Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Shatnerův názor na startrekový fandom

st 18. března 2015      autor: omi      přečteno: 2812x      komentáře: 12

Vložit nový komentář

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 18. března 2015 - 19:29

Je prostě nej, ať si kdo chce co chce říká. Prostě frajer ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - st 18. března 2015 - 22:26

Mám jenom pár poznámek:

1. Jaké že to má na mysli rituály? Já se na cony jezdím bavit, popovídat si se známými a odreagovat se, a nemyslím si, že by přednášky, kvízy a soutěže měly cokoli společného s náboženstvím. Mnoho lidí vůbec nevidí, o čem vlastně náboženství je, mají jenom různé zkreslené a povrchní představy, ale do významu neproniknou. A pak srovnávají s nábožensvím něco, co s ním vlastně nemá nic moc společného, nejvýš nějakou zdánlivou vnější podobu. Nic proti Shatnerovi, ale tady mi přijde že trošku minul.

2. Co se týká zamyšlení nad vlastní smrtelností, ano, to by mnoha lidem neuškodilo. Já jsem se takovým myšlenkám dřív dost bránila, takový ten strach z toho je přirozený, ale teď už o tom přemýšlím docela často a bez nějakého zvláštního strachu :-) BTW, moje mamka razí teorii, že člověk je opravdu dospělý až ve chvíli, kdy se smíří se smrtí :-)

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
admirál flotily omi
omi - čt 19. března 2015 - 08:12

Allarin: Řekl bych, že tím myslel procesy, kterými lidé prochází při právě zmíněném hledání odpovědí na nevysvětlitelné. Tam konkrétně mluví o science fiction obecně. Rituály byl možná špatně zvolený překlad, omlouvám se. Navíc americké cony jsou od těch českých dost odlišné, takže si to vůbec nemusíš vztahovat na sebe. ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 19. března 2015 - 18:30

Omi: Dík za trochu objasnění :-) Takže bych měla být ráda, že žiji v Čechách a ne v Americe :-)

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 19. března 2015 - 19:19

Ani já nemám představu o tom, jaké souvislosti s náboženstvím tu Shatner vidí. Výraz "rituál" se objevuje i v původním článku a určitě se jedná o přenesený smysl slova, jenže v tomto smyslu bychom za ritualizované mohli považovat ledasco včetně třeba pití kávy. To ještě netvoří žádnou paralelu s náboženstvím. Ne že by se tedy žádná nenašla. Je tu uctívání, jsou tu kulty a "modly", je tu určitá organizace mas a společný ideál, ale i to jsou podle mě spíš povrchní podobnosti a Allarin má pravdu, že když se vezme v úvahu hlubší smysl náboženství, paralela se rozpadá.

Spíše než to by mě ale zajímalo, co Shat míní tím, že sci-fi dokáže vysvětlit nevysvětlitelné. Nenapadá mě nic, co by vědecká fikce dokázala objasnit, ale věda samotná by na to byla krátká a jednalo by se tudíž o něco "nevysvětlitelného". Žánr sci-fi má jen málo angažovanějších obhájců, než jsem já, ale schopnost "vysvětlit nevysvětlitelné" bych si snad ani já netroufal mu přisuzovat.

Rozhodně by to pro lepší představu chtělo vidět ten odkazovaný dokument "Get a life!".

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 19. března 2015 - 19:38

Myslím, že hledáním odpovědí na nevysvětlitelné chtěl tak trochu říct, že fanoušci sci-fi mívají otevřenější mysl. Zajímají se o vědu, hledají spojitosti i tam, kde by je nefanoušek nehledal a mnohdy je fakt najdou. Dokážou přečtené a viděné příběhy aplikovat na vlastní prožitky a snad i najít odpověď na nějakou otázku, která je trápí.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 19. března 2015 - 20:08

Eodeon: Souhlas.

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
praporčík P.A.L.O.[MS]
P.A.L.O.[MS] - čt 19. března 2015 - 22:52

Je to viera, viera v lepsiu buducnost ludstva, ktora nas fanusikov priblizuje k nabozenstvu. Je to viera v nieco lepsie, co sme teraz. Ja verim, ze sa raz ludstvo vyda tam... ved viete :-)

Nie som velkym fanusikom TOS, ale to co pan Shatner robi pre Star Trek proste nema obdobu. Minuly rok som mal tu moznost, tak som mu podakoval za vsetko co robi pre Star Trek a nas fanusikov.

Resistance is not futile.
kadet pittrek
pittrek - pá 20. března 2015 - 08:23

Jedna dost velka chyba Maurice Hurley bol muz :-) On bol clovek, ktory Bermanovi prikazal vyhodit Gates McFadden po tom, ako sa s nou pohadal, preto ju zavolali naspat, ked Hurley po 2. serii odisiel po hadke s Roddenberrym

podporučík Khan
Khan - pá 20. března 2015 - 08:41

Inu, já též vidím spoustu paralel s náboženstvím, ale asi bych se s panem Shatnerem rozcházel v tom, kde je vidíme. Každopádně moje nedávná pře Khan vs. trekkies mně donutila se problémem zabývat obšírněji a minimálně v některých aspektech jsem přehodnotil svůj názor na české trekkies, k lepšímu. Jsou sice výjimky, které v lepším případě vyvolávají úsměv, ale přiznám se, že většina participantů v diskuzi se projevila až překvapivě zdrženlivě. Nevím však, jaké poměry vládnou v zahraničí.

A k věci, že sci-fi umí vysvětlit nevysvětlitelné, to je s odpuštěním nesmysl. Sci-fi umí rozšířit pohled při hledání vysvětlení za hranice běžného uvažování, ale rozšíření pohledu nutně nevede k vysvětlení. Může však nasměrovat směrem k řešení. V tomto bodě patří Star Trek k nejúspěšnějším sci-fi historie.

admirál flotily omi
omi - pá 20. března 2015 - 08:58

Khan: To vysvětlení je samozřejmě fiktivní, stejně jako neprokazatelné u náboženství. Mám třeba technický manuál, který vysvětluje funkci nadsvětelného pohonu. Je to samozřejmě výmysl, technoblábol, ale popsaný a vysvětlující dost detailně. Slovíčkaření, no ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
podporučík Khan
Khan - pá 20. března 2015 - 09:25

Ano, této pseudo-vědy jsem si kdysi užil také dost :-). Každopádně dobrým příkladem toho, co mám na mysli je i tvá poznámka o nadsvětelném pohonu. Informace obsažené v manuálu jsou sice založené na neexistující vědě a vymyšlené fyzice, nicméně představa překonání tohoto milníku a překážky donutí některé lidi, aby hledali skutečné řešení dané problematiky. V celém procesu vidím i jednu vadu. Pokud se někdo stane příliš zainteresovaným v daném světě, v tomto případě ve Star Treku, tak Star Trek samotný mu sice pomůže otevřít oči vůči novým možnostem, ale zároveň ho nasměruje do úzké roviny možných řešení. Příklad, ve Star Treku funguje warp na principu rozšiřování a smršťování časoprostoru před a za lodí (už jsem se opravdu dlouho nezabýval technikou treku, tak snad neplácám voloviny), pokud by řekněme fanoušek treku chtěl hledat řešení právě v této metodě, věříc, že když to funguje v treku, musí to tak být i ve skutečnosti, odpověď by dost možná nikdy nenašel. Pokud se k tomu ale člověk postaví tak, že má problém a snaží se najít řešení s pomocí vědy a nového pohledu na ni, ne nutně korelujicí s fantaskním světem treku, tohle považuji za pozitivní vliv.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG