Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Axanar před soudem

čt 31. prosince 2015      autor: Eodeon      přečteno: 4152x      komentáře: 47

Vložit nový komentář

admirál Fanda
Fanda - čt 31. prosince 2015 - 11:09

Jestli vznikne nějaká sbírka na kickstarteru na pokuty za ty filmy, velmi rád přispěji. Je to lumpárna.:-( Snad to Axanar ustojí. V každém případě jim udělali reklamu jako bejk a "odsoudili" film k tomu, aby se stal kulťákem.:-)

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 31. prosince 2015 - 11:14

Moc dobře a prozíravě sepsaný článek. Velký dík Eodeoni za shrnutí celé problematiky, i tohle je podle mého svým způsobem velká pomoc a podpora tvůrcům. Jdu se hned podepsat pod tu petici a upřímně doufám, že se to celé v brzké době vyřeší, pokud možno jen v tom nejlepším ohledu pro všechny, ale hlavně pro tvůrce a pro nás. Ale sám mám teď chuť jak CBS, tak i Paramout zašlapat hluboko do země!!!

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Jan Darkrider
Jan Darkrider - čt 31. prosince 2015 - 11:29

I jako clovek, ktery necekal na Axanar s nejakym entusiasmem, jsem toho nazoru, ze bez fanousku se CBS muze jit bodnout. Za tenhle skoro az sprosty krok by se meli jit zahrabat. Meli by fandy Star Treku podporovat a ne na ne dupat. Spoustu lidi se na tenhle fan film tesila a rozhodne nemam problem verit tomu, ze Axanar je kvalitou daleko lepsi nez Jar-Jar Treky. Nic proti obcasnemu akcnaku, ale to, co se z Treku snazi tvurci udelat poslednich par let tak nejak... mno nevim. Kazdemu se libi neco, ale ja osobne si myslim, ze Star Trek je vice nez jen snuska 'cool scen' a bitek.

Je videt, ze komercni pristup a byrokracie vladnou. Na fanousky se dlabe, i kdyz spousta z nas by klidne podporila oficilani zdroj, kdyby se jen obtezovali alespon trochu naslouchat tem, kteri Star Trek maji radi. Kakaji si do vlastniho hnizda, abych tak rekla.

viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - čt 31. prosince 2015 - 11:37

Perfektní shrnutí situace.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
podporučík vlasopes
vlasopes - čt 31. prosince 2015 - 12:06

Díky za zajímavý článek a komentář k situaci.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 31. prosince 2015 - 12:14

Jan Darkrider: Tak, tak a ještě jednou přesně tak!!!

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík vlasopes
vlasopes - čt 31. prosince 2015 - 13:55

Docela mě pobavilo slovní spojení - Jar Jar Trek...:)) rofl

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 31. prosince 2015 - 16:10

Co k tomu říct. Nechtěla bych opakovat něco, co již bylo psáno v článku nebo komentářích, ale v dnešní době chtějí všichni jen peníze. Jenže když soud (pokud nějaký bude) vyhrají žalobci, nemyslím si, že fanoušci budou dál podporovat jejich tvorbu. Jak říká moje profesorka matematiky: Jsou sami proti sobě.​

She's our friend and she's crazy!
admirál pcermis
pcermis - čt 31. prosince 2015 - 16:26

Zkrátka je vidět že Axanar je opravdu velmi kvalitní počin kterého se bojí i samotní tvůrci. Asi si uvědomily že s novou vizí J.J. Treku v řadách Trekkie neudělaly dobře a u nového seriálu by tomu mohlo být stejně tak se brání i takto podlým způsobem :-(

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Kamil Fox Vít
Kamil Fox Vít - čt 31. prosince 2015 - 17:52

iDnes zaevidoval dění kolem Axanaru: [link]

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 31. prosince 2015 - 18:05

Kamil Fox Vít: Tak se zdá, že Fanda měl pravdu s tou reklamou. Publicita Axanaru prudce stoupá a soudě z tvého odkazu k tomu zjevně dochází i u nás. Na druhou stranu, kdo vlastně dělá reklamu komu? Článek Mirky Spáčilové vlastně láká na teaser k Beyond a stejný vzorec jsem dnes viděl několikrát. Úplně stejný případ je to například s článkem o Axanaru na prestižním webu RollingStone.com. A předtím jsem si pročítal statusy rozčílených fanoušků ve facebookových skupinách a neustále se mi mezi ně vkrádala reklama na částečně placenou onlineovku Star Trek: Alien Domain. Zdá se, že fan projekty si s oficiálními projekty pomáhají k publicitě navzájem.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál pcermis
pcermis - čt 31. prosince 2015 - 18:10
To mě akorát utvrzuje ze to co jsem psal výše je pravda :-( smutné když se oficiální tvorba boji amatérského fan filmu :-(
Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - čt 31. prosince 2015 - 18:38

Petice podepsána. Už mají podpisů 3 765 a potřebují prý 5000. To by se mohlo zvládat :-)

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - pá 1. ledna 2016 - 02:52

Pekny clanek! To jsme dostali od CBS/Paramountu big F you k novemu roku a k 50-temu vyroci Star Treku.

admirál flotily Margh
Margh - pá 1. ledna 2016 - 15:48

Hezky napsané... jsem hodně smutný... kór, když momentálně probíhá postprodukce první epizody Star Trek Diplomacy... je jen dobře že jsme tohle zjistil až dnes a nezkazil si celý silvestr... jsem opravdu smutný :(

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 1. ledna 2016 - 18:54

Já to nesu celkem těžce, protože jsem se na Axanra vážně moc těšil a nakonec z toho asi nic nebude, a to jen proto, že měl někdo třeba jen špatný den... Faktor averze vůči Paramountu/CBS 200%! Nevím zda je tu nějaká šance, že se filmu nakonec dočkáme...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 1. ledna 2016 - 19:01

Jakkob: Tvůrci v produkci pokračují, i když jsou tu tací, kteří se ze strachu z následků rozhodli od projektu distancovat. Každopádně do okamžiku, kdy soud vynese verdikt ve prospěch žalující strany, je stále naděje.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
nadporučík Gottfried
Gottfried - pá 1. ledna 2016 - 19:40

Děkuju moc za podrobný článek. Mimochodem petici jsem už podepsal a po dobu 5 min. jsem 3x klikl na F5. Při každém pokusu se zvýšil počet minimálně o 20 podpisů. - Momentálně 4.896 / 5.000! :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 1. ledna 2016 - 20:08

Eodeon: Moc jim držím palce a pěsti, aby se jim co nejvíce dařilo! Mají teď o to více můj obdiv a sympatie (ne snad, že by je neměly už dříve...)!!!

Gorrfried: Když jsem ji podepisoval já, zbývalo cca 130 podpisů do těch pěti tisíc ;) Ale mám obavu, že to nebude mít moc valný efekt...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - pá 1. ledna 2016 - 20:33

Také podepsáno. A teď bychom se měli podepsat pod to, že nebudeme sledovat žádný nový ST z produkce těch bestií a dát jim vědět, proč tomu tak je. Do kina na nový ST nejdu. Budou příležitosti, kdy se podívat, aniž bych jim přispívala. Když voni takhle, tak fajn.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
komandér Naitomea
Naitomea - pá 1. ledna 2016 - 21:51

Jana: taky čekám, že na nový ST do kina nejdu, pěkně si ho stáhnu, muhehe... ať přijdou o zisk, všiváci

Posvátný kalich z Rixxu je starý hliněný hrnec, ve kterém roste plíseň
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 1. ledna 2016 - 23:23

Také o tom aktuálně smýšlím, ač jsem si s lístkem chtěl splnit odznáček...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál pcermis
pcermis - pá 1. ledna 2016 - 23:53

Jakkob: měl jsem stejný nápad ale ten odznáček oželím zato mi to nestojí. Stejně se bojím že celý film bude v duchu ukázek a ty mě opravdu nezaujaly. A myslím že to samé zjistilo i celé CBS a další a proto tato šaškárna jelikož se bojí neúspěchu a nelibosti. A takovéto jednání prostě za podporu prostě nestojí či spíše si říká přímo o bojkot.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
poručík teran47
teran47 - so 2. ledna 2016 - 00:01

Mě to osobně také mrzí, protože tohle byl po dlouhé době počin, na který jsem se těšil víc, než na nový film z originální produkce CBS. Každopádně petice podepsaná a byl jsem 4999 podepisující a ukazovalo mi to, že je potřeba 7500 podpisů, tak nevím tedy. Každopádně taky přemýšlím,že budu bojkotovat nový film v kině.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 2. ledna 2016 - 00:17

Jana Dvořáčková a ostatní: Znechucení postojem CBS/Paramountu je dokonale pochopitelné a sdílím ho. Sám nevím, jak velkou budu prožívat deziluzi v případě, že se u soudu naplní nejhorší obavy. Přinejmenším zajímavé knihy podle Star Treku si asi budu kupovat i nadále, ale už asi nebudu mít žádné výčitky ze sledování startrekových seriálů z pirátských kopií a dobře si rozmyslím každou investici do placených služeb.
Podpora oficiálního Star Treku tímto sporem jistě do nějaké míry utrpí a je na každém zvlášť, jak se k tomu postaví. Rozhodně bych ale nedoporučoval otevřený bojkot a nepřejí si ho ani tvůrci Axanaru. Pravděpodobný důvod je ten, že by tím dávali do rukou argument žalující straně, že opravdu kvůli Axanaru přichází o zisky. CBS/Paramount by mohli začít ukazovat na volání fanoušků po bojkotu a tvrdit, že je k tomu tvůrci Axanaru navedli, aby jim způsobili finanční újmu. Takže pokud přeci, doporučoval bych tichý bojkot a nepyšnit se tím na sociálních sítích a v komentářích pod sledovanými články.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 2. ledna 2016 - 09:32

Eodeon: Jo, pravdu máš v tom, že by mohlo přitížit, kdyby se nějaké chování a postoje ze strany fanoušků spojovaly s tím, co se děje kolem Axanaru. Jenomže i tvůrci fanfilmů jsou přispěvateli na další oficiální tvorbu. Je to, jako když se ve tvém oblíbeném jogurtu najdou nějaké přidané fuj ingredience a ty výrobci napíšeš, že kvůli tomu, že na spotřebitele kašle, přestáváš jeho produkty kupovat. Bohužel i přesto, že by si každý doma dokázal udělat jogurt vlastní, stejně tak jako s jistou podporou natočit fan film, výsledná chuť a celkový dojem z konečného produktu, budou jiné.

Na druhou stranu studia část fandomu prudí od roku 2009 tím, jak pojala novou sérii. Jejich současný postup vůči dalším fanouškům může být jimi vnímán i třeba jako dlouhotrvající nevole a změna postoje k oficiální produkci. Žalující strana podle mého názoru svůj monstr postoj opírá o to, že se vždycky najde pár tisíc jiných diváků, kterým budou zákulisní tahanice prostě ukradené a v tom je bohužel její největší síla, protože ono to tak opravdu dopadne.

Knížky si kupovat budu už kvůli lidem, kteří je v čR dělají, ale zajímalo by mě, jak budou studia postupovat vůči dalším fan filmařům v případě, že to tvůrci Axanaru prohrají. Tihle si sehnali celoplošnou podporu, ale co třeba menší skupinky nadšenců, které si výrobu financují samy, nebo s minimální pomocí. Přijdou o nemovitosti? Budou jim do práce chodit exekuce na plat, protože dokázali snít? Sakra, tohle mě tak sere. Pro mnohé fanoušky je fantastika obecně způsobem relaxu, druhou stranou všednosti. Měli by proto doplatit na to, že původní duševní vlastnictví, o které tak vehementně jde, dokázali rozšířit?

Pardon za tu litanii. Souhlasit samozřejmě nemusíte, tohle je jen můj osobní postoj k celé věci a možná není správný.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 2. ledna 2016 - 10:16

Ani já bych nebyl pro nějakou rozsáhlou averzi a bojkot, sám k tomu nikoho nenabádám a ani nechci. Už jen třeba kvůli tomu, že spousta lidí to tak jako já nevnímá, ba dokonce postup Paramountu/CBS vidí jako zcela oprávněný a opodstatněný... Je to čistě věcí každého z nás, ale nerad bych kvůli tomu riskoval ještě větší problémy a komplikace, než jaké s tím jsou teď a tady. Ale skutečně mě neuvěřitelně vytáčí už jen ta skutečnost, že třeba takový o moc horší Renegades, se vším tím okolo, z toho vyšlo úplně bez komplikací, a Axanar, kvalitně a ve všem zkrátka mnohonásobně lepší, se musí potýkat s tímhle tím... Na zabití!

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 2. ledna 2016 - 10:34

Mě ještě tak napadlo, jestli se dá soudní spor o duševní vlastnictví vést v hmotné rovině. Jako kdyby třeba potomci Mary Shelley žalovali všechny budoucí "tvůrce" monster. Nebo že by si rodina Wellsů přisvojila zásluhy za vznik celého sci-fi žánru (dobře, ono těch lidí na počátku bylo víc). Tvůrci fan filmů jenom rozšiřují původní myšlenku a studia by tedy měla dokázat, že scénář k fanfilmu vymysleli oni, protože to je jediná věc, o níž by mělo jít. Doteď třeba spousta autorů sci-fi v podstatě vykrádá Clarka. A on mnohdy také nebyl autorem těch myšlenek. Jenom je dokázal fascinujícím způsobem rozšířit. Měl by se vypátrat první lovec mamutů, který kdy snil o hvězdách jinak, než jako o světlech na nebi, která mu za nocí umožní vidět stín kořisti mezi stromy a pak by se měla vyčíslit cena práva jednotlivce na vnímání vesmíru.

Tak a teď už končím :), nebo mi hrábne :).

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - so 2. ledna 2016 - 12:16

Jakkob Killer: Jedna vec je mit ohledy na cizi nazory ale druha zas nevyjadrit ten svuj, kvuli obave o vyhroceni situace. Situace uz je totiz davno vyhrocena. CBS ma sice plne pravo podat zalobu na Axanar, pokud citi, ze jeho prijmy jsou ohrozeny (nevim, jaky jiny duvod tu muze byt). Ale my zase mame plne pravo hlasovat nasimy penezenkami. Ja skutecne nevidim, co jineho se da delat, krome petic (kterou jsem podepsal). Do kina na "Beyond" nepujdu, pokud tu zalobu nestahnou. A to i v pripade, ze CBS/Paramount ten spor prohraji. To co udelali, byla proste chyba, at uz je zakon na ci chce strane.

admirál pcermis
pcermis - so 2. ledna 2016 - 12:28

Mě spíše vadí ten pokrytecký přístup. Fan filmy zde jsou roky a jejich mraky a nikdy to nikomu nevadilo a najednou a to vadí? Tady nejde o autorská práva ani duševní vlastnictví tady jde o strach studia ze by Axanar mohl byt lepší než nový seriál či film a proto si myslím že je bojkot na místě. Kdyby šlo o duševní vlastnictví a autorská práva tak už je to u soudu dávno a nejen Axanar. Ještě že se toho Gene nedožil :-(

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 2. ledna 2016 - 15:59

pcermis: Já předpokládám, že tohle by mohl být jeden ze základních argumentů žalované strany - poukaz na ty ohromné spousty fan filmů, které podle Star Treku už byly natočeny, a proti kterým za dlouhá léta nikdo nezasáhl, aby ochránil svůj nárok na Star Trek. Protože, a naznačil jsem to už v článku, Axanar nic nedělá jinak, než většina ostatních. I jiné fan produkce si pronajaly studia a postavily ohromné kulisy, i jiná studia najala profesionální herce a i jiná studia získávala dotace prostřednictvím crowdfundingu, psalo se o nich v médiích a za ta léta byly jejich epizody staženy nebo sledovány ve streamu několika miliony fanoušků. Já se v právních věcech samozřejmě nevyznám, ale možná by bylo třeba k prokázání nároku doložit, že se Axanar od ostatních významně liší, nebo je pronásledovat všechny do posledního. Na druhou stranu, možná právě to se chystá. Pokud CBS/Paramount vyhrají tento spor, budou mít na své straně precedent, s jehož pomocí zatrhnou jakoukoliv další aktivitu fanoušků, kdy se jim zachce. Možná jim jde právě o to, udělat z Axanaru exemplární příklad, zastrašit ostatní fanfilmaře a donutit je, aby se předem stáhli bez boje. Tím by navíc ušetřili náklady na vedení desítek dalších podobných sporů.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál pcermis
pcermis - so 2. ledna 2016 - 16:22

Přesně tak to si také myslím. To by takhle pak mohly napadnout i Chybějící příběhy na který mnoho z nás přispělo. I když o něm CBS asi těžko má vůbec tucha že existuje. Ale jak já tvrdím nejde o práva jen o strach.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 2. ledna 2016 - 17:03

A teď zaznamenávám, že CBS sama byla ve stejný den zažalována, v tomto případě v souvislosti s Teorií velkého třesku a ukolébavkou "soft kitty, warm kitty", na kterou prý nemají autorská práva. To je karma, tohle: [link]

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - so 2. ledna 2016 - 17:25

Jo, co prohrají tam, si vezmou na fanoušcích ST.

V TBBT byl pořad o vlajkách, žejo :). Jestlipak si studia zajistila od prezentovaných států povolení užívat státní znaky :). Tady ale fakt nevím, které země to vyžadují, jen si tak říkám, že vést soudní spory, je kolikrát větší sci-fi, než žánrové věci točit.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
poručík teran47
teran47 - so 2. ledna 2016 - 21:36

Taky jsem tu žalobu zaznamenal,ale už ve středu 30.12.2015. Tady je link na český článek: [link]

poručík Veczi
Veczi - ne 3. ledna 2016 - 11:20

jde ciste o reklamu k blizicimu se filmu a serialu.. potrebuji se zvyditelnit a tak kopou..

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 3. ledna 2016 - 20:23

Filip Blaschke: Já to beru a s tvým názorem se plně ztotožňuji, ale byla by myslím chyba na druhou stranu popírat skutečnost, že CBS/Paramount na tento krok mají plné právo. Ale jak říkáš, my na to nahlížíme zcela jinak a je nám samosebou takové jednání max. proti srsti.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 3. ledna 2016 - 21:17

Měl jsem to napsat do článku, ale ten vyšel začerstva a v té době jsem zatím neměl dobrou představu o tom, jaké reakce žaloba vyvolá. Možná to napíšu do nějakého příštího článku, až dojde ve věci k vývoji, ale kvůli zdejší rozvité diskuzi přispěji prozatím takto:

Jestli CBS/Paramount mají nebo nemají právo, o tom rozhodne až soud. Nejspíš mají, ale já se na věc nedívám perspektivou právníka, ale fanouška. Mnohokrát jsem ve svých článcích o fan filmech popisoval situaci tak, že nečinností majitelů licence vzniká na trhu bublina. Star Trek byl deset let v podstatě mrtvý, a pokud ne přímo mrtvý, tak přinejmenším ve vážném stavu na jednotce intenzívní péče. Jeho fanoušci ale žili dál a prudký rozvoj fan filmů nebyl podporovaný jen rozvojem a dostupností technologií, ale také snahou tuto bublinu zaplnit. A stalo se. Prostor uvolněný po zrušení seriálu Enterprise zaplnil prudký rozvoj tzv. fan kultury, naší vlastní kultury, kam Axanar patří a s ním vlastně cokoliv, na čem se podílíme, počínaje fan filmy, povídkami a komiksy a například odznáčkovou hrou zdaleka nekonče.

Jenže teď chce CBS/Paramount tento prostor opět využívat prostřednictvím nového seriálu, a tak je třeba ho vyklidit. Jinými slovy zničit fan kulturu, která ho doposud zaplňovala. Je to jen má spekulace o opravdových důvodech, které za tím vším jsou, ale odpovídá to tomuto podivnému načasování (Axanar mohli zatrhnout dávno, jeho ambice byly známé) a hlavně to odpovídá nečekané agresivitě ze strany CBS/Paramountu. Nikomu snad nepřijde s podivem, že hned jako první krok k vyřešení sporu sáhne jedna ze stran po soudní žalobě?

Kdyby jim opravdu vadila výše rozpočtu, včas by zasáhli a stanovili by hranici, která se nemá překračovat. Kdyby jim opravdu vadila rétorika používající výrazy jako "nezávislý film" místo "fan film", dávno by zasáhli a vyžádali by si změnu formulace. V takových věcech by jim tvůrci Axanaru jistě ihned a bez odmlouvání vyhověli. Ale ne. Oni Axanar rovnou zažalovali. Nechtějí nic jiného, než Axanar zničit a své vítězství použít jako právní odrazový můstek k mnoha dalším útokům na jiné skupiny fanoušků. Většina reakcí, se kterými jsem se setkal, to popisuje jako specifický případ Axanaru, který se nikoho jiného netýká. To je

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily Iconer
Iconer - po 4. ledna 2016 - 03:57

Ještě jeden zajímavý článek k tématu (v angličtině): [link]

„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 4. ledna 2016 - 04:07

No, to je taková antiteze k mému postoji.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily Chak.
Chak. - po 4. ledna 2016 - 16:12

Že na to mají právo, to je bez debat. A rozhodně nejde jen o Paramount a CBS. Když se podíváte do minulosti, najdete dost fanouškovských projektů z různých sci-fi fenoménů (např. SG a B5), které různá studia zastavila nebo donutila vyhnout se licencovaným názvům a nápadům. Tohle není první případ. A to, že studia často přivírají oči a nechávají fanoušky plodit bez omezení, je sice hezké, ale bohužel to není účinný argument.

Jak už psal Eodeon, otázkou je, proč se rozhodli v tomto případě zakročit a proč tak rázně (rovnou žalobou). Pravděpodobně za to může výše vybraných peněz a všeobecně očekávaný úspěch Axanaru. Buď se rozhodli, že se finančně přiživí, nebo se tím snaží omezit finanční možnosti tvůrců, aby film nedopadl tak dobře. Možná obojí. Každopádně u fanoušků jim to rozhodně nepomůže, takže reklamu na nový film a seriál bych v tom osobně nehledal. Nezbývá než doufat, že se nakonec dohodnou mimosoudně a Axanaru tím moc neublíží. Držím palce.

kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - po 4. ledna 2016 - 18:31

Když si uvědomím, že Star Trek vlastně také nabádá lidstvo k vývoji lepší společnosti, kde neexistuje hamižnost, touha po moci a závist, potom tvůrci absolutně nemají páru o tom, co vlastně tvoří za filmy a k čemu přispívají, když se chovají takhle.

She's our friend and she's crazy!
podporučík Soong
Soong - út 5. ledna 2016 - 09:13

Tak me nejak zacalo vrtat hlavou, jak je to treba s knihami po licencni strance? Vzdyt prakticky kazda kniha o StarTreku je dilo "odvozene" od licence ST a soucasne se jedna o komercni zalezitost, protoze jak autor, tak i nakladatelstvi na nich vydelavaji. Mam se tedy obavat tak toho, ze by mohli zazalovat spisovatele/nakladatelstvi?

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - út 5. ledna 2016 - 16:41

Pamatujete na Star Wreck: In The Pirkining?

[link]

V DVD verzi, kterou prodávají jsou taky změněny tvary všech lodí tak, aby nekopírovali Star Trek. Takže něco na tom, že Axanar příliš věrně kopíruje reálie ST bude...

Nicméně nemění to nic na tom, že místo buzerace se mohla CBS zaměřit například na remater DS9, ten si pak mohli uvést právě například pomocí té jejich online služby... A všichni bychom byli spokojení... :(

admirál flotily omi
omi - út 5. ledna 2016 - 22:45

Soong: Knihy jsou oficiálně licencovaná záležitost. Na ně se licence kupují a není to rozhodně levná záležitost.

s.s.enterprise: Vzhledem k tomu, že Axanar si vytyčil cíl rozšířit vesmír ST o reálie, které jsou v seriálu pouze zmíněné, tak je jasné, že jeho reálie plně využívá. Zatímco SW: In The Pirkining je parodie, produkce, o kterých se zde zmiňuje (ST: Axanar, ST: Renegades, ST: Phase II) se svým originelem nijak netají.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 7. ledna 2016 - 08:50

SSE: Jak naznačil omi, pro parodie existuje v zákoně výjimka. A proto si i myslím, že tvůrci Star Wrecku se víceméně namáhali zbytečně, když předělali modely lodí pro "Imperial" edici. Ale možná měli i jiné důvody než obavy z žaloby, když budou svůj film prodávat. Druhou verzi jsem zatím sám neviděl, takže nemám přehled o rozsahu změn.

Soong: Opět je to, jak píše omi, k vydávání knih je třeba zakoupit práva a pak je to zcela legální. Informace o copyrightu by měly být v tiráži každé knihy. Často se ale stává, že tržby nepokryjí investici, nakladatel na vydání startrekové knihy tratí a jediný, kdo v posledku získá, je pouze CBS. Tedy tak je tomu v případě českých vydání. Pokud jsi měl na mysli knihy v originále, tak ty vydává nakladatelství Pocket Books díky licenci od CBS, ale všechny zisky de facto "zůstávají doma", jelikož CBS Corporation vlastní Pocket Books. Na zadní straně obálek novějších knih můžeš dokonce najít logo CBS.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán Bedraz
Bedraz - čt 7. ledna 2016 - 23:10

Pěkné shrnutí pěkného podrazu na fanoušky - žalovat schopné fanoušky vlastní frančízy, to je kumšt. :( To jim safra raději nemůžou nabídnout práci, stáhnout Axanar pod oficiální hlavičku a rýžovat na něm, když jim to tak leží v žaludku? To by bylo aspoň logické, když zatím sami nic tak autentického vytvořit neumí... Holt ta Amerika už dávno nebude tou zemí neomezených možností, spíše zemí neomezených žalob. :/

Technika překonala všechny vzdálenosti, ale nenabídla žádnou blízkost. M. Heidegger

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG