Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Deep Space Nine – nedoceněná perla

pá 8. ledna 2016      autor: Dominik      přečteno: 4062x      komentáře: 27

Vložit nový komentář

admirál flotily omi
omi - pá 8. ledna 2016 - 10:34

Pěkně napsáno. Naprosto souhlasím, že DS9 je mnohdy nedoceňený klenot a člověk si ty první řady naplno vychutná až při druhém zhlédnutí, kdy objeví mnoho narážek, kterých autoři využili v pozdějších sezónách.

Přestože již od konce seriálu uběhlo skoro 16 let, raději jsem přidal malé upozornění na spoilery v předposledním odstavci. Přeci jen je tu hodně nových čtenářů, kteří nemuseli tenhle seriál ještě vidět.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
komodor Amalin
Amalin - pá 8. ledna 2016 - 10:58

Krásně napsáno, musím souhlasit se vším, co bylo o DS9 v tomto článku zmíněno! Podobně to cítím i já. Dnes si již nedokážu představit fenomén ST bez vesmírné stanice sousedící se stabilní červí dírou, která ústí do kvadrantu Gama. Ideální námět a bezedná pokladnice pro všemožné příběhy, nečekané zápletky, různorodé dějové linky apod. Tento velkolepý seriál se u Amalina právem řadí na přední TOP příčky pomyslného Star Trekového žebříčku. Ještě jednou díky za tento článek!

Čím více hvězd na noční obloze, tím méně tmy na lidské duši (Amalin)
admirál Kyle
Kyle - pá 8. ledna 2016 - 11:01

Krásně napsáno a musím také jen souhlasit s tím, co je v článku napsáno. DS9 je také mým nejoblíbenějším seriálem.

De profundis clamo ad te domine.
kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - pá 8. ledna 2016 - 12:10

DS9 miluju. Tedy... dobře, možná jsem neměla říct DS9, ale Weyouna XD Ale jo, mám ráda další postavy :-)

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
kadet Garak
Garak - pá 8. ledna 2016 - 12:54

Souhlas a díky za článek! Nedoceněné dílo, které ostatní ST produkci v lecčem předčí. Temnější atmosféra, dospělejší vyprávění, propracovanější postavy a vztahy mezi nimi, některé dialogy jsou opravdovou lahůdkou. Pro někoho nudné a hrozně ukecané, zoufale málo výbuchů a "boxovaček", pro jiného dospělejší příběhy s atmosférou, hloubkou a obsahem.

Jen se trochu bojím, že podobného seriálu se již jen tak nedočkáme, neboť doba přeje úplně jiné produkci.

komandér Eva Dat
Eva Dat - pá 8. ledna 2016 - 15:48

Krásně napsáno. DS9 je má nejoblíbenější hlavně proto, že postavy se opravdu vyvíjejí během těch sedmi let. Třeba Kira (má nej. postava) se z docela tvrdohlavé bojovnice stává cenným přírůstkem do Federace, a i její osobní život se konečně posune Odovým směrem :-).

kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - pá 8. ledna 2016 - 16:45

Eva: Já myslím že Kira je tvrdohlavá bojovnice pořád, :-D Jenom se vyvíjí, za co bojuje.

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
praporčík Novalis
Novalis - pá 8. ledna 2016 - 16:55

Hezký článek,osobně jsem zatím viděl jen TNG a ted na ní koukám znova v tv,kdyby měl někdo funkční odkaz na DS9 seriál předem děkuji :-)

admirál Fanda
Fanda - pá 8. ledna 2016 - 16:57

Asi budu černá ovce, ale i když je článek velmi pěkně napsán, i nadále pokládám DS9 za nejhorší seriál z ST univerza.:-) Já za to nemůžu.:-) Prostě každý má jiný vkus a DS9 mně osobně sedla ze všeho nejméně. Jediné, co bych vyzdvihl a co mě na DS9 zaujalo, tak byly bitvy s Dominionem a Cardassiany. Vidět vesmírnou stanici pálit na útočící lodě bylo parádní a těch pár dílů, kde se bitvy odehrávali naopak počítám mezi top epizody napříč celým seriálem. Nicméně ani to seriál v mých očích nezachránilo.

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
admirál Fanda
Fanda - pá 8. ledna 2016 - 17:01

A ještě bych vyzdvihl třeba tu epizodu Za svitu luny, ta byla neuvěřitelná.:-) Ale jak jsem psal, pár dobrých dílů (dle osobního subjektivního hodnocení samozřejmě) ten seriál v mých očích nezachránilo od posledního místa mezi ostatními seriály.

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily tzcomics
tzcomics - pá 8. ledna 2016 - 17:11

Pro mě nejoblíbenější Star Trek - je takový dospělejší, charaktery jsou dobře propracované a zahrané, hodně prostoru dostávají i vedlejší postavy. Taky je zde dost příběhových linií nesoucí se celým seriálem a ze všech Trek seriálů má DS9 nejlepší zakončení.

Fanda: Tak každý máme jiný vkus, s tím nic nenaděláš :-) Je pravda, že dokud jsem DS9 neviděl celou, tak to taky byl pro mě nejmíň oblíbený Trek. A ono s věkem se i ten vkus mění. Na základce se mi hodně líbil Voyager, ale teď ho naopak považuji za dost hloupý. Místo toho jsem zpětně dost docenil kvality TNG, které mi původně přišlo chvílemi dosti nudné.

Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe
praporčík Polux
Polux - pá 8. ledna 2016 - 17:31

Nejde jinak ... podepisuji slovo od slova. Starý komentář, ale stále platí: Nejtemnější, nejrealističtější, nejrozmáchlejší, nejkomplexnější, zároveň nespravedlivě nejnedocenější (mezi nefanoušky zvláště), zkrátka to nejlepší z celého seriálového Star Treku (pro mě osobně)....to je DS9. *****[SPOILERY] Nikde jinde ve Star Treku v takové míře neuvidíte vývoj charakterů (žádná postava neopouští sérii tak, jak do ní vstoupila), rozmáchlé akční scény (souboje stovek hvězdných lodí proti sobě), pevně sevřený příběh (několik vzájemně provázaných motivů - Sisko v roli proroka, Siskovo rivalství s Dukatem, Odo pátrající po svém původu, Quarkovo rivalství s Odem, Daxové soužití s předchozími hostiteli, Worfovo dilema, zda je více Klingonem, či členem SF, Bashirův vztah ke své "temné" minulosti, návrat do zdrcadlového vesmíru, celý motiv války s Dominionem aj. - prostupujících celou sérií, které se uzavřou až v poslední megaepizodě, čítající 9 dílů), výborně vykreslené hlavní i vedlejší postavy (žádná postava není úplně "dobrá" / "zlá" - záleží na situaci a pohnutkách), či (na Star Trek nezvyklé) realistické podání války samotné (a jejího dopadu na psychiku a zdraví všech zúčastněných, bez ohledu na které straně stoji). ***** Nesdílím stejný názor mnoha lidí, kteří považují sezóny v období pre-Dominion (1 - 3) za nezajímavé, ne-li nudné. Naopak jsou důležitou součástí série, protože připravují půdu pro následující události v pozdějších sezónách. Jejich úloha v rámci série spočívá v představení jednotlivých postav a jejich charakterů (případně minulosti), politického a náboženského uspořádání a především směrů (motivů), kterými se bude série ubírat dále (jednoduše řečeno "kdo s kým, proti komu a proč"). *****

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - pá 8. ledna 2016 - 17:32

Sezóny 4 - 7 pak mnohdy těží právě z motivů, objevujících se v počátcích série (O´Brienovy zážitky z války a vzniklý odpor ke Cardassianům; Garakovo vyhoštění z milované vlasti a jeho pomoc ve válce proti ní; Odova touha vrátit se domů, potlačena nesouhlasem s jednáním Founderů; spolupráce Kiry s Cardassiany, přes její vzpomínky z doby okupace atd.) a úzce na ně navazují. ***** Skutečnost, že DS9 patří k tomu nejlepšímu ze Star Treku jako takového je fakt. Těm, kteří sérii viděli není potřeba cokoliv vysvětlovat. Těm, kteří sérii neviděli (celou samozřejmě, nikoliv pouze (tragickým) dabingem opatřené první tři sezóny - tak jako, bohužel, mnoho zde hodnotících uživatelů) je cokoliv vysvětlovat zbytečné, neb to nepochopí. ***** P. S.Z čistě sentimentálních důvodů je mou nejoblíbenější sérií TNG (ale jen o pár kelicamů), DS9 považuji za sérii nejkvalitnější, jelikož se odvážně pustila tam, kam se Star Trek dosud nevydal. ***** Subjektivně reprezentativní výběr epizod: Starship Down, The Siege Of AR-558, To The Death (akce); Waltz, The Visitor, Second Skin (drama); The House Of Quark, The Magnificent Ferengi, Little Green Men (komedie); Looking For Par´Mach In All The Wrong Places, Heart Of Stone, Meridian (romance) + Trials And Tribble-ations (TOS x DS9 crossover).

Star Trek - The future already today©
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - pá 8. ledna 2016 - 17:33

Fando, ach, jak jsi zlý -:))). Já DS9 nepovažuji za nejlepší, ale ani za nejhorší. Prostředí stanice u červí díry, ze které může vylézt cokoli a stanice oproti lodím prostě nezdrhne, mi přišlo skvělé. První tři řady mi vůbec nevadí. Viděla jsem je, když mi bylo náct a hrozně mě to fascinovalo. Ještě teď mám některé díly spojené s jedněmi prázdninami - naprosto vydařeným létem. Díky tomu si dokážu vybavit nejrůznější detaily neopakovatelných okamžiků (nic zvrhlého, prostě klid před bouří).

Donedávna jsem za nejhorší považovala TOSku. Nebijte mě. Teď přes svátky jsem jí dala další šanci a jsem za to ráda. Je zajímavé, jak i sledování seriálu, musí nutně doprovázet vývoj diváka (a to se o většině seriálů říct nedá). Letos se chystám opakovat DS. A i na to se těším.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
podporučík vlasopes
vlasopes - pá 8. ledna 2016 - 18:28

Každá snaha se cení, přesto informační hodnota článku je pro mě nulová, jelikož se jedná jen o shrnutí obecně známých faktů. Na druhou stranu jsem rád, že tento velmi povedený seriál autora zaujal natolik, že se rozhodl jej shlédnout celý a podělit se se sými dojmy. Autorovi bych doporučil, pokud se mu tento styl konstrukce příběhu líbil, aby shlédl seriál BSG, který je min o třídu výše než všechny ST seriály a staví na podobném stylu, v neposlední řadě i díky tomu, že na něm pracovali lidé se zkušenostmi ze ST.

komodor Leiah
Leiah - pá 8. ledna 2016 - 19:19

Díky za článek. DS9 jsem poprvé viděla dabované a byl to děs. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem to zkusila znovu, tentokrát v originále. Teď je DS9 mým jednoznačně nejoblíbenějším Star Trekem. Dabingu jsem dala šanci ještě na AXN. Překlad byl o 100% lepší, už si Odo nebral helmu místo kormidla, ale hlasy se mi nelíbily ani trochu. Asi mě nejvíc vadí poslouchat stále stejné hlasy u různých herců (dabérů je žalostně málo a neustále se opakují). Originál je prostě originál.

Některé věci na světě fungují jen proto, že mají svá tajemství.
podporučík asgard
asgard - pá 8. ledna 2016 - 19:20

DS9 považuji za svůj nejoblíbenější Star Trekový seriál. Než jsem ho začal sledovat, vedl u mě Voyager. Pak ale přišlo toto a pořadí oblíbenosti se změnilo. Je to skvělý válečný seriál. Dokonce jsem dříve bral za samozřejmé, že DS9 je nepřekonatelný seriál. Poté jsem ale začal koukat na Babylon 5 a i to se změnilo. Mimochodem má nejoblíbenější epizoda je už v první sérii (Duet)

nadporučík Gottfried
Gottfried - pá 8. ledna 2016 - 21:41

Právě jsem dokoukal Picarda a tak se moc těším až budu chronologicky postupovat dál až ke stanici. Těším se a děkuji, že si oddělil spoilery do jednoho odstavce! :-)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
admirál flotily sarao
sarao - pá 8. ledna 2016 - 22:34

Dík za článek, plně souhlasím. DS9 je opravdu dosti nedoceněný, přitom patří ve ST k tomu nejlepšímu. U nás mu moc neprospělo že ho naše televize naprosto ignorují. Kdyby běžel na některé celoplošné stanici a s lepším dabingem, než je ten od novy a primy, byla by situace lepší

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 9. ledna 2016 - 00:41

Také souhlasím s chválou na DS9, jak tou, která zazněla v článku, tak tou, kterou dodali ostatní komentující. Jen jsem měl vždy zato, že nedocenění DS9 je spíš takovým českým specifikem kvůli zmíněnému vysílání v TV a kvůli dabingu/překladu a že ve světe je situace mnohem lepší. Ale nevím, nemám přehled. Také mám z článku pocit, že pro vyzdvihnutí kvalit DS9 nebylo vždy nutné ho stavět do opozice k ostatním ST seriálům. Místy to silně vyznívá tak, že pokud DS9 není "černobílý" seriál, tak ostatní seriály jsou, pokud DS9 není "politicky korektní", tak ostatní Star Treky jsou, atd. To je nejspíš jediné, s čím nesouhlasím. To a vlastně ještě s kritikou prvních tří sezón, které podle mého názoru také nepostrádaly hloubku.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík Filip Blaschke
Filip Blaschke - so 9. ledna 2016 - 01:18

Měl jsem úplně stejný názor. Když jsem byl ještě nerozumné mládě tak DS9 bylo něco, čeho se raději vyhnout obloukem. Pak jsem potkal kamaráda a ten mi řekl, že jsem nerozumné mládě a měl bych se na to podívat na celé a pořádně. Když jsem tak nakonec učinil (s titulkama a bez dabingu, jak to dělá pravý seriálový gurmán), tak vysvitlo nadevší pochybnost, že kamarád měl vetší rozum než já. DS9 dneska považuji za jeden z vrcholů televizní tvorby (co se týče sci-fi, přinejmenším), srovnatelného kalibru jako jsou TNG, Babylon 5 a Battlestar Galatica (pomineme-li čtvrtou řadu). Doporučuju se na YouTube podívat na skvělý fan trailer:

[link]

mě přitom vždycky oko zaslzí. Všem, kteří mají o DS9 smíšené názory tedy doporučuju to, co můj kamarád doporučil mě: prostě se na to podívejte znovu. Ale to by měl i ten, který je už nyní Fanda. Přidávám se totiž k nazoru, že nejen první řady jsou lepší na druhé zhlédnutí (hlavně "Duet", když už chápete souvislosti a charakter Kiry), ale vlastně celý seriál zraje jako dobré víno. Například nejdřív jsem nemusel díly s Ferengi, ale teď si je vychutnávám.

kapitán flotily Jan Darkrider
Jan Darkrider - so 9. ledna 2016 - 05:27

Osobne povazuju DS9 za daleko 'vyzivnejsi' nez treba TNG. Postavy jsou takove osobitejsi, plnejsi a vyraznejsi. Takze se s odstupem casu stavim za to, ze DS9 je pro mne #2, co se tyce Star Treku, prave kvuli te bohatosti postav a probehu, ktere z toho vyplivaji.

kadet Veridian
Veridian - so 9. ledna 2016 - 22:44

Z DS7 jsem viděl jen asi prvních osm dílů. Vůbec se mi to nelíbilo. Normálně taky nemám rád věci černobílé, ale Novou generaci jsem v té době viděl už dvakrát a ukázka kapitána Pickarda jako zloducha hned v prvním dílu se mě hluboce dotkla. Řekl jsem si, že je to jen předsudek, ale těch osm dílů mi přišlo tak nudných a nezajímavých, že jsem to vzdal. Pokud je série jako celek lepší, určitě to ještě zkusím. A jsem vděčný za tu poznámku o prozrazení děje v jednom odstavci. To, že nevím, co je Dominion a jak bude DS7 zakončena mě motivuje k shlédnutí dalších dílů!

poručík Veczi
Veczi - po 11. ledna 2016 - 19:48

souhlasim, vedle TNG nejlepsi serial, v jednu chvili jsem snad uvazoval ze i lepsi.. dve serie se musi holt prekousnout ale pak se to rozjede a zminovana bytva na planete je proste vyborna.. taky epizoda cesky Za svitu luny.. masakr..

kapitán flotily Destiny
Destiny - so 16. ledna 2016 - 15:53

Skvělý článek. DS9 je na mém žebříčku na první příčce. Váže mě k němu také nostalgie, neboť to byl úplně první Star Trek, který jsem v televizi viděla, když jej dávali na nově. Líbí se mi, že je jiný než ostatní. Více provázaný děj, vývoj postav a v nemalé řadě úplně jiný náhled na Federaci.

bez hodnosti Saliven
Saliven - po 18. ledna 2016 - 19:24

Tak hlavně, DS9 ukázala i temnou stránku Federace. Nejlépe popsal Quark lidi a potažmo důstojníky a vojáky Hvězdné flotily v díle "The Siege of AR-558". TNG byla ukázka dokonalosti a toho nejlepšího z Federace. DS9 tyto ideály dokonalosti pošlapala a to bylo potřeba. DS9 řadím mezi nejlepší ST seriál i pro svou temnou a reálnější stránku. Taky má prvenství v tom, že jako první ST seriál měl vystřižené scény kvůli vysokému stupni brutality a násilí (myslím, že to byl díl "Rocks and Shoals").

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř :-)
kadet Janakulka
Janakulka - so 23. ledna 2016 - 16:04

Ja som v praveku videl v cz dabingu prvé tri série a moc ma to neoslovilo, ale neskôr som tomu dal šancu v originálnom znení a príchodom Worfa v štvrtej sérii sa to neskutočne rozbehlo a postavi sú vykreslené najlepšie zo všetkých seriálov, Série 4až7 sú to najlepšie zo Star Treku.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG