A dokonalý jim připadá třeba LOTR, Harry Potter nevo třeba Twilight, což jsou všechno nové filmym ale tisíce lidí se s tebou budou hádat, že jsou to mnohe lepší filmy než třeba ST nebo Forest Gump. O to jde, to je právě to fanouškovství, takže není prada, že dřív byli filmy lepší a hotovo. To byli asi pro tebe,ale pro hromady jiných zase ne. Jo a jak tady furt tvrdí někdo že je to "cool" a že tím tvůrci u obou filmů vše omlouvají, přijde mi , že se za to slovo spíš skrívají ti co kritizují, protože by prostě dalo moc práce zamyslet se nad tím proč to a to je tak a tak. Prostě řeknou , to je proto aby to bylo "cool" a je vymalováno. Ne
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 07:56
Prostě řeknou , to je proto aby to bylo "cool" a je vymalováno. Není, polovina věcí co se tu napsalo je ve filmu (filmech) krásně zdůvodněná, jen trochu hledat a vidět ho víc než jednou, což právě většina kritizujících neviděla. Takže radím jedno, kdo nemá rád Nem. pusťte si ji znova v klidu , vemte si k ní to co se jí vytýkáa porovnávejte a kdo nemá rád STXI, udělejte totéž. a uvidíte co všechno za problémy a výtky najednou zmizí. A vy se plácnete do čela a řeknete so, páni, vždyť ono to tam je vysvětleno a já to jen nepochopil . . .
podporučík sorc
sorc - ne 3. ledna 2010 - 10:53
Je ravda že dřív bxyly lepší filmy, ti, kterým se nelíbí starší ale novější ano, jsou prostě ulítlí na efekty a kaci. V dnešní době je receptem na úspěch filmu akce, vtip a efekty. A že je v ST11 spousta věcí vysvětleno? Ano, jsou vysvětleny, tím že to je paralelní realita. Ale že to je paralelní realita nkoho nenutí kompletně všechno překopat takže za tím musí být něco víc a to víc je právě to cool.
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 10:56
vyváženost, klišé a ST: Reaguji na to, že ve ST bývá obojí a že ST nese nějaké poselství. Soudím, že ST fascinuje lidi tím, že je pozitivní, že ukazuje, že rozum i cit mohou vše vyřešit. Že budounost může být aspoň šedá, když ne růžová. Že nic neni jednoduché, ale má smysl se nevzdávat, že je vždy nějaké řešení. Tím se liší a vyděluje od ostatní kultury. (Co bude, když skutečně něco takového nastane? Až to nebude fikce?) V rámci plochého vidění světa konzumní společností a pro dělání businessu se může vše. Velikost velkých lidí všech dob je v tom, že zůstávají lidmi. Na nic si nehrají, prostě jsou. Proto mi humor ve ST nevadí. Svět ST je dost velký na to, aby ho několik filmů a seriálů popisovalo pořád ještě málo. A doufám, ne, bojím se, že tak jako teď po ST XI vidí někteří Nemesis lépe, že další film taky nepotěší.
\\//_
praporčík Ondra
Ondra - ne 3. ledna 2010 - 12:58
Nemesis je dobře udělaná, je to skvělej film a nad dějem se přemýšlelo...

ST2009 znovu zopakuju to, co říkám furt: skvělá režie, skvělý herecký výkony a dialogy. Ale hrozný kulisy (hlavně pak obě strojovny...) a scénář, kterej se snaží aby bylo všechno co nejmegalomanštější (velikost lodi, Vulkán co prostě vybouchne a tak...)
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 13:49
rekvizity a reklama: Souhlasim, že je to bída a asi to bude ještě horší, zahlíd jsem zprávičku, během posledních cca 30 dni, že lze (až od teď) do filmu/televize umisťovat značky výrobců, tedy dělat reklamu. Ve ST XI byla Nokia a sudy Anheuser-Busche. Nehodilo se to tam. Financování filmu jsem nezkoumal a nemam do toho chuť a hlavně čas, zda je tam nějaká vazba.
\\//_
praporčík Ondra
Ondra - ne 3. ledna 2010 - 14:04
S tím souhlasím! Ta Nokia se tam apsolutně nehodila a to jeho "handsfree" bylo fakt hnusný...
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 14:31
fan filmy: O důvod víc dělat ty pravé ST filmy ... od fanoušků pro fanoušky. Bez podbízení jednoduchým lidem i jednoduché době.
\\//_
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 14:53
For vencour: Dělat ST jen pro fanoušky ST by nebyl dobrý nápad a byl by to i odklon od samotného ST. STAR TREK měl být vždycky pro lidi, ale nikdy se kvůli nim neměl ohýbat jak si oni budou pískat.

Jinak skrytá reklama, to už je drobnost. A když se to udělá vkusně, tak aby to nerušilo, tak to může být naopak o to lepší, že tam vidíme něco, co známe z dnešních dnů. A dá se předpokládat, že taková velká nadnárodní korporace jako Nokia by mohla existovat i ve 23. století. O komunikace bude vždycky zájem.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 14:54
For Althea: Když jsem tu mluvil o dokonale vyvážených filmech a jmenoval jsem tamty tři filmy, tak to jsem vůbec nemluvil o názorech nějakých profesionálních kritiků nebo nějakých úzkých skupinách lidí. Třeba Vykoupení z věznice Shawshank (1. místo v IMDb) nedostalo žádného Oskara. (Ten film byl nominován na 7 Oskarů, ale vyfoukl mu to Forest Gump a jiné velké filmy, které přišli do kin ve stejnou dobu.) I přes to se jak na československé, tak na mezinárodní filmové databázi umístil ten film na prvním místě. A těmi, kdo ho tam umístili jsou obyčejní lidé, diváci, široká veřejnost. Jestli chceš, tak i ty si můžeš ty stránky otevřít a přispět svým hlasem do hodnocení.
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 14:54
2.: To, že se tejden, měsíc, nebo třeba i rok po premiéře o filmech jako LOTR nebo Temný Rytíř pronášejí o těch filmech tak silná prohlášení jako že je to ,,ten nejlepší film vůbec!!!'', to není nic překvapivého a o skutečné kvalitě toho filmu to ještě nevypovídá dostatek. Když přišel ST XI do kin, tak i ten se objevil v TOP20 na CSFD.cz. Dnes už není ani v TOP200. A podobný osud čeká i Avatar, který je právě teď na 11. místě. Podle mě Avatar má šanci udržet se v TOP200, ale pochybuju, že za rok touto dobou bude mít stále 11. či dokonce lepší místo. Třeba Twilight přijde, udělá velký boom a pak zase odejde. Až teprve když opadne prvotní nadšení, se terpve ukáže skutečná kvalita filmu.(A zrovna ST XI z těch prvotních astronomických výšin docela klesá.) Takže jak vidíš, nemluvím tu o žádném fanouškovství a o tom, že jedině staré filmy jsou dobré filmy. Mluvím tu o názoru širokého publika otestovanéh
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 14:55
3.: ...Mluvím tu o názoru širokého publika otestovaného časem.

Dále: To, co zahrnujeme pod to slovo 'cool' jsme už několikrát dlouze definovali a to i v diskuzích tady, kterých ses účastnila. A z významné části to tu zmiňujeme teď zase a znova.

Veliká část těch 'vysvětlení', které ST XI poskytl byla dost děravá (vis hromada článků na ex-astris-scientia.org) pokud vůbec nějaká vysvětlení byla podána. Většina vysvětlení, která byla fanouškům dána je pořád stejná ,Je to alternativní realita => můžeme si dělat co chceme. Tečka.' Takovýto přítup ve světě ST nikdy neplatil. Ani Roddenbery, ani Berman ho nikdy neaplikovali.

A na závěr ještě řeknu, že ST XI jsem viděl 4x a ST X ještě víckrát. Pokud někde něco o něčem prohlašuju, vždy se snažím co možná nejlépe orientovat v tématu.
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 15:16
fanoušci pro fanoušky: Věřím, že fanoušci se shodnou aspoň rámcově, co do světa ST patří. Co je podstatné, co je plus a co ne. Vyhnou se klišé, vytvoří něco obsahově bohatého. Nemusí to být film zaměřený jen na ně, ale určitě bude z toho dobrého těsta. A pokud nebude, tak je zdejší pláč nad vývojem poněkud licoměrný.
\\//_
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 15:19
ST XI: Malá poznámka ke ST XI: je to moje první originálka. Hodnotím ji (ho) jako grafické orgie. Jenže o tom ST neni. Miluju seriál Enterprise, ten znám nejlíp. Dvoudíl "In a darkly mirror" vidím, v té odlišnosti od známého ST světa, v tom kontrastu, proč je ST tak mně milý. Je tvůrčí "po mém".
\\//_
podporučík sorc
sorc - ne 3. ledna 2010 - 16:32
Lukas: Naprosto souhlasím, že je to vysvětlené tím že je to alternativní realita. Nebo jak teda podle tebe, Altheo, jde vysvětlič proč byl zničen Vulkán, proč Kirka povýšili hned na kapitána, proč byl zničen Kelvin, .....
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 17:01
To, že byl zničen Vulkán, se dá vysvětlit alternativní realitou. Jiná věc je, že Vulkán nikdy nebyl uvažován ke zničení. Vlastně takovéhle zásadní změny, když už se ve ST někdy udály tak s citem a náležitou rozvahou. Ne, že budou bouchat planety jak na běžícím pásu.

To, že byl zničen Kelvin se také dá vysvětlit alternativní realitou. Už se ale nedá vysvětlit, pokud měl mít už Kelvin ty megalomanské rozměry jako potom těch 725m jEnterprise. A faktem je, že se na Kelvin vešlo 800 lidí a nikde nebylo řečeno, že by to měl být třeba nějaký evakuovaný personál z nějaké základny. Divákovy to bylo představeno tak, aby z toho pochopil, že těch 800 lidí byla standardní posádka. Tohle už jsou věci, které se nedají jen tak snadno vysvětlit alternativní realitou.

Stejně tak ignorování základní časové směrnice nebo další věci, které jdou proti přímo kánonu.
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 17:27
rozum, cit, moudrost: Kolik let budovaný svět se svými zákony, vypiplávaný ve všech dílech. Pomalu, jemně, do detailů. Razantní změny prováděné v jednom díle, bez uvážení, že pro takové změny musí být opora v logice onoho světa, to s tím, co bylo, nejde dohromady. V DS9 v dvoudíle Past tense (snad se nepletu v orientaci) hledají Siska v minulosti a světy se vyvíjely o dost jinak. To beru jako doklad, že takové skoky ve směřování jsou možné. Přesto jen braní ST XI jako doplňku k tomu, co bylo, jako rychlé arkády k promyšlené adventuře (přirovnání z pařanského světa) mi dává smysl a pochopení pro ST XI.
\\//_
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 18:08
Tak: Tak vidím že se tu na mě reaguje i když tu nejsem, což je fajn :) A víte co, já vím přesně jak se dá vysvětlit, proč vybuchl Vulkán a byl zničen Kelvin. Úplně stejně, jako se dá vysvětlit, jakto, že v ST IV poslaly sondu velryby, v STVI se najednou změnili funkce Dravého ptáka a v Nemesis klonovali kapitána Picarda. Všechny tyhle události přece taky nemají žádnou návaznost na to co bylo a jsou tam proto, že jsou součástí či hybatelem děje. To je jako by se někdo zaptal proč je v LOTRovi Sargon je oko na věži. Proč? Protože to tak je napsaný. Nebo proč jsou domorodci v Avataru modrý. Panebože to přece je součást filmu. Ve starých ST to nikomu nevadilo a když se něco změní teď tak to vadí? To teda vážně nechápu. To je jako by si někdo stěžoval že v TNG vyměnili posádku. Jasně třeba ten Kirkův postu není úplně košer, nebo lodě nemají obvyklou velikost a nale to není v minulých ST taky hromada věcí. Nejsou to
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 18:09
Nejsou to dokonalé filmy a něco jako dokonalý film ani neexistuje, ale pořád je to jen film a film je pořád jen lidský výtvor.A změna je život, víte. . .
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 18:54
Jak už jsem říkal, proti zničení Kelvina se nedá říct nic.
V případě zničení Romulu, Vulkánu, zabití George Kirka a Amandy Grayson se dá vytknout pouze dost necitlivý přístup, který dává najevo jak málo pro nové tvůrce tyto planety a postavy znamenaly. Což už samo o sobě je dost významná výtka.

Ale to, že 'pár věcí není košér' to je tady už taky dost velkej problém. Žádných pár, ale hromada! Znova musím zmínit stránku ex-astris-scientia.org. Tam jsou rozebrány nesrovnalosti v celém ST. A právě o ST XI je tam napsáno až nezvykle velké množství stránek o nesrovnalostech. Určitá míra nesrovnalostí je přijatelná. V případě ST XI byla ta míra překročena mnohonásobně. A když si vezmu třeba ten (nejen) Kirkův kariérní postup, tak to je nesrovnalost nejen vůči světě ST, ale i vůči selskému rozumu a logice reálného světa...
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 18:55
...A takovéto nesrovnalosti vůči selskému rozumu jsou všeobecně daleko méně odpustitelné, než nesrovnalosti vůči světu daného fenoménu.

Dokonalosti se nedá dosáhnout. Ale je jediné správné se snažit k té dokonalosti přibližovat alespoň natolik, na kolik to je možné.
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 19:06
For Lukas: Jasně, ten kariérní postup říkám že není v pořádku, ale uveď mi další takový neodpustitelný problém? (Jak už jsem jednou psala nejsem zrovna excelentní v Aj, takže se mi to nechce překládat z tamté stránky, dělala bych to asi tak týden). Neříkám že tam nejsou, (a teď nemluvím o nějakých technických věcech jako je jiný sklon warp jádra, nebo rozvod vody, protože ty rozumně uvažující člověk prostě nemůže považovat za nesrovnalosti, neboť jen čert ví jaký sklon je správný, neboť během ST tu už bylo tolik modelů a o vedení vody nebylo v minulých ST ani slovo) ale je fakt že některé, které se vytahují na světlo jsou jen hledání chyb, tam kde žádné nejsou, a když jsou tak takové nejdete ve všech fikcích. A nepřišlo mi že např. smrt Amandy byla podána necitelně, nebo dokonce schválně morbidně. Naopak, bylo tom moc smutné, ale hezky udělané a hlavně to měla v příběhu důležitou roli.
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 19:10
To je jako by někdo řekl, že v Khanově hněvu scénáristi necitelně a neuctivě oddělali Spocka . Neboť totéž se dá říct i o výbuchu Vulkánu (upozorňuji, že v alternativní linii explodoval pouze Vulkán, nikoliv "planety jako na běžícím pásu", protože zničení Romulu supernovou se událo ještě v původní lini a nedá se o tom říct, že by to bylo ve světě ST něco nového a nepatřičného, vzpomeňte na mnoho dílů původní TOS např. All our yesterdays, nebo na STVII, kde zdemolovali planet hned několik či v Pátrání po Spockovi, kde sice zanikla planeta uměle vytvořená, ale taky planeta)
podporučík sorc
sorc - ne 3. ledna 2010 - 20:16
Jak jsem psal ty otázky jak je vysvětleno zničení vulkánu, kelvina a podobné věci, přesně jsem se snažil o to, aby tu někdo napsal "protože jde o alternativní realitu" což podle tebe dáváme ke každé věci co se nám tam nelíbí a podle tebe je vysvětlená. Takže se znovu ptám. Jak vysvětlíš že byl zničen Vulkán? Ano, odpověď je jasná, jde o alternativní realitu. Jak vysvětlíš zničení Kelvina? Ano, jde o alternativní realitu. Jak vysvětlíš to, že Kirka povýšili hned na kapitána? Ano, překvapivě opět je vysvětlením alternativní realita.
praporčík Ondra
Ondra - ne 3. ledna 2010 - 20:32
Sklon vody?

Mě to příde jako naprostá kravina. Vodní chlazení warp jádra? to je holej nesmysl!
Pochopil bych, kdyby se třeba přenesl do zásobníků pitné vody, ale tohle...
+ Ty strojovny, na vesmírné lodi jsou obrovský haly, kde je půlka místa nijak nevyužitá, rezavý to tam je a tak...
kadet vencour
vencour - ne 3. ledna 2010 - 20:48
strojovna: Jestli to vůbec byla strojovna, ona místnost se sudy. Takovéhle nádrže na bitevní lodi bych nerad viděl. Setrvačnost je mrcha. Když selže nějaká technika, co ji drží zkrátka, tak se základní fyzikální zákony projeví. Stejně tak při očekávané úrovni techniky dané doby by nemělo být nic samoúčelné, takové velké potrubí nemá opodstatnění - z mého pohledu z dnešní doby. Při použití replikátorů a warpového reaktoru bych čekal spíše velké sklady polotovarů. Jde o to, že tolik vody něco zpracovává - a to zase zabírá další místo. A Enterprise nebyla nákladní lodí.
\\//_
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 21:20
Když ve ST X zemřel Dat, nebo ve ST II zemřel Spock, postavám i divákovy bylo líto že odešla důležitá postava, tak to také bylo natočeno, aby to na diváka takhle působilo.
Když zemřela ve ST XI Amanda, líto to bylo pouze Spockovy, ne divákům. Diváci měli pouze soucítit se Spockem. K postavě Amandy bylo ve scénáři přistupováno jako k postavě, která není důležitá pro diváka, která je důležitá pouze pro další postavy. Samozřejmě, že to novým divákům nevadilo. Pro ně to skutečně nebyla důležitá postava, ale pro lidi, kteří ST znají, to byla důležitá postava.

V All Our Yesterdays došlo k přirozenému konci planety a všichni její obyvatelé na to byli připraveni. Ve ST IV byla zničena laboratorně vytvořená planeta bez inteligentního života. Ve ST VIII nasadila posádka E-D všechny své síly, aby zabránila genocidě 230 milionů obyvatel Veridianu IV. A také to dokázali. Nezachránili jen planetu
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 21:30
...A také to dokázali. Nezachránili jen planetu, ale i jejích 230 milionů obyvatel.
Ve ST vždycky jednali tak, že NENÍ jedno, že někde buchne nějaká planeta se všemi obyvately. V epizodě TNG Half a life se také Federace snažila zabránit zničení planety Kaelon II. I přes to, že její obyvatele jsme nikdy neznali, epizoda nám byla prezentována tak, že je morálně správné se o osudy obyvatel té planety zajímat. Ve ST XI, ale zvolili úplně jiný přístup. Tam zvolili přístup, že vybuchující planety jsou pouze prvky na akcelerování dramatu a zvyšování rizika, že bude zničena i Země - jediná důležitá planeta v celém vesmíru, ta která je důležitější než jakákoliv jiná. (Je v tom trochu ten Americký duch - za každou cenu zachránit USA i kdyby to měly odnést všechny ty ostatní nedůležité státy na světě.)
podporučík Lukas
Lukas - ne 3. ledna 2010 - 21:37
Podobně jako Amanda Grayson, i Vulkán nebo i Romulus byly důležitými prvky světa ST. (oproti tomu Veridian nebo třeba Kaelon II - ty byly jen takovými řadovými prvky vesmíru ST, ale i za ně stálo bojovat, jak jsem psal víše) Ke zničení Vulkánu se ale přistupovalo podobně jako ke smrti Amandy (důležité pro postavy, ne pro diváky). A to, že někde zemřelo celé obyvatelství Romulanského hvězdného systému, tím se nikdo nezabýval. A mimochodem, to se zopakuje i v této alternativní realitě, protože nebylo učiněno nic, co by zničení Romulu mělo tentokrát předejít.
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 23:04
For sorc: Já jsem nic nevysvětlovala alternativní realitou a ani jsem to slovo k vysvětlení něčeho tady nikde nepoužila,to opakuješ pořád do kola jen ty.e. Zkus si znova přečíst co jsem napsala já a jiní lidé, než budeš reagovat na vlastní komentář.
For Ondra: Ž ádný sklon vody, ale varp jádra (dočti občas větu do konce, než na ni budeš reagovat, ušetří to to čas). A v celém filmu vůbec nikdo neřekl, že ta voda je na chlazení jádra, to si vymyslelo jen pár protestujících fanoušků a ostatní to od nich zdárně přebírají. (Pro mužskou část diskutujících: Ač je to zvláštní a jistě pro vás nečekaný fakt, voda neslouží pouze k chlazení nějakého stroje. Z vody se například vaří. Překvapení že. A ano v ST se na lodích vaří i klasicky, nejen v replikátorech viz. TOS nebo třeba STVI, kde je krásně ukázána lodní kuchyně. Nebo se také pije a používá k výrobě nápojů, nebo z čeho podle vás vařili
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 23:14
nebo z čeho podle vás vařili kávu pro Kirka nebo čaj pro Picarda? A netvrďte mi že pouze zu balené vody, to aby měli celej sklad jen na lahve s vodou.) Někdy je třeba použít i ten selský rozum, jak tu psal Lukas a ne jen ten ST analitický mozek.
For vencour: A jaké opodstatnění měly podle tebe ty hromady knoflíků a spínačů na chodbách lodí v TOS? Správně, žádné. Byly tam pro efekt stejně jako potrubí v nové strojovně (která teda asi není úplně v pořádku, ale vždycky mě pobaví názory, na ni, které ji protěžují, jako hlavní část filmu)
For Lukas: To o tom umírání je jen tvůj subjektivní pocit. Mě to tedy líto bylo a ne jen kvůli Spockovi. Představ si, že i já jako v té době ST nepolíbený divák jsem tak nějak vytušila, že jsou ti lidé a planeta podstatní a důležití a bylo mi jich líto. pokud tobě to tak nepřišlo, no asi máš trochu tvrdší náturu, než většina.
kadet Althea13
Althea13 - ne 3. ledna 2010 - 23:20
Jo a ještě něco. Romulus byl zničen v původní, ne v alternativní lini (kde se to nejspíš ani nestane) a pokud jsi četl a pochopil komiks předcházející filmu, snaha o jeho záchranu byla víc než velká. Nikdo jen tak nepřišel a neřekl: "Supernova zničila Romulus, ha ha to je vše." A také se těžko dá říct, že se tím nikdo nezabýval. V původní linii se tím zabývali velmi (opět viz. komiks) a v alternativní ne, protože tam se to nestalo. Naopak zničením Kelvina se zabývalo mrtě lidí a bylo vidět, že je to dost poznamenalo. A jen tak na okraj, například smrt George Kirka jsem ve filmu oplakala a to jsem v té chvíli ještě vůbec nevěděla kdo to vlastně byl. Stejně tak jsem měla slzy v očích, když zničili Vulkán. Tak sugestivně to bylo natočeno a poddáno divákům.(A to v kině skoro nikdy neřvu :D)Takže řeči o tom, že novým fanouškům a divákům to bylo fuk, jsou trochu mimo mísu.
kadet vencour
vencour - po 4. ledna 2010 - 00:28
čudlíky na chodbě: Když mam reagovat na čudlíky na chodbě v TOSce i jinde, tak jejich důvod bych chápal, nějaké nouzové nebo záložní ovládání se vždycky hodí, Nezabírá to tolik místa, ušetří čas v nouzi, nějakej displej, čudlíky a přívodní vedení. Vlastně nevim, jakou informační sběrnici apod. může taková loď mít.
\\//_
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 00:35
For vencour: No vidíš, ale jistě ti to neřekne nikdo. Co když nějakou podobnou funkci má i to potrubí ve strojovně? Nevíme. Možná budou všichni zírat k čemu je použijí v dalších filmech. a ostatně ani nikdo nemůže s jistotou říct, že něco podobného není a nebylo i v jiných lodích. Copak jsem v nějakém filmu či seriálu měli možnost vidět absolutně celou strojovnu? Šroubek po šroubku a trubku po trubce. Ne.Takže nemůžeme říct že to a to je tam navíc nebo zbytečně. V tom je právě proměnlivá krása ST. V každé jeho podobě se dozvíš něco nového. Takže zavrhovat to všechno jedním vrzem a říct, prostě je to špatně, protože v minulých filmech to takhle nebylo ukázáno asi není úplně ta správná cesta. Leč je jednoduchá ...
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 01:21
1.: K prvnímu příspěvku:
Vědeckotechnickou část kánonu jsem vůbec rozebírat nechtěl, protože to vydá na samostatnou kapitolu. Zejména ta část, kde se prolíná ST kánon s reálnou vědou a fyzikou.
Ale to s tím vodním chlazením si nevymysleli fanoušci. Vlastně myslím, že fanouška zajímajícího se o techniku by taková kravina ani nemohla napadnout. Někde se psalo, že na těch trubkách ve kterých teče voda je nápis že se jedná o chlazení motorů, tak že ve filmu to bylo (s dobrou lupou) vidět. Scénáristi to evidentně moc dobře nevymysleli, protože Orci v jednom interview popřel, že to je voda. Ovšem Checkov ve filmu jasně hlásí ,,Kapitáne Spocku! Neoprávněný přístup k ovládacímu pultu vodní turbíny.'' načež Spock pošle ostrahu do strojovny. A v době TOS ještě replikátory neměli.
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 01:22
2.: Možná byli maximálně schopni replikovat látky, ale ne ještě věci. Ono by mělo celkem dobrý smysl, kdyby tam měli rozvod pitné vody. Bohužel tvůrci filmu to zřejmě nezamýšleli jako rozvod pitné vody.
V době TNG+ už replikátory dávno používaly tudíž jakékoliv skladování či rozvod vody by neměli smysl. (Takže Picard čaj z nereplikované vody neměl po většinu svého života.) Vlastně z TNG známe schémata všech 42 palub Enterprise a žádné rozvody vody tam nikdy nebyly. Zejména doba TNG a dál dala dost jasné obrysy technice ve STAR TREKu a to i se zpětnou platností, jak jsme mohli vidět v ENT nebo v remasterované TOSce.

Ke 'knoflíkům a spínačům na chodbě' se dá odvodit dostatek rozumných opodstatnění. To v případě trámů trčících uprostřed hangáru nebo světel svítících všem členům posádky přímo do očí už jde podstatně hůř něco rozumného a rozumem přijatelného vymyslet.
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 01:22
3.: A teď k té části reagující na mě:
Mě to pochopitelně líto bylo taky. Stejně tak zřejmě všem ostatním fanouškům, kteří znali ty posavy a jejich místo ve světě ST. Ono ale 'vytušení' není to samé jako 'vědění'. V epizodě Half a life totiž divák také 'vytuší' když tam jde o zničení planety Kaelon II, když vidí toho kaelonského vědce, který se ze všech sil snaží zachránit svůj domov a vše nakonec končí neúspěchem. A v této epizodě se s kaeloňany také setkáváme poprvé, jako mnoho lidí se poprvé setkalo s vulkánci u ST XI. Pak už to jen závisí na režisérovy, jak to vyzdvyhne. Na druhé straně, když zemřel Dat, tak režisér nerežisér, tohle prostě fanouška zasáhne daleko víc než jakéhokoliv diváka. Ve ST XI ale bohužel nebylo s mnoha letitými prvky STAR TREKu nakládáno tak, jak se mělo. Do určité míry by se to zase dalo tolerovat, ale tady nešlo jen o jeden případ. Bylo jich tu o dost víc.
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 01:22
4.: K Romulu:
Komixy nejsou součástí kánonu STAR TREKu a nemyslím si, že by byl dobrý nápad, už z praktických důvodů, toto pravidlo měnit. Ale ano četl jsem ten komix. To, že se tím zabývali v komixu je pravda a je to v pořádku (ale komix většina diváků ani neviděla). Jenže se tím vůbec nezabývali ve filmu, což by ovšem bylo na místě, protože k tomu zničení (z logiky věci (která v případě ST XI není moc prosazovaná)) musí dojít znovu. V hlavní časové linii byl Romulus zničen a až v alternativní časové linii odbije 3/4 24. století, dojde k tomu zase, protože ve filmu nebylo učiněno nic, co by tomu předešlo.
A co se Vulkánu týče, tak v kontrastu se zvyklostmy psaní STAR TREKu a v kontrastu s většinou příběhů týkajících se cestování časem, nebylo tady učiněno vůbec nic na záchranu Vulkánu.
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 01:23
5.: A co se George Kirka týče, tak to byla hrdinská postava se kterou bylo nakládáno tak, jak se s tak významnou postavou nakládat mělo. Dokonce bych řekl, že to byla nejlépe zpracovaná hrdinská smrt v celé historii ST filmů. Výborný režisérský počin.
bez hodnosti be_c
be_c - po 4. ledna 2010 - 07:36
wow: Neprispieť do tak zaujímavej diskusie by bol hriech, takže aspoň v skratke:
to Lukas: súhlas, hovoríš mi z duše
to Althea13: kvalitná diskusia v pravom slova zmysle je zábavnejšia/zaujímavejšia ako kdeaký bezduchý hollywoodsky film, a aj keď ma viac presvedčil Lukas, tak bez teba a tvojho protinázoru by to nebolo ono :)
to Polux a ST10: na Star Treku od TOSky až po Enterprise ma (okrem iného)vždy potešil kvalitný kásting (až na malé výnimky), pričom herci, ktorí v ST zažaiarili viac ako ostatní mali častokrát bohaté skúsenosti z divadelného javiska.. a bolo to cítiť. ST10 je dosť komorne pojatý film, ktorý sa minimálne v hlavnej dejovej línii podobá na divadelné prestavenie a ja som si túto tvár ST doslova užil. Druhá vec je nevyváženosť filmu, kde sa tvorcom nepodarilo nájsť hormóniu troch zložiek: 1, komornosť nosného príbehu Picard/Shinzon 2, rozlúčku s TNG 3, akčné scény/väčší rozpočet
bez hodnosti be_c
be_c - po 4. ledna 2010 - 07:41
Celkovo však ST10 hodnitím kladne, okrem chýb má aj niekoľko veľmi silných momentov a rozhodne pri ňom nezaspávam, keď si ho z času na čas pozriem znova ;)
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 10:48
For Lukas: Ehm, jakto že neměli v TOS replikátory a jídelní automaty? A co to teda bylo tam v odpočinkové místnosti jak z toho tahaly táci s jídlem v epizodě Trable s Tribly, nebo zmrzlinu v epizodě A děti to povedou? Nechceš mi doufám vrdit, že to byly starodávné výtahy do kuchyně a že dole číhal kuchař, kterej po vložení kartičky do deseti sekund vyrobil požadované jídlo, či zmrzlinu a poslal to nahoru :D
Tento komiks je součástí kánonu a většina nových fanoušků přilákaných STXI ho četla. Pokud ne před filmem tak po něm určitě. Vznikl proto, že ne vše se vešlo do filmu (To by měl asi tak čtyři hodiny).Pokud ho nečetli ti původní, tak se o dost připravili. a pak se ani nedivím že volají po vysvětlení tolika věcí, které tam vysvětleny byli. :D
Těžko se mohli ve filmu aktivně zabývat prevencí zničení Romulu, když k němu dojde až za 250 let. Tu hvězdu co bouchne asi těžko přestěhujou jinám a evakuovat p
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 10:57
a evakuovat planetu teď mi přijde trochu brzy.
Zajímalo by mě co by kdo stihl udělat na záchranu Vulkánu v pouhých zhruba pěti minutách. Myslím že na to jak měli málo času je úspěch že zachránili dokonce víc než 10 000 Vulkánců plus radu starších. Jasně bylo to smutné a tragické, ale nemůžeš říct, že se proti tomu nic neudělalo. A že proti tomu neudělal nic starý Spock, který věděl co se stane je také jasné.Jak dorazil tam tak ho laply a vysadili na planetu, kde mohl maximálně křičet pomoc. Jo a taky se nedá říct že cestoval v čase aby zachránil Romulus nebo tak něco, on cestoval v čase jaksi nedobrovolně. Ostatně stejně jako Nero, ten měl akorát víc času na přípravu.
For be_c: Díky za uznání,aspoň je vidět, že se tu nesnažím zbytečně :D. A s tvým názorem na STX souhlasím a možná, že právě ta nerovnováha hrála hlavní roli v jeho neúspěchu. Na jedné straně komplikovaný komorní příb
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 11:00
Na jedné straně komplikovaný komorní příběh kombinovaný s nostalgickým rozloučením s oblíbenou posádkou. Na straně druhé všechno zabalené v cool atmosféře a efektech, které myli přilákat do kin i nefanoušky. Takže výsledek byl, že fanouškům balení příběhu vadilo a nesedlo, což chápu. A nefanouškům zas k té atmošce a akčnosti chyběl pro ně smysluplnější a velkolepější příběh, což taky chápu. Sečteno podtrženo. Ani jedna strana (až na vyjímky) neodcházela z kina tak docela spokojená. Někdy i víc než nespokojená.
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 16:09
1.: My máme ve škole taky jídelní automaty. Hodim tam dvacku a vypadne mi bageta nebo kafe. V TOSu to mají pochopitelně daleko sofistikovanější. Skutečnost je, že v 60. letech tvůrce ST zřejmě ani nenapadlo, že by mohla existovat nějaká molekulární replikace. Vyrobit dvířka ve stěně bylo navíc levnější než postavit kulisu kuchyně a zároveň to vypadalo daleko zajímavěji, než by vypadala klasická kuchyně. Ostatně v TOSu (Prokletí Gideonu) také bylo řečeno, že Enterprise má zásoby potravin. Kdyby byli v TOSu schopni replikovat potraviny, byli by logicky schopni replikovat i oblečení či součástky. O tom se jim ale v 60.letech ani nesnilo. Pokud bych měl k jídelním automatům dát nějaké uvěřitelné vysvětlení, které by bylo v souladu s ostatními fakty, tak to byly zřejmě stroje zpracovávající už předpřipravené jídlo podle denní nabídky. S využitím techniky by nebyl problém to jídlo předpřipravit v téměř až finál
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 16:10
2.: ...S využitím techniky by nebyl problém to jídlo předpřipravit v téměř až finální podobě předem a skladovat ho klidně i několik desítek hodin tím, že ho budu udržovat ve vhodném prostředí (například ve vákuu, nebo konstatní teplotě) a nakonec ho během krátké doby ohřát (mikrovlny využíváme už dnes). Možná že by to jídlo nebylo žádnou delikatesou, ale lodě Flotily také nejsou výletní parníky se vším luxusem.

Dávat komix jako součást kánonu není dobrý nápad právě proto, že pokud se bude nějaký film či seriál odkazovat na informace z komixu, tak obyčejný divák ty informace nebude znát. Většina lidí po celém světě, kteří viděli v kině ST XI komix nikdy nečetli pokud se vůbec dozvěděli o jeho existenci. To se samozřejmě netýká fanoušků, v jejichž případě to četla řekl bych drtivá většina. (A spousta věcí nebyla vysvětlena ani v tom komixu.)
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 16:10
3.: Už těch 128 let před zničením Romulu byl nejvyšší čas přemýšlet nad tím, jak tomu předejít. To se nevymyslí přes víkend. Je ale pravdou, že velení Flotily by vzhledem k nepřátelství s Romulany a vzhledem ke strategickým úvahám zřejmě nespěchalo s varováním Romulanské říše. A ani Romulani by tomu nemuseli být moc ochotni věřit. To by Spockovy bylo určitě jasné a o to větší motivaci by měl mít postarat se sám o to, aby k tomu nedošlo a nejlépe při tom i zachovat základní časovou směrnici a napravit změny v čase. Jak ve ST IV, tak i ve ST VIII si vždy lámali hlavu s tím, jak napravit škody v časové linii. Stejně tak to bylo i v epizodách jako třeba Tomorrow is Yesterday, The City on the Edge of Forever, Assignment: Earth a mnoho dalších epizod z dalších ST seriálů. Ve Voyageru dokonce byli 'časoví policajti' Hvězdné Flotili z 29. století, kteří hlídali, aby se nenarušovala kontinuita času. Vzhledem ke všem t
podporučík Lukas
Lukas - po 4. ledna 2010 - 16:11
4.: ...Vzhledem ke všem těm předchozím epizodám a ke všem předchozím snahám napravovat problémy způsobené změnou v čase je laxní přístup k tomuto tématu ve ST XI dost do očí bijící. Už v TOSu si scénáristé uvědomovali že každá příčina musí mít nějaký logický důsledek a to platí i zpětně a už v TOSu se vždy snažili napravovat historii i kdyby si historie žádala něčí život (viz The City on the Edge of Forever).

K těm 10 000: Enterprise zachránila při nejlepším tak 100 vulkánců. Na víc neměla čas. Ti ostatní museli být právě mimo planetu díky čemuž přežili.

A planeta na které byl Spock uvězněn: No to je taky případ. Pro tu planetu není moc logických vysvětlení. Je tu pouze to vysvětlení, že jí potřebovali do scénáře.
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 17:37
For Lukas: No fajn, tak to teda nebyly replikátory. ovšem o důvod víc mít na palubě rozvod vody, což bylo to proč se to tu vlastně řeší.
Mluvila jsem pouze o tomto jednom komiksu ne o všech. On to vlastně ani původně komiks nebyl, bylo to rozvržení scén,které byli teprve po zjištění, že se do filmu fakt nevejdou upraveny a předělány do formy komiksu.a pouze ve vstahu k tomuhle jednomu komiksu mluvím o fanoušcích. Ne o lidech, kteří ten film viděli a jen se jim líbil (Ti tu byli už několikrát označeni, jako "jednoduší" proto se v takových detailech budou těžko šťourat. Ti film vzali tak jak byl.)
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 17:42
Ale také mluvím o těch nových, co byli do ST světa vtaženi až po shhlédnutí nového filmu (Ano jsou to ti na které tak rádi původní kritizující trekie zapomínají a nebo dokonce o nich tvrdošíjně tvrdí,že vůbec neexistují. Existují, jen já jich (virtuálně) znám kolem 3000, sice jde veskrze o amíky, ale to je fuk) A věř mi, že ti si komiks také nešli. Ostatně i tady je na něj odkaz a na většině pořádných zahraničních ST webů, taky. Takže kdo jen trochu chce, najde ho snadno.
a to o tom napravování času jsem tu už jednou řešila. Jde o to že dív byl čas v ST brán jako jeden proud, proto bylo nutné ho napravovat. Nyní je brán jako rozštěpitelný na více linií, proto ho starý Spock nemá potřebu nějak zachraňovat. Ostatně protože Nero přiletěl o 25 let dřív, by už stejně nic nenapravil. Potažmo o změně nejspíš ani nevěděl.
A vulkánci se z planety zachraňovali i sami, nejen pomocí Enterprise. A
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 17:46
A vulkánci se z planety zachraňovali i sami, nejen pomocí Enterprise. A přímo ve filmu je řečeno že, "uniklo 10 000 obyvatel" čili je to myšleno přímo z planety. Pochybuju že flotila v tom fofru stihla už posčítat a prokalkulovat kolik Vulkánců zbylo na jiných planetách a poslat to Spockovi na Enterprise :D
Nevím jak logicky chceš vysvětlit planetu. Jasně, někdo tu říkal, že tam prej žádná není, nebo tak něco. Ale co o tom kdo může vědět? Během celého fenoménu ST se všude neustále objevovali nové planety o kterých se dřív nemluvilo, proto by se o polovině z nich dalo říct, že tam vlastně nemůžou být, protože v minulém filmu či serii seriálu tam taky nebyly.
praporčík Ondra
Ondra - po 4. ledna 2010 - 19:16
Ta planeta...
Z té planety bylo krásně vidět, jak exploduje Vulkán, jak tu psal ten pán (nevim, jak se jmenuje, prostě ten astronom co to rozebíral vědecky), tohle by bylo možné pozorovat pouze z měsíce (že by teda byl Vulkán měsícem, nebo naopak?)

A co byl ten Warpovej transport. Chápu, že pomocí nějaké rovnice dokázali uskutečnit transport na loď, která je ve warpu, ale nezvýšili tím dosah transportéru na několik světelných let, když v TNG mají dosah cca 40 000km. Na co pak mají vesmírný lodě? Tohle je další nelogičnost scénáře a ukazuje, jak se nezajímají o kánon.
kadet vencour
vencour - po 4. ledna 2010 - 19:51
připravenost na vše: Nejsem si jist, zda v TOSce skutečně replikátory byly. Přesto vidím uskladnění zásob a tedy i skutečného jídla jako faktor přežití v klíčových chvílích, když se něco podělá. Ve smyslu pořádná bytelná kosmická loď s kvalitní posádkou a s výbavou připravenou na vše možné i nemožné. Tak bych to chápal.
\\//_
poručík Veczi
Veczi - po 4. ledna 2010 - 20:07
no ohledne te planety...ona ma nejake pojmenovani a jelikož ho ma tak jiny trekkie vystoural toto pojmenovani z dilu v TOSce a objevil polohu uplne nekde v knedli mimo...ted mudruj
praporčík Polux
Polux - po 4. ledna 2010 - 20:09
4 Ondra (1): Stěžovat si na děravý příběh nového ST je zbytečné, tvůrci se totiž rozhodli, že jelikož se bude odehrávat v alternativní linii historie, mohou si dělat, co chtěji. Těch chyb je ve filmu tolik, že by předčily chyby ve všech předchozích filmech dohromady.

Jen tak z hlavy - Kirkovo přeskočení 5 hodností, stavba Enterprise na povrchu Země, neznámá planeta (Delta Vega) vedle Vulkánu, transport při warpu, velikost a počet osob Enterprise, "Titanicová" strojovna, modrá obloha na Vulkánu, žádné překvapení při prvním setkání s Romulanem (Nero), použití "rudé hmoty" (typický mcguggin, nikoliv však ve ST do té doby), těžební loď (Narada) vybavena phasery a torpédy (k čemu?)...
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - po 4. ledna 2010 - 20:10
4 Ondra (2): ...Spockova (Nimoy) bezvýhradná akceptace změny historie (neustálá snaha napravit, lépe však nedopustit změny v timeline ve ST do té doby), všechny nepozemské rasy kromě Vulkánců, Romulanů a Orionky ve filmu se vyskytující nikdy předtím neviděné, dopad objevení se jedné lodi (opět Narada) v minulosti na celou historii kvadrantu (nebo přinejmenším UFP), kpt. Robau v modré uniformě, výskyt civilisty (Winona Kirk) na palubě lodě UFP, atd. atd. a dalo by se pokračovat:-)
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - po 4. ledna 2010 - 20:14
3: Oprava mcguggin -> McGuffin samozřejmě, stydím se:-)
Star Trek - The future already today©
poručík Veczi
Veczi - po 4. ledna 2010 - 20:28
to nic..to je to rozhorceni a nervy z toho co pises :D
ja s tebou souhlasim ;) taky me chytaji mory kdyz vidim nektere reakce na 09 z ust trekkies :D
praporčík Ondra
Ondra - po 4. ledna 2010 - 20:55
Polux: dík, nechtělo se mi to vypisovat :)
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 22:02
For Polux: Vezmu to popořádku jak jsi to napsal a pár věcí ti osvětlím (ale jasně chápu, že když jsi to viděl jen jednou a jinak se o tento film nezajímáš tvůj mozek to nedokázal vše pochopit a správně zanalizovat):
Kirkovo přeskočení 5 hodností = jasně, podivné, leč ne nemožné /nezapomeň že zachránil pár planet), stavba Enterprise na povrchu Země = v dnešní době to nejde, ale v 23. století, kdo ví? Snad ty?neznámá planeta (Delta Vega) vedle Vulkánu = a jak víš, že je neznámá a že tam předtím nebyla? Prosím neber za svaté hvězdné mapy nekraslené nějakými fanoušky, transport při warpu = ehm, že by v tom hrál nějakou roli technický pokrok, velikost a počet osob Enterprise = jiný model, způsobený právě útokem na Kelvin, "Titanicová" strojovna = jiný model, a nevšimla jsem si že by někde př, modrá obloha na Vulkánu, žádné překvapení při prvním setkání s Romulanem (Nero), použití "rudé hmoty
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 22:08
modrá obloha na Vulkánu = i v jednom původním filmu byla modrá, to se liší, stejně jako počet měsíců u této planety, žádné překvapení při prvním setkání s Romulanem = nechápu proč by měli být překvapení, v TOS bylo řečeno že je neviděli dlouho, ne nikdy a navíc je identifikovali klingoni a ti je nejspíš znali lépe, použití "rudé hmoty" = opět technický pokrok, nebo teda jestli víš jak se správně tvoří černá díra, tak nahoď, těžební loď (Narada) vybavena phasery a torpédy = zbraně nechal přimontovat až po zničení Romulu, jako nástroje jeho pomsty.Spockova bezvýhradná akceptace změny historie = neodcestoval dobrovolně, pak už s tím stejně nemohl bnic dělat, tak co by se rozčiloval a lkal,všechny nepozemské rasy kromě Vulkánců, Romulanů a Orionky ve filmu se vyskytující nikdy předtím = a jak víš že ne? Možná jsou tam furt a jen se o nich dřív nemluvilo. Např. O triblech ses taky dozvěděl a
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 22:13
až v druhé serii TOS. Dopad objevení se jedné lodi (opět Narada) v minulosti na celou historii kvadrantu = jediná loď zdecimovala během pár minut vybavený Kelvin, no jasně ale tebe by to rozhodně nepřekvapilo a neovlivnilo , že), kpt. Robau v modré uniformě = WTF???, výskyt civilisty (Winona Kirk)na palubě lodě = Winona Kirk nebyla civilista, ale člen posádky, proto tam byla. Atd. . .
Jestli ještě něčemu nerozumíš, klidně napiš. Pracuju totiž s dětmi, takže jsem zvyklá vysvětlovat různé věci. Někdy i několikrát za sebou :D
poručík Veczi
Veczi - po 4. ledna 2010 - 22:49
tak to musim komentovat :D jsem se i zasmal..jak dlouho jsi "trekkie" ? :D
Vezmu to popořádku jak jsi to napsala a pár věcí ti osvětlím (ale jasně chápu, že když jsi viděla něco vice ze ST jen parkrat a tvůj mozek to nedokázal vše pochopit a správně zanalizovat...
Kdyz vojak zachrani jednotku...automaticky neni general, zkusenosti se ziskavaji lety prace a ne ze behem filmu naskoci do akademie a za 4 roky ma lod :D (smesne)
Enterprise na povrchu Země...kdyby si videla jak tvrdis ST tak by ti asi doslo, ze hvezdne lode tam staveji ve vesmiru.. viz treba Utopia Planitia
Delta Vega si najdi na googlu ;)
Transport warp...ani ve 24 st. nedokazali transportovat tak daleko jak ve filmu o 100 let zpet?
Strojovna jako v pivovaru? Videla si Enterprise? Byly tam nekde titanove kotle? a trubky s vodou do kterych se vleze clovek? :D
Robau v modré uniformě:: opet si vygoogli uniformy HF a sleduj zmeny ;) Winona Kirk->
poručík Veczi
Veczi - po 4. ledna 2010 - 22:49
Jestli ještě něčemu nerozumíš, klidně napiš. Pracuju totiž s dětmi, takže jsem zvyklá vysvětlovat různé věci. Někdy i několikrát za sebou :D
poručík Veczi
Veczi - po 4. ledna 2010 - 22:54
nevlezlo a to sem mel jeste 3 znaky...
Winona Kirk-> kde mela 1. dite? rodiny s detmi byl na lodich galakticke tridy (24st.) + teda civilni lode i drive.. Mohla plnit misi nerikam, ale zniceni Kelvinu by spise melo opacny efekt a to ze civilisty by nepobrali na palubu jen tak... a pravda.. lode se ztraceji casto a nemeni se kvuli nim cely vesmir :D ale dobre to necham byt dejme tomu... Ruda hmota...proc tolik? kdyz je tak nebezpecna ze se bere jen kapicka ;)
No ale to jsem nechtel uz tolik psat... projdi si to a podivejse na serialy a filmy poradne...pak haz moudra..ocividne jeste nemas v krvi fanouskovstvi fenomenu nybrz jen filmu 09 ;)
kadet Althea13
Althea13 - po 4. ledna 2010 - 23:23
For Veczi: Myslím že mohu osvětlovat děj kolem STXI i když nejsem trekie už několik desítek let, protože jsem ho jistě viděla vícekrát než vy. (Jen tak pro pořádek, celý už 6 krát a oblíbené scény raději nepočítá. Kolikrát jsi ho viděl ty? Asi mockrát ne, podle toho co oněmobčas píšeš, viz vedlejší diskuze, kde jsi to už nsad lépe pochopil) Jo a TOS už jsem viděla většinu dílů nejméně dvakrát. Všechny celovečeráky jednou a vybrané (Khanův hněv, Cesta domů, Neobjevená země) nejméně dvakrát :)
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:10
1.: Vím dobře, jak to s tím komixem bylo. Jako vedlejší doplněk to není problém, ale jako součást kánonu, ze které by se mělo následně vycházet to není z mnoha praktických důvodů dobrý nápad. Už také proto, že divák filmu musí mít všechny potřebné informace o filmu z přímých zdrojů informací a to komix rozhodně není, protože ten si člověk musí dohledávat. A ať už je to dohledávání jakkoliv zjednodušené, toto prostě není přímý zdroj informací a proto je obecně pro diváka špatné čerpat ve filmu nějaké významné informace právě z komixu. Protože ten komix si najdou jen a pouze ti, kteří to budou vyloženě chtít si ho najít. A takhle se prostě nedá dělat filmařina.

To, že mají lidé obecně tendenci být 'jednoduší' není důvod aby se kvůli nim schválně vytvářeli jednoduché filmy. Ani není správné to dělit na jednoduché filmy pro ty, kteří chtějí jednoduchou zábavu a filmy na akademi
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:11
2.: Ani není správné to dělit na jednoduché filmy pro ty, kteří chtějí jednoduchou zábavu a filmy na akademické úrovni pro tu druhou skupinu. To by nefungovalo už proto, že žádné ostře vyhraněné skupiny ani neexistují. Ono to jde dělat filmy na úrovni odpovídající lidskému inteligenčnímu potenciálu. Říká se ,člověk je tvor inteligentní, ale lidi jsou někdy až úplně neskutečně blbí'. Podle tohoto bych mohl říct, že by se měli točit filmy pro 'člověka' a ne pro 'lidi'.

Noví fanoušci: Ano existují a nikdo na ně nezapomíná. Ale skutečnost jejich fanouškovství je zatím otázkou. Jednou z výrazných charakteristik fanouška ST je jeho stálost. Ta nevzniká z těch 8 písmen STAR TREK, ale z něčeho uvnitř, co jinde v takové míře jako tady není. Ti, kteří fanoušky zůstanou, zůstanou proto protože si oblíbí ten svět ne jen ten film. Ti, kteří si ten svět neoblíbí, buď zůstanou fanoušky pouze filmu,
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:11
3.: ...Ti, kteří si ten svět neoblíbí, buď zůstanou fanoušky pouze filmu, takže to nebudou fanoušci ST (a takováto skupina z pravidla ani nebývá moc početná) a nebo o ST ztratí zájem. A jejich zájem upoutá zase něco jiného někde jinde.
3000 z celosvětového hlediska není moc. Pravděpodobně jich bude víc. Otázkou ale je jestli jich bude díky filmu tolik a jestli se opravdovými fanoušky ST stanou díky tomu filmu a nebo díky celému ST světu. A otázkou také je, jestli nový směr daný filmem nebude snižovat kvalitu toho ST světa, který za dobu 40ti let už nalákal tolik lidí. Už teď tu máme netvykle výrazné úpadky v mnoha oblastech světa ST, které byly vždy tradičně konstantní (a v době kdy byl ST na vrcholu tak si na ně nikdo nestěžoval).
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:12
4.: Co se času týče, tak to je stále jeden a ten samý fyzikální jev. Čas je prostě pořád čas a jeho fungování se nemění. Takže Spock měl mít logicky stále stejnou potřebu to napravovat. Tu ovšem v Abramsově scénáři ani trochu neprojevil. A to, že došlo ke změně času tam věděl každý.
Za druhé z diváckého (ne fanouškovského) hlediska je několik příběhových linií naprostou pohromou. Proto se i dá očekávat, že Abrams bude udržovat všechny příběhy pouze v jedné jediné příběhové linii a to v té jeho. Věř, že když by nějaký scénárista přišel s návrhem, že se čas zase rozdvojí a bude se odehrávat ve dvou paralelně existujících liniích, tak by to nemělo sebemenší šanci na schválení. Tohle by bylo mimo sledovací schopnosti běžného diváka.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:12
5.: To, že se vulkánci zachraňovali sami je logické vysvětlení. Já chtěl jen podotknout, že se na té záchraně Enterprise nijak významně nepodílela.

Delta Vega: Ta planeta a ve filmu o tom bylo mluveno jako o planetě, byla naprosto nereálně blízko Vulkánu. Né, že se o ní dřív nemluvilo. Podle filmu se nachází na místě, kde se nacházet vůbec nemůže. Navíc ani její označení neodpovídá běžným konvencím. Jméno Delta Vega by mohl nést i měsíc ale z pravidla se takovéto jméno nedává planetárním objektům ve hvězdném systému, který má naprosto jiné označení. V tomto případě to byla hvězda 40 Eridani. A také se takováto obecná jména nevyskytují ve hvězdných systémech, kde mají planety nějaká konkrétní jména. Máš třeba hvězdu Polux (ta je asi 34 LY od Země) a její planety se můžou jmenovat Polux I, Polux II, Polux III a jeho měsíce Polux III Alpha, Polux III Beta. Ale pokud tam žije nějaká civi
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:13
6.: ...Ale pokud tam žije nějaká civilizace, tak tyto obecná jména padají v momentě, kdy nám ta civilizace řekne, jak těm planetám říká. Pak další věc: Delta Vega je známá z epizody Where No Man Has Gone Before. Je to planeta stovky světelných let vzdálená od Vulkánu. A byla zmíněna i v několika dalších epizodách TNG. Dále, když byl Vulkán tak horká planeta, bylo by zvláštní, že jeho vlastní měsíc by byl konstantně pod ledem. A ještě to, že pokud by to byl planetární objekt nacházející se opravdu tak blízko Vulkánu, jeho existence by tudíž byla ohrožena vzniklou černou dírou. Proč tedy Spock poslal Kirka na tu planetu? Spock byl pod tlakem, ale ne psychicky nearušený. A proč se Scotty vůbec nestrachoval o svůj život? A proč nechali na Deltě Veze Scottyho malého kolegu, když se transportovali pryč?
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:13
7.: Systém hodností: Během celého filmu nedošlo k žádné události, která by tak bezprecedentní a nesmyslné povíšení vysvětlila. Záchrana planety stojí určitě víc než za medaili, ale velení na vlajkové lodi Hvězdné Flotily, která má reprezentovat Federaci a vojenskou sílu Hvězdné Flotily vůči Klingonské říši se nedává za odměnu někomu kdo je naprotosto nezkušený a o jehož disciplíne a charakteru se dá pochybovat. V záznamech měl napsáno 'rebel'. To jeden chválihodný čin z dlouhodobého hlediska nevyváží. Takže abych to shrnul... podívné? Ne. Nemožne.

Konstrukce Enterprise na Zemi: I NASA v dnešní době má plany na budoucí stavbu kosmických lodí ve vesmíru. Je to také logické. Rakety i raketoplány nejsou kosmické lodě. To jsou takové hybridní plavidla určená k cestování mezi vesmírem a atmosférou. Vesmírná loď cestuje pouze vesmírem, proto nemá potřebu být nějak připravována na pobyt v atm
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:14
8.: Vesmírná loď cestuje pouze vesmírem, proto nemá potřebu být nějak připravována na pobyt v atmosféře.
Každopádně když už stavět kosmické lodě na planetě, tak by ty lodě měli mít nějaký tvar, který by respektoval přítomnost zemské gravitace. To není případ tvaru Enterprise.
Navíc proč plýtvat drahoceným místem na planetě, která je politickým centrem celé Federace a jejíž populace tak logicky stoupá už kvůli jejímu titulu hlavní planety. Dokonce i z Pekingu odsouvají průmyslová zařízení na okraj.
A také je třeba připomenout, že v ENT stavěli lodě ve vesmíru a v TNG také.

Transport na světelné roky byl ukázán v TNG, byl ale pro praktické užívání příliš nebezpečný. Z příběhového hlediska by to také byla pohroma, kdyby měly postavy k běžnému užívání něco tak supermocného. Proto v TNG řekli, že je to nebezpečné.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:14
9.: Hvězdné mapy ze ST: Ti fanoušci ST, kteří dělají takové věci, jako třeba mapy si z pravidla důkladně studují všechny dostupné informace o polohách těch planet a používají i reálné hvězdné mapy. Spousta těchto mam se v různých svých částech opravdu lidíš, ale většina z nich se shoduje například v rozmístění nejvýznamnějších planet galaxie. Ty mapy ale netvoří pouze fanoušci. Už sami filmoví výtvarníci ze ST se při tvorbách takových map inspirovali reálnými hvězdnými mapami. A právě protože se lidé, jako Mike Okuda a jiní při pracích na takovýchto mapách pro seriál inspirovali skutečnými mapami, proto se o to samé snaží i fanoušci. Určitě si ty mapy nevycucávají z prstu.

Velikost a počet členů posádky Enterprise: To se tady i jinde probíralo už mnohokrát a bylo řečeno dost argumentů proč to působí nesmyslně. Já jen přidám jeden nový, se kterým jsem se setkal. Gene Roddenberry v
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:15
10.: ...Gene Roddenberry v 60. letech vymyslel asi 10 jmen, které měly patřit lodím třídy Constitution. Jedno z těch jmen byla Enterprise, dalších 7 bylo v seriálu ukázáno nebo jmenováno. Takže i kdybychom ty 2 neuvažovali, stále by nám tu zůstávalo 8 lodí, které by tedy měly existovat a měly by být všechny stejné i do velikosti. Jenže postavit 8 nebo víc takových mamutích lodí by pro Federaci byla velká průmyslová zátěž. Ve filmu těžko mohlo dojít k něčemu, co by najednou tak popohnalo průmyslovou výkonnost Federace. A že by šlo o akutní hrozbu, která vedla ke stavbě větších lodí? Spíš naopak - stavěly by se menší lodě. Narada byla jedna samostatná událost, kterých se ve vesmíru ST staly už desítky (ST I, ST IV, a našly by se i příklady ze seriálů) a nikdy to nevedlo k něčemu takovéhlemu. Když by Federace opravdu potřebovala aktuně navýšit svojí vojenskou sílu, začala by stavět malé, rychle postavěné a už
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:16
11.: Když by Federace opravdu potřebovala aktuně navýšit svojí vojenskou sílu, začala by stavět malé, rychle postavěné a už odzkoušené lodě. Loď rozměrů JJ Enterprise by se stavěla dlouho a musela by absolvovat mnoho zkušebních letů před řádným nasazením do služby. Navíc vůbec nakreslit plány takové lodě je také záležitost několika let.

Modrá obloha Vulkánu a jeho měsíce: Opravdu byla modrá. I když v celém seriálu ENT byla načervenalá. A ve ST I byla opravdu scéna s vulkánskými měsíci. Jenže při předělávání ST I byly tyto měsíce záměrně odstraněny.

Překvapení z Romulanů: Posádka Enterprise v TOSu nevěděla jak romulani vypadají. Proto v epizodě Balance of Terror někteří podezřívali Spocka, že je romulan.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:16
12.: Rudá hmota: To si prostě vymysleli scénáristi nějakou černou krabičku, která to za ně nějak řešila. No prosím, ale co se vytváření černých děr a jejich fungování týče, tak o tom toho vím hodně. Zájemcům doporučuji knihy od Stephana Hawkinga.

Spock & čas: To ve většině případů tím časem necestovali dobrovolně, ale vždy se ze všech sil řídili Základní Časovou Směrnicí, která je ve své podstatě ještě významnější než klasická základní směrnice. ZČS vždy dodržovaly nejen postavy, ale i scénáristé. Tyní už ale jaksi ne.

Mimozemské rasy: Už v době Kirka jich bylo známo hodně i když ve filmech moc nebyly. Ovšem běžný výskyt Orionek ve Flotile je hloupost, která Orionkám navíc ubírá z jejich erotičnosti a nebezpečnosti. Už i kvůli tomu feromonu, který přirozeně produkují a který muže okouzluje a ženám způsobuje bolest hlavy by jejich služba ve Flotile byla těžko
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:17
13.: Už i kvůli tomu feromonu, který přirozeně produkují a který muže okouzluje a ženám způsobuje bolest hlavy by jejich služba ve Flotile byla těžko realizovatelná. Nebo že by všechny orionky ve flotile byly sterilizované? Spíš tu jde zase o případ, kdy byl ignorován kánon.

Následky příletu Narady: Ano, ty následky by byly zásadní a historie by se skutečně vyvíjela jiným směrem, podobně, jako to bylo ve filmu. Ovšem jsou věci, které by se určitě nestaly, protože události se začaly měnit až teprve po příletu Narady. Z některých věcí ale plyne, že k jejich změně muselo dojít o roky dřív.

Robauova uniforma: Bojím se, že Orci&Kurtzman si řekli že v TOS mělo velení žlutou, v TNG červenou a tak je napadla ta kravina, že tady dají velící sekci modrou. Připomínám že v seriálu ENT převzali barevné označení z TOSu.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:19
14.: Winona Kirk ve službě v době pokročilého těhotenství: To by bylo přípustné na vědecké či civilní lodi a nebo ve 24. století. V období studené války ve 23. století by takovýto případ byl dost nezvyklý. Daleko lepším vysvětlením by podle mě bylo, že Kelvin s třeba dvousetčlenou posádkou evakuoval nějakou vědeckou stanici o 600 osobách, kde byla i Winona Kirk. Tohle by vysvětlovalo i počet přítomných raketoplánů a korigovalo by to odhadovatelnou velikost Kelvina.
kadet Althea13
Althea13 - út 5. ledna 2010 - 00:19
For Lukas: 3000 možná není moc s celosvětového hlediska ale z hlediska jedné osoby ( konkrétně mě) je to myslím celkem hodně. A jasně nemůžeme vědět,jestli u toho všichni zůstanou, ale to se neví nikdy a u ničeho. a nemůžou to vědět ani ti, co už u toho pár let jsou. Třeba přijde něco co zcela změní jejich zájmy a priority. A taky je jasné, že se snad nikdo nestane fanouškem "díky" novému filmu, ale "díky" sledováním i ostatních prvků ST. Ten film je k tomu jen přivede. Protože, kdyby ho nebylo, asi by se k němu nedostali (zvlášť ne u nás, kde vysílání čehokoliv ze světa ST považují zdejší televize nejspíš za zločin) :D
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 00:21
15.: A na závěr: Mnoho těchto věcí už bylo mnohokrát tady i jinde vysvětlováno, ale pokud si přeješ, můžu ti to vysvětlit ještě jednou. A doporučuji v první řadě tobě a v druhé řadě samozřejmě i Veczimu a i dalším aby jste se přestali urážet. Já už jsem tu za dobu všech těch diskuzí měl také spoustu příležitostí, kdy mě někteří mohli vytočit, ale tím bych jen zhoršil kvalitu diskuze. Chce to zůstat v klidu i když proti vám ten druhý dělá nějaké výpady.
kadet Althea13
Althea13 - út 5. ledna 2010 - 00:31
A z toho zbytku vyberu už jen něco, protože něco zní logicky a na něco už nemám sílu :)
Teď mě napadlo, že vlastně ve filmu není řečeno jak daleko je Delta Vega ( a na jméno moc nedej, i v TOS se parkrát objevily dvě planeta stejného názvu, mohlo jít o schodu, nebo se lišila v nějakém čísle, které se běžně neuvádí, neboť nebyla obydlená a Scotty na ní byl vlastně za trest) od Vulkánu. A to že je na něj odtamtud vidět pouhým okem také nemusí být pravda. Spock mohl zničení své planety jen cítit a to tak silně, že v podstatě destrukci viděl. Tato jeho schopnost byla prezentována i v TOS a Nero o ní jak Romulan musel vědět.
To o tom čase je fakt.Čas je čas ale jeho vnímání se v průběhu ST změnilo, to nepopřeš. A i kdyby ne, Spock prostě neměl šanci už proběhlým změnám zabránit. Jedině že by zase cestoval v čase a to mi nepřipadá moc vhodné.
kadet Althea13
Althea13 - út 5. ledna 2010 - 00:37
Nikdo ve filmu neřekl, že cestování transportérem ve warpu není nebezpečné ale oni neměli na výběr.
To o evakuaci základny je zajímavé a dokonce i možné ve filmu není přesně řečeno, kde se tam vzala. Jen víme že je členkou flotily.
A nakonec. Já přísahám, že nikoho neurážím. pokud to tak vyznělo tak se omlouvám. spíš často myslím dost ironicky, což se ale psaném projevu těžko identifikuje. Kdybych měla potřebu někoho urážet, nebo se nechat někým urážet, tak tady přece nediskutuju. To si radši vyleju vztek někde v koutku sama, nebo třeba na Lidech. Já to jako urážky neberu a myslím že diskuze zde jsou plodné a mírné.
poručík Veczi
Veczi - út 5. ledna 2010 - 00:44
me se jen nelibi jakym stylem se tady slecna "fanousek" vyjadruje...
mimojine i pro tvou zvedavost A.. jsem 09 videl 5x..to proto, ze jsem si chtel byt opravdu jisty vsim co jsem videl...ted k trosku sirsimu zaberu
jak si zde napsala...videla si filmy a TOS a to tusim necelou...no to je pekne, ale na moudra to jeste nestaci.

Muj vycet ;)

TOS 3x
TNG snad ani nevim kolikrat 10x a vic na 100%
DS9 tak 6x
VOY zhruba 8x
ENT 5x
Filmy nespocetne krat...teda Nemesis tak max 5x (nemusim)
Knihy...zhruba 30 nektere i vicekrat prectene
Nejake Audiobooky kdysi
skoro vsechny ST hry na PC
Vsechny soundtracky porad dokola

tak mi ver,ze to mam dukladne prohlidnute a rikam ze 09 je derava jak cednik a je pro masy...
a zdaleka nekoncim se sledovanim ;)
pochybuju ze ty jako novacek to muzes nejakym zpusobem poradne obhajit dokud opravdu neuvidis prevaznou vetsinu
poručík Veczi
Veczi - út 5. ledna 2010 - 00:44
prevaznou vetsinu toho co tvori Star Trek Star Trekem...pak si totiz myslim ze aspon z poloviny zmenis nazor a nebo toho nechas uplne

hawk
poručík Veczi
Veczi - út 5. ledna 2010 - 00:46
jo a 09 soundtrack je dobry :D
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:47
1: Vzhledem k tomu Altheo13, že pracuješ s dětmi, jak tvrdíš, bych čekal, že se vzdáš poznámek ohledně pochopení či nepochopení filmu z něčí strany, ale budiž Tvůj věk Tě omlouvá. Vezmeme to popořadě, aby jsi se v tom neztratila:

Kirkovo přeskočení 5 hodností - viz koment Vecziho, při tvé logice je ve dvojce admirál a ve trojce prezident federace,

stavba Enterprise na povrchu Země - viz koment Vecziho, ve světě ST je jasně dáno, že lodě velikosti Enterprise se staví ve vesmírném doku, nikdy to nebylo jinak až do ST´09 (který si tvoří vlastní pravidla), mimochodem jak myslíš, že byla konstruována ISS, ve vesmíru samozřejmě (nejen z ekonomických důvodů, ale především pro nulovou gravitaci) a to se píše teprve 20./21. století:-)

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:48
2: neznámá planeta vedle Vulkánu - počítač identifikuje planetu jako Delta Vega, kromě toho, že Vulkán nemá žádné satelity (a nic jiného to při vzdálenosti od Vulkánu ze Spockova (Nimoy) pohledu být nemohlo, je tu problém v tom, že Delta Vega je vzdálená kolonie Vulkánu, jak jsme se dověděli v TOS - Where No Man Has Gone Before,

transport při warpu - viz koment Vecziho, Scottymu stačila na takový technický pokrok pouze "formulka" od Spocka (Nimoy), žadné nové zařízení/nástroje/technologie,

velikost a počet osob Enterprise - fakt, že je větší než Ent-D s více než dvojnásobnou posádkou Ti nestačí, co uvidíme v 24. století - kilometrové křižníky? Pardon, ty jsou vlastně ve SW,

"Titanicová" strojovna - bez komentáře, úsudek si udělá každý sám,
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:49
3: modrá obloha na Vulkánu - pokud jsi ji neviděla - koukni se znovu (při transportu Spocka na planetu uvidíš panorama pohoří, pak oblaka a za nimi, ano modrou oblohu), Vulkán má oblohu červenou, nikdy to nebylo jinak až do ST´09,

setkání s Romulany - V TOS - Balance Of Terror je jasně uvedeno, že dosud nedošlo nikdy k vizuálnímu kontaktu (tzn. UFP netuší, že jsou vzdálení příbuzní Vulkánců), souhlasíš doufám s tím, že se ST´09 odehrává před událostmi z TOS. Každý kdo Nera (mimochodem zvláštní jméno na romulana, takové....pozemské:-) ve filmu spatří, se vůbec nepozastavuje nad tím, jak vypadá a ke které rase přísluší,

použití "rudé hmoty" - ve světě ST se vždy dbalo na to, aby to scinece- bylo v rovnováze s -fiction, tzn. vycházelo se z reálných výzkumů/teorií (i když se někdy použila berlička viz Heisenbergův kompenzátor), nikdy však nebyla technika/technologie použita j
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:50
4: (pokud se Ti opravdu líbila M:I 3, jistě poznáváš Králičí pacičku),

vybavení Narady phasery a torpédy - ano podle komiksu byla loď vyzbrojena, ten však nespadá do kanonu a z filmu se vůbec nedovíš proč/kým/jak se tak stalo,

Spockova akceptace zničení Vulkánu - vzhledem k tomu, že se jedná o jeho rodnou platnetu (rodina, přátele atd.) a že disponuje znalostmi z 24. století, kdy je cestování časem běžné (v nouzi stačí Strážce věčnosti), mě zaráží jeho smíření se. I proto, že "návod" na transport při warpu předal Scottovi bez problémů, proč se nepodělil také jak cestovat v čase?

všechny rasy mimo Vulkánců, Romulanů a Orionky jsou mimozemšťané, kteří se dosud nikde neobjevili. Copak se potom s nimi stalo ve 24. století, kde po nich není ani památky, hm

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:51
5: objevení se Narady v minulosti a následná změna historie - háček je v tom, že s Naradou se střetne Kelvin, který bez debat již spadá do alternativní verze historie, tudíž změny jsou nám prezentovány ještě před tím, než Nero historii odkloní,

kpt. Robau v modré uniformě - jak jistě víš, v období TOS byla modrá uniforma určena pro vědecké důstojníky (proto ji nosí Spock), pro velení byla vybrána uniforma žlutá, tak proto WTF,

Winona Kirk na palubě Kelvina - rodiny s dětmi se stali součástí posádek lodí až ve 24. století, v období TOS sloužili na palubách pouze členové StarFleet. Vzhledem k 9. měsíci jejího těhotenství pochybuji, že by byla v té době v aktivní službě a pokud ne, copak tedy na lodi dělala?
Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - út 5. ledna 2010 - 00:53
6: Příště si prosím odpusť poučovat fanoušky, kteří žijí se ST třeba 16 let jako já a ne od léta 2009, díky:-)
Pokud Ti připadá, že mé komenty ke ST´09 zde míří na Tvou osobu, mohu Tě ujistit, že to Ti opravdu jen tak připadá.

P. S. 1:Vidím, že Lukas to již podrobně zhodnotil, takže některé věci již byly vyřčeny, ale už to nechci předělávat.

P. S. 2: Ona je to vlastně ve skutečnosti dvojhvězda Pollux - Castor (pojmenovaná po postavách z antické mytologie), ale díky za zmínku:-)
Star Trek - The future already today©
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:24
1.: ...a na něco už nemám sílu :) - to nezní zrovna jako pádný argument. Nevidím v čem bych řekl něco nesmyslného. Maximálně tak bych řekl, že jsem mluvil o některých vědecko-technických věcech o které se nezajímáš, což je v pořádku, ale to neznamená že neexistují. Pokud jsem řekl něco co je nesmysl, tak mi řekni co to bylo. Buď to já vysvětlím lépe tobě nebo ty to vysvětlíš mě.

To, že by Spock mohl cítit zničení Vulkánu by bylo rozumné vysvětlení toho že Delta Vega nebyl měsíc Vulkánu. Stejně ale Enterprise ještě nebyla zas tak daleko, takže Delta Vega musela být minimálně někde poblíž Vulkánu.

Chyby, které byly v TOSu skutečně byly a byly to chyby. To ale neznamená, že je v pořádku nebo jedno když se opakují. Zejména ve ST to není jedno vzhledem k dlouholeté snaze desítek scénáristů takovéto nesrovnalosti postupně a podle možností korigovat. Tahle snaha byla jasně
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:24
2.: ...Tahle snaha byla jasně a zřetelně viditelná v celém ST od doby TNG až do ENT.

Spock neměl šanci: Vždycky, když si to příběh žádal, tak scénáristé nějaký způsob vymysleli. A zrovna v ST XI si takhle scénáristé vymysleli dost věcí, které potřebovali do scénáře. Ne, že by to nešlo. Tady prostě nebyl zájem to tam dát. A je pravdou že zrovna Spock měl s cestováním v čase docela rozsáhlé zkušenosti. Navíc už jeho neskrývaná přítomnost a dělení se o znalosti z 24. století porušuje ZČS v tom, že nepřirozeným způsobem urychluje technologický vývoj. Proč ve ST IV Scotty a McCoy tak zvažovali, jestli už ve 20. století můžou prozradit recept na transparentní aluminium? Mohli si to dovolit jen proto, že mělo být stejně vynalezeno během krátké doby samo. Jak k základní směrnici, tak i základní časové směrnici vždy scénáristi kladli velký důraz. A to už z charakteru STAR TREKu, protože ono to m
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:25
3.: A to už z charakteru STAR TREKu, protože ono to má své logické opodstatnění takováto pravidla dodržovat. A v mnoha epizodách už TOSky jsou tato pravidla záměrným stimulem divákovy mysli.

Ironie: Jo, to je zkrátka problém, já to chápu. Člověk kolikrát když jde do diskuze, tak očekává, že se tam do něj někdo bude navážet a proto se ten člověk podle toho očekávání začne chovat od začátku. A to tak dlouho dokud si neuvědomí, že ten na druhé straně se do něj vlastně vůbec nenaváží a nebo do té doby, dokud toho druhého nevytočí natolik, že se do něj opravdu začne navážet. Kolikrát stačí jedno blbě zvolené slovo a už je oheň na střeše.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:26
4.: Tohle je pro všechny: Zvažujte jak si vyloží vaší řeč ti druzí, protože ti druzí vnímají vaše slova a ne vaše myšlenky. Vaše úvahy můžou být přátelské nebo správné, ale špatně zvolíte slova a ti druzí vás pochopí jinak. Tohle je úskalý jakékoliv komunikace. U písemné komunikace je to ještě o to těžší, že nevidíme výraz tváře a neslyšíme tón hlasu toho druhého.
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:29
For Polux: Strojovna Kelvina by tak klidně nakonec vypadat mohla. To není až tak zásadní problém. Daleko podstatnějším nedostatkem je třeba warpjádro Enterprise, které je už v rozporu s technickou částí kánonu.
Červená hmota by také mohla být, byť jako docela výrazně na sebe upozorňující černá krabička. Horší je spíš to, jak pak nakládali se supernovama a černými děrami, protože tam ignorovali reálnou fyziku.
To, že nebylo vybavení Narady vysvětleno ve filmu je scénáristický nedostatek vůči běžnému divákovy (opravdu se tomu někteří divili), proto není dobré komixy zahrnovat do kánonu, ale co se samotného vysvětlení těch zbraní týče, to je přijatelné vysvětlení.
Pokud jde o mimozemské rasy, tam vidím jediný problém v kardasianech, ti měli být objeveni až ve 23.století. Jinak i ve spoustě ST filmech byly ukázány rasy, které se později už na plátně nevyskytovaly.
kadet Althea13
Althea13 - út 5. ledna 2010 - 01:41
For Lukas: Já jsem to o tý síle nemyslela tak, že bys napsal něco nelogicky nebo špatně nebo že s tím nesouhlasím. Myslela jsem to tak, že jsi toho nepsal tolik (což je fajn), že nemám v tuto pokročilou hodinu už energii se ke všemu vyjadřovat :D
Možná někdy příště, teď už musím jít spát. Zejtra mě čeká renovace kuchyně a asi si budu muset zase pustit STXI, protože na vedlejší diskuzi někdo napsal že ho viděl devětkrát a já jen šestkrát. To je neodpustitelné :)
podporučík Lukas
Lukas - út 5. ledna 2010 - 01:51
Prima. Dobrou noc. Jsem rád, že už konečně budu moct pokračovat na mé semestrální práci z programování! Lidi, tyhle diskuze se mi zrovna teď vážně nehoděj, ale nedokážu nereagovat. Vždyť by jste se tu ještě porvali. :-))
 Jack_Henkel
Jack_Henkel - út 5. ledna 2010 - 21:09
no ono je to těžký,dělat novej film,když už známe něco starýho zaběhnutýho,samozřejmě se vyskytnou nějaky ty nelogičnosti,protože na tom dělá několik různejch lidí,jako např rejžů,to by všechno musel dělat jeden člověk,aby to jinej nezkazil,protože se to někomu zase nemusí líbit a furt takle do haleluja,prostě startreky byly,sou a doufám že pořád budou
podporučík Ageran
Ageran - st 6. ledna 2010 - 22:04
nelogičnost: Já si také přidám jednu nelogičnost v STXI:
Máme Federaci, jejíž centrum je na Zemi, tzn. ta se dá považovat za relativně důležitou planetu. Máme vesmírnou stanici (dok), u kterého "kotví" (pouze) 5 lodí, které (kupodivu) nemají ani základní posádku. Ostatní lodě jsou úplně mimo, ok, to je v ST celkem běžné :-)
Ale... na Zemi je teď asi 7 miliard lidí a i kdyby populace stagnovala, nedá se předpokládat, že jich bude méně. I kdyby byla na Zemi pouze 1 miliontina obyvatel členy (současnými či bývalými, na dovolené nebo služebně) flotily (což by jistě bylo dost málo), je to cca 7 tisíc příslušníků (na ty lodě to stačí). Proč v tomto případě tedy ty lodě řídí a ovládají naprosto nezkušení kadeti?
Další věc je naprosto chybějící jakákoliv planetární obrana, jak na Zemi, tak na Vulkánu (což je také celkem důležitá planeta)...
kadet vencour
vencour - so 9. ledna 2010 - 01:38
obrana: Jo, to máš taky pravdu. Nero chtěl od Pika přístup, ten mu ho nedal a stejně se Narada nebála dostat k Zemi. Já se už radši ve ST XI nešťouram ... ať mne nebolí hlava. A to jsem považoval jedenáctku za svý šťastný číslo :-)
\\//_

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG