Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Retro: Geneze (Genesis)

čt 4. února 2016      autor: Alice Lal Zikešová      přečteno: 2989x      komentáře: 11

Vložit nový komentář

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 4. února 2016 - 12:22

Zamlada jsem měl tuhle epizodu moc rád právě proto, že měla takovou temnou atmosféru a mně se moc líbilo, že jednotlivé epizody seriálu jsou žánrově rozmanité. Sledovat jí během setmělého zimního podvečeru byl tehdy zážitek. S odstupem už jí hodnotím trochu příkřeji. Přijde mi taková... "nestartreková". Mutující posádka a honičky s obludami v koridorech lodi, to mi všechno připadá spíš jako námět do béčkového hororu než do Star Treku. Myslím, že průměrná kvalita epizod v posledních sezónách Nové generace spíše trochu poklesla, ale pořád se sem tam vyskytl i nějaký skvost. "Genezi" bych mezi ně ale já osobně nezařadil, i když na druhou stranu dobře chápu důvody, pro které ji někdo jiný může oceňovat.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál Fanda
Fanda - čt 4. února 2016 - 13:41

Hezky zpracované retro a já zrovna patřím mezi ty, kteří právě takové epizody mají radši. A protože jsem jí dlouho neviděl, tak je o program na dnešní večer postaráno.:-) Díky.

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 4. února 2016 - 13:48

Jsem si plně vědoma, že Geneze svým obsahem úplně neodpovídá Star Treku, ale beru ji jako zpestření. Přeci jen nějaká ta mysteriózní akce nikomu neuškodí :)

She's our friend and she's crazy!
nadporučík Gottfried
Gottfried - čt 4. února 2016 - 17:52

Moc se mi tahle epizoda líbila a děkuju za připomenutí. Také bych rád udělal nějaké retro, přesněji na Star Trek TNG "Chain of Command", ale to by mi musel někdo pomoct. Bez tátovi pomoci bych to asi nedal... :)

„Všechny zdi, o které se rozbíjím, jsou v mé hlavě.“ - John Lennon
kapitán flotily Alice Lal Zikešová
Alice Lal Zikešová - čt 4. února 2016 - 19:39

Gottfried: Zezačátku jsem se trochu bála dělat retra, ovšem zjistila jsem vlastně na tom nic moc není :) Ale občas si to chce trochu osvěžit a kouknout se na epizodu znovu nebo se mrkniut na anglickou Memiry Alohu - ta nikdy nezklame.Když jsem dělala své první retro, šlo mi hlavně o odznáček, ale myslím, že článků napíšu víc, než je dáno :)

She's our friend and she's crazy!
nadporučík Dominik
Dominik - čt 4. února 2016 - 23:47

Pokud tuto epizodu berete s nadhledem, pak se královsky bavíte - neandertálec Riker, pavouk Barclay, Worf připomínající rozzuřeného nosorožce, Enterprise jako jedno velké zvířecí panoptikum, zkrátka takové bizarnosti v jiných dílech nenajdete :-D

podporučík vlasopes
vlasopes - pá 5. února 2016 - 06:29

Docela vtipná epizoda na poměry TNG.

kapitán Allarin Ilriela
Allarin Ilriela - pá 5. února 2016 - 12:00

Dominik: Jo, mě taky moc pobavila :-D Hlavně ten Riker neandertálec :-D

Věda bez náboženství je paralyzovaná a náboženství bez vědy je slepé. (Albert Einstein)
admirál Fanda
Fanda - pá 5. února 2016 - 12:46

Tak jsem si to včera opravdu pustil a bavilo mě to.:-) Nemyslím si, že by tenhle díl nějak vybočoval z koncepce TNG. Je pravda, že je "strašidelný", ale námět je startrekový až až. Úsměv na tváři mi vykouzlil ten Barclay proměněný v pavouka, jak tam ducnul hlavou do plexiskla a zaskučel.:-) To jsem se fakt smál.:-)

Pokud jsme ve vesmíru sami, je to strašné mrhání místem.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 5. února 2016 - 13:00

Když už se bavíme o této epizodě, rád bych připomněl jeden starý sci-fi horor, na který jsem se před nedávnou dobou díval. Je docela pravděpodobné, že se v něm tvůrci epizody "Geneze" inspirovali při vytváření námětu. Šílený vědec z tohoto filmu totiž ve svých experimentech úmyslně provádí právě to, co se na palubě Enterprise stalo víceméně omylem. Neříká tomu sice "introny", ale nějakým způsobem reaktivuje informace v genech lidí a způsobuje tím jejich mutace a samozřejmě to jako správný šílený vědec neopomene vyzkoušet i na sobě. Film se jmenuje The Neanderthal Man (1953) a je to naprosto otřesný brak: [link]

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily tzcomics
tzcomics - so 6. února 2016 - 00:10

Tak jsem si to taky pustil :-) Zajímavá poznámka byla, že je na palubě 12 koček - i když za celý seriál (pokud se nepletu) vidíme jen jednu :-D A taky jsem nějak zapomněl, že je Spot/Flíček kočka, tak nějak jsem podle jména vždycky bral, že je to kocour.

Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG