Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Noc na ošetřovně

čt 12. června 2014      autor: Captain_P      přečteno: 3351x      komentáře: 8

Vložit nový komentář

admirál Fanda
Fanda - čt 12. června 2014 - 09:55
Na mě je ten díl málo akční, ale i tak má své kouzlo. Jak píše autor, některé vtipné scény a závěrečný rituál jsou pěkně udělané. Na retru je vidět, že je vypiplané a autor si dal opravdu záležet. K tomu zamyšlení: Rád se řídím pravidlem, že potřeby většiny převažují nad potřebami menšiny nebo jednotlivce, takže pro mě je jasně nejdůležitější ten vstřikovač.
Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
podporučík JamesFKirk
JamesFKirk - čt 12. června 2014 - 10:29
Mě osobně přišel díl zajímavý, byť nijak vyjímečný. O to zábavnější bylo retro :)
Co se týče otázky, tady bych to viděl poněkud složitěji. Nejdůležitější byl, jak řekl Fanda, onen vstřikovač, nicméně ty ostatní nelze hodit jen tak z okna - diplomacie jde oba směry. Co by asi Kreetasané udělali, kdyby kapitán Archer místo omluvy řekl, že mezi Pozemskou Psí Komunitou je to, co provedl Porthos, vyjádřením úcty majiteli stromu? Tím samozřejmě nechci říct, že by si Archer neměl dávat pozor na to, co Porthos dělá (a už vůbec by ho neměl brát na výsadky - silně pochybuju, že Porthos má potřebné znalosti a trénování na podobnou činnost), nebo vysvětlovat diplomatická faux pas pomocí rozdílu kultur (ať už vymyšlenému, nebo ne). Ve Star Treku se vždycky lidé (nebo Federace) přizpůsobovala tomu, co očekvaly ostatní druhy/civilizace - pokud tomu tak nebylo, buď se přizpůsobila jiná civilizace z důvodu "abyste vy primitivové byli schopni s námi vůbec komunikovat" (v tomto byl mistr Q), a nebo došlo rovnou ke konfliktu ("Vaše loď se bránila naší? Máte štěstí, že jsme na oplátku nenapadli vaši planetu!" - v tomto jsou zase mistři Klingoni). (tak a teď jsem nejspíš za rasistu). Možná je to tím, že to vidím z lidské perspektivy, možná je to tím, že seriály jsou z lidské perspektivy (předpokládám, že by asi nebylo jednoduché uspět se seriálem vzatým například z Borgské perspektivy). Nicméně v tomhle díle je to opět totéž. Možná by nebylo na škodu, kdyby trochu diplomacie prokázali i Kreetasané (a to víc, než jenom "tak dobře, můžete se nám omluvit" - otázka "a co že se to vlastně stalo?" také mohla být položena; pak by si to teprva Archer mohl pořádně vyžrat ;) )
Life is a comparative rarity.
podporučík Khan
Khan - čt 12. června 2014 - 14:39
Velice zajímavé intro k jedné z nejméně zajímavých epizod Star Treku vůbec. Myslím, že až si budu někdy v budoucnu sjíždět po Xté Enterprise, tento díl přeskočím a vynahradím si to přečtením těchto... eh, fiktivních deníků. No kdyby nic jiného, aspoň se občas zasměji.
bez hodnosti MickTheMage
MickTheMage - čt 12. června 2014 - 20:48
(ha, moje prihlasovacie heslo este po tych rokoch funguje!) Ale k veci - samozrejme, ze je pes najdolezitejsi! Je to ziva bytost, clen rodiny...ehm, v tomto pripade posadky a kapitanov najlepsi priatel! ;)
kadet Hundur
Hundur - čt 12. června 2014 - 23:29
Čert vem hrdost, i díky mé české přezdívce Pes, volím záchranu hafana! I když vstřikovač taky není k zahození... :D
Upřímně, nad tím gelem jsem taky nějakou dobu přemýšlel... Zřejmě byly scény s osobnější dekontaminací vynechány ;)
We are Starfleet officers! Weird is part of the job. (cpt. Janeway)
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 13. června 2014 - 14:33
Díky za komentáře.
Musím přiznat, že když jsem si pro retro vybíral tuto epizodu, věděl jsem, že nepatří k těm nejlepším ani nejoblíbenějším, ale jak jsem psal v článku, i když podobným neholduji, tak mě tato konkrétní zaujala a myslím si, že by se i těmto měl dávat v retru prostor, nejenom těm opravdovým peckám :-).
Jinak souhlasím s tím, že nejdůležitější je ten vstřikovač, zároveň však jako majitel psa zcela chápu Archerovy obavy o Porthose. Nicméně tam je ten problém, jak už bylo v diskuzi zmíněno, že ho na výsadek vůbec neměl brát. Ještě to pochopím, kdyby to byla neobydlená planeta, například jako v epizodě první série Tajemný nový svět, ale planeta Kreetassanů, a to ještě po předchozích zkušenostech s nimi… To Archer musel mít asi hodně velké zatmění mozku. Je také možné, že jeho pozdější frustrace pramenila z toho, že mu došlo, jakou udělal blbost (i když to nechtěl přiznat), a proto ho také tak naštvalo, když mu to T’Pol vmetla do tváře.
Jinak se nemůžu zcela ztotožnit s tím, že potřeba většiny má přednost před potřebou menšiny, tam by to asi chtělo ty situace posuzovat jednotlivě a také nezapomenout na morálku (jako kdyby ze mě mluvil Picard… :-) ). Jako příklad toho, co je přes čáru, uvedu trošku brutálnější Vzpouru (otrávit tři sta lidí bojovým plynem kvůli tomu, že se nám líbí jejich planeta, chceme se na ní usadit a je nás víc). Někdy je to ale zcela jasné – když to vztáhnu na tuto epizodu, vstřikovače mají rozhodně přednost před kapitánovou hrdostí a jeho ublížeností. A jako obtížné se mi vždycky jeví situace, kdy například na nepřátelské planetě uvízne jeden člen posádky, a i když je jeho záchrana značně komplikovaná a úspěch takové mise je skutečně na vážkách, loď se mu vrhne na pomoc. Sice ho nakonec zachrání, při tom však zemře deset lidí. Tím neříkám, že by ho tam měli nechat, to vůbec ne, ale stav je -9, což určitě taky není moc dobře… Upřímně, nechtěl bych být v kůži kapitána a rozhodovat o tom.
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
nadporučík Captain_P
Captain_P - pá 13. června 2014 - 14:34
Hundur: Třeba jednou vydají necenzurovanou verzi :-)
The sky calls to us. If we do not destroy ourselves, we will one day venture to the stars. C.E.Sagan
komandér Kathryn Janewayová
Kathryn Janewayová - st 7. ledna 2015 - 09:38
Tento díl miluji a je mi lito Porthose chudák malej ale mají tenhle díl pěkně udělaný to se musí nechat.
Nic není neznámé, pouze dočasně skryté.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG