Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Pravidla zisku v reálném světě

čt 5. listopadu 2015      autor: Dominik      přečteno: 2879x      komentáře: 5
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 5. listopadu 2015 - 09:20

Myslím, že tu zaznělo hodně pravdy. Aniž bych se vyznal v širších souvislostech, sám kolem sebe pozoruji, že člověk dneška namísto aby si snahou o ekonomickou produktivitu zlepšil život, tak penězům otročí. A často je ta honba za ziskem nedobrovolná, například u nižších sociálních vrstev, které systém tržního hospodářství motivuje v podstatě jen hrůzou z bídy a hladovění. Z té závislosti se sotva dá vysvobodit. Máme ale alternativu? Jsme už dostatečně civilizovaní na to, abychom po vzoru Picardova vzletného bonmotu z Prvního kontaktu, pracovali nezištně ve snaze o zlepšení nás samých a celého lidstva?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Sokar
Sokar - čt 5. listopadu 2015 - 10:02

Hezky srhnuto, navíc tematicky vydáno na Quarkovy narozeniny. Ferengové jsou velmi zajímavá a promyšlená rasa, díly s nimi patří k nejzábavnějším. A právě proto bych se na lidstvo jejich zrcadlem nedíval tak kriticky. Ostatně proti přílišné utopii, rovnosti, svornosti a bratrství, protestovali i scénáristé na začátku TNG, když to Roddenberry vyžadoval. Proč? Byla to nuda. A to bylo na obrazovce, co teprv kdyby to tak bylo v reálném životě. Dnes je miska vah hodně vychýlena jen na ekonomickou stranu což mi přesně z důvodů popsaných v článku taky nevoní (podlézání diktátorům, mamutí sociální programy na uspokojení materiálních potřeb apod...), ale opačného extrému se bojím skoro stejně.

Zlatý střed je zlatý střed. Nezištně, společně protekčně pracovat, do nějaké míry snad. Ale bez vzájemného soupeření a touhy se překonávat, ruku na srdce, to bychom se těch hvězd nikdy nedotkli...

Don't try to be a great man, just be a man. And let history make its own judgments.
nadporučík Gottfried
Gottfried - čt 5. listopadu 2015 - 17:58

V mnoha ohledech si rád spojuji Star Trek s naším světem. Vždycky o tom s taťkou rádi diskutujeme.
Super článek. :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 5. listopadu 2015 - 18:46

Moc pěkný článek. Někde zábavný (rituály pro přivolání zisku :-D ), ale rozhodně k zamyšlení. Ten postřeh že peníze jsou pro některé lidi modla, které otročí, je opravdu dobrý.

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
admirál pcermis
pcermis - po 9. listopadu 2015 - 10:36

Moc pěkně sepsaná naše současnost a myslím že budeme mít jako společnost vždy nejblíže právě ke zmiňovaným Ferengům. Celou svojí profesní dobu se věnuji obchodu a zde jsou peníze a zisk alfou a omegou a prakticky jediné oč tu běží což je rozhodně smutné. A čim více se blíží datum prvního kontaktu tim více se blížíme i situaci která byla přesně ve filmu popsána což mě docela děsí.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG