Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ještě jednou kosmická cenzura

pá 18. května 2012      autor: axiom      přečteno: 4513x      komentáře: 9

Vložit nový komentář

admirál thestral
thestral - pá 18. května 2012 - 23:45
Je to zvláštní. Už od mala jsem si dycky zkoušela nějak představit ten pocit, kdy člověk ví, že letí do vesmíru vůbec první člověk v dějinách lidstva, nebo na Měsíc. Dneska už je to běžnější, samozřejmě, i když pořád ne všem dostupné. Když se ale podívám, bez velké historické a životní paměti, zpátky, nemůžu se ubránit pocitu, že po šedesátých letech musela přijít obrovská euforie toho, jak budou lety do vesmíru vypadat za pár let, čeho všeho už budeme schopni kolem roku 2000 :-) Ale je asi i dobře, že vývoj sice jde rychle, ale ne až tak moc.
kadet Petr
Petr - so 19. května 2012 - 00:03
Jenže nejsmutnější je, že ty projekce nezabila nedostatečná technologie, ale jen blbá politika.
podporučík Lukas
Lukas - so 19. května 2012 - 01:44
thestral: Ta euforie, o které mluvíš, se ostatně promítla i do TOSky. Třeba v roce 1996 měla podle TOSKy odstartovat SS Botany Bay s Khanem na palubě. Měl letět hledat nový svět pro sebe a svoje lidi. No... dneska už víme, že tyhle představy o brzkých mezihvězdných cestách byly trochu přehnané. :-) Ale nebýt té euforie, možná by Star Trek neměl takový úspěch.

Když o tom tak mluvíš, tak si říkám, že let na Mars už možná nebude tak velká bomba, teda aspoň v porovnání s letem na Měsíc nebo vůbec 1. letem do vesmíru. Tehdy překonali určitou hranici, u které by spoustu lidí ani nenapadlo, že by něco takového bylo vůbec možné. Oproti tomu let na Mars už bude jen dosažení něčeho, o čem už stejně dnes víceméně víme, že dřív nebo později k tomu dojde.


petr_: Když si vezmeš tehdejší technologii, tak ono to bylo dost na hraně. Vlastně bylo štěstí, že to vůbec vyšlo. Mohlo se tam pokazit tisíc věcí. Kdyby to viděli Vulkánci, nechápavě by kroutili hlavou nad tím jak riskujeme. :-D
kadet Petr
Petr - so 19. května 2012 - 03:34
Lukas: Bohužel jsme to dopracovali tak daleko, je technologie naprosto stejná, a jediné, co dnes létá je z roku 1962....
Přitom jsou obory, kde bylo dosaženo takového pokroku, že si to ani ve sci-fi nedokázali představit. Je to ostuda a nejhorší je, že úplně zbytečně - stačí se podívat, co měla NASA naprosto vážně v plánech. Shodou okolností dneska letí k ISS první soukromá loď - třeba bude cesta tady - přes zapálené soukromníky, kteří na to mají dneska dost peněz a nemusí se ohlížet na politiku.
admirál flotily omi
omi - so 19. května 2012 - 06:52
Nedávno jsem narazil na zajímavý dokument o tom, jak Američané nahráli přistání na měsíci - [link]
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kadet Ondřej Matějka
Ondřej Matějka - so 19. května 2012 - 09:25
Hele když to nahráli to přistání tak jak se jim tam povedlo bez toho přistání nainstalovat ty obrovský zrcadla který sloužej pro měření vzdálenosti země-měsíc?
podporučík Lukas
Lukas - ne 20. května 2012 - 00:23
petr_: Od dob Apolla kosmická technologie hodně pokročila, ale daleko významnější pokrok je v tom, že dnes máme daleko víc zkušeností. Když si vezmeš průšvih s Apollem 13, oni už létali na Měsíc a přitom ještě nebyli připraveni na vše, co by mohlo nastat. Let na Měsíc v té době by se dal přirovnat k pokusu přeplout oceán na dřevěném voru (což se taky dá, a už se to povedlo). Kosmický program zcela zákonitě nemohl pokračovat do dnes stejným tempem jako tehdy. Tehdy to ještě šlo a měli taky štěstí, ale dneska kdybychom takhle riskovali, tak dřív nebo později by došlo k vážné nehodě, to by se odrazilo na veřejném mínění a najednou by lidé začali požadovat, aby se přestalo s těmi 'nebezpečnými, drahými a zbytečnými lety'. Ostatně i ten včerejší start soukromé rakety k ISS ukazuje, že i když je dnes dobývání vesmíru dostupnější, tak se na to pořád musí opatrně a nesmí se to uspěchat.

A pokud jde o politiku, tak dnes je největším problémem spíš naše nezodpovědné hospodaření.
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 20. května 2012 - 16:05
Zrovna jsem narazila (sice na streamu, no) na přednášku Tomáše Přibyla [link]
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 27. května 2012 - 10:22
Tak přednáška už je celá, předchozí link nejde, teď je to tady :). [link]
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG