Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)

čt 29. října 2015      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2813x      komentáře: 11

Vložit nový komentář

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 29. října 2015 - 10:03

Pěkně zpracované a díky za připomenutí skvělé epizody :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 29. října 2015 - 11:49

Hezky sepsáno! K TNG si tedy ještě musím najít cestu, zatím mám za sebou jen několik úvodních epizod, ale na tuhle se tedy už teď těším :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál Fanda
Fanda - čt 29. října 2015 - 12:05

Z téhle epizody mi nejvíce asi utkvělo to rozhodnutí velitele lodi poslat někoho na smrt. Je těžké být velitel. Super retro, za kterým bylo hodně práce a je to vidět.

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 29. října 2015 - 12:32

Děkuji mockrát! TNG je dle mého názoru 2. nejlepší seriál ze Star Treku (na první místo řadím TOS). Jsem ráda, že se vám článek líbil :)

She's our friend and she's crazy!
kapitán flotily tzcomics
tzcomics - čt 29. října 2015 - 12:44

To ses nám nějak hodně rozepsala :-D Zrovna nedávno jsem přemýšlel, v jaké epizodě se Deanna snažila o povýšení na komandéra a ono to bylo zde. V brzké době si to budu muset pustit :-)

Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe
admirál flotily omi
omi - čt 29. října 2015 - 13:02

Pěkně detailně zpracované retro, díky za něj. Tuhle epizodu moc rád nemám, ale část věnovaná důstojnickým zkouškám je rozhodně zajímavá. Škoda, že se těmhle částem nevěnovali tvůrci trochu víc.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 29. října 2015 - 13:25

Také epizodu za příliš kvalitní nepovažuji, ale co vadí mně osobně, je určitá roztříštěnost. Jsou to vlastně dvě epizody v jedné. U většiny epizod seriálu, ve kterých jsou vyprávěny dvě paralelní dějové linie, spolu tyto dvě linie nějak, zpravidla velmi úzce souvisejí, a výsledek budí celistvý dojem. To v "Thine Own Self" postrádám. Kdybych si měl trochu vymýšlet, představuji si to tak, že tvůrci z obav, že diváky odradí situování celé epizody na zaostalou planetu, prostě pokrátili dějovou linii o Datovi a nově vytvořené místo "vycpali" narychlo sepsanou dějovou linií zasazenou na důvěrně známou Enterprise a nijak se přitom neobtěžovali zamyslet, jestli to bude jako celek vůbec dávat smysl.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 29. října 2015 - 14:13

Eodeon: Mám tuhle epizodu ráda, ale stále jsem si říkala, že na ní něco nesedí. Teď jsem mi to konečně došlo :) Za sebe si myslím, že by bylo lepší, kdyby si vybrali buď 1. nebo 2. děj, protože dle mého názoru by i Deannino povýšení vystačilo na jednu celou epizodu a nemuseli to takhle krátit...

She's our friend and she's crazy!
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 29. října 2015 - 16:22

Já tedy patřím k těm, které více zaujala dějová linie o Datovi, než ta o Deanně. Především se mi líbilo to, že Dat po amnézii (mohou mít vůbec androidi amnézii?) byl stále ten Dat, jakého známe. Jinak řečeno, že s (dočasnou) ztrátou vzpomínek se jeho osobnost a povaha nezměnila, což je podle mě ukázkou a dokladem toho, že Dat opravdu má individuální osobnost nezávislou na zkušenostech a na naprogramování a jeho projevy tudíž nejsou jen nějakými manýry umělého mechanismu, jak by mohli namítat Datovi odpůrci v čele s komandérem Maddoxem nebo admirálem Haftelem :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 29. října 2015 - 17:07

Eodeon: Samozřejmě, také mám radši linii Data/Jaydena, tou poznámkou jsem jen chtěla říct, že i když se děj Deannina povýšeni nezdál moc výrazný, rozhodně by se dal rozšířit...

Ale tu Datovu individualitu jsi úžasně vystihl :)​

She's our friend and she's crazy!
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - pá 30. října 2015 - 17:47

Aááále, ony spolu ty linie maličko souvisejí :). Deanna si neví rady, ale aby složila zkoušku, musí někoho obětovat. Byť jenom jediný člen posádky, jí dělá problém. Komu by nedělal, žejo. Na druhou stranu Dat si také neví rady, ale klidně obětuje celou osadu pro něco v kufříku, o čem zrovna neví, cože to je :). Chudák. Vím, že měl poruchu a vůbec si z toho nedělám srandu :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG