Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Pegasus (The Pegasus)

čt 5. června 2014      autor: sarao      přečteno: 3690x      komentáře: 4
viceadmirál Sokar
Sokar - čt 5. června 2014 - 09:23
Díky za pěkné retro, Pegasus je také jedna z mých oblíbených epizod. Krásně ukazuje, jak Picard i Riker snad opravdu vnitřně věří, že princip hierarchie je tu jen na ozdobu a když se jim rozkaz není morálně pohodlný, klidně ho zahodí, protože jejich pravda je TA pravda.
Btw. mít tento díl epilog ve stylu "o několik let později", kde by byly záběry na zničené lodě a znetvořená těla posádky například z války s Dominionem a komentářem, "i tyto mohlo zachránit maskovací zařízení", nemělo by to chybu. Tedy pardon, v té době čirou náhodou naopak kapitán Sisko, který sám sebe také vidí "nad zákonem" nemá problém maskovací zařízení od Romulanů vesele používat (i přes dohodu že to bude dělat jen v Gammě), zkrátka účel světí... a tak dále.
Holt i ve flotile jsou si všichni rovni, jen někteří rovnější :).
Ale právě proto mám ST rád, krásně ukazuje že i přes vědeckotechnický pokrok v nás výkvět lidství stále zůstane v dobrém i zlém.
Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
admirál Kyle
Kyle - čt 5. června 2014 - 10:02
To je velmi zajímavá epizoda. Mě ale moc neoslovila.
De profundis clamo ad te domine.
poručík Veczi
Veczi - pá 6. června 2014 - 12:58
Sokar..nooo tam slo i o to, ze to maskovaci zarizeni umi i proletat hmotou, coz Romici nemaji :) a taky ze se Federace zavazala (nevim jako proc kdyz ho maji vsichni) ze nebude maskovaci zarizeni vyvijet. Jenze ve valce s Dominionem uz tahle dohoda padla, pze Klingoni se trhli..tudiz Sisko pak mohl delat co chtel :) Ovsem po zniceni Defiantu uz zadne dalsi maskovaci zarizeni nebylo takze asi tak :) Ovsem uz presne nevim jak to presne bylo casove spravne tyhle udalosti. :)
podporučík Khan
Khan - pá 6. června 2014 - 15:01
Skvělá epizoda. Picardovo vydání maskování mělo téměř unc trucovitosti... ve smyslu vy jste porušil smlouvu a já vám tu natruc seberu vaši hračku :-D.
Nebudu teď hledět, zda-li by toto zařízení bylo či nebylo prospěšné v nadcházejícím konfliktu, protože Picard mohl jen stěží vědět, co příjde (na druhou stranu, Borgové to jistí, že), ale jestli nás historie něčemu naučila, tak že vojenská tajemství mají (zejména v době konfliktu) nejkratší životnost. Tím chci říct, vlastnictví takové technologie by stěží významně ovlivnilo výsledek Dominionské války.
Také tu máme riziko, že kdyby se toto zařízení v době války používalo, díky své vynikající zpravodajské a špionážní síti by jej získal i Dominion a ten na rozdíl od Starfleet umí využít jakoukoliv taktickou výhodu. Upřímně, to že Federace a spojenci vyhráli není jen malý (velký) zázrak a v rovině pravděpodobnosti se to vyrovná skutkům významných osob z Bible ;-).
Pravidlo účel světí prostředky v oblasti střetu morálka/vyšší dobro jsme detailně rozebrali u Intra k epizodě "In the pale moonlight" takže již nevidím důvod ze své strany k tomu něco dodávat.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG