Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Pozvání na PragoFFest

po 9. prosince 2013      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 3179x      komentáře: 43

Vložit nový komentář

admirál Fanda
Fanda - po 9. prosince 2013 - 13:08
Držím palce a moc se těším.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 9. prosince 2013 - 18:04
Nedochází mi, proč v této chvíli zvát na akci, když není znám její program, nebo když dokonce není ještě ani hotov. Podle čeho se mám tedy rozhodovat, zda se zúčastnit, když ne podle programu?
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Samuel_Thorn
Samuel_Thorn - po 9. prosince 2013 - 18:24
Já článek beru jako oznámení termínu spojené s výzvou těm, kteří si chtějí připravit program.

Držím organizátorům palce, ať se vše popdaří.
I cesta může být cíl…
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - po 9. prosince 2013 - 18:55
Eodeon: Většina z těch tvorů na tyhle akce kvůli programu nejezdí. Já teda jo, já jsem exot. I když teď jsem roky nikde nebyla, každá taková pozvánka ve mně vzbudí zájem. Zrovna tuhle sobotu jedu docela spontálně do Prahy na pár hodin kvůli takové jedné literární zvrácenosti :) a už se nemůžu dočkat. Stejný pocit zažívají ti, kteří už teď vědí, že tam pojedou, ať je na programu cokoli. Hlavně mě teďka docela logicky napadlo, že cony v zimě jsou vlastně hodně fajn. Můžu si říkat "jo, přelom měsíců. Leden v háji, jaro se blíží. V únoru už bude líp." I když vím, že nebude zimu mám ráda akorát při pohledu z okna, na cony v zimě jsem jezdila z toho důvodu, že mi tím přiblížily jaro.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 9. prosince 2013 - 19:06
Jana: Máš nejspíš pravdu. Většina návštěvníků bude mít jiné důvody. Trochu jsem čekal, že naznačíš ty své, nebo naopak důvody, proč jsi akce naopak několik let vynechávala, jak píšeš, ale chápu, jestli máš třeba pocit, že takové osobní věci do komentářů nepatří a ať se lidé raději vyjadřují jen tématicky k PragoFFestu. Každopádně mně, který ve fandomu osobně skoro nikoho nezná, nic než orientovat se podle programu nezbývá.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Bedraz
Bedraz - po 9. prosince 2013 - 20:37
Eodeon: Chápu, že takové oznámení s předstihem může zmást, ale Samuelovo a Janino vysvětlení je zcela přesné. Pokud se jen chceš rozhodnout dle programu, vyčkej. Pokud chceš proniknout do fandomu tváří v tvář, není často lepší cesty než se sám stát tvůrcem programu, třeba nějakou malou přednáškou na oblíbené téma. :)
Technika překonala všechny vzdálenosti, ale nenabídla žádnou blízkost. M. Heidegger
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 9. prosince 2013 - 22:20
Mě zajímají samé věci, které nezajímají nikoho jiného :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík Soong
Soong - út 10. prosince 2013 - 08:15
Eodeon: Napriklad ktere? :-)
admirál Fanda
Fanda - út 10. prosince 2013 - 08:50
Těch akcí pro fanoušky star treku bohužel není v roce tolik, abychom si mohli vybírat. Já se rozhodně těším.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 10. prosince 2013 - 10:53
Eodeon: článek je pozvánkou pro ty, 1) kteří chtějí potkat kamarády, 2) kteří si chtějí udělat přednášku, protože si myslí, že ještě se o nějakém tématu řeklo málo 3) je pozvánkou pro lidi, kteří chtějí najít lidi s podobnými zájmy 4) kteří mají plné kalendáře a chtějí vědět dopředu datum

program by měl být znám na silvestra a do 5.1. lze ještě využít nejlevnější vstupné

Samueli, Jano, Bedraz, děkuju :) uvidím vás ? ;)
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 12:41
Soong: To je jednoduché. Filmy seriály a vše, co je dostupné u nás, už po těch desítkách let znám jako své boty, takže se zabývám naopak tím periferním. Hlavně fan filmy, komiksy a fan komiksy, fanartem, slash fikcí podle abramsverza, fanziny a dávnější startrekovou literaturou. Tématicky pak v LGBT souvislostmi ve Star Treku, intertextovými a transtextovými souvislostmi, dějinami světového fandomu a vydávání encyklopedií a referenčních příruček, a víceméně vším, co bylo v průběhu let opomíjeno a zapomenuto. A jinak samozřejmě načítám starší i nové romány podle TOS, jak vidno z jednoho mého článku.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík Soong
Soong - út 10. prosince 2013 - 12:48
Eodeon: To je jedno zajimavejsi tema nez druhe :-) Osobne bych byl moc rad, kdyby se ke me nejakou formou(clanek, prednaska,..) dostaly. A verim, ze nebudu sam! ;-)
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - út 10. prosince 2013 - 12:50
Přesně! Eodeone, nejsi v těchto zájmech jediný a všichni se k tomu časem prorpacují a chtějí vědět víc!

Táákže, můžu si tě napsat jako přednášejícího ? ;)
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 12:59
Soong: V literatuře se vyznají jiní lépe a to jistě i pokud si vezmu pouze romány a povídky podle TOS. Z komiksů mi ještě stále k úplnosti zbývá jich pár desítek sehnat a přečíst. Queer tendence už jsem přednášel na Mezipatrech pro komunitu, u které je zjevné, že by jí to zajímat mohlo, zatímco od Trekkies bych velký zájem o problematiku nečekal. Což souvisí s fanfilmy a o těch nemá smysl přednášet, pokud je nikdo nezná. Každý zná Phase 2, Hidden Frontier a pár dalších, ale co ty stovky ostatních? Navíc nejsou dostupné v češtině a jak mi bylo několikrát řečeno, s tím má pořád většina českých fanoušků nepřekonatelný problém. Navíc ono přednášení není příliš... efektivní. Mluvit spatra, to mi nedává takový prostor k přesnému vyjádření, který je u některých témat nezbytný, a takovou přednášku si poslechne jen pár desítek lidí, zatímco pokud bych jí dal formu dlouhého článku (jako u Tresti), může někoho odradit délka, ale na druhou stranu může si ho přečíst několik stovek lidí a tím spíše se dostane k tomu málu zájemců, kteří to ocení, ne k pouze těm, kteří se na cony přijedou bavit s přáteli a program jim slouží spíše pro ukrácení dlouhé chvíle. V tomto ohledu je fandom fanoušků Star Treku hodně zaostalý, když to srovnám například s fanoušky Star Wars, Dr. Who nebo Tolkienova díla, kteří se zpravidla velmi důvěrně vyznají v objektu svého zájmu, na své festivaly zvou k přednášení odborníky a vydávají časopisy, které nejsou jen o novinkách a hračkách, ale mají bez nadsázky úroveň odborného časopisu. Stačí si vzít do rukou třeba takový Thorin. Fanoušků Star Treku je daleko víc a nejsou o nic méně zapálení pro to, co mají rádi, jen mám pocit, že ten zápal nedovedou moc dobře zužitkovat tak, aby se navzájem něčím obohacovali. Možná proto jezdí na akce jen malé promile z nich a zbytek raději zůstává pasivní a do ničeho se nezapojuje. Není motivace chtít být součástí českého fandomu. Něco tomu totiž chybí.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Sokar
Sokar - út 10. prosince 2013 - 13:21
Jak píše lagga, přesně k tomuto postoji se spousta lidí časem propracuje. A stejně tak se časem propracuje od něj zase zpět k hodnotám jako je zábava a posezení s přáteli. Jde jen o to, v které části tohoto "kruhu" se kdo zrovna nachází. Každopádně je dobře, že někdo má rád víc "hard" fanovství, někdo zas má daný svět jako prostředek ke sblížení a hledání přátelství - někdo obojí. A jsem moc rád, že zrovna v ST máme lidi všech kategorií a nikdo není brán jako méně hodnotný. Důležité je, aby si každý našel to svoje a držel se té části, co ho na fandoství baví.

Nakonec jak se říká, jediné co řlověk má, jsou jeho hodnoty. A když podle nich nežije...tak nic nemá. A bez ohledu na ty rozdíly, ba vlastně právě pro ně, věřím, že všichni jsou (nejen) na PragoFFestu vítáni.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 13:52
Sokar: Tím ale odporuješ faktu, že fandom je svým způsobem komunita, čili uzavřená skupina, která má svá vnitřní, i když třeba nepsaná pravidla, a která sdružuje pouze určité sobě podobné lidi na základě jasně definovaných kritérií. Nemyslím si, že je každý vítán, stejně jako by nebyl každý vítán v ornitologickém spolku nebo v islámské komunitě. Určité podmínky je zkrátka nutné splňovat, jak je tomu všude. Tvrdíš, že každý je vítán, ale já si to nemyslím a soudě podle zájmu o podobná společenská setkání si to nemyslí většina fanoušků. Možná kdyby bylo v komunitě víc lidí, jako jsi ty nebo lagga a další, že ten pocit by byl opačný.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 14:00
BTW nesouhlasím s tím, že se k tomuto časem každý propracuje. Kdybych měl pocit, že každý fanoušek má zájem přečíst si časem všechny komiksy, jaké existují, a zhlédnout všechny fan filmy, které byly natočeny, pak bych neváhal a psal o nich, doporučoval je a seznamoval s nimi ostatní. Ale ten zájem tady přeci není. Ono i ty české knihy čte jen hrstka fanoušků, co terpve ty anglické, a co terpve všechno to ostatní. A s odborným tématem nebo ožehavějším tématem týkajícím se například i slashe se už dávno nikdo, koho to zajímá, v takto nepřátelském prostředí neodvažuje vystupovat. V lepším případě by se to setkalo s nezájmem, v horším... škoda mluvit. Možná je to kvůli kontroverzi nad Abramsovými filmy, každopádně nejsem sám kdo má ten pocit, že v českém fandomu se projevuje až moc velká animozita. Možná to tak nepůsobí ze společenských akcí, ale na tom virtuálním prostoru je to hodně znát.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - út 10. prosince 2013 - 15:02
Eodeon: Stejně jako nechceš soudit podle pozitivního příkladu Sokara nebo laggy, nesuď komunitu ani podle extrémů opačných. Myslím, že mohu potvrdit Sokarova slova, že v komunitě trekkies, která se schází, je vítán kdokoliv. Respektive ten, kdo se chce bavit, chovat slušně a není nepříjemný. Většina fanoušků je schopná bavit se o mnohem více tématech, než je pouze Star Trek, ačkoliv se moc rádi baví i právě o něm. Ten má hold rád to, a ten zas tohle, ale většinou se nějaké společné téma dá najít. Také bych řekl, že i díky složení naší "komunity" jsme celkově více tolerantní. Tím myslím opět na živo, nikoliv v anonymních vodách internetu, kde je obecně každý větší hrdina, než v reálu. Podle mě od účasti na setkáních lidi odrazuje většinou něco jiného, než pocit nepřijetí. Možná čas, peníze, vzdálenost, strach z navazování kontaktu, pocit, že se v komunitě všichni ostatní dobře znají a tak podobně. Ale je to osobní věc, kterou si každý musí překonat sám v sobě.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 15:09
omi: To je právě otázka, zda ten opačný extrém je opravdu pouze extrém a nikoliv převažující stav. To je skutečně otázka. Nic tím netvrdím. Jen občas ten pocit mívám. A nemyslel jsem to tak, že by snad komunita záměrně vylučovala ze svých řad konkrétní jedince, ale že vytváří třeba i jen nevědomky prostor pouze pro realizaci určitých lidí s určitými zájmy, ale pro ostatní ne. A ti ostatní pak nutně mají pocit, že to není nic pro ně. Že tam nemají co pohledávat. To není pocit nepřijetí ze strany ostatních, ale pocit nepatřičnosti, který si člověk nese sám v sobě. To společné téma se někdy nedá najít. Zájmy lidí jsou někdy příliš odlišné a příliš konfliktní. Možná je problém právě v tom, že komunita fanoušků Star Treku je ve srovnání s ostatními fandomy relativně velká. Ztrácí se pak ta spřízněnost, ty užší vazby a rodinná atmosféra.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - út 10. prosince 2013 - 15:42
Eodeon: Já tě asi chápu, tady na portále mívám ten pocit docela často. Občas je to i hodně frustrující. Při setkáních je to ale jiné, většinou se skvěle bavím (záleží na mé náladě). Samozřejmě to je na každém, někomu stačí jen poslouchat ostatní, někdo preferuje ostatní bavit. Ona ta komunita, která se schází na akcích právě zas tak moc velká není, i když se to možná může při pohledu zvenčí zdát. Ale pokud máš pocit, že s nikým nenajdeš stejné téma a že máš příliš odlišné zájmy od ostatních, je možné, že to není ta správná komunita pro tebe. To ti nikdo nepoví. Možná právě proto může být akce typu PragoFFest ta pravá, protože je tam spoustu linií včetně her a většina lidí si tam nějakou zábavu najde.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 15:53
Já se hlavně omlouvám, že do téhle sluníčkové atmosféry přispívám tak melancholickými náladami. To myslím bez ironie. Zjevně to sem nepatří. Nakonec, jak psal Sokar, fanoušci jsou velmi různí a tím pádem bude jistě každé zobecnění vůči někomu nespravedlivé a ke každému výroku se najdou výjimky z pravidla. Snad bych tyhle pocity neměl, kdybych neměl vazby ve světovém fandomu, který je opravdu velmi odlišný od toho českého, i když do jisté míry trpí i stejnými neduhy. Jednou jsem se v souvislosti s nevím čím bavili s dalšími fanoušky o tom, jak moc realistická je Roddenberryho vize budoucnosti. Když jsem napsal, že mi připadne sice krásná, ale utopická a naprosto neuskutečnitelná, jedna žena mi k tomu napsala, že nesouhlasí, že nejenže není neuskutečnitelná, ale že už dávno existuje a tou utopickou společností myslela právě fandom fanoušků Star Treku. Nevěděl jsem, jestli si něco mccoyovsky zamumlat pod vousy o sebeklamech a naivitě, nebo jí prostě závidět, že to tak vnímá. Asi spíše to druhé :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 10. prosince 2013 - 17:06
Eodeon: Spíš se divím, že mě díky tomu, že jsem osobní věci sdělovala tam, kde neměly co dělat, vyrazili jen z jednoho fóra -:))). Dlouho jsem nikde nebyla z mnoha důvodů. Tak především mám docela zásadní zdravotní komplikaci, která sem tam vyžaduje doprovod (ne, nebyla bych dobrý průzkumník), protože pro mě je "místo, kam jsem se ještě nevydala," každý další roh. No ale o to víc je to zajímavé. Pak většinou nebyly prachy. A hlavně - a to možná není znát - já jsem děsně introvertní tvor. Držka ukecaná jsem spíš elektronicky. Naživo jsem tiché děvče (no, to už taky ne), ale zkrátka nejsem moc vidět, snažím se nebýt vidět a ve Fandomu mě také moc lidí nezná - i když třeba podle ksichtu mě poznají (jako "jo, to už jsme někde viděli, tohleto") :).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 10. prosince 2013 - 17:27
lagga: Letos mám zase takový ten pocit, že bych mohla už zase někam vyrazit, ale neslibuji. V opačném případě vás všechny uvidím ráda.

Eodeon: Ohledně fandomu, do něhož asi tak nějak spadám, ale asi moc nezapadám... Já to nikdy moc neřešila - jako "ano, teď jsem v téhle komunitě a měla bych jí být prospěšná." Pokud má člověk něco rád a najde společné téma s podobnými lidmi, je úplně jedno, jaké další zájmy třeba nesdílejí, hlavně když si porozumí v té věci, která je spojila. A proto fandom nevnímám jako něco uceleného a uzavřeného, kam se nedá dostat, nebo kde je nováček podivín. Oni jsou to podivíni všichni a tím, jak různorodé jejich životy jsou, vlastně posunují hranice té komunity někam do nekonečna.

Obava někam jet a připravit si třeba přednášku pramení prostě z jedince. Dokážu být komediant mezi lidmi, kteří mě znají a opačně - a dlouho, ale jinak plaším :). Osobně to asi nikdy neudělám. Nestoupnu si před lidi, abych jim cokoli vyprávěla, ale jsem vděčný divák a to se taky počítá.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 10. prosince 2013 - 20:42
Já jsem ale nemluvil o případech, kdy se jedná o "obavu" nebo nějakou nesmělost, spíš o jakési nechuti, když má člověk pocit, že přednášet fanouškům by bylo jak házet hrách na zeď. Tím ale nechci nikoho odrazovat. Ba naopak doufám, že zájem bude velký a tím pádem i program bude co nejzajímavější.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - út 10. prosince 2013 - 22:00
O strachu jsem psala já - ze zkušenosti.

Program by mohl být naopak zajímavější, když lidé, kteří mají co říct, to řeknou bez ohledu na to, kolik budou mít posluchačů. Fanoušek nemusí znát všechno ohledně toho, co ho zajímá - pak bude rád za nové informace. A pak také nemůžeš vědět, kdo tě může svými znalostmi překvapit. Na cony nejezdí blbci, ty jediné jsem tam nepotkala.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
viceadmirál Shane
Shane - út 10. prosince 2013 - 23:24
Eodeon: Tvé příspěvky v této diskuzi mne totálně rozhodily. Mám pocit, že píšeš úplně o jiném fandomu, než jaký znám já. Určitě by to chtělo osobní diskuzi, protože v psaném textu se IMHO nedá vyjádřit spousta věcí, ale i tak se o to pokusím.

V komunitě trekkies se pohybuji 18 let a přes krušná období, kterými jsme si prošli jako většina komunit, si myslím, že jsme velmi stabilní, různorodá, proaktivní a IMHO jedna z nejtolerantnějších zájmových skupin, které znám. A že jich znám zevnitř hodně. Jak píšeš, v anonymním prostředí internetu není vždy vše ok, ale při osobních setkáních toto padá. Zajímalo by mne, kde jsi přišel k informacím, které tu uvádíš, pokud dle svých slov na akce nejezdíš.

Co se týče témat, která jsi zde nadhodil, máme celkem dost společného a mohu tě ujistit, že o ně zájem je. Několikrát jsem přednášela o komiksech i fanfilmech. O slashi vedeme docela často diskuze a mám v plánu si konečně udělat i přednášku, která dle zkušeností bude velmi vyhledávaná.

V žádném případě nechci, aby můj příspěvek vyzněl nějak ostře. Jsem ráda za každý názor a za každého člověka, který se nebojí svůj názor sdílet. Jen mne prostě překvapilo, jak diametrálně odlišné zkušenosti se stejným fandomem máme.
For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. prosince 2013 - 00:27
Shane: Možná jen používáme stejná slova v trochu jiných významech. Mám pocit, že pokud ty napíšeš "fandom", míníš tím jen úzkou skupinu fanoušků, kteří jezdí na setkání, zatímco já tím míním komunitu v co nejširším smyslu slova, de facto kohokoliv, kdo se považuje za fanouška Star Treku. A ty i omi jistě máte pravdu, že osobní setkání se nesou v úplně jiném duchu a je to pochopitelné, ale já beru v úvahu nejen to. A tehdy to začne váznout. Proti těm, které znám i z osobních setkání, nemůžu říct ani popel, naopak, tam mám samé pozitivní a ještě lepší zkušenosti. Ale těch je jen pár, ale k tomu je tu ještě přes deset let internetových známostí a tam už je to horší. Už jsem viděl fanoušky Star Treku prohlašovat věci, ze kterých se mi zvedal žaludek, a jedním dechem dodávat, že jsou díky sledování Star Treku morálně dokonalí a intelektuálně nadřazení nade všechny ostatní. Viděl jsem je chovat se zcela v rozporu s hodnotami, které zároveň tvrdili, že pevně vyznávají. A nejen jedinkrát, ale mnohokrát. A od té doby mi zkrátka ta do nekonečna omílaná písnička o tom, jak sme všichni laskaví a tolerantní a přátelští a vůbec, prostě zní tak nějak falešně. Myslím, že máme tendence vytvářet sami o sobě velmi zidealizované představy a to rozhodně není dobře. Nedostatky je třeba si umět připustit, ale tady mám pocit, že odpovědí na každou kritiku nebo trochu jiný názor a trochu jinou zkušenost je opět ta známá písnička o hodnotách a toleranci a ideálech, které si sice přisvojujeme, ale že by nám byly opravdu všem vlastní? Nevím. Myslím, že fandom by byl o hodně lepším místem, kdyby v něm tahle představa o jeho vlastní vznešenosti neexistovala. Tím míním totéž, co jsem odpovídal i omimu. Trekkies by rádi byli těmi ctnostnými, inteligentními a charakterními hrdiny z utopické budoucnosti Star Treku a je dobré si to vytyčit jako cíl, ale myslím, že je dost nebezpečné naopak předem předpokládat, že už jsme toho cíle dávno dosáhli a stavět se do pozic "lepších lidí". Viděl jsem, kam to vede, a mnozí jiní jistě také. Možná jsem jen škarohlíd a zveličuji něco, co až tak vážný problém vlastně není :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - st 11. prosince 2013 - 08:39
Myslím, že se tu dostáváme do naprosto zbytečných extrémů a navíc mixujeme spoustu věcí dohromady. Souhlasím, že si možná jako lidi o sobě rádi myslíme, že jsme možná trochu lepší než ostatní, ale vážně je to výhradou trekkies? To si rozhodně nemyslím. Ono zas naopak existuje spoustu jedinců, kteří mají sebevědomí nesmyslně nízko, ať už trekkies, či nikoliv. Tohle škatulkování mi přijde nepřesné.

On by byl fandom o dost lepší spoustou možných způsobů, ale bohužel jsme jen lidi. A když to obrátím do opačného extrému, tak pokud bych si o sobě měl myslet, že jsem chudák, co nic nedokázal a jen se plahočím v práci, abych vydělal nějaké peníze, které pak utratím za jídlo a zbytečnosti dokud mě nesklátí smrt... to bych se pak asi nechtěl na Star Trek vlastně ani dívat, protože bych u něj musel brečet a litovat se. Jak říkám, extrém.

Jsme jen lidi a jako takoví bychom se měli brát. Důležitá je v životě nějaká ta rovnováha a myslím si, že Star Trek je její docela příjemnou součástí.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
admirál Fanda
Fanda - st 11. prosince 2013 - 12:31
Z rodinných důvodů se zúčastním jen v sobotu, ale už to mám i zaplacené.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. prosince 2013 - 13:41
omi: Teď to ale extremizuješ zase ty :) Já přeci nikomu nepředepisoval sebelítost. I když rozhodně si myslím, že ta je méně ke škodě, než přehnané sebevědomí. To samo o sobě nic špatného není, pokud je oprávněné, pokud se člověk skutečně má proč dmout pýchou. Ale pokud trpí představou o své nadřazenosti, ale skutečnost je přesně opačná, už to nemůže být horší. Neříkám, že se to týká všech Trekkies ani že jsou v tom ojedinělí, ale pozoruji to velmi často. Téměř denně. A to už je dobrý důvod si to dovolit zobecnit. Takže kéž by si víc lidí říkalo to, co ty, že jsme jen lidi. Sice to píšeš takovým rezignovaným tónem, jako kdyby to znamenalo, že naději na zlepšení nikdo z nás nemá, ale mně naopak přijde, že terpve když si uvědomíme, na čem přesně jsme, a dovolíme si trochu té sebereflexe, teprve tehdy se jedině můžeme posunout někam dál. Ale přijde mi, že už mluvím příliš abstraktně a že už se dostáváme velmi daleko od toho, o čem jsme se začali původně bavit. Samozřejmě jednou diskuzí nic nevyřešíme, ale třeba se pár lidí zamyslí a třeba si začnou klást otázky. To je vždycky pozitivní :) Lepší pochybovat a tázat se, než dogmaticky lpět na iluzích o sobě samých. Mimochodem, bylo by velmi zajímavé, kdyby nějaký pamětník zpracoval formou přednášky nebo lépe delšího článku právě téma dějin ST fandomu u nás. Myslím, že hodně mladších fanoušků by to mohlo shledat ... fascinujícím :) Já vím, že já bych to ocenil. Mohla by to být i společná práce několika autorů, aby se dospělo k vyváženějšímu pohledu na věc.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Sokar
Sokar - st 11. prosince 2013 - 14:17
Eodeon: Zdravá sebereflexe jistě neškodí. Aplikujme ji například na zvažovanou účast na akcích, což bylo původním tématem. Pokud chápu správně, říkáš, že témata, která tebe zajímají, jsou pro většinu fanoušků natolik složitá či "nadřazená", že přednášet o nich by bylo házení hrachu na stěnu. Tolik k sebevědomí vs.sebekritice.

Omlouvám se za chytání za slovíčka. Jen mi to nedalo, vzhledem k tomu, že právě díky osobní účasti na akcích jsem měl možnost poznat mnoho skvělých lidí. Někteří jsou přímo účastníci této diskuze (např. Samuel, Shane, omi) a já považuji za čest osobně je znát a pokládat za přátelé. Metaforicky řečeno, kdybych zůstal na mělčinách internetových diskuzí a nikdy se"odvážně nepustil" do hloubek osobního poznávání, o toto přátelství bych byl ochuzen.

Jestli se rozhodneš osobně se zapojit, je na tobě. Za mě pouze osobní názor. Stojí to za to.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. prosince 2013 - 14:58
Sokar: Nic takového jsem nenapsal. Prosím, čti mé příspěvky tak, jak jsou napsané, a nic k nim nedomýšlej. Napsal jsem a mínil jsem, že témata, která mě zajímají, nezajímají ostatní. To je celé. Nikoho jsem nijak neodsuzoval za jeho zájem či nezájem a sám sebe jsem ani nejmenším náznakem nestavěl nad kohokoliv dalšího. Velmi by mě zajímalo, kde přesně jsi vyčetl, že bych se snad sám nad kohokoliv nadřazoval. Snad tím, že považuji přednášení na konkrétní témata za marné? Tím snad o sobě cokoliv říkám? I třeba jen nepřímo? Tím přeci pouze odhaduji, jaké míře zájmu se ve fandomu těší to a ono ve srovnání s něčím jiným. Víc v tom nehledej. Žádné šifry, žádné metafory, žádnou ironii. Není ani třeba má slova vztahovat na nikoho konkrétně. Rozhodně to není míněno "proti" někomu, komukoliv. Pokud mluvím obecně, míním to obecně. Nic není zakódováno mezi řádky.

A pokud bych se přeci jen rozhodl opět účastnit nějakých akcí, nebylo by to proto, že bych se tam snad toužíl seznamovat, ale proto, že bych měl zájem přímo o tu akci jako takovou. O něco, co nabízí kupříkladu právě zde probíraný PragoFFest a co jinde není k dostání. Narazit na dobré lidi a spřátelit se, to lze jistě téměř v každé společnosti, ani to jistě není výlučné pro Trekkies. To, čeho se spíše bojím, je, že i obsah programu, který by mohl zajímat zájemce jako já, nebude až tak unikátní, aby stálo za to na takovou akci jet. Byl jsem například na CzechTreku a v přednášce se účastník nedozvěděl nic, co by si sám doma během pár minut nedovedl vygooglovat, a v dalším programu byla třeba přehlídka MVček, opět nic, s čím se kdokoliv, kdo má zájem, nemůže seznámit sám, z pohodlí domova a s internetem. Co ty nevidíš, je právě tohle, že já celou dobu kladu tuto otázku, zda má smysl jezdit na akce i tehdy, kdy má účastník zájem i o něco jiného než jen o seznamování. Není tedy třeba mi akce doporučovat jako seznamku. To je přesně to jediné, co jsem předem vyloučil coby nedostatečný důvod k účasti. Platí o mě totiž něco velmi podobného, co o sobě napsala Jana. Nejsem hovorný, nejsem společenský, a i kdybych na nějaké akci byl, sotva by si mě tam vůbec někdo všiml :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. prosince 2013 - 15:09
Doplním jen, že o nadřazenosti ani o složitosti jsem nepsal v souvislosti s tématy. O složitosti jsem vlastně nepsal v žádné souvislosti. To slovo tu nepadlo. Je sice pravda, že mi přenášky, které jsem měl tu příležitost vyslechnout, připadaly zbytečně povrchní, a že by se jistě dalo jít více do hloubky, a je pravda, že tím pádem nabývám dojmu, že akce jsou určeny spíše pro povrchní zájemce a nováčky, zatímco veteráni se nemají co nového dozvědět, ale tím jen říkám svůj názor. Nijak tím nikomu nevnucuji, že by mělo být po mém. Ať si organizátoři uzpůsobí akce tak, jak chtějí a pro kohokoliv, koho na ně chtějí přilákat. Jakživ bych si nedovolil jim diktovat, jak to mají dělat. Já tu pouze jen tak sním o tom, jak by se to líbilo mně, což ale nikoho k ničemu nezavazuje. A vlastně to ani nemíním jako kritiku, jako spíš jen jako podněty k úvaze či k diskuzi, jako podněty ostatním přidat vlastní názory a vlastní představy o tom, jak by to mohlo vypadat i jinak. Přestaňte v tom všichni hledat nějaké nepřátelské útoky. Jen tím dáváte za pravdu mně, když říkám, že jsme ve fandomu všichni jak na jehlách v obavách z dalších erupcí nepřátelství a vidíme útoky v každé větě.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - st 11. prosince 2013 - 18:53
Eodeon: Problém je, že spousta lidí to pochopila tak, jak psal Sokar. Asi prostě budeš muset někam přijet a dovolit jim, aby Tě poznali.

Za sebe: znám i tohle nepochopení. Nejednou jsem někde něco napsala, myslela to dobře, nebo dokonce v duchu legrace a byla jsem poslána do míst temnějších než černá díra. A pak vyvstaly ty zásadní otázky: Kdo je tady mimo? Co jsem komu udělala? To mě nepochopili, protože se blbě vyspali, nebo jsou opravdu tak tupí? Napsala jsem to opravdu tak divně?... Pak si ťukat na čelo a nechat si kazit den elektronickým odcizením je jedna možnost. Lepší je asi fakt ty lidi poznat. Pokud tě naštvou, alespoň víš jak vypadají a na jaké akci je příště potkáš -:))).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 11. prosince 2013 - 19:11
Jana: Já už nikomu nebráním pochopit to, jak sám chce. Ani mě to nepřekvapilo. Ne snad proto, že se z textu opravdu nedá nijak snadno poznat, jak příkře to pisatel míní, ale prostě proto, že jsem už unavený z toho, jak mi stále někdo něco podsouvá, že už nemám moc sil ani chuti se těm nedorozuměním bránit a něco vysvětlovat. Ano, jsem s řadou věcí nespokojený, ale jen naprosto vzácně o své nespokojenosti mluvím, ale v téhle komunitě je i dobře míněná a konstruktivní kritika zjevně nepřípustná. A přitom jsem se to snažil formulovat velmi delikátně tak, aby to opravdu jako kritika vůbec nevyznělo, jen jako podněty k zamyšlení. Deset let se mě lidi ptají, proč na akce nejezdím a nemám zájem lidi poznat osobně a deset let je raději odbývám nějakým "nějak se mi to nehodí, nezlobte se na mě", a když se pokusím projednou opravdu vysvětlit své důvody a své postřehy, dopadne to takhle... Další důvod nabývat dojmu, že ve fandomu existuje jakési elitářství. Jako kdybych už tak nečetl velmi často například názor, že fanoušci, kteří nejezdí na akce, si pomalu ani nezaslouží se nazývat fanoušky. Že jsou svým způsobem fanoušky druhé kategorie. Tovíže se mě to pokaždé dotkne, když to někdo zmíní. A nakonec se dozvím, že to naopak já jsem ten arogantní elitář, protože mi akce nejsou dost dobré. To jsou mi věci :) Tak si pokračování povíme raději až za dalších deset let, pokud tu ještě oba budeme (sám na tom nejsem nejlépe se zdravím) :) Třeba se do té doby mé názory na fandom změní, i když podle dosavadní zkušenosti bych spíše řekl, že se to s věkem horší.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - čt 12. prosince 2013 - 08:39
Eodeon: Můžu se zeptat na základě návštěvy kolika ST akcí a přednášek jsi vlastně získal tento dojem?
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
admirál Fanda
Fanda - čt 12. prosince 2013 - 08:50
Nestačím se divit, kam se vydala diskuze ohledně pozvánky na Pragoffest.:-) Asi největší rozdíl je v tom, co od setkání na takové akci jednotliví návštěvníci očekávají. Co jsem zatím mohl vidět, tak víceméně žádná z přednášek mě nikdy neposadila na zadek, co se obsahové stránky týče. Nikdy jsem se nic překvapivého nedozvěděl. Ale popravdě, já ani nic závratně překvapivého od žádné přednášky nikdy neočekával. Líbí si mi ale, jak se s daným tématem přednášející porval, jak našel tu odvahu předstoupit před fanoušky a ve většině případů byla taková přednáška roztomile zábavná.:-) Co mě opravdu pobavilo a co se na netu nedá vygooglit, tak bylo třeba vystoupení Posádečky na Festivalu Fantazie. Soud s JJ jsem bohužel propásl, ale v dané atmosféře je to také něco naprosto originálního, co se nedá z youtube (pokud to tam někdo natočil a dal na youtube) užít tak jak si to užili fandové na setkání. Já například očekávám od takové akce hlavně tu pohodovou atmosféru, kterou mohu zažít jen tehdy, když se sejde tolik stejně (ulítle) smýšlejících individuí na jednom malém plácku. Osobně se považuji spíš za introverta a stydlína, kterého je třeba nakopnout, aby navázal nějaký osobní kontakt, ale i tak je mi příjemné účastnit se takových akcí.:-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - čt 12. prosince 2013 - 12:48
(Tak tohle se mi píše těžko.)

Eodeon: Dovol mi konstruktivněji a podrobněji reagovat na tvé příspěvky.

Ad) 10.prosince 12:59 – Vyjmenoval si řadu témat s tím, že to nemá cenu nebo nejde dělat přednášku. Mýlíš se. Star Trek franšíza je tak obsáhlá, že málo kdo zvládl přečíst nebo vidět všechno. Takže naopak mají všichni zájem vědět, co je ještě čeká. Taky zapomínáš, že když existuje polovina trekkíes co anglicky neumí, tak zákonitě druhá polovina UMÍ nebo se učí. Na cony se nejezdí jenom za zábavou, ale také za informacemi. Psát o někom, že je zaostalý, vede ke znepřátelení si celého okolí. Celá řada trekkies se velmi důvěrně vyzná ve Star Treku, a ještě navíc to propojují se skutečnými vědními obory. V tom je ST výjimečný a nelze jej srovnávat se SW nebo Tolkienem (jakkoliv mám oba tyto světy ráda, a Doktor je trochu jiný příběh). Přednášky odborníků jsi mohl zažít na Czechtrecích nebo na FFku v Chotěboři .....pokračování: [link]

heslo: wtf

A dál radši nepokračuji, protože se opakuješ a používáš silná slova.

Závěrem – Přijde mi, že víc přemýšlíš, proč by to nešlo, než aby si něco doopravdy udělal. A přitom třeba tvoje debatní vlákno na ČSFD o STID bylo moc zajímavé! Vystup z neosobního světa papíru a internetu, nauč se mluvit spatra v neformálním přátelském prostředí, a jasně hutně zformulovat klíčovou myšlenku. Bude se ti to hodit do života. Nebo se aspoň budeš moci pohodlně uvelebit a tiše z kouta pozorovat dění na přednáškách, a bude tě hřát, že nejsi jediný snílek. Tak začínali všichni. A proto tě všichni rádi s úsměvem přivítají.
"What you think about and thank about, you bring about."
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - čt 12. prosince 2013 - 12:53
Fando, Jano, Omi, Sokare a další milé entity, které kdy něco organizovaly nebo se něčeho účastnily, děkuji Vám za snahu ukázat také jiný pohled na věc.

Eodeone, můj mejl najdeš na našem webu. Myslím, že je na čase ukončit tuto tvoji diskuzní agonii.

Chtěla bych jako autor tohoto článku poprosit webmastera, aby byla diskuze zamknuta.
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. prosince 2013 - 16:21
lagga: Kdybych chtěl používat silná slova, mluvil bych o nedůstojném šaškování v kostýmech a infantilních hrách a vzájemném nerdím poplácávání po zádech. Ale tomu jsem se chtěl přesně vyhnout a formulovat svá slova původně tak, abych nikoho pokud možno nepopudil. I při nejlepší vůli se nepovedlo. Věřím, že to není proto, že bych snad dštil až příliš štiplavé jedy, ale proto, že sis má slova vzala osobně, a já tedy raději znovu dodávám, že tak jsem to nemínil. Už nevím, jak bych vás o tom přesvědčil, když nevěříte slovům. Není to osobní. Byl jsem hlupák a myslel jsem si, že vás budou zajímat všechny názory, nejen chvála a další chvála. A nejen zaujaté názory lidí, kteří tím žijí, ale i nezaujatých pozorovatelů zvenčí.

BTW velmi se pleteš, pokud si myslíš, že fakt, že se leta záměrně vyhýbám kontaktům s ostatními fanoušky, značí, že se vyhýbám kontaktům i s kýmkoliv dalším a nemám například zkušenosti s přednášením a festivalovou organizací. Vlastně je mám letité a různorodé a z profesionálních festivalů. To jen mé zaujetí proti fandomu mi bránilo se zapojovat v jeho aktivitách. Trochu jsem doufal, že mé předsukdy (ano, jsou to jen předsudky) v této diskuzi spíše rozptýlíte, než utužíte.

Neporozuměli jsme si ani tehdy, když jsem mluvil o odborných přednášejících. Myslel jsem tím samozřejmě odborníky přímo na film, nebo odborníky na television studies, zkrátka odborníky v oborech, které se Star Trekem !přímo! souvisejí. Nikoliv tedy například technické odborníky a vědce, kteří se zabývají tématem, které souvisí s druhým tématem, které teprve nějak velmi volně souvisí se Star Trekem. Čímž ale nechci umenšovat podíl i těchto přednášek na programu. Jistě to mnoho návštěvníků ocení a možná bych je byl ocenil i já, kdybych na takové přednášky zavítal. Netvrdím opak. Opět dodávám, že tím jen předkládám svůj názor a nijak vám ho nevnucuji, ani organizátorům jakéhokoliv jiného conu. Je to celé vaše. Nic ve zlém nemíním.

omi mě zná a jistě si pamatuje dávné doby, kdy jsem právě já doufal poznat co nejvíc fanoušků a pokud možno osobně a široko daleko nebylo nadšenější osoby do setkání. Až jednou velmi hodná kamarádka takové setkání vlastní snahou uskutečnila a já jsem na něm nabyl silného dojmu, že tam nepatřím. To společné téma, jak omi říkal, tam nebylo. Seděl jsem v rohu, jak ty říkáš, a ten hřejivý pocit tam prostě nebyl. Spíš naopak. Ale omi má pravdu. Neměl bych soudit podle jedné nebo dvou zkušeností. Dám tomu šanci. Jednou :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - čt 12. prosince 2013 - 17:03
Koukám, že upřímná snaha ti konstruktivně odpovědět selhala a zamkl si se do pozice "nikdo mi nerozumí". Ve světle tvých debat na StarNetu, debatě na ČSFD a několika článků tady, si myslím, že je to opravdová škoda.

: -D namátkou silná slova: "fandom fanoušků Star Treku hodně zaostalý"
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 12. prosince 2013 - 17:15
lagga: Možná jsem se zamkl, jak říkáš, ale pochopil jsem, že do značné míry vlastním zaviněním. Už proto jsem na konec dodal smířlivé "dám tomu šanci". Jen bych chtěl ještě alespoň k té "zaostalosti" dodat, že jsem o ní hovořil pouze v té konkrétní souvislosti, ve které to slovo padlo. Nemíníl jsem tím obecně celý fandom a všechny jeho aspekty, jak sis to trochu vztahovačně vyložila. Jen to jediné. To slovo je ošklivé a zdůrazňuji, že není namířeno proti nikomu a ničemu jinému, ale jen na specifické srovnání účasti odborníků a způsobů psaní a přednášení. Když zmiňuji, že do popředí jsou protlačována spíše jednoduchá a všeobecně známá témata a jsou zpracována trochu povrchně, neříkám tím přeci, že nejste schopni jít více do hloubky. Jen to, že o takový přístup zjevně není zájem, jinak by už dávno prosazován byl. To je logické. Fanda má samozřejmě daleko zdravější přístup, než já, a já si to uvědomuji. Jen si nemohu pomoci mít na to trochu přísnější názor. Chápu i vaše ukřivděné reakce. Cony vám musejí dávat spoustu práce a moje zdejší reakce nutně musely působit jako nevděk a nedostatek respektu vůči vašemu úsilí něco pro fanoušky zcela nezištně dělat. Proti tomu bych si ale nic říct nedovolil. Už proto jsem do svého zdejšího profilu před dávnem napsal, jak moc si každého přispění vážím. Hlavně toho tvůrčího. Aby z mých slov nezaznívala žádná neúcta nebo znevažování. Byla chyba tu něco říkat. Omlovám se. Dost už toho tedy.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - čt 12. prosince 2013 - 21:04
Myslím, že bude asi opravdu lepší komentáře uzavřít.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG