Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Soundtrack: Star Trek V - Nejzazší hranice

so 25. prosince 2010      autor: William Kirk      přečteno: 3420x      komentáře: 7

Vložit nový komentář

praporčík Polux
Polux - so 25. prosince 2010 - 21:31
Tak jako SW má Johna Williamse, tak ST má Jerryho Goldsmithe. Všechny mistrovy motivy v rámci ST jsou jednoduše geniální (IMHO). Zvláště v případě ST V hudební doprovod filmu samotnému neskutečně pomáhá, nové vydání OST tak představuje záslužný čin. Škoda jen, že v tak malém nákladu a neskutečná škoda, že ničeho nového se od mistra již nedočkáme:-(
P.S. Row, row, row your boat; gently down the stream...
__________
Star Trek - The future already today©
Star Trek - The future already today©
nadporučík little borg
little borg - so 25. prosince 2010 - 21:36
Soundtrack k pátému Star Trek filmu s podtitulem Nejzazší hranice je rozhodně velmi kvalitní dílo. Jsem rád, že jsem si mohl pořídit tuto rozšířenou edici. Od Jerryho Goldsmithe ale u mě rozhodně vede hudební doprovod k prvnímu Star Trek filmu The Motion Picture, který je geniální po všech stránkách. Jerry Goldsmith tím první celovečerákem utvořil všechny zásadní motivy, jaké známe, a dodnes velmi lituji, že za tento film nedostal Oscara. Je to velký omyl Akademie.
praporčík Polux
Polux - so 25. prosince 2010 - 23:15
No ST I alespoň "odměnili" nominací, to Alien nedostal ani tu:-)
Bez debat ale OST k prvnímu filmu patří ke stavebním kamenům filmových ST, který do budoucna redefinoval pojetí ST jak na plátně tak (později) v tv a skromně mohu říct, že také patří k mým zdaleka nejoblíbenějším.
Zvláště scéna příletu raketoplánu k Enterprise je za pomoci mistrovy hudby neskutečný (ikonický) audiovizuální zážitek. Teď když o tom píšu, hmm....jdu si to pustit:-)
__________
Star Trek - The future already today©
Star Trek - The future already today©
kapitán Commander Togo
Commander Togo - ne 26. prosince 2010 - 15:51
Jerry Goldsmith bol bezpochyby génius. Patril medzi mojich naj naj najobľúbenejších skladateľov. Som veľký fanúšik soundtrackov a od Goldsmitha ich mám asi najviac. Bol veľmi všestranný, pretože dokázal urobiť super hudbu pre akýkoľvek filmový žáner. No som rád, že robil hlavne hudbu do dynamických akčných filmov. Jeho hudba posunula Star Trek ešte niekam oveľa vyššie, než by bol bez nej. Tá hudba urobila zo Star Treku veľdielo. Som však rád, že aj iní skladatelia dokázali nadviazať na Goldsmitha. Napr. v Star Treku Generations robil hudbu Dennis McCarthy a hoci niektorým sa nepáči, mne tam naopak veľmi sadla a páčila sa mi. Takže si myslím, že aj bez Goldsmitha sa dá urobiť dobrá startrekovská hudba. Goldsmith však bol ten, ktorý urobil všetko to podstatné – základy a hlavné melódie, ktoré navyše dokázal počas ďalších rokov fantasticky rozvíjať a pridávať aj niečo nové. Goldsmith je navyše ten typ skladateľa, ktorý tvorí tzv. legendárne melódie a k tomu fantastickú scénickú hudbu, ktorá dokáže nenormálne umocniť akčné scény. Za všetko musím spomenúť napr. takého Ramba. Skúste si predstaviť všetku tú akciu, streľbu, výbuchy a naháňačky vrtuľníkov bez fantastického Goldsmithovho doprovodu. A presne toto urobil aj pre Star Trek !!! Pán Goldsmith ďakujeme !
poručík Tommy
Tommy - ne 26. prosince 2010 - 22:21
Všimli jste si, že ve Stargate má na starost hudu jakýsi Joel Goldsmith? Není to třeba bratr Jerryho Goldsmithe?
praporčík Polux
Polux - ne 26. prosince 2010 - 23:27
Tommy: Jedná se o potomka, nikoliv bratra (vyjma SG univerza stojí za zmínku jeho spolupráce s otcem při skládání hudby k ST VIII).
__________
Star Trek - The future already today©
Star Trek - The future already today©
komodor William Kirk
William Kirk - po 27. prosince 2010 - 02:03
Jinak stojí za to i porovnat skladbu č.11 na druhém disku - alternativní ústřední melodii / úvodní titulky s typickou, kterou známe a co byla použitá. Ten rozdíl je poznat a jde skutečně o "alternate version". Jsem rád, že Shatner nakonec použil tu "umírněnější" klasickou verzi.
"Slow but sure, that´s the story of my life." - William Shatner

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG