Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Odkrývá se znělka 2. sezóny Discovery

st 16. ledna 2019      autor: omi      přečteno: 1679x      komentáře: 60

Vložit nový komentář

kapitán Bedraz
Bedraz - st 16. ledna 2019 - 11:07

Už se těším, až ji uvidím na velkém plátně. :-) A díky za vypíchnutí těch úprav, protože u Netflixu má člověk dost často tendenci využít možnosti "přeskočit znělku".

Technika překonala všechny vzdálenosti, ale nenabídla žádnou blízkost. M. Heidegger
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 16. ledna 2019 - 12:15

Osobně se hlásím k těm, kterým se znělka k Discovery líbí a její upravená verze pro druhou sezónu se mi líbí též. I když se více změnilo jen pár animací a znělka jako taková zůstala mám dojem beze změny, je to velice pěkná kompilace, kterou si vždy rád poslechnu a kterou zásadně nepřeskakuji :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
podporučík David
David - čt 17. ledna 2019 - 22:45

Není nezajímavá, to ne. Oceňuji úvod s variací na TNG a závěr na TOS. Montážní schémata fazeru nebo skafandru mají taky něco do sebe. Ale jinak mi to přijde prostě ... no asi "nijaký". Prostě mi to o tom seriálu vlastně nic neříká.

TOSka s proklamací od Kirka a prolétávající Enterprise, bez těch "pitomých" A, B, C nebo D, je prostě první, a dobrá.

Se znělkou z TNG s prohlášením od Picarda mi jdou vždycky slzy do očí... je to můj první Star Trek, takže mě uchvátil nejvíc. A prostě výzkum a neznámo z toho přímo čiší.

DS9... kometa, stanice, malé lodě, červí díra... Taky výstižné shrnutí obsahu seriálu. A přímo z toho dýchá ta mystika.

VOY... nová, elegantní loď se hned v úvodu vrhá do hvězdné protuberance. Pořád z toho čiší neznámo a rámec průzkumu, ale navíc extra rozměr nebezbečí.

ENT... tady se přiznám, že mě intro nejvíc vyvedlo z míry. Ale na druhou stranu je z toho jasně vidět poselství seriálu. Že jde o opravdové průkopníky. Objevitele v první linii.

U Discovery tohle, alespoň prozatím, nevidím. Obsah úvodní znělky je sice takový zajímavě technický, ale tak nějak mi nepřijde, že by z ní vyplývalo o čem to vlastně celé bude.

admirál pcermis
pcermis - pá 18. ledna 2019 - 04:20

Znělka není ani stejná ani jiná ale jinak souhlasím s Davidem. Jsem zvědavý na to co bude představovat ten anděl když ho všude tak cpou zatím mi to do světa ST absolutně nesedí, ale třeba to bude mít svůj význam který tam patřit bude ale zatím mi tam absolutně nesedí.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 18. ledna 2019 - 11:01

pcermis: A takový Q Ti do ST sedí.. ? Mě doposud vůbec ne, a k tomu mi přijde fakt mimořádně otravný a zatím se mi s ním líbila jen jedna jediná epizoda... Na anděla jsem každopádně zvědavý, ale už teď bych si troufl říci, že určitě nebude tak otravný, jako právě Q xD.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet Garak
Garak - pá 18. ledna 2019 - 12:18

Mně znělka Discovery nesedí hlavně co se týče hudebního doprovodu. Naprosto nevýrazné motivy, z nichž osloví jen ten z TOS, což je smutné. Těm předešlým se znělka hudebně nevyrovná ani omylem. Ty jsou opravdu silné.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 18. ledna 2019 - 12:38

No, já si myslím, že ve své době mělo spousta lidí i trekkies vůči tehdejším znělkám své výhrady, co si budeme říkat. A 100krát omýlaná znělka z TNG je ve své podstatě přebraný hudební motiv z TMP, takže nic originálního to taky není. Osobně si myslím že za nějaký ten čas se bude v širším ohledu jako regulérní ST motiv brát i ten z Discovery...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál pcermis
pcermis - pá 18. ledna 2019 - 16:45

Jakkobe: Zase a opět sis vybral jen to cos chtěl. :-) Přesně jsem napsal, že mi to nesedí ale, že nikdo neví co je zač a že jistě bude mít svůj význam. A co sis z toho vzal ty, že ho tam nechci a začal si přirovnávat ke Q který mě třeba nevadí a beru ho jako takovou pararelu k nekonečnému a prakticky nesmrtelnému vesmíru jako takovému.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 18. ledna 2019 - 17:20

Řešíte neexistující problém. Ať už je ten "anděl" cokoliv, je to pořád "anděl" jen v uvozovkách. Těžko si snad někdo může myslet, že je ten výraz použit doslovně a ne jen jako obrazný popis pro zatím neznámou okřídlenou humanoidní bytost, popřípadě symbolickou vizi nebo něco podobného.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 18. ledna 2019 - 18:52

pcermis: Pokud vím, reagoval jsem přesně na to, co jsi napsal. Nic víc, nic míň. O tom že ho tam snad nechceš jsi psal ty, ne já. Já na to ani nemyslel, jen jsem reagoval na tvrzení, že Ti tam ta postava, ať už je jakákoli, zatím nesedí a já na to reagoval příměrem k postavě Q, který je svým významem v jinak celkem “logickém” a “vědeckém” Treku něco jako pěst na oko, aspoň z mého pohledu. A žádné paralely k vesmíru a jeho nekonečnosto na tom nic moc nemění...

Jak říkám, přišlo mi zvláštní že postava, o které zatím nic nevíme, Ti už teď do Treku nesedí (zda ji do budoucna dáváš či nedáváš šanci zapadnout je v tu chvíli vedlejší), ale pro jinak mimózního Q si vymyslíš nějakou paralelu a je to OK. Vždyť stejně tak lze 100 + jedním způsobem obhájit i tu bytost z Discovery a vlastně kde co.. ;) V podstatě narážím na to, že u Q si vymyslíš pozitivní argument, ale u Discovery ne, tam Ti to prostě nesedí.. :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 18. ledna 2019 - 19:10

Eodeon: Však jasný, já ale právě poukazoval na to, že navzdory tomu, co o té bytosti (ne)víme, už existují tací, kteří ji na základě nějakých velmi povrchních dojmů a nulových znalostí o povaze a charakteru té bytosti odsoudí, i když už ve světě ST de facto existuje více méně “božská” entita schopná v lidských měřítkách více méně čehokoli, chová se poměrně nevyzpytatelně atd., ale o té se už nikdo nezmíní...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 18. ledna 2019 - 20:00

Jakkob: ...a to je zrovna téma na zajímavou diskuzi, a tak si ještě krátký off topic ke Q dovolím. Ono totiž není Q jako Q. Ten z Farpointu, kterého já považuji za původního "Roddenberryho Q" mi přijde jako postava, která je zcela v souladu s původním Star Trekem. Roddenberry byl antiklerikán, ale ne nutně ateista. Velmi často se do Star Treku snažil zapracovat různé božské či domněle božské bytosti. On věřil, že tam venku jsou bytosti, které nás dalece přesahují. Podstatné ale je, že byl zároveň humanistou přesvědčeným, že vše je možno časem objevit, prozkoumat a odhalit. Včetně takových bytostí. To je jen otázka vývoje v průběhu času. Božské bytosti ze Star Treku nejsou tytéž jako ty, které popisují světová náboženství, protože tyto se dají vědecky popsat. Zatím sice našemu chápání unikají, ale lidstvo ve Star Treku se nikdy nepřestává vyvíjet. Usiluje překonávat nejzazší hranice.
A tak Roddenberry zabydlel TOSku spoustou božských bytostí, nebo bytostí, které s hrdiny seriálu jednaly jako zlovolní bohové. Máme tu Apolóna, Metrony, Organiany, Excalbiany, Vaala, Trelana, Garyho Mitchella a kdovíco si teď právě nevybavím. V prvním filmu tuhle úlohu zase plní V'Ger v pátém bytost ze Sha Ka Ree. Takový Q z Farpointu je prostě další takový v řadě. Další demiurg s (z lidské perspektivy) božskými schopnostmi, který si pro svou škodolibost pohrává s hrdiny seriálu. Čili to mi zcela přesně zapadá do toho, čím se Star Trek do té doby vyznačoval.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 18. ledna 2019 - 20:01

Ale postava to byla populární, a tak se často vracela. Později už bez Roddenberryho dohledu. A podstatně se změnila. Velice se polidštila, stal se z ní takový jakýsi hláškující comic relief a s každou další epizodou se ukazovaly nové a nové limity jeho schopností, až se nakonec nejenže nejevil jako krutý šibalský bůh, ale jen jako další z mnoha pitvorných entit, jakých je Star Trek plný, jen o něco mocnější než průměr. A hlavně zcela se z jeho pozdějších výskytů vytratila Roddenberryho původní intence.

Čili pakliže tu mluvíte o tom původním Q, jak se vyskytl v první sezóně TNG, souhlasil bych s pcermisem, že do Star Treku jako takového skvěle zapadá. Pokud ale máte na mysli toho pozdějšího Q, je ta otázka bezpředmětná, protože tou dobou už byla ze Star Treku už dávno taková všehochuť motivů a významů, že snad vůbec o ničem nelze říct, že to do Star Treku "nesedí". Tedy s trochou nadsázky řečeno... ale jen malou :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - pá 18. ledna 2019 - 20:09

je fakt, že dis pro mě bylo zklamáním a jak bylo již x-krát řečeno, orville je víc star trek než star trek discovery, ale... úvod do druhé řady nebyl špatný, pořád ta nosná vlna přípěhu je trapná a dementní, prostě ve stylu pro dnešní konzumenty, ale přes to všechno se mi líbí, kam to směřuje... a vcelku mě to i zajímá. Pike byl ok a konečně jakoby víme, kam zmizel po kleci před první epizodou s kirčetem. znělka je jemná a hezká, ale spíše bondovského typu nebo např. true detectiva, taková umělecká a je fakt radost na to koukat (víc než na zbytek seriálu - platí tedy hlavně pro S01 :D), ale taky se přikláním těm původním motivům, hlavně VOY, na tom jsem zas vyrost já a je to má srdcovka... takže tu samozřejmě všichni měříme metrem, podle kterého jsme vyrostli a proto je potřeba toto hodnotit až s odstupem... co se týče red angela, tak... na to ještě názor nemám :)

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 18. ledna 2019 - 22:48

Eodeon: Hmmm, to mě nenapadlo se na to koukat z takového pohledu, něco na tom asi bude. Až budu mít TNG pořádně nakoukanou, pak si na to asi udělám ucelenější názor... Je fakt že teď a tady mi i ten Farpointovský Q přijde neuvěřitelně přehnaný a otravný a jako postavu ho vůbec neprožívám a kdo ví, jestli někdy vůbec začnu. Ale třeba ano ;)
rampa.mekkvak: Já třeba Orville nesleduji, protože ať už se to "tváří" jak moc startrekovsky chce, tak Star Trek jako takový to nikdy není a nikdy nebude. Ono totiž definice Star Treku není tak prostá a neměnná a samotný Star Trek za dobu svojí existence ušel velice dlouhou cestu a za tu cestu, od TOSky po Discovery prošel opravdu velkými změnami snad ve všech ohledech. Jak s takovou skutečností může někdo vůbec doufat, nebo mít tvůrcům za zlé fakt, že je DIS opět něco nového a jiného? Tohle já moc nedovedu pochopit... Jako že chápu, proč má tolik lidí rádo TNG a proč kvůli tomu tak moc pějí ódy na Orville, ale jak mi řekla jedna moje velká trekkie známá - "byla bych velice zklamaná, kdyby měla být Discovery taková, jako je Orville". Orville není startrekovský už jen proto, že se záměrně odkazuje v tolika věcech na TNG. Star Trek nikdy nebyl a ani by neměl být zpátečnický a naopak by měl jít s dobou a kupředu. TNG a VOY jsou 80. a 90. léta, dnes již dávná minulost a pro Trek by to byla sebevražda a zrada vůči Treku samotnému, kdyby měl jít ve šlépějích něčeho, co tu bylo z dnešního pohledu "kdysi dávno"...
Jinak jen pro zajímavost... Mimo TMP byl i pro mě můj první Trek právě TNG a posléze i VOY, ale jelikož mě to absolutně v té době nebralo, tak jsem to aktivně nesledoval a ani dodnes to nejsou zdaleka mé oblíbené Treky. Tím se stala překvapivě TOSka, kterou začal sledovat až o moc let později, a stejně tak se mi líbí i nové ST filmy (2009, Into Darkness a Beyond) a DIS z mého pohledu taky nasadila laťku hodně vysoko.. ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - so 19. ledna 2019 - 16:38

Jakkob Killer: tak ono je to asi i podle věku nebo na čem kdo vyrůstal, tak je to pro něj v srdci jako referenční a podle toho porovnává... Ja jsem např. nikdy tosce nepřišel na chut, je to strašně pravěký (to už jsem se neshodl s johansnem kdysi, když jsme se o tom bavili :)). Pamatuju si jeho slova: "počkej, ještě tě to teprve chytne", a z části měl pravdu, z dnešního pohledu je to opravdu velké vintage a líbí se mi ta atm 60tek, ale neužiju si to tak jako DS9/VOY/TNG a i ENT... je vidět, že na to pohlížíš hodně open-minded a dáváš DIS velkou šanci, v tutom stádiu nejsem (zatím?), pro mě je ST přesně tím, co ty píšeš, že pro tebe není... těma klasickýma epizodama, nyní ve stylu orville, protože takle naservírované to mám já rád...dodejme, alespon zatím :)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 19. ledna 2019 - 19:08

rampa: To se nedá zobecnit. A zobecnit nemíním ani svůj vlastní případ, který uvádím jen jako příklad. Ale třeba i já jsem začínal na TNG, také pro mě to byl formativní seriál a byl jsem z něj vrcholně nadšený a nadšení mě neopustilo ani po dlouhé spoustě let, kdy jsem se mezitím věnoval řadě jiných zájmů. Každopádně časem jsem našel ještě daleko větší zalíbení právě v TOS, jejíž stáří vnímám naopak jako jednoznačnou výhodu. Mimo jiné třeba proto, že se do ní zřetelně otisklo volnomyšlenkářství typické pro šedesátá léta a tomu se při srovnání žádný z pozdějších seriálů nevyrovnal ani při usilovných snahách tyto kvality duplikovat. Ani to v pozdějších érách zkrátka nebylo možné. Oproti TOS se dnes s odstupem od obou seriálů jeví TNG takřka konzervativní, přestože samy o sobě taková jistě není. A došlo mi, že to, co jsem za mlada tak obdivoval na TNG, byl jen odraz toho, co vzniklo o dvě dekády dříve.
A tím pádem ti, kdo stále lpí na prvenství nebo jakémsi výsadním postavení TNG mezi všemi Treky mi pak připadají jako lapení v pasti svých nostalgických pocitů, které je činí slepými vůči pravé a původní skvělosti staršího seriálu a nyní i vlastně vůči neotřelé a svěží skvělosti nejnovějšího seriálu a nejspíš všech seriálů a filmů, které kdy ještě přijdou.
Jestli bych měl vypíchnout jen jedinou věc, kterou Star Trek své diváky učí ve všech svých podobách a všech érách, je to schopnost uchovat si mysl za všech okolností co nejvíce otevřenou. Pružnou a přizpůsobivou, přístupnou novým možnostem. Učenlivou. Protože nehledě na věk a hory zkušeností, na které jsou ti starší z nás tolik hrdí a tak rádi se jimi pyšní před mladšími fanoušky, vždy tady bude zbývat ještě mnohem víc toho, co je třeba se naučit. A přesto mi přijde, že veliké množství fanoušků si to k srdci nikdy nevzalo. Z názorů těch, které mám na mysli, je v první řadě znát předpojatost a umíněnost. TNG asi nebyla až tak skvělá, pokud své generaci fanoušků nedovedla vštípit ani tak základní vlastnosti jako vnímavost a svobodomyslnost. Ale přitom to v ní všechno bylo.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - so 19. ledna 2019 - 19:37

rampa.mekkvak - Já jsem tedy "odkojen" Novou generací. Věk 40+. Pamatuju, jak jsem ten seriál sledoval na naší ještě černobílé televizi, a byl jsem jím naprosto fascinován. Se stejným zaujetím jsem sledoval i Hluboký vesmír 9. A protože jsme neměli ani videorekordér, seděl jsem tehdy 2x u televize s magnetofonem a nahrával jsem si to na pásek. Alespoň to audio. Dodnes mám tu kazetu někde schovanou, i když už bych ji neměl na čem přehrát. Byly to díly "Klamné představy" a "V rukou proroků". Ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem si to pak z toho pásku poslechl.

Po napojení na net a s častějším uváděním seriálů v TV už to bylo snažší. Je pravda, že jsem se ještě nedostal k tomu, abych dokoukal celou TOSku a DS9. TOSku mám hlavně načtenou a s DS9 jsem se dostal jen na začátek války s Měňavci. Nicméně mě to všechno, od TOSky po ENT, přijde celkem konzistentní.

Pocit, že se Star Trek začíná vydávat směrem, kam se dosud ještě nikdy nevydal, jsem začal mít u filmu Nemesis. Mohla za to z velké části ta akce s teréním vozítkem a části kde jde o prachsprostou střílečku. Přitom předchozí film Vzpoura, považuji za nejlepší Star Trek všech dob.

Na nový Star Trek 2009 jsem hleděl s podezřením už během vydání prvních upoutávek. Víte, to byly ty jak tam ten chlapík v tmavých monookulárech cosi svařuje elektrodou na plášti vesmírné lodi. Už tehdy zněly moje poplašné zvony dost hlasitě. Když jsem si pak film stáhnul, čistě kvůli studijním účelům, zíral jsem na něj s otevřenými ústy, a nechápal jsem jak se něco takového mohlo stát. Pak se to samé stalo s Bondem. Pak s Hvězdnými válkami, a nakonec přišla Discovery... Nebo ne nakonec? Už se v tom pořadí ztrácím. Ale pokud jde o mě, nemohu se vzdát 40-ti leté historii Star Treku jen kvůli současnému marketinku. Proto je i pro mě, Orville, osvěžujícím závanem ducha Star Treku jak jsem ho já poznal. I když s jasnou komediální vložkou.

V současné době mám největší hrůzu z toho, co vyplyne s připravovaného seriálu s Patrickem Stewartem.

praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - so 19. ledna 2019 - 19:37

Jo, vlastně pravda pravdoucí :). Já jsem chtěl jen nastínit to, že právě každý z nás má ten onen konkrétní ST, s kterým to pak porovnává. Pro mě není např. TNG to hlavní gró ST, vždy mi přišlo trochu táhlé a chvílemi ne až tak jdoucí proti soudobým věcem (jako kdysi TOS). Samozřejmě, vyrost jsem na VOY, ale ten je docely infantilní, přesto kouzelný a nedám na něj dopusitit.. asi tak jak píšeš, žes TNG obdivoval i v dobách dospělejších... V mládí mě totiž DS9 (a z části za to může distribuce cz) nenadchnul. Ale později se pro mě stal top Star Trekem právě DS9, kvuli jeho nekonečné nadčasovosti. A tím pro mě ve finále zvítezil i nad TNG. Stále se přikláním nejen k tomu, že je potřeba mít otevřenou mysl, ale i to, že doba je jiná a publikum více konzumní a poptávka si žádá to, co dříve nebylo možné -vizuální dlabanec, z ktereho se dá pořádně vydělat. A tak to dnes tedy máme tímto stylem naservírované. Aby ST vydělal, nemůže být mimo mainstream, zároveň tím pádem ale nemůže nabídnout nekonvenční podání...aby to dnešní cílené publikum pobralo. Neříkám, že nejsou výjimky mezi lidmi. Jen si myslím, že to není točené tímto stylem jen kvuli novému open mind pohledu. Je to určitě ovlivnujicí faktor. Určitě si řeknete, že toto již nabídla ENT, velice jiná po všech TNG-like ST, ale pořád tam byla velká provázanost a hlavně i relativně pohlídaná vizuální návaznost. Což nové ST nedodržují, bohužel... Jak říkám, ST je to hezký, míří do zajímavých vod, ale nelíbí se mi způsob jaký je to podané... ta "nosná".

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 19. ledna 2019 - 20:05

rampa: Ale tyhle nářky nad tím, jak "za nás" bylo všechno lepší, jak ty filmy, tak to publikum, a jak je ta dnešní mládež povrchní a přízemní, to je také projev té "pasti nostalgie", o které jsem psal. Akorát se to netýká konkrétně Star Treku, ale kultury jako takové. Protože to prostě není pravda. Tráva nebyla zelenější a světlo jasnější, jak zpívají Pink Floydi. To jen náš zrak zestárl a ztratil část svého jasu. Kultura od dejme tomu devadesátek velice proměnila, nejen filmová a televizní, a stále proměňuje, ale neexistují argumenty, kterými by se dalo obhájit, zda k lepšímu nebo k horšímu. To je zas jen ta nostalgie, která některé z nás ponouká barvit časy svého mládí na růžovo... no a tím pádem ty současné na černo. Ale všechno je to v posledku jen zdání.

BTW já si nemyslím, že by se ENT snažila o vizuální kontinuitu s ostatními seriály. Naopak bych řekl, že se od nich snažila v tomto směru maximálně distancovat (snad v pomýlené snaze vytvořit si jakýsi svůj osobitý styl? těžko říct). Jen pár příkladů, proč si to myslím: Především je to barevná paleta, která se naprosto změnila a hlavně se tu tvůrci zjevně snažili o co nejméně expresivní práci s barvami. Což jde ale proti duchu vizuálního stylu všech předchozích seriálů. Další věc je snaha odlišit se designově. Na NX-01 není zvenčí ani zevnitř patrná až na pár detailů skoro žádná kontinuita s modely a kulisami předchozích seriálů. Uniformy se nepodobají ničemu, na co jsme byli zvyklí. Ale tys to nejspíš myslel spíše tak, že Klingoni vypadali stejně jako od dob TNG, respektive TSFS, a že jejich lodě si zachovávaly klasické rozvržení s "hlavou na špejli a dvěma křídly vzadu", že? :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - so 19. ledna 2019 - 21:56

Eodeon:

No, tak já si naopak myslím, že je to právě tak, že "moderní" "tvorba" lidstvo "vychovává" k té povrchnosti a přízemnosti.

Lidi jako takoví, vzorce jejich chování, zůstávají po tisíceletí stejné. K horšímu se nemění lidé jako takoví, ale jejich kultura, jejich způsoby. Že nelze posoudit, jestli se kultura proměnila k horšímu nebo k lepšímu? Jak to? Třeba příklad Marvelu a jeho Avengers. Sice se na to rád podívám, a líbí se mi to. Ale je to názorný příklad toho, jak se posouvají hranice toho, co je ve filmu pro hrdiny možné, a logicky i toho co je pak divákem vyžadováno.

Tu nekontinuitu s TOS moc neberu. Tvůrci ENT se k TOSce přiznali minimálně v epizodě s Tholiany a Defiantem. A poslední díl zas jasně odkázal na Novou generaci. A to zmíním ještě epizodu "Relics", kde se Scotty dostává na Picardovu Enterprise. Je to docela nenásilné. Něco podobného si s Discovery vůbec neumím představit.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 19. ledna 2019 - 23:08

David: Ty vůbec nečteš, co já píšu. Nebo ostatně ani co píší ti, na které reaguji. Hovořilo se o vizuální kontinuitě mezi ENT a všemi předešlými seriály a ještě předtím se hovořilo o ideové kontinuitě mezi postavou Q z Farpointu a TOS. Což je obojí zjevně úplně jiné téma, než téma dějové kontinuity, které se na to teď bůhvíproč snažíš našroubovat.

Na jednu stranu kážeš o povrchnosti a přízemnosti filmů a seriálů, na druhou stranu sám soudíš filmy a seriály podle povrchních a přízemních měřítek. Přeci jak přízemní je hodnotit spíš podle toho, jak se tvůrci nového seriálu připodobnili tomu starému navenek, než podle toho, jak se mu připodobnili hloubkou obsahu? Všímat si spíše kostýmů, masek, designů lodí nebo camea herce z jiného seriálu, než myšlenek a ideálů, to je ukázkový příklad povrchnosti. A nejhorší na tom je, že se tu tohle přízemní uvažování uplatňuje nejen na nenáviděné nové filmy a seriály, ale bohužel i na ty velebené starší filmy a seriály a tím je vlastně degraduje. Což je takový úsměvný a zároveň i smutný paradox.

A co se týče paušalizujících výroků na adresu kultury jako takové, ty samy o sobě, ať už jakékoliv, jsou natolik zjednodušující, že zákonitě nemohou být pravdivé. A to i v případě, že bys je formuloval na základě vhodných příkladů, což i přes svou vysokou popularitu rozhodně nejsou filmy ze série MCU jakožto projevy velmi specifické subkultury navázané na desetiletí složitého vývoje probíhajícího navíc v převažující míře v rámci úplně jiné umělecké formy a úplně jiného média. WTF.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - ne 20. ledna 2019 - 10:41

Eodeon: Tak "za nás to bylo lepší" říká každá generace, kterou vytlačuje ta nová...nová generace. Ano, většina takhle smýšlí, protože jak jsme si již napsali, na tom vyrostla a proto, ty měřítka posuzuje tak. Když bych měl tedy zůstat open-minded, měl bych přijmout DIS jakožto posla příštích ideálů? Nevím, myslím, že ideály a reakce na ně, se tolik léty nemění. Řekl bych, že je určitě špatně do všeho montovat pokročilou grafiku, jen proto, že tu je. ("Because, it's there" :)) a upřednostnit ji před příběhem a nápadem. A to je to na co poukazuju, dnešní konzumní doba, rozuměj hlavně mainstream, nepřeje rozvíjení mozku, když to zjednoduším... zákazník=člověk má jen tupě konzumovat a platit, a tím paradoxně to pak sám vyžaduje, protože člověk (oko) je rádo klamáno přesycenými a líbivými hezkými věcmi... Proto, když dnešní děti vidí starý ST (zůstanmě v rovině ST), řeknou si: "plesnivá TOSka", a koukat na to nebudou... a to i přesto, že proběhl vkusný remaster s digitální lodí, apod... A to i přes to, že to má skvělé poselství a co nabídnout. V tom je ten rozdíl, generací. ALe tím netvrdím, že se dnes netočí seriálý/filmy, které jsou pro mozek a ne jen pro oko, je jich hodně, ale nikdy nejdou mainstreamem...jakož ostatně star trek jím taky nikdy nebyl (v provnání např. star wars), nebo na to přímo necílil, ale vždycky si svou komunitu našel.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 20. ledna 2019 - 11:19

rampa: Dovolím si s několik věcmi co jsi zmínil nesouhlasit. Prvořadě s tím, že ST podle Tebe nikdy nebyl mainstream... ST podle mě mainstream vždycky byl a vždycky se jím snažil být, protože stejně jako jinde v tomto byznysu jde tvůrcům hlavně o vydělávání peněz, o nic jiného. Cokoli jiného vždy bylo a je i u ST podružné tomuto cíli, a nemůže to být jinak. Už i TOSka se ve své době snažila být mainstream, stejně tak TNG, DS9 atd. To, že se oproti své konkurenci snažil být ST řekněme chytřejší, nebo pokročilejší, tak to byly pro autory jen prostředky, kterak docílit toho mainstreamu = vydělat peníze.

A určitě bych také nesouhlasil s verdiktem, že DIS na úkor příběhu, postav a všeho upřednostnil vizuál... Podle mého má DIS co nabídnout i po stránce děje, vyprávění, postav, atmosféry atd. Je mi jasné, že skvělý a skoro již filmový vizuál může v kombinaci s jiným druhem vyprávění, těmnější atmosférou a vším ostatním vytvořit dojem, že tam ty dříve zmiňované faktory nejsou, ale oni tam IMHO jsou, jen jsou podané jinak, než tomu bylo dříve. Mě třeba u TNG kdysi taky fest vadilo, že vypadá úplně jinak, než TMP a Ent-D jsem pro její až příliš jiný a “moderní” vzhled nemohl zkousnout ještě relativně donedávna...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. ledna 2019 - 11:23

rampa: Ano, většina lidí takto přirozeně smýšlí, ale to je zaujatost, které bychom se měli snažit vyvarovat pomocí vůle a rozumu, jestli chceme být spravedliví. Neznamená to nutně přijímat všechno nové. Ale jen uchovat si schopnost ocenit i nové formy a nové myšlenky, když jsou toho hodny. Protože současná kultura je má také, ne že ne. A to včetně takové Discovery. To jen lpění na minulých věcech nám zabraňuje je nacházet a rozeznávat. A dokonce i v mainstreamu se tu a tam najdou chytré filmy a seriály, i když to bohužel není pravidlem a nikdy nebylo (ne, ani "za nás") :)
Že mainstream může mít hodnotný obsah, toho je ostatně dokladem přímo sám Star Trek. Protože nemáš pravdu, Star Trek je a vždy byl mainstream. Tedy ve své době. Mainstream je takřka vždy současný. S přibývajícím odstupem se "propadá" do alternativy, pokud si na něj vůbec někdo vzpomene. Star Trek má to štěstí, že si ho fanoušci rádi připomínají i s velkým odstupem. Jsou v tom ojedinělí, protože jen oni si ze své generace tyto seriály pamatují a nadále oceňují. Proto podléhají dojmu, že Star Trek byl jakýsi undergroundový art. A mimo jiné je k tomu vede i skutečnost, že se ve své výpovědi často vymezoval vůči různým postojům a směrům. Ale nebyl. Byl to televizní popík na špici své doby. Stejně jako se Discovery snaží být nejlepším televizním sci-fi naší doby. A pokud si doba žádá zužitkovat k tomu ty nejoslnivější speciální triky, masky a kdovíco, pak je třeba, aby se i tím nový Star Trek vyznačoval. A neexistuje žádná nepřímá úměra mezi množstvím efektů a hodnotou obsahu. To je velký a hloupý mýtus, který tolik lidí šíří. Nevěřme tomu.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. ledna 2019 - 11:25

Jakkob: Vida, tak to vypadá, že jsi mě předběhl v odpovědi a formuloval přitom takřka stejné názory. To potěší :P

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - ne 20. ledna 2019 - 13:44

Kluci, já jsem to tedy vyjádřil neúplně. Chytnu trochu za slovo s tím, že se "snažil být". Ano, televizní popík to byl, právě se mu nepodařilo nikdy prosáknout úplně do mainu. KDyž to zůžím jen na čr, tak např. na základnce jsem kolem sebe znal jen jednoho dalšího trekkie, jinak se nám ostatní smáli, že koukáme na blbý ufony nebo tak podobně a komunita v čr je velmi malá na poměry mainu. A to si myslím, že bylo i v dalších geografických polohách. Prostě nebylo to pro každého ani pro většinu. Například taková stargate sg-1, byla určitě mainstreamové úspěšnější na tu dobu, když soupeřila, nebo jen rpostě paralelně běžela s st všeho druhu. Takže, každý byznyz je založený na tom, aby oslovil co nejvíce a tím pádem co nejvíce vydělal, ale až vlastně publikum pak rozhodne, co se jim líbí a co chtějí nejvíc a tím se pak upraví nabídka poptávce. Proto také st po ENT a po ST:X ztroskotal, nejen stářím herců, ale i tím, že to prostě mainstream už nebaštil... pár let se to hodilo k ledu a nyní dostáváme záplavů seriálu a miniserií jen to fikne... A já neodsuzuju nic nového a nový přistup, ale prostě DIS mi nesedla. Proto se také velmi těším na návrat picarda, co to přinese. Dále pak třeba na Setion 31 a tak - zůstávám tomu otevřen. Ale první řada DIS se prostě sama patlala v ději a nevěděla s každou epizodou kam zamířit. První díl druhé řady, mě ale docela kladně nadchl a tak mu dávám šanci (u mě osobně). Proč museli hrabat znova do klingonů a dělat z nich nějaké ultra nové hnusáky, když klingony jsme tu měli již vyšperkované a novému publiku je to stejně buřt jak vypdají a staré publikum to mohlo přijmout s klidem. a to je to o čem mluvím. Ten vizuál je dnes tak strašně jednoduchej použít, že se může zapomenout na nějaké mantinely v rámci kánonu a rozumu. A to že jde jedině o prachy, to se samozřejmě shodneme všichni. To tu ani nenapadám. Jinak se mi ta DISkuze líbí :) pánové.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. ledna 2019 - 14:50

rampa: Jo, už vím, jaks to myslel, a souhlasím. Úmyslem za každým seriálem rozhodně bylo zabodovat u co nejširšího publika a co nejvíce vydělat, ale vždy se podařilo oslovit jen užší skupinu diváků, která se zformovala ve fandom. To je přesné. Ale částečný neúspěch prorazit u široké divácké obce nic nemění na mainstreamovém zaměření Star Treku. Obyčejně, když na to přijde řeč, popisuji to slovy: fanoušků Star Treku je sice méně, zato jsou daleko věrnější a zanícenější, než u řady jiných fandomů. Ale většinou to stačilo na to, aby si seriály udržely potřebnou sledovanost a Star Trek přežíval. Současné Star Treky, čímž míním kelvin filmy a DIS, se jeví oproti starším jako ještě komerčnější projekty mimo jiné také proto, že žánr sci-fi se v dnešní době těší daleko větší popularitě a daleko větší vážnosti, než kdy dříve. To je výhoda, kterou starší seriály a filmy neměly. Přesto byly výlučné. Ale také je to nevýhoda, protože současná doba je v rámci žánru daleko víc konkurenční. Tak či tak, komerční projekty to byly všechny.

Tvůj názor na první sezónu DIS respektuji a ani mě moc nepřekvapuje. Změn bylo tolik, že se to bez určitého rozladění neobejde. Na druhou stranu bych hned nečinil definitivní závěry podle první sezóny, protože ať se podíváme na jakýkoliv ST seriál, vždy mu trvalo přinejmenším jednu, občas až dvě sezóny, než se našel, a do té doby se v tom všechny seriály jen tak zmateně plácaly.

Co se otázky Klingoni z DIS vs nějaký nový nepřítel týče, v tom sice chápu tvůj názor, ale stejně se spíš přikláním k těm Klingonům. Chci říct, kdyby tvůrci představili v téhle éře nového nepřítele tak silného, že by byl schopen dobýt Federaci, zatímco o něm v pozdějších seriálech nepadla ani zmínka, bylo by to krajně nevěrohodné. Z tohoto důvodu se mi nikdy nezdáli ani Xindi v ENT. Tak lidstvo je ve válce s cizím druhem, který disponuje flotilami daleko pokročilejších lodí a ovládá bůhvíkolik planet... a už o tom nikdy nepadne ani zmínka. To by rozhodilo kontinuitu ještě víc. Navíc jsem z fan projektů jako Axanar a z knih apod jako FASA zvyklý už dávno předpokládat, že v pre-TOS éře došlo k válce s Klingony. Takže tohle mi osobně do kontinuity sedí skvěle. Jen průběh té války jsem si

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. ledna 2019 - 14:50

...jsem si představoval ale úplně jinak, samozřejmě :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 20. ledna 2019 - 17:05

Eodeon: Neberme to jako nějaké závody (ale já vím že já ani ty to tak nebereme :)), ale jop, docela pěkně jsme se jeden po druhém doplnili/shodli :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - ne 20. ledna 2019 - 18:03

Eodeon: No, bez mučení se přiznám, že jsem DIS loni odsoudil a pustil k ledu :) Fakt sem čekal něco jiného. Asi tím jak se mi to uleželo nebo i tím, že jsem nyní méně zaujatější :) se na další díly těším a budu sledovat, jak se to vyvine. Pravdu máš, že první sezony=rozjezdy nebyly nikdy moc dobré, viz mnou výše zmiňovaný VOY, tam sám nadávám dokonce na první 3 sezony... :) Ale zase, co bychom to byli za trekkies, kdybychom hned vše logicky pojmuli a přijmuli jako Vulkánci a vášnivě o tom nevedli diskuze... \//_

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - ne 20. ledna 2019 - 18:30

rampa: Vulkánci by imho byli ti poslední, kteří by cokoliv přijali bez předchozího rozboru :) Každopádně, mám spíš dojem takový, že se o DIS moc nediskutuje. Většina diskuzních fór, co jsem zatím viděl, probíhá víceméně tak, že tam každý přijde po zhlédnutí aktuální epizody "odložit si" svých pár poznámek a názorů, zatímco názory ostatních úplně ignoruje. Takže se to tam jen vrší na sebe, ale dialog žádný vlastně neprobíhá, nikdo se díky názorovým konfrontacím ničemu nepřiučí a vlastně je to celé úplně zbytečné.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - ne 20. ledna 2019 - 18:39

Eodeon: To bude možná i tím, že DIS vzbuzuje poměrně vášnivé debaty, které obvykle končí hádkou či nějak podobně negativně a ne každému se tohle chce podstupovat, ono i tady to bylo jednu chvíli docela bouřlivé, z nás byli DIS agitátoři a kdo ví co ještě a v podstatě jsme tu byli více méně jediní aktivní uživatelé, a i za to jsme byli posléze odsouzeni... Je to těžké a taky mě mrzí, že jen málokdo je schopný i za cenu rozdílných názorů si o oněch názorech ve vší slušnosti popovídat atd.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - ne 20. ledna 2019 - 18:56

Jakkob: Hehe, k tomu mám sklony často, ale snažím se právě vulkánsky zachovat klid. Eodeon: A tím odkladištěm máš pravdu a děje se to nejen u DIS.

kadet Garak
Garak - po 21. ledna 2019 - 12:34

Já k diskuzi jen dodám, že mít otevřenou mysl znamená předem neodsuzovat nové, nikoli baštit úplně všechno, co tvůrci divákovi předloží. Mysl může být otevřená, ale když narazí na mělkost a povrchnost, k ničemu jí to nepomůže. DIS se mi vážně moc nelíbila, ale na 2. sezónu se přesto těším, protože: 1) je to Star Trek :-) 2) jak se tu objevilo, některé předchozí seriály toho v prvních dvou sezónách také moc nepředvedly a to nejlepší přišlo až potom. Tak uvidíme.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 21. ledna 2019 - 12:55

Garak: Trochu zbytečný dodatek, když se vezme v úvahu, že přesně tohle jsem napsal :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - po 21. ledna 2019 - 21:39

Garak ... Některé předchozí seriály toho v prvních dvou sezónách také moc nepředvedly...

Tedy... to by mě vážně zajímalo jaké. A jaké díly. Resp. co kdo pokládá za slabý začátek, a u kterého seriálu.

Nějak si nemůžu vzpomenout, že by mě někdy nějaký díl Star Treku vysloveně zklamal, nebo že bych nějakým byl pohoršen nebo že bych dokonce cítil odpor. Kdybych to měl popsat tak nějak co nejvíc diplomaticky... nikdy mě žádný film ani seriál na který jsem se tak těšil, nedokázal šokovat a zklamat tak, jako celá tahle anabáze, počínaje tím ST2009. A podotýkám, že to ten první film dokázal během pouhých prvních 3 minut.

A za několik posledních let mám pocit, že když se člověk ozve a protestuje, je okamžitě na černé listině. Já sice chápu, že celý svět funguje tak, že když většině něco nevyhovuje, změní se měřítka, etalony, normy, místo toho aby došlo na sebereflexi, ale to mám jako mlčet? Tvářit se jako že je všechno vpořádku? Že nové pojetí Star Treku není problém?

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 02:17

David: To není o tom, že se protestuje, jako spíš o tom, že se třeba protestuje v deseti příspěvcích za sebou pod skoro každým článkem, facebookovým odkazem nebo tweetem na naprosto jakékoliv, i třeba nesouvisející téma a navíc se protestuje nezřídka i dost vulgárně. Nevzpomínám si na případ, že by fanoušci, kterým se líbí kelvin filmy nebo Discovery, kdy sprostě nadávali svým názorovým oponentům. Zato si vzpomínám na nesčetně případů, kdy se fanoušci nových Star Treků dozvěděli, jací jsou to lobotomizovaní idioti beze špetky příčetnosti. U takovýchhle "fanoušků" si stěžuj, až zas budeš mít někdy paranoidní pocit, že vznikají "černé listiny", protože právě tam problém vzniká. Neschopnost tolerovat vizi Star Treku, která se ti zrovna nelíbí, má často obdobu v neschopnosti tolerovat názor jiného fanouška. A ano, pak se s tím bohužel ve vzácných případech svezou i ti slušní, co nikde nespamují a vyjadřují se uctivě, ale co mají zkrátka názor, který není v určité skupině populární.

BTW pár příkladů k tvému dotazu. První dvě sezóny jak TNG, VOY, DS9 i ENT jsou průměrně výrazně horší, oproti zbytkům seriálů. Za nejhorší vůbec považuji první a druhou sezónu TNG. Epizody jako "Code of Honor", "Justice", "Angel One" a "Samaritan Snare" jsou naprostý odpad, který jsem schopen se přimět sledovat jen proto, že to prostě je Star Trek, a mnohé další jsou jen o krapet lepší. Těch pár skvělých výjimek jako třeba "Measure of a Man" to ani zdaleka nedovede vyvážit. A nemluví ze mě žádná účelová zaujatost, protože přesně na základě prvních dvou sezón TNG jsem si kdysi Star Trek tolik zamiloval. Ale to bylo kdysi dávno v dětství, zatímco nyní už mi kritický rozum dovoluje uvědomit si, jak vážnými problémy tato etapa vývoje Star Treku trpěla. A jak vidíš, nemám problém to verbalizovat, i když je mi jasné, že většina českých trekkies jsou zapřísáhlí zastánci TNG a tahle upřímná slova mi na popularitě nepřidají. Ne, mlčet by se ideálně nemělo.
Ale ten, kdo tak rád a tak často hlásá svůj názor, být měl stejně tak umět naslouchat názoru opačnému. O tom jsme se tu přesně bavili. Lidi na sebe křičí své názory, ale nediskutují o nich. Ne doopravdy. A to nikam nevede. To je

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 02:18

...to je pak opravdu pomalu lepší mlčet.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 22. ledna 2019 - 04:36

David: Mohu i sám za sebe souhlasit s kolegou Eodeonem, že i z mého pohledu je min. první sezóna TNG opravdu špatná a nebyla to žádná pleasure se tím prokousat, nemluvě o tom, že jsem se do sledování musel opravdu svým způsobem nutit a leckdy jsem si pouštěl epizodu jen 1x za týden, zatímco u takové ENT či TOSky jsem dával klidně i několik epizod denně, když jsem to sledoval prvně. Ale uznávám, že i ENT má v rámci první sezóny své rezervy, ale z mého pohledu to bylo zvládnuté o moc lépe, než u TNG...

A stejně tak musím souhlasit s tvrzením, že zastánci nových Treků jsou mnohdy některými fanoušky opravdu ostře a zle osočováni a perzekvováni, zatímco zastánci a fanoušci nových Treků takové "potřeba" v globálním měřítku opravdu nemají. A to, že někdo zareaguje na negativní ohlas DIS či JJ Treků, je mnohdy pouze a jen snaha o vyvolání dialogu a k tomu, co leckdy předvádí někteří odpůrci nových ST, to má věru hodně daleko. A je to fakt škoda, protože z mého pohledu se potom zastánci a fanoušci DIS a třeba i JJ Treků jeví jako o moc větší Trekkies, než-li ti ostatní... Ne snad proto, že mají rádi výše zmíněné, ale proto, že nemají problém respektovat názor ostatních.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet Garak
Garak - út 22. ledna 2019 - 12:37

David: To myslíš vážně? Mám hodně rád devadesátkový trek a nedám na něj dopustit. Ale ruku na srdce, opravdu nemáš u některých epizod pocit, že jsou prostě slabé nebo naivní? Díval ses na počátky TNG někdy v poslední době? Já to nedávno udělal a divil jsem se, kolik naivity, kterou jsem jako malý tolik nevnímal, teď nacházím. V dizkuzi o konkrétních epizodách bychom se asi utopili, takže jen stručně:

Prvních několik dílů TNG působí skutečně jako produkce pro 8-leté dítě. Pak následuje několik skvělých epizod, ale celá 2. sezona je (až na výjimky) velmi nevýrazná. Sami někteří scénáristé přiznávají, že teprve se 3. sezónou se seriál našel.

První dvě sezóny DS9 jsou důležité jako základy výchozích reálií, ale laťka kvality je opět položena hodně nízko (opět s výjimkami). Pro mě se seriál začal zvedat od 3. sezóny a s každou další rostl stále více až do úžasných výšin, což dokládal i vývoj jeho sledovanosti.

Únava tvůrců ENT v prvních dvou sezónách byla již evidentní (opět se odrážející ve sledovanosti, i když to nebyl jediný důvod) a změna, kterou přinesla sezóna třetí, je opravdu nepřehlédnutelná.

VOY je otázka. Každý to má jinak. Mně seriál definitivně dostal až s příchodem Sedmé, nejen pro její... ehm... přednosti.

podporučík David
David - út 22. ledna 2019 - 13:39

Eodeon, Jakkob, Garak

Doufám, že mě vnímáte spíš jako slušnějšího odpůrce nových Star Treků.

K těm starším seriálům ... Díly které uvedl Eodeon samozřejmě znám, ale nepamatuju si, že bych některý z nich nebo i nějaký jiný, někdy hodnotil jako odpad. A to jsem možná 80% TNG určitě znova shlédl i po svých 30-ti, a asi i víckrát. Možná slabší, naivní, semtam oslabené překladem, ale ne odpad.

Každopádně z toho kouká úkol zopakovat si to, a osvěžit si své dojmy. Řekněme, že pak zkusím napsat, které epizody z prvních 2 sérií považuji za nejslabší.

kadet Garak
Garak - út 22. ledna 2019 - 14:47

Jakkob: Je pravda, že neprolézám kde jaké diskuze na netu, ale tady jsem si tedy nevšiml, že by někdo zle nebo ostře osočoval zastánce nových počinů. Jen se tu žehrá na jejich kvalitu. Naopak, spíše jsem zaznamenal řeči o omezenosti a absenci "open mind" u lidí, kteří nové treky nevítají s nadšením. Zatímco ti, kteří jejich důraz na vizuál na úkor hloubky obsahu nekriticky přijímají, omezení samozřejmě nejsou. Jak jinak. Nechci nikoho urážet, jen poukazuju na to, že tím, jak každý z nás posuzuje ST vlastním filtrem, se v jistém bodě díky tomu diskuze vždycky zacyklí.

Ale asi byla řeč o chování na diskuzích mimo tento web. To je možné.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 15:32

David: Přesto, je z tvých slov znát, že začátek TNG nemáš úplně v živé paměti. Třeba když si ho připomeneš, uvidíš jeho nedostatky ještě zřetelněji. Já slovo "odpad" v souvislosti s filmem nebo seriálem nejsem zvyklý používat lehkomyslně. Opravdu jsem toho názoru, že je to až tak moc zlé. Ale na tom až tolik nesejde, protože být fanouškem podle mě znamená mimo jiné umět brát i to špatné spolu s tím dobrým. Ten seriál, stejně jako všechny ty seriály, si tak považujeme, kvůli jejich nejlepším momentů. Podle těch je hodnotíme. Kdybychom je měli hodnotit podle nejhorších momentů, museli bychom je jednoznačně odsoudit jako naprosté zmetky. Protože kvalita opravdu je velice kolísavá. Tak proč bychom to měli dělat s Discovery opačně? Odsoudit jí na základě toho, v čem selhává, a to podařené ignorovat? Už slyším námitky, že těch selhání je tam nepoměrně více. Ale to není pravda. To je právě zkreslená optika, která některým z nás znemožňuje to vydařené vidět.

Garak: Naznačuješ, že lžu, ale proč bych si něco takového vymýšlel? Třeba sis podobných reakcí jen nevšiml. A ty nejhorší jistě bývají mazány, takže je ani nelze dohledat při zpětném pročítání starších komentářů a diskuzí. BTW uvažování v parametrech obraz na úkor obsahu či naopak je už jen vzhledem k podstatě filmového/televizního média naprosto iracionální.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Garak
Garak - út 22. ledna 2019 - 16:32

Eodeon: Poslední argument neberu. Máš na mysli, že obraz samotný tvoří obsah a naopak? Podobně jako lze segmentovat třeba literární dílo na stylistiku, hloubku myšlenek, formu vyprávění atd., lze rozlišovat aspekty i obrazového média. A myslím, že to dobře víš.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 18:46

Garak: Opět implicitní obvinění z falše. Už podruhé v řadě. Pozor na tu pasivně agresivní rétoriku. Někoho více konfliktního by se to mohlo i dotknout :) Já to ale přejdu a rovnou k věci: To není argument. To je jen přátelské vyvedení z omylu ve věci, která tvoří nejhlubší základ jakéhokoliv rozboru jakékoliv umělecké formy. To, co padlo v tvém příspěvku, nebylo "rozlišování" "aspektů". Byla to formulace nepřímé úměry mezi veličinami, které nejenže nejsou pouhými aspekty, ale jsou vzájemně se podmiňujícími analytickými koncepty. Nelze je myslet nezávisle na sobě a tím pádem už vůbec není možné klást je navzájem do protikladu. Koncept obsahu nezávislého na formě je naprosto nemyslitelný. Je to popření smyslu obou pojmů. Obsah je produktem formy. Neexistuje, není-li napřed formulován, je tedy na formě plně závislý, a zpětně dodává opodstatnění zvolené formulaci v kontrastu k bezúčelnému užití výrazového nebo stylistického prostředku. V tomto zacyklení vzniká význam, prvořadý účel jakékoliv umělecké formy. V případě filmu coby v podstatě vizuálního média je nosným především obraz, to je zákonité. Ten tedy tvoří největší rovinu, v níž je formulován obsah.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 18:49

Většina lidí nemá průpravu a nedovede dešifrovat jeho výtvarnou stránku. Uniká jim veškerá informace s výjimkou bezprostřední dějové kauzality a samozřejmě dialogu. Ale to nic nemění na skutečnosti, že film toho říká nepoměrně víc a to právě skrze prostředky, které jsou zde nyní, jako i mnohokrát dříve, marginalizovány. Tedy v ideálním případě. Pakliže význam nese v převažující míře opravdu jen dialog a obraz nanejvýše ilustruje, jedná se imho o zpackanou práci, jelikož využívá jen zanedbatelného zlomku potenciálu zvoleného uměleckého druhu, a vyznačují se tím nejčastěji právě prostoduché komerční projekty, které Jakkob poměrně trefně definoval jako takové, které mají za svůj hlavní cíl vetřít se do (ne)vkusu masového publika a vydělat peníze, nikoliv formulovat hodnotný obsah. Avšak i komerční projekty s účelem vydělat peníze se mohou vyznačovat i určitou oduševnělostí, která, jelikož právě není prioritou, proto bývá laicky označována jako "přesah". Star Trek je dobrým příkladem právě takového projektu. Tedy v lepším případě.
Btw všímat si, zda ostatní chápou tyto základní pojmy, je nejefektivnější způsob, jak odhadnout úroveň jejich vhledu. Třeba právě kdykoliv si v nějakém textu přečtu, že "forma zvítězila nad obsahem" - a že jsem obdobu těch slov četl i v 'recenzích' na tomto webu -, mohu si být jist, že pisatel je v téhle věci naprostým laikem a zachází s pojmy, které sice někde odposlech, ale nenamáhal se obeznámit s jejich reálným smyslem.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 22. ledna 2019 - 19:00

David: V pohodě chlape, nemáš abych pravdu řekl důvod si myslet, že by se tu na Tebe nějak negativně pohlíželo, aspoň já sám za sebe to tak mohu říci :) Ale o to tu tolik nejde a pokud zůstaneme v mezích slušnosti a respektu v rámci diskuze jako doposud, nic se na tom nemůže změnit.. ;)

Garak: No, ono tu zatím ty největší laviny takového diskuzního spamu už proběhly, přičemž já osobně jsem zažil ten s premiérou Discovery, zatímco ten věnovaný JJ Trekům, hlavně tedy prvním dvěma filmům, mě osobně minul (to jsem tu ještě nebyl), každopádně kdyby ses s tím jako že jó chtěl hledat, tak bys to asi i našel, ale myslím že bys tím moc nezískal. Mnohem raději bych se tu soustředil na právě takové diskuze, jako tu je teď a tady ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 22. ledna 2019 - 19:07

Jakkob: Jo no, musí se nechat, že mě tahle diskuze mimořádně pozitivně potěšila tím, jak je civilizovaná a respekt najednou není nic vzácného a všichni vypadají, že opravdu věnují čas přemýšlením nad tím, co píší druzí. Beru to jako signál, že to nejhorší má fandom za sebou, což by byla ohromná úleva :)

Na druhou stranu jsem také velkým fanouškem Star Wars a to je fandom, který teď prožívá něco obdobného jako bylo schisma po premiéře Abramsova prvního filmu. A po mnoha diváckých reakcích na nové filmy hvězdnoválečné ságy alespoň můžeme s hrdostí prohlásit, že startrekový fandom už není nejnevděčnější ze všech :D

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - út 22. ledna 2019 - 21:06

Eodeon

Akorát teda... musím připustit, že pochopení toho co píšeš je mimořádně obtížné. Např. poslední tvé příspěvky se se pokusím "analyzovat" až zítra...

např. pasáž "Pozor na tu pasivně agresivní rétoriku. Někoho více konfliktního by se to mohlo i dotknout :) Já to ale přejdu a rovnou k věci: To není argument. To je jen přátelské vyvedení z omylu ve věci, která tvoří nejhlubší základ jakéhokoliv rozboru jakékoliv umělecké formy. To, co padlo v tvém příspěvku, nebylo "rozlišování" "aspektů". Byla to formulace nepřímé úměry mezi veličinami, které nejenže nejsou pouhými aspekty, ale jsou vzájemně se podmiňujícími analytickými koncepty. Nelze je myslet nezávisle na sobě a tím pádem už vůbec není možné klást je navzájem do protikladu."

Už teď je mi jasné, že k pochopení toho co jsi napsal se budu propracovávat dost dlouho. Sakra, ne všichni tu mají za sebou studium na filozofické fakultě. Já mám jen strojní průmyslovku! :-D

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 23. ledna 2019 - 11:49

David: Vida, tu mám taky :) A ne, tohle se neučí na fildě. To jsou takové základy, že se to prostě rozumí samo sebou.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - st 23. ledna 2019 - 13:17

David: V klidu, rozhodně v tom nejsi sám. Já po něm cokoliv taky musím číst několikrát a nejlépe pomalu, abych to dobře pochopil. :)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - st 23. ledna 2019 - 13:52

Hehe, já to taky dekóduju postupně, ale dobrý. Každej jsme jinej, IDIC :). Navíc jak už tu někdo napsal, tuta diskuze operuje v rámci normálních parametrů a je to vskutku příjemné číst. Hodně spolu všichni nesouhlasíme i souhlasíme a zároveň se respektujem.. budoucnost světa Star treku má z nás určitě radost :)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 23. ledna 2019 - 14:16

A proč si vůbec děláte to trápení snažit se to pochopit, lidičky. Vy můžete být v klidu. Vám ten příspěvek určen nebyl :P

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 23. ledna 2019 - 16:46

David, omi & rampa: Na to je lehká pomoc pánové - scházejme se tu častěji, rozebírejme ve stejném duchu další témata a ono Vám to za čas už tak zvláštní nepřijde a aspoň to tu bude trošku žít :) Taky si říkám, že je strašně fajn si po takové době fajnově popovídat a tím nemyslím s někým s kým se shodnu, ale naopak i s takovými, se kterými se třeba neshodnu, ale je s nimi přesto pohodový pokec ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - st 23. ledna 2019 - 19:34

Jakkob: ano, to zní dobře. Já jsem tu např. několik let nebyl, člověk má vždycky takové návaly. Po trekové pomlce, to tu taky ustalo lehce. Taky člověk vyroste a mění názory (což jsme zde již řešili ohledně těch naivit v prvních epizodách raných sérii). Rád bych sem dal občas taky nějaký člaňas. Určitě je tu spoustu nových lidí, kteří vystřídali či doplnili trekkie matadory a také jsou tu určitě pasivní čtenáři, neDISkutáči

podporučík David
David - st 23. ledna 2019 - 19:52

Když jde o pokec, tak si poslechněte jak jsem se bavil s kolegou o svém názoru na nové Star Trek filmy. On je neviděl, ani není fanoušek, ale po tom co jsem mu říkal povídal, že na to se musí podívat. Tak snad i při mém odporu k tomu novému, možná nový zájemce o Star Trek jako takový... ???

No říkám mu... "A ten kapitán Robau teda jde do toho raketoplánu, například po schodech, kde stěna vedle toho schodiště je z betonu, všude kolem po cestě jsou konstrukce z válcovaných ocelových profilů včetně trubkových zábradlí s okopovým plechem, že to až trochu připomíná borgskou krychli, a všude ze všeho trčí ty půlkulové hlavičky kovaných ocelových nýtů. No chápeš to?! 23.století, vesmírné lodi s warpovým pohonem a oni pořád používají technologie z 20. nebo dokonce z 19.století!"

Pochopte, pracujeme spolu ve strojírenské firmě, takže k válcovaným ocelovým profilům máme blízko, i když k nýtům už tolik ne... ;-)

No, ale pokud jde o to povídání o Star Treku, toho času je zatraceně málo. Co vám budu povídat. Jak jsem slíbil, včera jsem si pustil Farpoint... a co myslíte? No usnul jsem u toho!

admirál pcermis
pcermis - st 23. ledna 2019 - 21:58

Tak takhle diskuze mě odradila cokoliv sem k tématu opět psát ani jsem jí celou nečetl přešně totiž vím co v ní je. Je to opět doplnování Jakkoba a Eodeona a zase obhajování toho samého. A ze stejným koncem buď s námi souhlasíš nebo,.... díky vám dvou postrádám cokoliv a kdykoliv od teď zde komentovat.

Jen dvě věci jsou nekonečné – vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist.
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 23. ledna 2019 - 22:05

pcermis: A teď asi čekáš, že se ti s Jakkobem budeme pokorně omlouvat za to, že se zkrátka často názorově shodujeme, protože je to prostě tak odporný zločin? Nebo jako co? A jak se tě to vůbec jakkoliv týká, že bys tu chtěl dělat sudího?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 24. ledna 2019 - 04:39

pcermis: Vzhledem k přátelské povaze dosavadní diskuze, na které jsme se navíc ještě my všichni tady (ne jen já a Eodeon, ale i rampa a David) o pár postů výše shodli nechápu, kde jsi vzal to všechno co jsi zmínil? Sám jsi přiznal, že sis ani celou diskuzi nečetl, tudíž soudíš podle nějakých svých zcela jasně zkreslených a subjektivních vjemů a pocitů, protože kdyby sis to přečetl celé, nebo aspoň těch několik pár posledních příspěvků, tak bys zjistil že nic z toho, co jsi zmínil, se tu neděje...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG