Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Pri prevode TNG do HD sú problémy

pá 11. listopadu 2011      autor: Commander Togo      přečteno: 2010x      komentáře: 18

Vložit nový komentář

admirál Kyle
Kyle - pá 11. listopadu 2011 - 15:13
Jak se říká: Nešťastný začátek, dobrý konec. :-D
De profundis clamo ad te domine.
praporčík Fitris
Fitris - pá 11. listopadu 2011 - 15:43
tak se to snad najde :)
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - pá 11. listopadu 2011 - 21:36
Kdyby chyběly takový kousíčky, tak se myslím nic moc neděje. Navís se to určitě dá vyčistit a různě vylepšit, takže by to ani nemuselo být moc poznat...

Hlavně ale ať to udělají 16:9, zajistí si tím prodejnost do TV v budoucnosti...
podporučík Lukas
Lukas - so 12. listopadu 2011 - 00:08
Takovýhle 'kousíčky' by v mnoha případech výrazně těm epizodám chyběly. Třeba zrovna bez téhle scény bychom nevěděli, že Khitomer přežil ještě někdo kromě Worfa a najednou by tam byla nějaká klingonka a divák by nechápal, co tam dělá, co s tim má co společného.

Pokud by opravdu chyběly takovéhle kousíčky v nějaké větší míře, nedivil bych se, pokud by začali zvažovat, jestli má vůbec cenu to převádět do HD.

A pokud jde o 16:9, tak to je bohužel velice nepravděpodobné. V poslední epizodě Enterprise se tvůrcům podařilo převést jednu originální scénu z TNG do 16:9 tak, že to vypadalo dobře. Nikdo si tam ničeho nevšiml. S vyžitím původní filmové pásky se jim obraz podařilo trochu rozšířit bez toho aby ho jakkoliv deformovali. Díky tomu nemuseli horní a dolní část uřezávat o příliš velký kus. Stejně to ale nestačilo a nakonec museli celý obraz roztáhnout o 6%. Nejen, že by to bylo dost pracný, ale hlavně zdeformovat obraz roztažením o 6% v celé TNG by už opravdu nevypadalo dobře.
kapitán flotily Johanson
Johanson - so 12. listopadu 2011 - 07:59
s.s. enterprise: Když ti vadí 4:3.. A vadí ti i deformace jak to říká Lukas, tak si projdi nastavení svého televizoru, kde (Pokud nemáš ještě něco předpotopního) najdeš i změny pomůěrů stran. a mimo jiné i Zoom, a tam si můžeš zvětšit všechno bez změny poměru a aony se ti oříznou vršky a spodky, sám si potom rozhodni co se ti víc líbí. A mimoochodem, až tohle tlačítko objevíš, zjistíš, že formát 4:3 je využíván stále velmi hojně...
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 12. listopadu 2011 - 17:21
Johanson: To samozřejmě tak dělám. Jde o to, že se tím sníží ostrost případného HD zdroje. A v případě TNG nebo DS9 ve 4:3 se často uříznou i hlavy... :(
kapitán flotily Johanson
Johanson - so 12. listopadu 2011 - 19:42
Tož, tak to třeba nechápu. Když je něco natočeno 4:3 tak nemůžu čekat že se to d někdy nějak rozumě převést, bez deformace. A mě deformace vadí víc, než když je obraz o něco menší. Teď ti chybí hlava, kdyby se to udělalo oříznutím podků, tak to bude taky katastrofa. Krásným příkladem je například film Equilibrium. Kde je verze 4:3 pro VHS a 16:9 pro DVD. A i 16:9 je oříznuté. Takže ve verzi 4:3 nevidíme občas podstatné dění na bocích obrazovky, či máme herze řízlé v půli těla. zatímco ve 16:9 zase chybí spodek a nevidíme tak například, že Preston při kontrole bytu slečny Watsonové, klepe dole v záběru na stěnu, čímž pozná, že je dutá a tak divák nechápe jak mohli tu její skrýš objevit. Evidentně tento film byl točen v ještě úplně jiném formátu :-( Já budu raději sledovat verzi 4:3 než se připravit o nějakou část obrazu. A TNG je točená na film, užívaný pro TV, tedy ve formátu 4:3, a proto bych to raději nechal tak. a že někomu vadí, když nevyužívá celou plochu svého monitoru?? Inu, na
kadet pittrek
pittrek - po 14. listopadu 2011 - 10:12
Ak bolo nieco natocene v 4:3, "prevod" do 16:9 je vzdy len DEFORMACIA alebo OREZ. Ovela radsej sa budem pozerat na 2 cierne pasy na bokoch obrazovky ako mat nieco blbo natiahnute alebo orezane
kapitán flotily HKMaly
HKMaly - po 14. listopadu 2011 - 22:53
Lukas: Myslenka je, ze ty "chybejici" sceny nebudou uplne chybet, ale doplni se tam z mene kvalitniho zdroje. Coz treba tehle scene IMHO neublizi.

Johanson: Kamery maji v hledacku casto obe (nebo jeste vic) rozliseni, takze dobry kameraman zvladne natocit scenu tak aby v obou rozlisenich fungovala. Spatny kameraman pak toci tak ze scena nefunguje ani v jednom rozliseni :-)
kapitán Commander Togo
Commander Togo - út 15. listopadu 2011 - 00:07
Presne toto som chcel napísať aj ja. Kamery totiž snímajú obraz trochu ináč ako ho vidíme vo finálnej podobe. Obraz sa potom v určitých prípadoch môže vydať na rôznych nosičoch v rôznych formátoch - čiže 4:3 ale aj 16:9. Keď pozeráte napr. Terminátora 2, ktorý je samozrejme robený aj pre kino (čiže širokouhlý obraz 16:9) neznamená to, že pri konverzii do formátu 16:9 sa nič nestratilo. Ak si film pozeráte v takomto formáte, trebárs doma na DVD alebo Blu-ray tak prichádzate o kúsok obrazu hore i dolu - v porovnaní napr. s VHS-kou, ktorá je vo formáte 4:3 (keby ste si to porovnali s nejakou starou VHS-kou, tak by ste to videli). Takže - kamera pri natáčaní filmu nasníma určitý (pomerne veľký) obraz a ten sa potom oreže tak, aby sa prispôsobil pre formáty 4:3 alebo 16:9. Výhodou 16:9 je to, že sa stráca len trochu obrazu hore a dolu, kým pri formáte 4:3 zmizne oveľa viac obrazu po stranách.
kapitán Commander Togo
Commander Togo - út 15. listopadu 2011 - 00:09
Problém je v tom, že v minulosti sa pri niektorých seriáloch alebo nízkorozpočtových filmoch zrejme používali trochu iné (menej kvalitné) kamery, ktoré zaznamenávali obraz len do formátu 4:3 - pre televíziu, prípadne VHS (nepočítalo sa so širokouhlou verziou pre kino). DVD-čka vtedy ešte neexistovali. Neviem ale ako je to v prípade Star Treku.
podporučík Lukas
Lukas - út 15. listopadu 2011 - 01:26
HKMaly: Jo, to je jasný. Jen jsem chtěl říct, že pokud by se ztratilo nějaké větší množství scén, tak pak by byla i větší pravděpodobnost, že zdroje s nižší kvalitou by častěji nemusely kvalitativně stačit a pokud by takových případů bylo víc, mohlo by to začít být už viditelný a to by je mohlo vést k přehodnocení celého projektu. Ale spíš spoléhám na to, že ty scény jen někam špatně založili v archivu.

Commander Togo: TNG byla natáčena na 35mm film s poměrem stran 1.37:1 ( poměr stran 4:3 se rovná 1.33:1). Ve výsledku, který pak jde do vysílání, se vždycky určitá část ořízne. Obvykle je to 5% šířky na obou stranách. Těchto 2x5% evidentně využili tvůrci v poslední epizodě Enterprise, aby nemuseli až tolik ořezávat a deformovat. Pravdou ale je, že v době kdy se točila TNG se nepočítalo s formátem 16:9 a tudíž se nyní v žádný rozumný formát 16:9 nedá doufat. I kdyby se všude pokusili zužitkovat těch 2x5% tak by stejně nakonec došlo na ořezávání a deformování.
kadet pittrek
pittrek - út 15. listopadu 2011 - 08:32
Ten Terminator 2 je blby pripad, kedze Cameron svoje filmy natacal na Super 35 ( [link] ) - on totizto hned myslel aj na kina aj na domace video

Lukas - presne. VZDY by bolo treba nieco orezat
kadet pittrek
pittrek - út 15. listopadu 2011 - 08:32
Priklad, nie pripad :)
kapitán Commander Togo
Commander Togo - út 15. listopadu 2011 - 09:04
pittrek: :-) Veď práve preto som ako príklad uviedol Terminátora 2. Aby som naznačiť, že závisí od toho ako sa daný film alebo seriál nakrúca. Od kamery hlavne záleží aké sú potom možnosti pri dávaní do formátu 4:3 či 16:9. Čiže v tom je práve ten rozdiel v TNG-čku a Terminátorovi :-) Vždy sa skrátka niečo orezáva, ide však o to kde a koľko. Ináč dík za veľmi zaujímavý link.
kapitán Commander Togo
Commander Togo - út 15. listopadu 2011 - 09:58
Ináč môj osobný názor je, že TNG by sa dala dať do formátu 16:9. Keby použili postup zo spomínanej záverečnej epizódy ENT, tak by to bolo podľa mňa dostatočne dobré. Vôbec som totiž nemal pocit, že by tam bol obraz príliš orezaný alebo deformovaný. To čo by zmizlo by tam určite nechýbalo a mierna deformácia je prakticky voľným okom nerozoznateľná. Ale zrejme by boli tieto úpravy až príliš drahé, komplikované a pracné, takže to pravdepodobne nechajú vo formáte 4:3.
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - út 15. listopadu 2011 - 14:46
Vzhledem k tomu, že se musí celá TNG znova přestříhat, by to ani tak pracné nebylo, ale prostě je to točené pro 4:3. Že ta kamera má jiný rámeček, no to sice má, ale stejně jako třeba u Farscapeu se s tím jednoduše nepočítalo a občas jsou v tom WS rámečku vidět zvukařovi nohy, mikrofon, osvětlovačova lampa, etc.. 16:9 jednoduše za rozumných podmínek není možný.
kapitán Commander Togo
Commander Togo - út 15. listopadu 2011 - 15:40
Áno, myslím že máš pravdu.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG