Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Loďstvo Jejího Veličenstva vs Hvězdná flotila (1)

ne 20. srpna 2017      autor: Siridar      přečteno: 2053x      komentáře: 14

Vložit nový komentář

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. srpna 2017 - 12:50

Já měl právě vždycky naopak zato, že většina lidí sloužících na lodích Hvězdné flotily nemá důstojnickou hodnost, a to proto, že takové ty bezejmenné řadové "námořníky" občas v seriálech oslovují "crewman", čili prostě člen posádky, a takoví mohou mít třeba frčku praporčíka, ale nejspíš je jim to propůjčené, aniž by absolvovali Akademii, podobně jako to bylo s Wesleym na začátku TNG nebo s Makisty ve Voyageru, z nichž někteří nebyli dezertéry z Hvězdné flotily, kterým by se mohla hodnost vrátit, ale řada z nich nikdy nedokončila ani Akademii, například B'Elanna.

Co se týče epizody "Arsenal of Freedom", na to mám svou soukromou teorii. Hlavní podle mě je, že tou dobou Geordi není šéfinženýrem lodi. Tuhle roli dostává až od druhé sezóny seriálu. Do té doby se v ní střídá řada jiných důstojníků, většinou v té funkci vidíme nadporučíka Argyla. V téhle epizodě se funkce šéfinženýra zjevně ujímá tenhle jakýsi poručík Logan, ale velení připadá Geordimu nejpíš kvůli jeho červenému triku, což značí, že coby lodní kormidelník spadá do velitelské sekce. To je podle mě také důvod, proč v TOS občas dostává velení v době nepřítomnosti Kirka a Spocka žlutý Sulu namísto červeného Scottyho, ale možná si jen vymýšlím a logičtější zdůvodnění je, že takové věci nechává protokol plně na uvážení kapitána, který si prostě před opuštěním lodi může vybrat kohokoliv z posádky, čili pokud Kirk například tuší, že Scottyho bude nutně zapotřebí ve strojovně, předá můstek Suluovi atd.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
viceadmirál Jana Dvořáčková
Jana Dvořáčková - ne 20. srpna 2017 - 18:21

Pěkný článek.

Eodeon: Wesley byl vtěrka s protekcí. Krom toho byl také docela šikovný, to se mu nemohlo upřít, tak mu kapitán Picard jednoduše zajistil praxi. Jako když jdeš na gympl, protože "nevíš, co bys" a pak se rozhodneš, co vystudovat.

Když se díváš na hvězdy, nestůj uprostřed silnice...
praporčík Polux
Polux - po 21. srpna 2017 - 02:32

Zajímavý článek, těším se na další díl. 1) Všichni členové na palubě opravdu nejsou důstojníci. Tak jako ve své předloze USN, i ve světě ST jsou členové SF rozdělení do 3 skupin - důstojníci, poddůstojníci a běžní členové posádky. Důvod proč se ST věnuje převážně důstojníkům/poddůstojníkům je zmíněn i v samotném článku. Hlavní postavy seriálů jsou převážně z okruhu velení lodi (čest výjimkám typu Quarka nebo Neelixe), protože velení lodi rozhoduje o tom, co se v příběhu stane dál. Nedávalo by smysl mít jako hlavní postavu někoho z řadových členů posádky, protože jeho úkolem není rozhodovat o tom, co se stane dál, ale poslouchat něčí rozkazy, jinak by byl v podstatě jen svědkem okolního dění. 2) Pro službu v SF je opravdu potřeba projít akademii SF. Jediný rozdíl je v tom, že důstojníci musí odpromovat, tj. složit závěrečnou "důstojnickou" zkoušku, zatímco ostatní kadeti, kteří se stanou členy posádky, nikoliv, resp. jejich zakončení studia je jiné povahy (typu zkoušky/osvědčení). 3) Posloupnost velení v TNG byla Picard - Riker - Crusher - později Troi - Dat - Yar - později LaForge - Worf - někdo mimo hlavní casting, nicméně Crusher a Troi se ze zjevných důvodů jejich úkolů na palubě (doktorka/poradkyně) přeskakovaly, ovšem i ony si užily své chvilky slávy (Cruser v Descent, Troi v Disaster). 4) Mimo toho, že v první sezóně TNG neměli tvůrci jasno, kdo je šéfinženýrem vlajkové lodi SF (což považuji za jeden ze dvou největších prohřešků prvních sezón TNG*), šlo v Arsenal Of Freedom především o scénáristickou berličku, jak LaForgeovi přidat další problém, který musí vyřešit. V rámci in-universe vysvětlení moc smysl svěřit velení LaForgeovi, když je v posloupnosti velení za šéfinženýrem Loganem nedává. Dalo by se argumentovat, že Picard zvolil LaForge právě proto, aby Logan zůstal ve strojovně a byl připraven reagovat na rozkazy z můstku, v pozdějších epizodách je však tento postup mnohokrát vyvrácen situací, kdy je velení svěřeno právě LaForgeovi a tedy řízení strojovny musí převzít někdo jiný, navíc mnohdy strojovnu řídí z konzole na můstku.

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - po 21. srpna 2017 - 02:35

5) Tvůrci si byli faktu, že příběhy se věnují pouze důstojníkům dobře vědomi a čas od času se nastalou situaci pokusili nějakým způsobem narušit (epizoda v TNG Lower Decks - poddůstojníci, epizoda opět v TNG The First Duty - kadeti). 6) V DS9 je jednou z hlavních postav O´Brien, který je poddůstojníkem a několikrát zmíní, že se důstojníkem stát nechce, resp. se vymezuje proti tomu, aby jej za důstojníka považovali (epizoda DS9 The Ship). 7) Ne všechny postavy slouží ve SF s vidinou postupu hodnosti. Opět v TNG Riker opakovaně odmítá přijmout velení lodi a hodnost kapitána, stejně tak Picard odmítá velet akademii SF v hodnosti admirála (epizoda Conspiracy). 8) Abramsův ST je kapitola sama o sobě. Kikr je v době konání filmu kadetem. Byť o tom, že akademii ukončil a stal se důstojníkem, není ve filmu žádná zmínka, předpokládejme, že se tak stalo a absence důkazu padá na vrub autorské zkratce. Přesto je povýšen na kapitána, čímž přeskakuje 5 hodností a navíc dostává velení vlajkové lodi SF. Zde je pěkná analogie s Arsenal Of Freedom, kdy je Spock v hodnosti komandéra ve stejné situaci jako šéfinženýr Logan. S tím rozdílem, že oproti Loganovi to bere víc sportovně:-)

*Druhou chybu spatřuji v častém použití nerealizovaných scénářů pro TOS a Phase 2 z důvodu jejich kolísavé kvality.

P.S. Článek mě navnadil opět si po dlouhé době pustit vynikající Master & Commander: Far Side Of The World, díky:-)

Star Trek - The future already today©
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 21. srpna 2017 - 13:43

Mnohokrát zmiňovaný film "Master & Commander jsem si nedávno znovu pouštěl a jako že se mi pokaždé moc líbil, tak po přečtení tady tohoto článku se mi líbí ještě více, tedy myslím, že mu o dost více rozumím :) Jinak článek parádní a velké díky za něj! ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Siridar
Siridar - po 21. srpna 2017 - 14:54

Děkuji všem za podnětné připomínky a pochvalu. Díky!

kadet Giskard
Giskard - po 21. srpna 2017 - 18:56

Mně osobně by třeba zajímalo, jak dlouhé směny mají hlavní důstojníci na můstku. Pro účely seriálu samozřejmě vidíme většinu současně pospolu. Ale také musí spát a také mají jistě spoustu osobního volna, které v mnoha epizodách vidíme. Také vidíme, že když někdo odejde z můstku, tak je okamžitě nahrazen, nejspíše je poblíž nějaká "čekárna". Někdo ale musí řídit loď, když je většina velení na výsadku, nebo když mají společnou poradu (nebo si společně hrají v simulátoru na Robina Hooda :-). Enterprise D má také jak víme i záložní můstek v trupové sekci, kde by také měl někdo být i v případě že je loď řízena z toho hlavního.

kapitán flotily Johanson
Johanson - út 22. srpna 2017 - 18:30

D9ky za výborně zpracovaný článek, ve kterém jsem se dočetl mnoho zajímavého. Nimcéně k poddůstojnickým hodnostem a akademii. Největším rozmachem poddůstojníků je opět v TWOK éře, kde je celkově mnoho poddůstojnických hodností jasně dáno už od tvůrce uniforem (celkově pro všechny i jiné éry doporučuji tuto stránku.) Takže Robert Fletcher hodnosti pro TWOK : [link]

U TNG tam není mnoho vidět, nicméně se poddůstojníci rozlišují tak, že jejich pecky nejsou zlaté, jako u důstojníků, ale stříbrné... V nástupu éře DS9 pak dochází opět k nějakým drobným úpravám. Nejbližší připomínkou poddůstojníka ve funkci je ostatně Miles O'Brien... Který právě nemá hodnost důstojníka, ale jen poddůstojníka tedy proto v dabingu Náčelník... Protože v čr nevědí, jak přeložit slovo Chief, a také v dabingu jako Šéf, což prostě v češtině nemá absolutně smysluplný podtext... U Obriena je tato hodnost vysvětlena tím, že právě nikdy nedokončil Akademii.. Z čehož by vyplývalo to, že poddůstojníci, a pouzí členové posádky nemusejí mít akademii HF! A jedná se pouze o specializovaný "vyškolený" personál... Ostatně studovat akademii abych zbytek života strávil jako obsluha skladiště č 15 na palubě 8... Tomu se říká kariéra nutná diplomu.. ;-)

TNG Hodnosti: [link]

DS9 pozdějiší hodnosti: [link]

A celkový rozcestník: [link]

kapitán Andypos
Andypos - st 23. srpna 2017 - 05:40

Siridare článek se libí ale trochu mi vadí mezery v informacích o ST a že popis vývoje hodností skončil 18. století a nepokračuje do současnosti.

A k posloupnosti velení ve Hvězdné flotile tak podle toho co jsem viděl v seriálech tak na lodích Hvězdné flotily slouží i poddůstojníci kteří na Akademii Hvězdné flotily nikdy nebyli jako například O'Brien.

A důvod proč v epizodě "Arsenal of Freedom" dostal velení LaForge s nižší hodností místo Hlavního inženýra s vyšší hodností je podle mě buď ten že LaForge sloužil na můstku tak dostal velení on a ne hlavní inženýr, který na můstku neslouží a má primárně za úkol starat se o strojovnu a ne o velení lodi, protože podle posloupnosti velení jsou v pořadí nejdřív všichni důstojníci na můstku až potom ostatní důstojníci a nebo je důvodem to že kapitán má právo pověřit dočasně velením kohokoliv s posádky bez ohledu na posloupnost velení která platí pouze mimo rozkazy kapitana, takže to myslim tak že buď kapitán řekne komu předává velení a když to neřekne (třeba v případě smrti) tak dostane velení ten kdo je v pořadí další podle posloupnosti velení.

„...jádro sci-fi jeho podstata se nám jednou stane spásou, pokud budeme spaseni.“ - Isaac Asimov
kapitán flotily Siridar
Siridar - st 23. srpna 2017 - 08:14

Johanson: Uniformy a hodnosti s Khanova hněvu jsou moje nejoblíbenější a máš pravdu, že v této éře jde nejlépe rozeznat důstojníka od ostatních. Ostatně, režisér Meyer je vybral tak úmyslně, aby se přiblížil námořním tradicím. Škoda, že žádný seriál se neodehrává v této době. :)

Andypos: Omlouvám se za nedostatky článku. Můj zájem o (královské) námořnictvo a jeho hodnosti bohužel končí v 19. století. O moderním americkém námořnictvu toho moc nevím, takže přenechávám vyplnění této mezery kterémukoliv zájemci.

praporčík lamicz
lamicz - st 23. srpna 2017 - 11:20

Já bych zde uvedl jen takovou perličku, když jsem si dělal hodnost komodora pro slavnostni TNG uniformu. Jak je zmíněno, SF je dělána podle US NAVY a právě v době začátku TNG americké námořnictvo přestalo užívat tuto hodnost, proto ji najdeme pouze v TOS. Místo toho je upper nebo lower half rear admiral (kontraadmirál), proto nejnižší admirálská hodnost jsou 2 pecky ve zlatém obdélníku a ne pouze jedna.

kapitán flotily Johanson
Johanson - st 23. srpna 2017 - 20:22

Siridar: JJ moje taky :-D Nenech se odradit kritikou a jen tak dál víc informačně hodnotných článků a ne bulvárních skečů co tu skáčou. Co na tom, že je tam sem tam chybka, uvidíme co sepíšou páni krtici tady ;-)

A k těm uniformám si dovolím, kdysi jsem tu psal o ambassadorech a tady je taky jiný můj návod, tak doufám ti k něčemu třeba i bude ;-)

Podrobný návod na uniformu TWOk: [link]!4av7LiMdM2Iy/star-trek-johanson-podrobny-na​vod-na-uniformu-twok-pdf

Technický manuál třídy ambassador: [link]!NlY0TVSV9rSn/star-trek-technicky-manual-tri​dy-ambassador-pdf

A jen tak pro zajímavost Světy federace od Shona Johnsona: [link]!XjWPXpjjNUzj/star-trek-svety-federace-shone​-johnson-pdf

Vše v češtině ;-)

kapitán flotily Johanson
Johanson - st 23. srpna 2017 - 20:24

Aha :-D Tak takhle odkazy moc nefungujou teda :-D Takže všechno je na uloz.to a názvy pod kterými to hledat píšu níže a j to vždy PDF

Star Trek - Johanson - Podrobný návod na uniformu TWOK.pdf

Star Trek - Technický manuál třídy Ambassador.pdf

Star Trek - Světy Federace - Shone Johnson.pdf

kapitán flotily Siridar
Siridar - čt 24. srpna 2017 - 09:00

Johanson: Díky moc! Na to pdf s uniformy jsem už někde narazil, jenom jsem si neuvědomil, že za tím stojíš ty :) Díky.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG