Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Objevování exoplanet

pá 24. července 2015      autor: Lostie13      přečteno: 3901x      komentáře: 8

Vložit nový komentář

admirál Fanda
Fanda - pá 24. července 2015 - 10:02

Taky mě ta zpráva zaujala.:-) Během tak posledního týdne jsem někde četl, že se předpokládá zjištění mimozemského života v budoucích dvaceti letech, to je povzbudivé a snad vyjde. Taky mě zaujal nedávno publikovaný článek o nějakém ruském investorovi, který zaplatil provoz vyhledávání mimozemského života na 10 let dopředu a spolupodílel se na tom i S. Hawking... prý by měli zvládnout s novou technologií během těch deseti let prozkoumat snad až 50x větší oblast než se podařilo za celou historii projektu SETI.

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
podporučík JamesFKirk
JamesFKirk - pá 24. července 2015 - 10:30

Osobně si myslím, že až potkáme další mimozemskou civilizaci, jediné, v čem si budeme rozumnět, bude matematika (a i u té by někteří filosofové mohli nesouhlasit). Přijde mi, že (ze zjevného důvodu) tvůrci Star Treku nezašli v "mimozemskosti" mimozemských ras vůbec daleko. Vemte si například, že, technicky vzato, mravenci také staví města, průmysl, vedou války, a podobně. Přitom komunikace mezi mravencem a člověkem je prakticky nemyslitelná - a to se oba druhy vyvinuly na stejné planetě, v geologicky relativně krátké době od sebe.

Co takový druh, který se vyvinul kompletně nezávisle, v jiném prostředí s jinými riziky? Abychom vůbec poznali, že se jedná o inteligentní druh. A aby to oni byli schopní poznat u nás.

A nakonec, bohužel (nebo bohudík - pokud se podíváme na to, jak dopadly kontakty mezi civilizacemi na Zemi), dost často, když se mluví o tom, že bude nalezen život mimo Zemi, v drtivé většině případů to znamená, že se objeví známky primitivního života (například vysoký obsah molekulárního kyslíku v atmosféře pozorované planety), nikoliv o kontakt s mimozemskou civilizací.

Life is a comparative rarity.
admirál Fanda
Fanda - pá 24. července 2015 - 11:48

Já osobně taky nečekám, že narazíme rovnou na nějakou rozvinutou civilizaci, se kterou se (v lepším případě) skamarádíme.:-) Spíš předpokládám, že se najde třeba nějaká planeta obsahující nám známý koktejl prvků (H, C, O, N - možná jsem něco zapomněl:-) ), ze kterého bude možné usoudit, že tam život je. Pokud se v nejbližších stoletích setkáme s vyspělou civilizací, tak to bude spíš tak, že oni najdou nás a přiletí sem... že to budou emzáci alá Vulkánci může být jen naše zbožné přání. Spíš čekám nějakou apokalypsu alá Den nezávislosti.:-)

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
praporčík Goodman
Goodman - pá 24. července 2015 - 12:06

Tady se líhnou zajímavé úvahy..... každopádně já bych ještě rozvinul tu mravenčí teorii. Problém v komunikaci bude obrovský a to i díky různému stupni vývoje. Nemůžeme počítat s tím, že si budeme technicky a intelektuálně rovni. Není důvod, aby jinde nefungovala evoluce (cca 50tis. let trvá evoluci k dalšímu stupni vývoje u člověka, přitom rozdíly stáří planet ve vesmíru jsou miliardy let). Takže oni budou buď na intelektuální úrovni hmyzu (viz naši mravenci - komunikace nemožná), nebo naopak budou na obrovské výši. Pak by první kontakt z jejich pohledu neměl valný přínos. Stejně jako my nejezdíme do amazonských lesů říkat tamním obyvatelům o existenci české republiky (a to rozdíl přitom není zas tak zásadní), a celkem nás nezajímá jejich způsob rozdělávání ohně, tak proč by to měli dělat mimozemšťané? Dejme tomu, že o nás dávno vědí. Považují naši techniku a způsob života (v mnoha ohledech po právu) za naprosto primitivní a my je nemáme čemu naučit. Tak nás radši nechávají žít v klidu naším životem. Teoreticky by nastala změna, kdyby jsme měli třeba něco, čeho oni mají málo. Pak by asi nastal ten apokalyptický scénář. Je to stejné, jako když se někde těží třeba dřevo. Na ohledy mravenců se nebere nejmenší zřetel.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
podporučík JamesFKirk
JamesFKirk - pá 24. července 2015 - 12:16

Řekl bych, že obecně vzato, nemá mimozemská invaze moc smysl, pokud by to dělali z důvodů jiných, než kvůli samotné invazi. Pokud by potřebovali materiály, všechno, co je na Zemi, můžou najít i jinde. Věci naprosto unikátní pro Zemi je přitom nebudou zajímat, už proto, že se k nim nikdy nedostali (a vzhledem k tomu, že zde očividně netěží extrémní množství jakékoliv substance, tak to ani nepotřebují) a nevyvinuli technologii, která by to potřebovala. Tudíž invaze na Zemi, když všude kolem je hromada planet bez překážející populace, by pro ně znamenala jen zbytečnou logistiku. Nemluvě o tom, že by je přece jen jedna nebo dvě atomovky mohly trefit - a kdo má tu karoserii na těch mezihvězdných lodích pořád vyklepávat? ;)

Life is a comparative rarity.
praporčík Goodman
Goodman - pá 24. července 2015 - 14:40

James: jo, asi tak nějak bych to taky viděl. Jediného čeho máme opravdu dost je vody. Ale tu zase najdou i na x tisících asteroidech, takže asi fakt nemají důvod k nám letět. Fyzikální zákony platí všude, čili logistický problém by opravdu hrál svoje. Nejspíš jediné mimozemšťany, které budeme jednoho vzdáleného dne na cizích planetách potkávat, budou potomci člověka samotného.

Destiny is not a matter of chance, it is a matter of choice. It is not a thing to be waited for.
podporučík JamesFKirk
JamesFKirk - pá 24. července 2015 - 15:06

A nebo při pokusu o výlet ze Sluneční soustavy zjistíme, že všude kolem je silové pole, u kterého zvenku stojí cedule "nekrmit!".

Life is a comparative rarity.
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - pá 24. července 2015 - 17:39

Také jsem o tom včera četla. 1400 světelných let je trochu daleko, pravda. Ale možná by to "pro ně" nemusel být problém. Stačí poslat žádost o návštěvu inženýra, aby poradil, jak stoprocentně bezproblémově zásobovat ISS. Technologická výpomoc pak vyústí ve spolupráci. Do doby, než se ukáže, že těžitelné zdroje jsou sice všude kolem a není proto potřeba Zemi likvidovat, zato otroků se "kolem" už tolik nenachází. Zato je jich plná jedna taková malá planeta daleko od všech intergalaktických cest a mezihvězdných překladišť. Ještě si užijem, až sem někdo dorazí :). Buď to, nebo se staneme členy Federace :).

Goodman: Trefně jsi ve svém příspěvku vyjádřil postoj Vulkánu k Zemi v době před Prvním kontaktem -:))). Lidé té doby měli warp. My budeme mít patrně ty otroky :).

Ale třeba se nedočkáme invaze s cílem nás zničit. Možná přiletí mraky uprchlíků (a tím nenarážím na žádné jiné uprchlíky). Civilizace se promíchají a návštěvníci budou vděční tak moc, že nám otevřou cestu ke hvězdám :). A pak vymřeme, protože na takový skok nebudeme připraveni :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG