Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

LGBT souvislosti Star Treku (část 2.)

so 8. února 2014      autor: Eodeon      přečteno: 5384x      komentáře: 77

Vložit nový komentář

kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 9. února 2014 - 14:22
Lituju, ale něco se tolerova dá a něco ne. A tohle patří k té druhé skupině. Howgh!
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - ne 9. února 2014 - 15:03
já si pořád myslím, že trekkies je celkem jedno, jestli je ST dokonale pozorný ke LGBT komunitě nebo k hetero, dokud má zajímavé příběhy, které se umí dotknout diváka, tak jsme spokojení
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 9. února 2014 - 16:40
lagga: Souhlasím. Také si myslím, že trekkies jsou povětšinou ignoranti. Tedy ti čeští, protože na cizojazyčných webech je toto téma daleko frekventovanější. Dokud bouchají borgské krychle dobré, ale jak má dojít na nějaké zamyšlení a vážná témata, náhle prudký nezájem. Přesně proto byla přednáška, na které je tento článek založený, určena pro netrekkies a měla ohlas, zatímco většina reakcí na článek od fanoušků je buď odmítavá, nebo alespoň lhostejná, a to jsou ty výjimky, které alespoň svou reakci napíší. To je přesně to, o čem jsem psal na začátku první části článku. Dříve měl Star Trek společenskou úlohu, podněcoval k zamyšlení a vychoval generace inteligentních diváků s vyspělým etickým kodexem. Nároky většiny dnešních fanoušků jsou ale daleko prostší.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 9. února 2014 - 16:57
Dodatek: Samozřejmě to nemyslím tak, že by byli prostí sami diváci a fanoušci. Snad to tak nevyznělo. Spíše tak, že si vytvářejí estetické nároky a hodnotící kritéria úměrná nejnovějším mutacím Star Treku. Je to následek toho, že se kultura Star Treku změnila. Dříve nebyl tak plochý, ale dnes se z toho stal standard. Nikomu nic neberu. Sám na Star Treku oceňuji i krásné lodě, efektní bitvy, překvapivé zvraty, interní souvislosti a jiné, jen dodávám, že Star Trek byl odjakživa i něčím mnohem víc, než spletí příběhů, a že se na to i mezi námi fanoušky pozapomnělo. Je to ode mě jen takový nostalgický povzdech.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 9. února 2014 - 17:28
No ale sám píšeš, že náznaky LGBT jsou mnohdy ve ST jenom teoretické. Když pominu fakt, že mě doma vedli k tomu neřešit jakékoli odlišnosti jako odlišnosti, proč si mám najednou sednout na zadek před možností jich najít tolik? Pro mě prostě pohoda, součást celku a nic k řešení.

Částečně souhlas s tím, že dnešní fandové milují efekty a výbuchy a akci na úkor příběhu. Jo, mně to taky štve (v tomhle směru mě vytáčel poslední JJ film), ale na jednoho takového připadne jeden přemýšlivec. Nakonec ani akční fajnšmekři nejsou blbí, takže tady čenichám trochu křivdy.

Knížky jsou kapitolou samy o sobě. Tam čekám nejen silný příběh se vším, co k němu patří a inteligentní hrdiny, ale i kopec akce, kterou si užiju. Jen ať se tam hroutí vesmír, vybuchují hvězdy, hoří mlhoviny, zanikají celé říše a planety se hroutí samy do sebe i se všemi obyvateli. Ať tečou litry krve a nepřátelé hnijou na slunci. Ať všechno pohltí temnota a smrad z bitevních polí se šíří po kraji. Nepřítele to zastraší a čtenáře nadchne. A nejlepší jsou překvapivé konce. Žádné "žili šťastně až do smrti, skončili misi a vrátili se na základnu," ale něco, co čtenáře nakopne a způsobí mu depku. Nevadí mi sexuální orientace postav, zajímá mě jejich osud.
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 9. února 2014 - 18:14
Jana: To nepíšu a ani nevím, co tím vlastně myslíš. Pro můj článek je podstatné, že tak významné téma oficiální Star Trek opomněl a fakt, že kdyby byl věrný svým původním ideálům, nemohlo by se to stát. Ono je to jen příklad, na kterém je nejlépe čitelný určitý úpadek Star Treku v průběhu let. A o to spíše je třeba toto téma předložit i těm fanouškům, kteří jsou ke společenským problémům obyčejně lhostejní, protože je to prostě něco, co se dotýká samé podstaty jejich oblíbeného sci-fi fenoménu.

Ale jak jsem už naznačil, to má smysl jen tehdy, pokud sami fanoušci k té podstatě vůbec dospívají a nezajímají se jen o ten povrch. Ale věřím, že jim nekřivdím, protože jsem nepsal paušálně o všech, jen o většině těch mladších. I když pravda, to je trochu zjednodušující hlavně v českém prostředí, protože pouze naprosto zanedbatelné promile z nás vyrostlo na Původním seriálu. My všichni jsme vlastně ti mladší.

Na knihy máme zjevně oba úplně odlišné nároky. Tam já naopak čekám to, co v seriálech a filmech logicky nemohu mít, hodně introspekce a psychologizace, více vhledu do mezilidských vztahů a příběhy nečekám nijak epické či komplikované, ale rozhodně daleko bohatší a rozvětvenější. Akce mě v literatuře naopak přijde nudná a pasáže bitev nebo soubojí většinou jen přetrpím. Ty si dovedu užít víceméně jen v grafické formě, v komiksech, videohrách, filmech a seriálech. Literatura k tomu podle mě není ideálně disponovaná, i když opravdoví mistři to dokážou podat i s pomocí těch slov poutavě a působivě. To je pravda.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 9. února 2014 - 19:07
To se váže k prvnímu dílu článku. Ne všechny zmiňované díly se tou problematikou zabývaly, an to jsem narážela. Úpadku ST jsem si nevšimla, nevím, kde hledat nějaké příklady. Ale netvrdím, že neexistují. Možná prostě snaha tvůrců nových sérií vypadá jako znevažování myšlenek a zaměřuje se na mladší konzumenty (jako tomu bylo třeba u Voyageru), byť ani tam si třeba někteří starší fanoušci nestěžovali. Já ho viděla ve věku, pro který byl prakticky určen, abych to hodně zjednodušila, ale i teď si ho pustím ráda a vždycky mě tam něco překvapí. TNG je ještě starší a ta mě dostává pořád.

Hezky jsi to shrnul.

Ale vždyť já nepsala, že mě nezajímají postavy a příběh. Jenom mi nevadí, když je tam moc akce. Znázornění ve filmech mi vnucuje podobu cizích představ, v knížce jsem "paní" já. To se mi na tom líbí. Pohrávat si s příběhem a ten si pohrává se mnou. Každému, co jeho je :).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 9. února 2014 - 19:34
Jana: Já osobně bych si dokonce troufnul říct, že žádné ze zmiňovaných epizod se tou problématikou nezabývaly. "Zabývat se" je tak silné slovo, že se na ta okrajová "otřetí o" problematiku LGBT vůbec nedá uplatnit. Inteligentní a kriticky uvažující divák to ale nepřijme v tomto zpackaném stavu tak, jak to je, ale uvažuje, kde a proč se stala chyba a jak jí třeba bylo možné předejít, nebo jak to stále možné je a kriticky se s tím vyrovná.

Raději bych měl ještě něco dodak k tomu "úpadku". Tím myslím silný příklon k jakému si konformismu, který ilustruje tento můj poslední článek. Protože on přeci není zdala jen o těch LGBT souvislostech Star Treku, ale o všem, co s tím souvisí: o přístupu Star Treku k problematice lidských práv obecně, respektive o náhlém nezájmu o tuto problematiku, o jeho nezájmu o aktuální společenská témata a jistý příklon k povrchnosti.

Hodně lidí si má slova jistě vyloží tak, že mluvím o posledních dvou filmech, ale tak to není. Na filmy já tato měříka nutně neuplatňuji. Tuto tendenci vidím i v poslechních seriálech. Mám rád Voyager a Enterprise kde by se našlo několik velmi provokativních a intelektuálně mimořádně stimulujících epizod, ale v poměru ke zbytku jich zjevně ubývá. Ano, stejně jako ostatní si dovedu užít i příběhy o válce s Romulany a boji s Hirogeny a velice mě těší pohybovat se v té spleti souvislostí, která je po půl století opravdu hodně rozsáhlá a zamotaná, ale také mě to velmi rychle dovede omrzet. Důvod, proč tyto věci mohou vznikat, proč Star Trek přežil tak dlouhou dobu, byly právě jeho univerzální přesahy. Bez nich se od zbytku televizní sci-fi tvorby ničím výrazným neodlišuje, splývá s ní, a není tedy divu, že zájem o něj opadá. A bez nich nakonec ani neexistuje dobrý příběh. Dobrý příběh není jen prázdná struktura, ale i (a hlavně) obsah.

Tak tyto tvé důvody, proč mít rád literaturu, s tebou zcela sdílím. Sice i z knih mám často silný dojem cizí (autorovy) představy, ale snáze než ve filmu se s ní pracuje, snáze si jí přizpůsobím vlastní vizi. Ale já věřím, že do jisté míry to jde i ve filmu a v televizi. Funguje zde divácká identifikace, díky které si diváci také přetvářejí nejen pouhý příběh, ale třeba i postavy a celý fikční svět po svém. Představivosti se nemají klást meze a já věřím, že ani filmy jich mnoho nekladou.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - po 10. února 2014 - 16:05
Eodeon: prosím nepřidávej k mému příspěvku nic "mezi řádky" ... cituji: Také si myslím, že trekkies jsou povětšinou ignoranti. ..... jsem přesně opačného názoru !!! fanoušci ze se ST poučili, že není důležitá barva kůže nebo sexuální orientace nebo náboženské přesvědčení, důležité jsou zápletky = příběhy které diváka osloví, pobaví, poučí, životní lekce a chyby postav .....krásně to ilustrují debaty na conech a srazech

imho poklona - oba články jsou mile obsažné
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 16:22
lagga: Já k tvému příspěvku nic přidat nechtěl. Já se od něj jen odrážel ke svému vlastnímu příspěvku. Ale mám trochu pocit, že to, co nyní píšeš ve snaze o obhajobu fanoušků, je právě naopak toho "ignoranství" usvědčuje, pokud je to tak. Protože ony ty rozdíly, které zmiňuješ, naopak velmi důležité jsou. Jsou to neoddělitelné části lidských osobností a každý den tyto rozdíly ovlivňují naše životy. Star Trek podle mě nechce přimět diváky, aby před rozdíly mezi sebou zavírali oči, ale naopak, aby se je naučili vidět novýma očima, v novém světle, jako žádoucí a velmi pozitivní rozmanitost. Pokud si to nějaký fanoušek vyloží tak, že má být vůči rozdílům slepý, lhostejný a že je má ignorovat, pak ideálům (přinejmenším původního) Star Treku podle mě velmi špatně porozuměl.

Ale jestli je ode mě to slovo "ignoranství" moc hrubé, ber ho prosím v uvozovkách. Víš přeci, že to špatně nemyslím. Sám vím, že občas ve snaze popsat něco obtížně uchopitelného volím špatná slova. Jak ale jinak pojmenovat toho, kdo se vědomě rozhodl "ignorovat"? A díky, o obsáhlost mi přesně šlo. Chtěl jsem, aby měli i čeští fanoušci k dispozici vhled do problematiky o nic méně podrobný nebo hloubavý, než mají angličtináři na většině zahraničních webů. Je na tom bohužel vidět, že moje znalosti literatury se znalostem komiksovým a fanfilmovým zdaleka nevyrovnají, ale třeba to za pár let doženu :) Ještě to brzy doplním o třetí, argumentační část a ta už by měla být znatelně kratší.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - po 10. února 2014 - 17:29
Eodeon: nepsala sem ani nic o ignoranci rozdílů
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 17:34
lagga: Ne, pouze si vágně vypsala, co podle tebe není důležité, ale podsunula jsi ten názor fanouškům obecně.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - po 10. února 2014 - 17:54
Eodeon: stejně jako ty jsem to uvedla "já si myslím", pokud se prosím podíváš na začátek vlákna ...nevkládej prosím do mých vět svoji interpretaci "mezi řádky"
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 18:11
lagga: Já jí tam nevkládám. Já jím tam zcela zřetelně čtu. Formuluj to jinak, pokud tvá slova svádějí k mylnému výkladu.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 20:33
No dobrá nechtěla jsem ale dnes jsem fakt pobouřena dlouho jsem chodila po bytě a rozcházela to co jsi napsal v komentářích k tomuto článku (a i k jiným, ale to už neřeším) a celkově článek, už mě fakt nebaví... Milý Eodeome (něco podobného jsem psala i kamarádce když na tebe padla řeč) Některý, ale je to většíma tvých názory mi leze na nervy ale musíme i takovéto lidi brát (a já tě beru, ale dívám se na tebe úplně jinak než doposud) když čtu tvoje komentáře připadáš mi to jako jeden z těch začátečníků na JJ treku (ale asi podle tvé zběhlosti to tak není) co neví co znamená ST a snaží se lidem co žijí díky St trochu jinak otrávit a svrhnout z St cesty a filozofie, možná ti to přejde zvláštní mě ale tvoje názory dost uráží a zároveň pobuřují, ale pravdou je že jsem zvyklá na tyto názory ale od laiků!! Jak se opovažuješ říct že jsou trekkies ignoranti!! Nebyl jsi na žádném CONu a nevíš jací opravdu jsou...

Já jako trekkie (a nejen trekkie) vnímám problematikou LGBT zvlášť když jsem v té menšině (jestli to někoho zajímá jsem Bisexuál a není to z frajestvý ), samozřejmě článek jako takový má pravdu, ale někdy se mi zdá že ty neumíš odhadnout co je lepší napsat a co ne a tohle je jeden z typů článků co je pro mě je to bohužel nevýslovný přepis a k té diskuzohádce se raději nebudu dál vyjadřovat, promiň to co jsem ti psala v e-mailu je z mého pohledu ještě větší pravda než jsem si původně myslela.

Doufám že to nebudeš a nebereš jako urážku, chtěla bych tě poznat i ve skutečnosti abych svůj názor mohla změnit, takhle si nemůžu udělat plný obrázek o tvé osobnosti (a nechci si ho dělat!!), ale obávám se že by to stejně nic nezměnila doufám, že se mýlím protože to lidé často dělají :) (já osobně opravdu nejsem vulkánec abych byla neomylná :D)
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 20:59
cestovatelka: Není mi jasné, jaké přesně názory ti připadají pobuřující. Jestli jde čistě o názory na český fandom, pak se domnívám, že jde o věc zkušenosti a ani já, ani ty, ani nikdo další si nemůžeme v tomto ohledu nárokovat nějakou neoddiskutovatelnou pravdu. Měli bychom tyto názory mezi sebou vzájemně respektovat a nikoliv se kvůli nim urážet.

To je z hlediska principu. Když se na to ještě podívám z hlediska osobního, zarážímě, že zrovna ty přicházíš moralizovat. Nebylas to právě ty, kdo o neofanech psal ve smyslu, že se jedná o podlidi, a kdo hrubě urážel jejich znalosti a inteligenci? Přestože jsi ve fandomu sama nováček? A nenaznačuješ ten názor i nyní, když doslova píšeš, že se tito noví fanoušci Star Trek záměrně "snaží lidem otrávit"? Myslím, že sama nad sebou by ses měla také zamyslet a teprve poté kázat ostatním o slušnosti a o korektních názorech.

To také nemyslím urážlivě. Pouze poukazuji na problém, který spolu my dva sdílíme a do jisté míry se s ním potýkají bez výjimky všichni. Jsme jen lidé, na to je třeba pamatovat. Jen bych napravil jeden tvůj omyl. Na jednom conu jsem byl. Ale to bylo dávno předtím, než jsi ty sama poznala Star Trek, takže si to přirozeně nemůžeš pamatovat. Od té doby nejezdím, to je pravda. Ale nedomnívám se, že po osobním setkání s malou hrstkou lidí a poté, co bych je ve zkratce a samozřejmě velmi povrchně stačil poznat, bych si o nich dovedl utvořit obrázek lepší a spravedlivější, než z jejich projevů na internetu, kde se navíc pohybuje řádově daleko více fanoušků a odtud si tedy spíše lze udělat názor na tendence ve fandomu. A když prostě vidím všechno to nepřátelství (nejen vůči mně), ke kterému ses navíc právě teď připojila ty sama, těžko mohu české trekkies považovat za ty morálně dokonalé dobrodince, jak oni sami o sobě často prohlašují.

Je to pokrytecké a slušný člověk by měl být naopak schopný sebekritiky. A to ty zjevně jsi, jak je vidět v závěru tvého vzkazu. To je dobře. Věřím, že i já jsem schopný si své chyby a vady na kráse přiznat. Nepotřebuji, aby mě v tomto ohledu někdo peskoval.

Je dobře, že si stojíš za svým názorem, který jsi mi napsala, a že máš odvahu ho velmi ráznými slovy prosazovat, že se nebojíš hlasitě ozvat, když se ti něco nelíbí. V tom jsme si nakonec také podobní. A tak vlastně ani nevím, v čem se tak zásadně lišíme, že jsem ti tím natolik protivný. Jestli je to jen ten názor na situaci ve fandomu, přes takový detail se snad dá snano přenést.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 21:36
Eodeon: Právě ty názory o českém fandou (a někdy nahled na ST) já osobně oprvdu nemám zkušenosti tolik s český fandomem, ale zdá se mi tvoje názory lehce či dost ne trekkerské (ale co zas mužem považovat za trekkerské že ? každý to má jinak..) (z mého tolerance i lidí co jsou podle tebe ignoranti tak to na mě aspoň dýchlo), ale mam zatím malo zkušeností.

Jako neofany beru lidi co začínali na JJtreku( a to se neznění) a né například jako já na TNG a soudím člověka od člověka a já narozdíl od tebe jsem asi i větší Idealista (a to je myslím ten základní problém) a dost mi některé tvé názory nesednou i někdy postoj který zaujímáš (oběť, nebo soudce ale to spíše v článcích)

.Pokud bych měla ukázat co mi konkrétně vadí jako článek tak je to tento [link] a je to právě kvůli tomu Idealismu a jinému vnímaní ST

A proč mi obecně vádí diskuze s tebou ?

[link]

V tomto článku jsem já osobně dostala lekci o toleranci názorů, z dnešního pohledu mi to přejde spíše jako hádka a jsem už dnes zvyklá psát mírněji a s rozmyslem a to jsem se naučila časem v diskuzi právě tady. Proto j mi zdá že ty tu míry diskuze věnčitou překračuje do té hádky a tím na mě dícháš jako fanda JJtreku, ale zase ti nemůžu upřít že si umíš tvrdě stát za svým, a to je dnes vzácné :) ale někdy jsi z mého pohledu dost urputný a to já zase moc dobře znám, ale zase každý je jiný někdo to bere za diskuzy.

Ve své podstatě jsme opravdu podobní jedinci a dám si čas pochopit to jak to myslíš protože to přejde snad až z věkem a nebo zažitým zkušenostmi, ale dnes budu tu stát jako tvůj mladý oponent.
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 21:42
pokračování:Jak už jsem několikrát postřehla mé názory se mění z věkem a za dva roky můžu být úplně jinde než ted, ale nemluvila bych o moralizaci v tom největším smyslu slova, ale měla jsem potřebu ti zdělit svůj názor jestli ty jsi to pobral jako morolizaci tak to tak opravdu myšleno nebylo.

Tohle fakt už moc nepatří k článku pod by jsi to chtěl dál řešit tak ne jlépe E.mailem
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
admirál Fanda
Fanda - po 10. února 2014 - 21:51
Protože to tady trochu houstne, přidám vtípek, který je sice asi už starší, ale já jej slyšel docela nedávno a strašně jsem se u něj nasmál. Snad to trochu odlehčí náladu.;-)

Wikipedia: "Já vím všechno!"

Google: "Já najdu všechno!"

Facebook: "Já znám všechny!"

Internet: "Beze mě jste v pr..li!"

Elektřina: "Tak se uklidníme, jo?!"
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 22:00
Dík Fando mě to pomohlo :D
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 22:01
cestovatelka: Tak hlavně je třeba, abych zdůraznil, že mé názory na český fandom musíš brát s velkou rezervou. Já sám je tak beru. Často tu ode mě zazněla velmi sebevědomá slova, ale to nutně neznamená, že si za těmi slovy pevně stojím, a že nejsem zcela otevřený je přehodnotit, pokud k tomu dostatnu dobrý důvod. Potíž je, že mně se tu skutečně častěji stává, že když vyslovím některý ze svých mnoha kontroverzních názorů, vezmou to ostatní jako podnět k hádce. Pokud tě některé mé názory rozzlobily, úplně to chápu. To se může stát kdykoliv a komukoliv. V takovém případě bych ale čekal, že se mě vyptáš, co mě k těm názorům vedlo, jaké mám zkušenosti, proč si myslím právě to a to, a že mi výměnou nabídneš svůj názor a své zkušenosti. Útoky na mou osobu, urážky mého charakteru nebo zákulisní pomluvy mě samozřejmě nepřimějí názor přehodnotit. Naopak mě spíše v tom názoru utvrdí. Každému z nás by rozhodně prospěla trocha toho vulkánského stoicismu, a jakmile se naučíme přistupovat ke všemu s chladnou hlavou, rozumně a civilizovaně, hned zjistíme, že mezi námi žádné osobní spory nejsou, ale pouze názorové.

K článku "Tresť". Ten článek je velice kritický vůči Star Treku obecně a vůči novým filmům také. To je pravda. Zároveň je ale velmi smířlivý. V mnoha případech v něm sice identifikuji a popíšu nějakou chybu, ale zároveň zdůrazním, že ta věc vlastně není nijak relevantní. Stejně jako většina mých článků je i toto pojaté velmi experimentálně, takže chápu určité čtenářské rozpaky, daly se čekat. Není to recenze. Účelem bylo přimět na chvíli fanoušky, aby se na nové filmy podívali z opět o něco odlišné perspektivy. A způsob, který jsem zvolil bylo, že jsem situaci obrátil. Natočil jsem to tak, aby se stejnýma očima, jakýma se dívají na poslední dva filmy, fanoušci podívali na ty předchozí, a uvědomili si, jak velkou roli v jejich kritice často sehrává zaujatost.

Mluvíš o ideálech Star Treku. Pokud máš na mysli to, že jsem je v článku dostatečně nezdůraznil, pak máš pravdu. Má to několik důvodů. Předně to ve svých článcích probrali jiní a já bych nerad opakoval, co zde již jednou padlo. A pak je tu to, že já zkrátka vidím mezi filmovým a seriálovým Star Trekem veliký rozdíl a na obě formy uplatňuji jiné nároky. Ve filmech, kde k tomu není mnoho prostoru, neočekávám přednesení etických hodnot a filozofických ideálů. Stačí, když se jim filmy zcela nezpronevěří.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál Fanda
Fanda - po 10. února 2014 - 22:03
cestovatelka: Někdy je lepší zastavit, vydýchat se a pak se na všechno vyfláknout a zaměřit se na něco, co Ti udělá radost.;-)
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 22:09
V tom že jsou filmy a seriály jiné a že ve filmech není tolik prostor na ideologii máš samozřejmě pravdu. Prosím ukázal by jsi mi kde napadám (v prvém slova smyslu) tvojí osobu nejsem si vědo že bych to nikde udělala?

Tak tedy zeptám se (popravdě mi to vrtalo hlavou, ale Zbírala jsem odvahu se zeptat protože jsem si myslela že to máš spojené z někým nepěkným zážitkem). Co tě vede k tvému mínění o českém fandomu?
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 22:16
Dodatek: Takže pokud máš pocit, že v článku jsem představil pohled na Star Trek velmi odlišný od toho tvého, je nutné si uvědomit, že to je pohled výhradně na filmový Star Trek a na ten seriálový ho nelze uplatnit. Ale také je pravda, že jeden z mých nejoblíbenějších startrekových filmů, nebo možná i ten vůbec nejoblíbenější v sobě tradiční hodnoty a ideály Star Treku obsáhl vůbec nejdokonaleji. Mám samozřejmě na mysli Vzpouru. Ale tytéž kvality nelze čekat ode všech filmů. Každý přispěl tím svým. Každý má něco jedinečného, co divákům přinesl.

K tvému "pohledu na Star Trek: Do temnoty". Tehdy jsem se naopak rozčílil já, když jsem si přečetl tvé názory na fandom. To je trochu ironické. Ale zase věřím, že je přehodnocuješ a že to byla částečně špatná volba slov, takže už nemám žádný důvod se zlobit a nezlobím.

Píšeš, že od fanoušků nových filmů čekáš sklony k hádkám. To mě přijde kuriózní. Opět, nepochybuji, že taková je tvá zkušenost. Já mám přesně opačný pocit. Zdá se mi, že tahle nová krev, která do fandomu díky nuTreku přitéká, je spíše plná toho nezkaleného optimismu, a daleko častěji jsem viděl starousedlíka z fandomu vyvolávat hádku tím, že na nové filmy začal bez vyprovokování útočit. Na obojím něco bude. Raději nezobecňujme ani jedno. To je lekce, kterou se teď snažím vštěpovat sám sobě :)

A ano, máš pravdu, že od tématu článku jsme se dostali několik parseků daleko. E-mail možná není nejvhodnější místo k pokračování, tam se nemohou přidat ostatní, kteří by třeba také chtěli dodat své názory na fandom, nebo na přítomnost původních ideálů Star Treku v nových filmech a seriálech. Můžeme pokračovat třeba na diskuzím fóru zde na portále, protože mně tvé podněty přijdou poučné a ne urážlivé. Cokoliv, co podněcuje k zamyšlení, já vítám. Takže i zpětnou vazbu od tebe. A pokud máš nějaké postřehy k tomuto článku, nebo obecně na téma, kterým se zabývá, nestyď se je sem přihodit. Vždyť tohle si přímo žádá o diskuzi! :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 22:31
cestovatelka: Ohledně toho napadání jsem mluvil obecně, ne o tobě. To tu byli jíní, ale to je minulost. Promiň, že to vyznělo, jako kdybych ti to podsouval.

Ten názor na fandom, kde ti dlužím vysvětlení: (v hodně velké stručnosti) Vedou mě k tomu četné a zdlouhavé internetové hádky, kterých jsem za ta dlouhá léta sám zažil hodně a ještě víc jich nezúčastněně pozoroval. A když říkám hádku, pak myslím skutečnou hádku. Tyto mírné rozepře, které jsi pozorovala zde na portále v poslední době, ty já osobně ani za hádku nepovažuji. Zkrátka jsem viděl projevy, které byly až přímo zrůdně zlovolné a jedovaté. A ne jednou. Mnohokrát. A často jsem viděl i fanoušky, kteří si na jednu stranu podle svých slov přisvojovali ideály Star Treku, ale jindy a za jiných okolností jsem od nich četl názory tak plné zášti a nenávisti, že by si je nikdo, kdo trochu chápe, pro jaké hodnoty Star Trek stojí, nedovolil ani pomyslet. A od té doby jsem hodně přecitlivělý na jakékoliv projevy pokrytectví, i v malém množství na něj reaguji podrážděně.

Prve jsi naznačila, že důležitější je poznat člověka tváří v tvář, osobně, tedy nejlépe na conu. A teprve pak je správné si o někom udělat úsudek. Tento názor nesdílím. Naopak si myslím, že při osobním setkání lidi nosí pomyslné masky a neustále se přetvařují. Na internetu jsou smělejší, troufalejší a nechtěně o sobě dávají vědět velmi mnoho, o své povaze, o své osobnosti, názorech, znalostech, schopnostech. Nejenže se odtud dá člověk velmi snadno odhadnout, ale podle mě dokonce daleko lépe, než z osobního styku. Ty napříkad píšeš, že si o mně nechceš udělat úsudek, ale určitou představu sis přesto vytvořila. Věřím, že sis vytvořila představu správnou a to i přesto, že bude nejspíš hodně nelichotivá. Jestli například myslíš, že mám sklony k aroganci, drzosti, nebo že mi naopak chybí takt a občas se k lidem chovám bezohledně, bude to nejspíš pravda. Dokonalý nejsem. Nikdo nejsme. Dobře vím, že jsem starý protiva. Přesně proto vždy raději zdůrazním, že co píšu, nemyslím ve zlém, ale čistě jako obyčejný názor. Ale občas mě někdo namíchne a pak to ve zlém myslím. To se ale dá snadno odlišit :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komandér cestovatelka
cestovatelka - po 10. února 2014 - 22:58
Eodeon: když o tom přemýšlím máš pravdu že na internetu v diskuzích (já jsem tedy ale lehce drzá i v reálném světě) poznáš lépe charakter dal jsi mi zámiňku přehodnotit trochu na tebe názor a to v dobrém :). Trochu jsi touto diskuzí získal mích sympatii protože jsi mě donutil hluboce zamyslet se nad tím co jsi řek/psal a to se opravdu málo komu povede.
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 10. února 2014 - 23:47
cestovatelka: Upřímnost je nejhorší vlastnost, protože člověka nejčastěji dostává do potíží :) Já říkám všechno narovinu, jak si to myslím, občas zcela bez obalu, a pak to samozřejmě vyzní často necitlivě vůči druhým, a občas zazní i věci, které lidé prostě slyšet nechtějí... a pak je zle. To už je v povaze. Ale já se tomu nedovedu ubránit a ani nechci. Jediné alternativy jsou buď mlčet, nebo být neupřímný a přetvařovat se a to jsou naopak vlastnosti, které ze všeho nejvíce nedovedu strpět. Znám pár skutečně zlých a nenávistných lidí, kteří se ale dovedou dobře přetvařovat. Snaží se usilovně získat si přízeň okolí, získat si popularitu, ale jakmile jim to bude vyhovovat, ihned své "přátele" bez váhání podrazí. To raději budu navěky říkat, co si myslím, a sklízet za to pohrdání, než se přetvařovat, abych se vlichotil.

A známky takového pokrytectví jsem na vlastní oči viděl u zástupců českého fandomu. Jsou tu i lidé, které mám moc rád, vlastně mi sympatická přijde většina českých fanoušků, které jsem na širých pláních internetu potkal. Ale zkrátka jestliže tu máme zároveň i ty pozéry, kteří si na statrekové ideály a morální hodnoty pouze navenek hrají, ale svým chováním je porušují, nemůžeme si hrát na "lepší lidi". Když jsem psal o ignoranství, je bohužel možné, že jsem to formuloval tak obecně, že si to na sebe vztáhli i ti, na které to rozhodně neplatí. Zda mluvím právě o něm, na to ať se každý ptá sám sebe.

Dříve jsem se ve fandomu párkrát setkal s náboženskou diskriminací a pomyslel si, že tak ostudné zadupání tolerantních ideálů Star Treku už nic překonat nemůže. A když v poslední době vidím mezi řádky ty projevy homofobie, dalšího druhu diskriminace, moje mínení o českém fandomu tím opět o něco klesá. Jistě, i na zahraničních webech se pod články informujícími o (ne)zastoupení LGBT skupin ve Star Treku objevují odmítavé reakce. Některé jsou rezervovanější, jako ty zde na portále, jiné otevřeně nenávistné. Podstatné je, že je tam daleko víc těch, které ideál inkluzivity podporují. Český fandom působí, že je vůči tomu lhostejný. A vzhledem k tomu, že lhostejnost problém přiživuje, je sama o sobě součást problému. Pokud si to čeští trekkies neuvědomují, pak se prostě určitému zklamání nedovedu ubránit, protože to o vyspělosti nesvědčí. Pravda ale je, že mohu soudit jen z malé hrstky reakcí. Některé to třeba osloví, ale nechají si to pro sebe. I to je reakce. Pravda také je, že jsem tohle přesně očekával.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík Khan
Khan - út 11. února 2014 - 08:25
Velice brzy si budu muset ve snaze zůstat v dění na čtení komentářů vzít den volna :-) Jinak vyjadřuji své sympatie Eodeonovi a Lagga_VortaVor za zajímavou a podmětnou argumentaci.
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - út 11. února 2014 - 16:13
Eodeon: Jo, upřímnost je naprosto strašná vlastnost:) Člověk si myslí, že je to dobré, když umí říct na rovinu, co si myslí, a přitom ho pak většina lidí přestane mít ráda.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 11. února 2014 - 16:38
Allarin: A přesto nebo právě proto jsem moc rád, že jsi sem přišla napsat, co si myslíš. Každý názor má svou váhu a každý se cenní ;)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - út 11. února 2014 - 16:41
Ono totiž dost záleží na tom, co a jakým stylem člověk říká. Třeba napsat, že někoho nesnášíš (kvůli jeho barvě pleti, sexuální orientaci, náboženskému zaměření, ...) z toho nedělá správnou věc, jen proto, že je to myšleno upřímně.
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 11. února 2014 - 17:30
omi: To máš pravdu. Ale například kvůli tomuto článku jsem přečetl tuny textů na podobná témata a pod nimi byly také komentáře. Některé byly hodně kruté. A když pak někdo vyjádří svůj odmítavý postoj naopak slušně a civilizovaně, připadá mi, že už to samo o sobě je dobrá věc, bez ohledu na názor samotný. A pokud jde o homofobii vznkající z náboženských příčin, to je sice iracionální důvod, ale překvapivě ten, ke kterému mám jako věřící člověk nejvíce pochopení. Je možné, že bych zastával stejný dogmatický názor, kdybych zkrátka během studií nepoznal hodně naprosto skvělých lidí jiné orientace a také řadu nadšených aktivistů (no spíše aktivistek, protože to v drtivé většině byla děvčata) za práva LGBT lidí. A k tomu aktivismu se teď vlastně tímto článkem sám připojuji. Takže i moje osobní zkušenost dokládá, co zde píšu, že s klapkama na očích se nikdo z nás nezmění. Je třeba o tom mluvit, je třeba se starat.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - út 11. února 2014 - 18:57
Je pravda, že LGBT tématika byla v oficiálním Star Treku zanedbávána, dalo by se říct, že i tabuizována, ale řekl bych, že to opravdu dostatečně napravují fanfilmy, knihy apod. Někdy až moc důkladně. Pokud má tohle téma v knize anebo ve filmu nějaký důvod a vztahuje se k ději (například u New Voyages/Phase II Blood and Fire, které jsem viděl před nedávnem a bylo to vynikající), určitě to vítám, ale třeba četba Kobayashi Maru pro mě byla naprosto úděsná. Jedna LGBT postava fajn, druhá LGBT postava, no dobře, LGBT Klingon, eeee (nějak jsem si to neuměl představit a dostal jsem pocit, že by nejspíš skončil stejně jako anglický král Eduard II.), když na scénu nastoupil Tripův LGBT bratr, začal jsem si říkat, jestli náhodou i Porthos není LGBT... Už nevím, kolik LGBT postav tam přesně bylo, ale to, že byly LGBT, nemělo žádný význam pro děj, prostě tam jen byly, a kdybych si udělal tahák, kam bych si psal postavy, u kterých byla jasně vyjádřena heterosexualita anebo LGBT orientace, tak bych snad došel i k závěru, že budoucí společnost je LGBT orientovaná a heterosexuálové jsou druh na vymření. Ne, to jsem přehnal, ale prostě se mi zdálo, že tam těch LGBT postav bylo příliš. Při dočtení knihy už jsem tudíž pomalu začínal být alergický na slovo „partner“ anebo „manžel“ a říkal jsem si „to snad ani není možné, jeden z autorů snad musí být gay“ a voilá, nemýlil jsem se. Tomu se říká dobře odvedená propagace LGBT od člena komunity. Korunu tomu nasadila další kniha od autorského dua, a to Černý král, která byla opět psána v podobném „partnerském duchu“ a byla alespoň pro mě opět „přelgbtmotivována“. Osobně jsem považoval za celkem zajímavé scény týkající se Kerua a Hawka, ale co se týče toho ostatního… Doufám, že to nevyzní nějak netolerantně, to bych nerad, ale řekl bych, že prostě všeho moc škodí.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 11. února 2014 - 19:40
Captain_P: Tos mi udělal radost, že ses podíval na "Oheň a krev" a jsem rád, že se líbilo. Sám mám tu epizodu moc rád a připadá mi nejzábavnější z celého seriálu (ve smyslu nejvtipnější) a přesto zároveň velmi vážná. Kobayashi Maru jsem četl někdy loni tuším a kromě těch Klingonů a Tripova bratra s jeho přítelem jsem tam nic jiného podobného nezaznamenal. Ale pravda, mohl jsem si prostě nevšimnout. Je tam hromada postav. Možná k tomu nemám tak vypěstovaný cit, ale někoho jiného to třeba může přímo bít do očí. Já si právě myslím, že se AM a MAM snažili na to neupozorňovat a jen tak náhodně rozeseli pár takových postav do pozadí, aby to působilo přirozeně. Ať už je jich tam kolik chce, jistě je to pořád menšina. V Černém králi jsem dokonce zachytil jen jedinou zmínku. Je už individuální, nakolik se nám každému jeví, jak moc se ten záměr povedl.

Ale nevidím důvod, proč by měla být přítomnost LGBT postav opodstatněna nějakým zvláštním zdůvodněním. Co zdůvodňuje heterosexualitu heterosexuálních postav ve vztahu k ději? :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - út 11. února 2014 - 22:10
Eodeon: Blood and Fire se mi opravdu líbila a podle mě patří mezi to nejlepší ze Star Treku celkově. Jak jsem psal, v tomhle případě na mě nepůsobil LGBT motiv nijak rušivě, ale jako integrální část děje, příběh mě po celou dobu držel v napětí, útok krvočervů byl přiměřeně drsný a na konci zajímavý přesah... Opravdu hezké. I když z toho, co mám zatím z New Voyages/Phase II. nakoukáno (ještě zbývá The Child a To serve all my days) se mi více líbila World enough and time (mimochodem díky za typ). Na začátku jsem doslova valil bulvy na můstek Excelsioru a přemýšlel jsem, jestli to jsou opravdu kulisy, anebo je generovaný počítačově, efekty mě zatlačily do sedačky, příběh laskomina a ten konec, když Sulu říká Demoře, že měla sestru. Málem jsem zamačkával slzu... Dokonce jsem to dopracoval tak daleko, že jsem si stáhl i viněty a každý den si pro pobavení pouštím kapitána prezidenta...
Jinak co se týče Kobayashi Maru, myslím si, že LGBT postavou byla i první důstojnice na Kobayashi Maru a mám pocit, že tam nějaká postava byla ještě ze začátku, ale už to bude taky rok, co jsem to četl, tak se mi to začíná ztrácet v mlze. Nicméně v Černém králi jsem zachytil jak trojúhelník Hawk/Keru/Norellis ještě nějakou zmínku o LGBT postavě, tuším že to bylo při evakuaci v raketoplánech, ale jak jsem psal, trošku jsem to s těmi počty přeháněl :-).
Ještě k tomu vyjádření LGBT/heterosexuality. Aby byla nějaká informace (v tomhle případě o sexualitě postavy) opodstatněná, mělo by se jednat podle mě jednat buď o vztah k ději (a je jedno, jestli k hlavní či vedlejší linii), či nějak charakterizovat postavu. U Tripova bratra/klingonského doktora by se dalo říct, že je vyjádření LGBT orientace charakterizuje, nicméně jsou to vedlejší postavy, které v knize pobudou jen pár řádků, takže se to jeví zbytečné. Nicméně máš pravdu, že stejně tak může padnout zmínka u nedůležité vedlejší postavy, ve stylu „zadíval se na procházející tmavovlásku a musel uznat, že má opravdu skvostnou prdelku“, která zase určí její heterosexualitu.
Takže jsem se přepnul do sebezpytujícího režimu a došel jsem k závěru, že jsem si mohl těchto věcí víc všímat pro to, že v klasické hollywoodské produkci či seriálech, které sleduji, či knihách, co čtu, nejsem na vyjádření těchto témat moc zvyklý a přijde mi to zvláštní. A tím se vlastně dostávám k tomu, co píšeš ve článku – že jsou LGBT motivy upozaděny. Nejen ve Star Treku.
Ale pořád si stojím za tím, že když už, tak by mi jedna či dvě postavy na knihu úplně stačily.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 11. února 2014 - 22:42
Captain_P: To je zcela pochopitelný názor. "World Enough and Time" bývá většinou jmenován jako ta nejlepší epizoda Phase II, tehdy ještě New Voyages, nejen proto, že je emocionálně velmi silná a mistrovsky natočená. Můstek Excelsioru je tuším kombinací obojího, část jsou jednoduché kulisy, zbytek dodělali v počítači. A máš úplnou pravdu, že gay motiv z "Ohně a krve" je integrální součástí děje a rušivě nepůsobil ani na mě. Přesto na sebe mojí pozornost strhával z toho prostého důvodu, že ve Star Treku jsem do té doby nikdy nic podobného neviděl a tohle najednou působilo jako nějaké zjevení. To může být i důvod, proč tě to pokaždé zarazilo při čtení knih. Když vidím, že kapitán Nixon zaujal, zauvažuji, že tenhle krátký film přeložím. Ralph Miller je naprosto fantastická bytost.

Ano ovšem, máš úplnou pravdu, byla tam lesbická postava na Kobayashi Maru, na tu jsem úplně zapomněl. V Černém králi hlavně nebyl Hawk, takže tam nemohl být trojúhelník. Tam padne jen zmínka. Myslím, že prvním románu ze série Titan toho bylo víc. V Černém králi si vzpomínám jen na to, jak Norellis dostane od Kerua košem a to je celé :)

Záleží, jak se ta informace podá. Existují scenáristé a spisovatelé tak schopní, že dovedou například i ne-nezbytnou informaci podat způsobem, až se zdá, že by se bez ní divák nemohl obejít. Nebo zase tak moc "mimochodem", že na sebe nestrhne pozornost. Ale i kdyby strhla, pak myslím, že by se to nemělo považovat za problém. Pokud jde o poukazy na heterosexualitu postav, také se nikdo nad jejich okatostí jistě nebude pozastavovat. Například když dá Kirk najevo svou orientaci tím, že složí poklonu krásné ženě. Kdo by se nad tím pozastavoval? A přitom to většinou žádnou přímou souvislost s dějem nemívá.

A ještě si neodpustím: mluvíš o tom jako o vyjádření tématu. Ano, samozřejmě se to dá tematizovat, jako v komiksu "Culture Clash", o kterém píšu v článku, ale já si právě myslím, že tematizace homosexuality je ošemetná věc. Snadno se to může nepovést a zvrhnout ve velmi pokřivený obraz problematiky. Takže to, o čem já se tu snažím hovořit, je reprezentovat LGBT menšiny tím, že se vyskytne nějaký jejich reprezentat a nikdo z toho naopak téma dělat nebude. To by totiž naznačovalo, že se jedná o "problém", který je třeba "řešit", ale on to problém není, je to docela obyčejná věc. A tak je jí třeba i představit, aby se nad ním nikdo nepozastavoval, postavy ani diváci.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - st 12. února 2014 - 17:43
Eodeon: Hawk v Černém králi vystupoval jenom v Keruove vzpomínkách/snu, ale de facto do možná pocinajiciho vztahu Kerua s Norellisem zasáhl posmrtně, tak jsem použil pojem trojúhelník :-).
Zprvu jsem si myslel, že bude 1701 Pennsylvania avenue ptákovina, ale pak mě ty Nixonovi "imagination" naprosto odrovnaly. Zajímavá byla i fotka Cawleyho coby Elvise. Tuším, že to on dělá, profesionálního imitátora. Když už jsem u něj, tak musím přiznat, že jsem si na něj coby Kirka dost zvyknul (vlastně jsem si ho v poslední době pro Kirka zafixoval víc než Shatnera) a je velká škoda, že toho nechal. I díky němu jsou teď u mě New Voyages/Phase II. dost vysoko na žebříčku oblíbených seriálu (a pořád nějak nemůžu uvěřit, že je to jen fanouškovská produkce, tak to je promakané...)
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 12. února 2014 - 18:32
Captain_P: Brian Gross je také dost slušný Kirk. Ale hraje ho úplně jinak, to se musí nechat. Shatnera vůbec neimituje, zatímco Cawley většinou alespoň v jedné scéně z každé epizody nějaký shatnerovský marýrismus předvedl. A i když mi Cawley taky bude chybět, s novým Kirkem jsem spokojený. V současném obsazení P2 není ani jeden představitel, který by mi neseděl, a to přestože vedle Kirka mají i novou Uhuru a Sulua. Oba jsou také skvělí.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - st 12. února 2014 - 19:22
Pravda, té nápodoby Shatnera jsem si právě u Blood and Fire všiml. Nicméně i ten nový Kirk působil v Going boldly sympaticky a celkově se na nové díly těším, zajímá mě, jak si dál poradí s postavou Arexe, zatím mi ta animace přišla docela slušná. Tak si říkám, kde na ty lidi berou čas...
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 12. února 2014 - 20:08
Captain_P: V příští epizodě Arex nebude, ale třeba v té následující už ano. V "Ohni a krvi" Cawley napodobuje Shatnerovy výrazy tuším v té scéně, kdy mu Peter oznámí své svatební plány. V druhém díle je také nějaký takový moment, ale už si nejsem jistý kde přesně. Myslím, že jak Cawley, tak později Pine už prokázali, že fanoušci jsou schopní připustit i jiné podání jejich oblíbeného kapitána, takže Gross už má cestu vydlážděnou a věřím, že diváci nebudou mít problémy se přizpůsobit i tentokrát. Hlavní je, že je to solidní herec a jeho obsazením půjde kvalita P2 zase o něco nahoru.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - st 12. února 2014 - 20:25
Eodeon: Máš pravdu, je to ta scéna a pro velký úspěch to ještě o něco později zimituje Peter Freemanovi :-). Když už jsem u té epizody, tak mě potěšila přítomnost Nicka Cooka z Intrepidu coby červeného praporčíka. Jak jsou ty fanfilmy pěkně propojené...
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 03:33
Captain_P: Když už jsme u "Ohně a krve", existuje jedna kuriózní souvislost, kterou jsem v článku nezmínil, protože je trochu obskurní. Je to záležitost trochu uvolněné interpretace. Vzpomeň si, že epizoda se odehrává u dvou hvězd. Vysoce hmotný trpaslík Iago k sobě přitahuje hmotu z veleobra Lear. Chekov poznamená, že někdo při pojmenovávání hvězd popletl Shakespeara. Ono je to ale trochu jinak. Už je to dávno, co jsem četl facebookový status Davida Gerrolda, kde Roddenberryho osobního právníka jmenoval "Iago". Situace mezi oběma hvězdami v epizodě totiž odráží vztah mezi Genem Roddenberrym a jeho právníkem Leonardem Maizlishem. Roddenberry, kterému v době vzniku původního scénáře k "Ohni a krvi" pomalu selhávalo zdraví, je Lear - velmi stará, ale velká a impozantní hvězda. Maizlish, který se Roddenberryho pokoušel manipulovat a jako šedá eminence řídit produkci Star Treku, je Iago - malá, ale hmotná hvězda odčerpávající "sílu" sousednímu velikánovi. Podle zákulisních zvěstí byl Maizlish homofob a byl právě tím, kdo zamítl Gerroldův scénář a zmanipuloval i samotného Roddenberryho, aby scénář zavrhl.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet lagga_VortaVor
lagga_VortaVor - čt 13. února 2014 - 12:33
cestovatelko, jsi borec
"What you think about and thank about, you bring about."
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 18:08
Eodeon: Ty jsi věřící?

Jo, jen tak mimochodem, můj odpor k LGBT postavám je zdůvodněný taky tím, že kdyby byli takoví všichni, tak prostě vymřeme.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 18:12
Allarin: Ano. Myslím, že tolerance LGBT lidí a jejich rovnoprávné přijetí se s katolickou vírou nijak nevylučuje a věřím i tomu, že papež František by mi dal zapravdu :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
komandér cestovatelka
cestovatelka - čt 13. února 2014 - 18:17
lagga_VortaVor : Proč si myslíš?

Eodeon: S tvím posledním kometářem rada rada souhlasím
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 18:33
Eodeon: Lidí určitě, ale ne jejich úchylek.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
komandér cestovatelka
cestovatelka - čt 13. února 2014 - 18:38
Allarin Ilriela: dovolÍm si opanovat, LGBT nemusí byt jen uchylka (nebo frajeřina) muže to být i vrozená predispozice, ale tyto případy jsou vzácné...
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 18:42
Medicína to jako psychickou deviaci nerozlišuje. Naopak, jak zmiňuje cestovatelka, identifikuje genetické dispozice. Čili je to fyziologická danost, přesně jako třeba pohlaví, nebo barva pleti. Nevidím tedy důvod se nad tím jakkoliv pohoršovat. Je to součást přirozené rozmanitosti v přírodě.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 18:47
Je a není. O tom, že má genetický původ, se sice mluví, ale ještě nebyl objeven žádný gen, který by za tím stál. Je to, aspoň zatím, jen teorie.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
komandér cestovatelka
cestovatelka - čt 13. února 2014 - 18:48
myslela jsem to tak že ty uchylky a frajeřiny jsou méně časté jo, proto že to vyznělo tak že ty genetické jsou méně časté a to je podle mého blbost, jsou častejší.
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 19:03
Já jsem četla jinou teorii. Podle té to není geneticky, ale vlivem okolí, takže se prý chlapec může například stát homosexuálem proto, že v jeho rodině byla až příliš dominantní matka a tím u něho vznikl strach z žen.

A abyste mě nepochopili špatně. Já takové lidi neodsuzuju. Mě jich je líto.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 19:05
Allarin: Tuším, že podobný důkaz již ve stádiu teorie je a to má z vědeckého hlediska velkou váhu, ale samozřejmě nejsem přírodovědec a nejsem tudíž schopný o tomto nějak poreferovat. Ale rád vidím, že toto vysvětlení připouštíš alespoň jako možnost, která třeba bude v blízké budoucnosti verifikována. Ale dokud panuje mezi odborníky shoda, že je tomu právě takto, byl bych já jako naprostý laik velice zaslepený, kdybych se k tomu také nepřikláněl. Nu a to má pak zase následky na etiku. A vzhledem k tomu, že neexistuje žádný důvod se domnívat, že jsou alternativní druhy sexuální orientace nebo genderové identity jakkoliv naškodu, není ani žádný racionální důvod proti nim vystupovat. A já byl osobně vychovaný "milovat bližního svého" a nepamatuji si, že by ta láska, o které tam byla řeč, byla čímkoliv podmíněná.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - čt 13. února 2014 - 19:07
Eodeon: všiml jsem si toho. Tak v tom případě je to pěkné umělecké vyjádření vztahu mezi Roddenberrym a jeho právníkem :-) To je to kouzlo skrytých odkazů pro zasvěcené. Jinak mi teď došlo, že představitel Petera Kirka Bobby Rice vlastně hraje i Ro Larena z Hidden Frontier, další LGBT postavu. Tak nějak mě napadlo, jestli je to jen náhoda, či ne... Nicméně co se jeho týče, občas se mi zdálo, že moc přehrával a pak jeho projev působil nechtěně směšně, většinou když příliš prožíval stesk po Freemanovi, například ve scéně s Kirkem u průzoru. Nicméně mě trošku zklamala účast Denise Crosby, čekal jsem od toho víc, nejenom pár replik a nezajímavou postavu, na kterou bych nebýt její důležitosti na konci vlastně zapomněl.

Allarin, Cestovatelka: tak ona jsou LGBT i nějaká zvířata, nejenom lidé. Nedělám si legraci, ale kdysi jsme měli dva kocoury (shodou okolností bratry), kteří také vykazovali jisté LGBT tendence (tedy jestli si správně vzpomínám, tak minimálně jeden z nich a tomu druhému se to moc nezamlouvalo...). Jinak mám pocit, že jsem před časem četl, že podle nějakého vědeckého výzkumu se může LGBT orientace projevit častěji u dětí, jejichž matky v těhotenství pily anebo byly často ve stresu. Nevím, jak moc je to ověřené, ale pokud by se to potvrdilo, mohlo by se jednat o jistý „defekt“. Ale je otázka, jak to nakonec doopravdy je...
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 19:09
Souhlasím, že křest'anská blíženská láska není podmíněná (aspoň já o tom nevím). Ale já taky znám výrok, že máme "milovat hříšníka a nenávidět hřích" , což by se dalo (pro mě) rozšířit i na tohle.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
komandér cestovatelka
cestovatelka - čt 13. února 2014 - 19:09
Allarin Ilriela: promiň ale lítost je mě i LGBT nepomůžes příjde mi lepší když je to lidem buřt než se mnou maj soucit proto že soucit (ani to že je to někomu buřt ale to mi příjde lechčí) mi nepomůže se s tím virovna to musím udělat sama, proto to moc o sobě neříkám protože většina tě začně odsuzovt ani si nedají čas tě poznat a toho se bojím... Ale chápu tvůj postoj je to asi normální (ve společenském měřitku)
Co po nás zůstane není tak důležité jako to jak jsme žili. (kapitán Picard)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 19:13
Captain_P: O tom taky vím, že se to může vyskytnout i u zvířat. I když jsem se s tím ještě nesetkala.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 13. února 2014 - 19:15
cestovatelka: no tak vidíš, já tě už jakžtakž znám a neodsuzuju tě. Jestli je to pro tebe lehčí, tak je mi to jedno.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 19:28
Captain_P: Bobbyho Rice oslovili tvůrci Phase 2 poté, co je zaujal právě jako Ro Nevin v Hidden Frontier, a nabídli mu roli Petera Kirka, takže to úplná shoda okolností není. O homosexualitu postavy ale v první řadě nešlo. Postava Petera se měla stát stálou součástí posádky a později sehrát významnou roli v kontinuitě seriálu. Nerad bych říkal jakou, abych neprozrazoval příliš, ale je možné, že z těch plánů už beztak sešlo. Mimochodem, James Cawley Bobbyho obsadil i jako Bucka Roggerse do pilotu své série navazující na kultovní sci-fi klasiku, ale kvůli jakémusi problému s právy z projektu sešlo.

Allarin: To je moudrý citát, ale za hřích lze přeci považovat jen to, co je volbou člověka, nikoliv jeho fyzickou danost, kterou nedovede ovlivnit, nebo dokonce pevnou součást jeho identity. Myslíš snad, že jde o volbu? Pokud ano, můžeš si tu hypotézu sama na sobě ověřit. Rozhodni se, že budeš sexuálně přitahována k jiným ženám, a až tě to přestane bavit, zvol si opět heterosexualitu. Přeji hodně štěstí ;)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - čt 13. února 2014 - 20:09
Eodeon: tak to se nechám (snad) překvapit :-).
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 20:20
Captain_P: Nevím, týká se to finální epizody Phase II a vzhledem k tomu, že tvůrci chtějí natočit epizod tolik, aby to dalo dohromady alespoň dvě sezóny a doplnili pětiletou misi Enterprise, bude to čekání dlouhé. Každopádně ve "Věci nejsvětější", která bude mít premiéru zítra, respektive při převodu na náš čas pozítří, se postava Petera neobjeví.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - čt 13. února 2014 - 20:38
Eodeon: právě jsem si říkal, že je škoda, že v přepočtu vyjde tak jedna epizoda ročně. Zrovna se chystám na The Child a pak už budu mít téměř po tom :-(.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 13. února 2014 - 20:44
Captain_P: Vzhledem k tomu, že tvůrci si nyní pronajali obrovské studio, kam přestěhovali všechny kulisy z Port Henry, očekávám, že výstup bude odteď větší. Když už nemusejí všechny interiéry kromě můstku stavět před každým natáčením znova, ušetří se spousta času a práce a bude možnost natáčet častěji, de facto kdykoliv v průběhu celého roku. K epizodě "Chléb a barbarství" scházejí nějaké dotáčky, ale jinak by měla být už v pokročilém stádiu post-produkce, takže pokud se i jí dočkáme letos, budou to hned tři epizody Phase II za rok 2014 :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 14. února 2014 - 14:35
Eodeon: Tak to je dobrá zpráva, kdyby to takhle bylo dál, tak bych se vůbec nezlobil. Včera jsem skoukl The Child, musím říct, že epizoda patřila skutečně k těm lepším (první dvě byly opravdu dost rozpačité) a snažil jsem si ji tak nějak porovnat s The Child TNG, která měla tuším stejný námět původně určený pro Phase 2, ale tu už jsem viděl před časem, takže jsem si na ni úplně přesně nevzpomínal. Nicméně vím, že mě moc nebavila, zato The Child od Phase 2 ano. Hlavně to mělo spád, což kvituji. Jinak se těším na následující, jakmile uvidím na netu, budu stahovat. Nicméně bych se taky ještě rád podíval po Of Gods and Men.

Ještě k naší diskuzi u článku o epizodě Kitumba - Kirka v ENT uniformě jsem v New Voyages/Phase 2 neviděl, měl jsi pravdu, skutečně se jedná o takové pomrknutí tvůrců.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 14. února 2014 - 14:43
Captain_P: Mám to osobně úplně stejně. Epizodu "Dítě", první v druhé sezóně Nové generace, příliš rád nemám. Oproti původnímu scénáři, ke kterému je verze z Phase II daleko věrnější, je přepis pro Novou generaci ostudně prostinký. Myslím, že "Dítě" z Phase II se nese přesně v duchu klasického Star Treku, je to to setkání s neznámým, co mám na sci-fi obecně tak rád. Následující epizoda je už hotová a připravená na internetu včetně českých titulků, ale zatím není zveřejněná. My evropané se jí na německých stránkách dočkáme o dvě hodiny dříve, než zbytek světa, což mi připadá roztomile prestižní :)

Také je možné, že se jednalo o zkoušku kostýmu pro epizodu, která byla nakonec zrušena. Takových už bylo pomalu víc, než těch zrealizovaných. Of Gods And Men je sice projekt epický a osobně mám ten film docela rád, ale není to zdaka tak dobré jako Phase II, ani technicky, ani scenáristicky. Ne, že bych tě od zhlédnutí zrazoval, jen se raději až tolik netěš. Ale možná tam uvidíš pár tváří známých z Phase II.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 14. února 2014 - 18:34
Eodeon: tak ten rozdíl mezi Dítětem z TNG a Phase 2 jsi popsal přesně, naprosto souhlasím. Tak to je fajn, že bude nová epizoda ke stažení s titulky, myslel jsem, že nebudou hned k dispozici a chtěl jsem to skouknout jen tak namátkově a pak si na ně počkat. Sice jsem zkoušel i anglické titulky (u prvních tří epizod Phase 2), ale bylo to docela náročné a nebyla to taková pohoda, jako s titulky českými. Jinak je vzhledem k náročnosti dobře, že tvůrci alespoň zrealizovali to, co zrealizovali.
Až budu mít P2 dokoukáno, tak se vrhnu na Hidden Frontier, zatím mám staženo a namátkově nakoukáno jenom pár epizod, tak snad to napravím...
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 14. února 2014 - 18:51
Captain_P: Titulky jsou už dávno hotové. Tvůrci dávají přednost tomu, aby byly připraveny zároveň s premiérou epizody a žádní fanoušci nemuseli na zhlédnutí čekat. Hotové jsou kromě českých i španělské, dánské a německé. Katalánské a francouzské by bývaly měly zpoždění, ale vypadá to, že epizoda dnes večer nakonec mít premiéru stejně nebude. Producenti jsou až příliš velcí perfekcionisté a rozhodli se několik drobných technických vad ještě doladit a opozdit kvůli tomu vydání. Počkáme si, jak to bude dál.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - ne 16. února 2014 - 17:15
Eodeon: Tak za prvé: Nikdy se nikomu nepodařilo dokázat, že by to bylo dáno fyzicky. Za druhé: Podle mých informací se to ovlivnit dá. Možná hůř než jiné špatné sklony, ale přece. A za třetí: Mám takový pocit, že by se mi to možná opravdu podařilo, ale nevidím tady jediný důvod, proč bych to dělala. Opravdu nemám zájem si komplikovat život umělým pěstováním dalšího špatného sklonu, když už tak mám dost práce s agresivitou a ješitností.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 16. února 2014 - 18:39
Allarin: Vidíš, podle mých informací je tomu přesně naopak. Vědci se shodují na genetických dispozicích a násilná převýchova má nulové úspěchy. Ale jak jsem řekl, ne/pravdivost tvého výroku si každý můžeme velmi snadno ověřit sami na sobě, takže nakonec není, co řešit. I když pravda, stejně jako ty to ani já raději pokoušet nebudu :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - po 17. února 2014 - 10:51
Eodeon: aspoň v jedné věci se shodneme.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 17. února 2014 - 13:18
Allarin: Určitě by se takových věcí našla spousta :)
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 17. února 2014 - 15:18
Allarin: Když už tu argumentuješ tím, že kdyby byli všichni neheterosexuální, že bychom vymřeli, nenapadlo tě třeba, že si to právě příroda (nebo možná Bůh) tak zařídila, abychom se zbytečně nepřemnožovali? Protože přesně jak je zmíněno v prvním Matrixu. Jediný další organizmus na Zemi, který se, kromě lidí, nekontrolovaně přemnožuje a ničí svoje okolí je virus.

Jinak zrovna dneska jsem náhodou narazil na sociálních sítích na další názor [link]
„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - po 17. února 2014 - 19:43
omi: To je jistě velmi zajímavá teorie. Ono všechno zlé je i k něčemu dobré.
Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 20. února 2014 - 18:47
Captain P: Jojo, o těch zvířatech jsem se chtěla také zmínit :). Věřím Ti, měli jsme také dva takové kocoury. Jeden byl dominantní, druhý měl smůlu :) a pak se tomu prvnímu vyhýbal oblouky :). Kdysi jsem četla knihu "Sexuální život zvířat." Tam bylo informací :).

Allarin: "Milovat hříšníka a nenávidět hřích." To platí o chlastu, ne o sexuální orientaci. Jinak řečeno - proč nenávidět něco, co Ti neubližuje?

Ohledně dominance matky a následné výchovy synka v homosexuála... Spíš bych tam viděla zrod psychopata, který mamču kuchne, posadí k oknu a vydá se na lov mladých slečen (ve věku matky v době, kdy na něj měla neblahý vliv). "Psycho" je super film i po těch letech :).
Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 20. února 2014 - 19:31
Už se dostáváte do naprosto surreálných dimenzí. Homosexualita jako následek podvědomého strachu z dominance ženy? To mi zní jako znásilnění i té nejobskurnější z mnoha podob freudiánské psychoanalýzy. Stejně jako Jana bych si dovedl představit určité fetiše, například sadismus, jako následky silně traumatického dětského zážitku souvisejícího s rodiči, ale sexuální orientace je přeci jenom něco velmi odlišného od sexuálního fetiše. Je třeba trochu rozlišovat, než člověk začne vytvářet rozmáchlé teorie.
“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Shane
Shane - po 24. února 2014 - 16:22
Eodeon: Děkuji za poslední příspěvek. Poctivě jsem pročetla celou diskuzi. Několikrát se velmi silně naštvala a dlouho zklidňovala. Nakonec jsem se rozhodla, že reagovat nebudu. Tvůj komentář se za mne vyjádřil k IMHO největší nepravdě, která zde zazněla a rozpálila mne doběla.

Allarin: Je mi tě líto.
For one human being to love another, that is perhaps the most difficult of all our tasks...
nadporučík Captain_P
Captain_P - po 24. února 2014 - 17:48
Jana: Zajímavé na tom bylo, že jsme si zpočátku, když byli oba ještě koťata, o tom kocourovi, který se později v jejich vztahu jevil jako ten submisivní, mysleli, že je to kočka a dali jsme mu jméno Jaruška, které mu nakonec zůstalo. Většinou byl ten "aktivnější" ten druhý kocour, Mourek, ale jednoho dne jsem nevěřil vlastním očím - role se obrátily a Jaruška začala obtěžovat Mourka...
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG