Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Osobní deník – Rozpory mezi fandomy

so 25. února 2017      autor: Pog McCoyová      přečteno: 2879x      komentáře: 12

Vložit nový komentář

podporučík Lostie13
Lostie13 - so 25. února 2017 - 11:34

Ono záleží hodně na tom, co člověk očekává od sci-fi. Každá franchise je v podstatě tematicky hodně odlišná. Například miluji Star Wars, asi nejvíc ze všech science fiction fikčních světů. Má to drama, romanci, akci, úžasné lokace, nádherný příběh, spoustu doplňkového merchandisingu, obrovský dopad na popkulturu, atd. Když se chci podívat na science fiction, které má větší filosofickou a sociologickou hloubku, pustím si Star Trek. Z toho mám asi nejraději epizody typu Inner Light. Potažmo čtvrtý film The Voyage Home. V tomto ohledu miluji Star Trek. Když si chci užít syrové science fiction, sáhnu po filmech jako Pitch Black, Alien, Predator, Terminator, Event Horizon, atd. atd. Frančíza Alien je navíc jedna z nejlepších v celém science fiction žánru. I když se jedná spíše o horory zasazené do budoucnosti. Když chci jít dál, nebudu sedět jen u televize nebo monitoru, ale přečtu si knihu. V tom mám asi nejraději Briana Wilsona Aldisse, Arthura C. Clarka, ale i Bradburyho, Herberta, potažmo Bruce Sterlinga a Philipa K. Dicka. Pokud chci nějaké brakové sci-fi, které je zároveň poctou žánru, přečtu si Tommyknockers a Dreamcatcher od Stephena Kinga. A když se chci odreagovat, je tu Marvel, DC Comics, atd. atd. V poslední době, no, možná už to trvá déle, jsem přitahován tvorbou od tvůrců a producentů seriálu Lost. Ti za ty roky vytvořili opravdu několik luxusních děl v žánru, viz například Cloverfield, Fringe, ale i reboot Star Treku, potažmo nové Star Wars, Super 8, apod. Těch subžánrů je tolik, že se nedá jasně definovat "nejlepší sci-fi", to je nemyslitelné a možná i zbytečné. Všechny jsou unikátní, všechny jsou skvělé. Proto nevybírám, co je nejlepší.

I accept there are things in the universe that can't be scanned with a tricorder.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 25. února 2017 - 16:27

No, jak tu popsal kolega, tak sci-fi je poměrně široký pojem, ve kterém si můžeme vybírat z celé řady snímků, knih, komiksů atd. V podstatě snad každý by si tam našem to své. Ale jakékoli dohady a spory o to, co z toho všeho je nejlepší a tím pádem "nadřazené" všemu ostatnímu, mi přišli vždycky úsměvné a mimo to šli takové spory většinou zcela mimo mě. Já se považuji za člověka tolerantního a myslím si, že v takové problematice nelze subjektivní názory škatulkovat na správné a špatné, pravdivé a nepravdivé atd. Každý to máme nastavené jinak a tím pádem se i každému může líbit více něco jiného, než-li tomu druhému. Trekkies jsem navíc odjakživa považoval za tolerantní fandom, který nevyžaduje striktní lásku a obdiv k treku jako jednu z podmínek pro vstup do jejich řad. Naopak, vítáni byli v podstatě všichni, i Ti, kteří o Trek nikdy nezavadili a když už se přišlo na takové podobné dohady, probíhalo to ve formě pohodové diskuze a nikoli formou, že trekkies přesvědčovali jiné, že Trek je ten nejlepší... A i když jsem tu už zažil nejednu ostrou hádku, kdy šla tolerance zcela mimo, přesto si stále stojím za tím, že trekkies jsou jeden z nejtolerantnějších fandomů vůbec ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
nadporučík Dominik
Dominik - so 25. února 2017 - 16:50

Pog: Ženská, která nutí chlapa sledovat Star Trek, je v našem vesmíru rarita :D :D

Lostie13: Mám téměř stejný pohled na věc, sci-fi žánr obsahuje neskutečně obrovské množství materiálu, kde si každý najde to svoje. Když už zmiňuješ Bradburyho - četl jsi jeho Marťanskou kroniku? Asi nikdy nezapomenu na předposlední povídku Přijdou vlahé deště, která svým smutkem a depresivností korunovala celé dílo.

podporučík Lostie13
Lostie13 - so 25. února 2017 - 17:57

Dominik: K této knize jsem se prozatím nedostal, je však na čekací listině, která je bohužel nesmírně rozsáhlá. :D Stále objevuji nové výborné knihy, nové autory. :)

I accept there are things in the universe that can't be scanned with a tricorder.
nadporučík Dominik
Dominik - so 25. února 2017 - 19:00

Lostie13: Bohužel žijeme příliš krátké životy, abychom přečetli všechno :D

podporučík Lostie13
Lostie13 - so 25. února 2017 - 20:22

Dominik: Marně doufám v nějaké zařízení, které dokáže extrahovat duševní stránku a uchovat vědomí na tisíce let. :D Bylo by to k nezaplacení. :)

I accept there are things in the universe that can't be scanned with a tricorder.
admirál flotily Iconer
Iconer - ne 26. února 2017 - 21:39

Taky mám radši Star Trek. Ale jinak je i Stargate skvělý a můj oblíbený seriál, takže nemá cenu mezi tím dělat takový propastný rozdíl, prostě se dá říct, že mám rád oboje a mít z toho radost. ;-)
Lostie13: Taky doufám, že než stihnu umřít, vyvinou vědci nějaké kvalitní čtečky mozků a spolehlivá androidí těla, kam se půjde přenést. (Za dostupnou cenu)

„Co po nás zůstane není tak důležité jako to, jak jsme žili.“ (Jean-Luc Picard)
admirál flotily omi
omi - po 27. února 2017 - 10:23

Mě se moc líbí, že se i dnes lidi dívají na 20-40 let staré sci-fi seriály. A ono fakt není potřeba se hádat, když dokoukáte jeden, ještě rádi se mrknete na ten druhý. ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Asad
Asad - po 27. února 2017 - 19:48

Když nepočítám Červeného trpaslíka, který je spíš taková komedie, mám ze sci-fi nejradši Star trek. Hned potom Doctora who, ale tam mi trochu vadí absence logiky. Pravda, ono se něco nelogického najde v každém sci-fi, Sta trek nevyjímaje, ale tam se nejedná o natolik zásadní věci. Hvězdnou bránu moc neznám, takže nemůžu posoudit. Jestli ale nějaké sci-fi rád nemám, je to Star wars. Jestli je tu nějaký fanda, neurazte se prosím, proti gustu žádný dišputát. Nekonečné bojové scény místo složitého děje holt není můj vkus, ale někomu se to líbí. Celé to universum mi přijde... divné. Pak ze sci-fi, co se neodehrávají ve vesmíru, mám nejradši TMR sérii, i když konec mě naštval (nebudu spoilerovat, kdo zná, pochopí :D).

Na Star treku se mi líbí, že má hloubku. Tedy aspoň novější série (TNG a dál, TOSka se mi moc nelíbila). Nejvíce asi DS9, tam mě snad každý druhý díl přiměl se nad něčím hlouběji zamyslet, navíc se tam často objevovaly tak příznačné situace, které zobrazovaly něco, co prostě bylo třeba ukázat. Nevím, jak to vysvětlit, snad někdo chápe, jak to myslím :D

Pro jednoho padouch, pro jiného hrdina
kapitán Bedraz
Bedraz - st 8. března 2017 - 09:37
Myslím, že ne nadarmo se sestavě Star Trek, Stargate a Star Wars říká tři velká S sci-fi franchise. Takže volné přecházení mezi světy povoleno! :)
Technika překonala všechny vzdálenosti, ale nenabídla žádnou blízkost. M. Heidegger
kapitán Andypos
Andypos - st 15. března 2017 - 03:46

Já mam nejradši Hvězdnou bránu ale Star Trek a Star Wars se mi taky líbí, ale i přesto že mam nejradši Hvězdnou bránu tak dle mého názoru je nejlepší Sci-fi všech dob Battlestar Galactica z roku 2004

„...jádro sci-fi jeho podstata se nám jednou stane spásou, pokud budeme spaseni.“ - Isaac Asimov
podporučík David
David - so 24. listopadu 2018 - 21:48

Kde se spojuje svět Hvězdné brány a Star Treku?

No přece ve hvězdné bráně! Tam je na Star Trek spousta odkazů.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG