Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Projekt Daedalus a další nápor spekulací o Discovery

so 16. března 2019      autor: Eodeon      přečteno: 2549x      komentáře: 10

Vložit nový komentář

kadet captain
captain - so 16. března 2019 - 22:22

Velký dík za článek se shrnutím aktuálního dění DSC. Sice osobně nevěřím, že tohle všechno tvůrci plánovali od začátku, je však jasné, že pokud nakonec Disco Trisco zamíří tímto směrem, stane se z ní konečně ten Trek, který nám celou dobu slibovali, a na který jsme tolik čekali. Takže nic naplat, budeme se dívat dále a uvidíme, kam nás DSC zavede. Některé logické výtky samozřejmě dále zůstávají v platnosti...

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 19. března 2019 - 08:54

Báječné shrnutí, se kterým se velice ztotožňuji a souhlasím. I já jsem hodně zvědavý na každou novou epizodu a na to, jak se to bude nadále vyvíjet. DIS jede a já nemohu být spokojenější :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál flotily omi
omi - út 19. března 2019 - 11:34

Díky za článek, je tam spoustu zajímavých postřehů, některé mi ani nedošly. Původně jsem si myslel, že bude rudý anděl třeba Tilly, aby to nebylo tak prvoplánové, ale čím dál tím víc se přikláním k Michael. Jen opravdu doufám, že to nebude ve výsledku nějaká časová smyčka hraničící s paradoxem dědečka...

Btw. k poslednímu dílu: Předpokládám správně, že bude lineárně pokračovat příště? Nebo na té základně Oddílu 31 nakonec výsadek uspěl, akorát to už nezmiňovali?

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 19. března 2019 - 18:51

omi: Podle ohlasů, co jsem četl, hodně lidí stejně jako ty předpokládá, že se bude jednat o samotnou Michael. Mně se to nezdá vůbec logické. Spock s tím člověkem provedl splynutí myslí. Těžko by v tu chvíli nepoznal vlastní sestru, nebo kohokoliv, koho zná. Leda že by ta dotyčná prošla v budoucnosti natolik radikální transformací, že by její mysl už byla Spockovi nepovědomá.

Mojí momentální hypotézou je... Zora z epizody Calypsó. Pravda, není to člověk, ale umělá inteligence, ale k tomu se váže další teorie a sice ta, že důvodem, proč počítač Discovery nabyl vlastního vědomí a stal se umělou životní formou, jsou vzpomínky, které Airiam uložila do lodního počítače v poslední epizodě. Čili Zora je evolucí Airiam, která tím pádem tak docela nezemřela (jako zatím vůbec nikdo v tomhle seriálu) a otisk Airiaminy lidské osobnosti mohlo být to, co vnímal Spock při splynutí myslí s Andělem. Navíc je docela možné, že daleká budoucnost, ve které se Kalypsó odehrává, je právě tou apokalyptickou alternativní budoucností ze Spockovy vize, což by vysvětlovalo, proč je Discovery schovaná v mlhovině a tam venku bojují zbytky Federace (V'Draysh) s neznámým nepřítelem (nejspíš Kontrolou). Čili Andělovo vzezření nemusí být ani tak oblek jako kompletně umělé tělo, což by vysvětlovalo to mechanické vzezření, které pozoroval Saru. Ale ano, vím, že je to dost šílená teorie slepená ze samých předpokladů a málo pravděpodobná. Ale líbí se mi a v tuhle chvíli mě napadají jen samé ještě šílenější :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 19. března 2019 - 19:16

Eodeon: S tou Ariam a Zorou, jako že ta teoretická spojitost mezi myšlenkami Ariam, které jsou uloženy na Discovery, a Zory z epizody Calypso mě něco podobného po shlédnutí poslední epizody také napadlo. Jaká náhoda? :) A jako musím uznat, že se mi ten předpoklad taky fest líbí ;) Tak uvidíme, ale už aby byl zase pátek a nová epizoda online... Btw Ariam mi bylo fakt fest líto a tím spíše doufám, že ty její vzpomínky a trocha té její osobnosti nahraných a uložených na Discovery sehrají nakonec svoji úlohu O:)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 19. března 2019 - 19:42

Jakkob: Airiam je skvělá. Tohle se tvůrcům hodně povedlo. Zaznamenal jsem horu ohlasů, kde si diváci stěžovali, že konec by býval měl větší citový dopad, kdyby se s expozicí postavy nezačalo teprve až na začátku její poslední epizody. Snad o trochu. Ale to se opírá o závadný předpoklad. Nemusíš někoho poznávat postupně dvacet hodin, aby sis ho mohl oblíbit nebo aby ti ho bylo líto. Jestli to tak někdo má, pak má ještě k tomu vážný problém. A když se to ve filmu udělá chytře, stačí i pár vteřin k tomu, aby divák poznal novou postavu pomalu lépe, než někoho z hlavních hrdinů. A expozice Airiam v tomto případě je přesně ten způsob, jak toho docílit. Jak z velmi mála vytěžit velmi hodně.
A ta moje, teď vlastně naše, hypotéza o Airiaminých digitalizovaných vzpomínkách coby základech pro Zoru, může být částečně výsledkem zbožného přání, že jí přeci jen tak úplně není konec. Ale svou logiku to má. Tak třeba by to vysvětlovalo, proč má Zora i jako AI potřebu identifikovat se jako žena. Pokud máme AI, které vzniklo nejspíše samovolně, aniž by jej někdo naprogramoval, odpadá smysl genderového určení. Hlas lodních počítačů ve Star Treku sice býval i dříve zpravidla ženský, ale to byla jen nahrávka, nikoliv projev osobnosti. Tohle je z podstaty jiná situace.
A také by to vysvětlovalo, proč má Anděl ženské křivky. Ale jak jsem říkal, nejsem o téhle teorii přesvědčený. Spíš se mi prostě jen líbí. A líbí se mi na ní třeba i to, že umělá inteligence by v tom naznačeném konfliktu nebyla líčená až tak černobíle. Nebyla by tam jen ta "zlá" AI ze Sekce 31, ale měla by svou protiváhu v případě Rudého anděla. Tak či tak, omi bude zklamán. S časovým paradoxem v nějaké jeho podobě natuty počítám :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - út 19. března 2019 - 20:18

Hmm, ta vaše teorie se mi líbí. Nějak jsem úplně nepočítal, že se Kalypsó bude ještě nějak v Discovery řešit, ale byla by to velká škoda. Tohle propojení by se mi asi taky líbilo.

A jako zklamán. Mě se poslední díl líbil, což o to. Jenže jsem se pak zamyslel, že vlastně se Oddílem 31 nic nevyřešili, skončili v půlce mise emoční ztrátou postavy, jejíž úlohu naznačovali dvě epizody předem. Teď čekám, že to všechno propojí. Anděla, sondu z 29. století, klíčovou úlohu Michael se Kontrolou z oddílu 31.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - st 20. března 2019 - 08:40

Tak další můj tip byl Lorca (samozřejmě po Michael, jak též většina očekává) do té doby, než jsem si tu přečet, že RA má ženské křivky. Je to tak, mi do cela uniklo? takže Lorcu beru zpět... :D Jinak, to Calypso, to je ten miniTrek, že? Ten jsem neviděl a hlavně jsem nečekal, že by mohly bejt tak zásadní ty epizodky do hlavního dějě...? Myslel jsem, že jsou to jen vyplňovačky čekací doby na S02.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 20. března 2019 - 09:06

Eodeon: Airiam JE skvělá, to rozhodně! Zaujala mě od prvopočátku, když se v seriálu objevila. To bylo tuším ve třetí epizodě, kdy se Michael ocitla prvně na Discovery. Šlo samozřejmě spíše o vizuální sympatii, ale bylo to tam :) A to co rozjeli v zatím poslední epizodě... No paráda, ale jak říkám, bylo mi ji moc líto a tak tím spíše doufám, že ještě neřekla své poslední slovo <3
A jinak co se souvislosti s ní a entitou Red Angel týče... To je taky hodně zajímavá teorie, ale osobně jí už nejsem tolik nakloněn, jako té o spojitosti Airiam a Zorou z Calypso, i když to bude asi hlavně tím, že zatímco s tou Airiam a Zorou mi to přijde jasný a logický jako facka, u toho Red Angela už mi to tak jasné a samozřejmé nepřijde, ale ta teorie rozhodně nejde vyloučit a má svoji logiku a pádné důvody k tomu, aby si to člověk mohl myslet. Proč ne.. ? :)

rampa.mekkvak: Ano, Calypso je druhý Short Trek, který na první pohled nemá s dosavadním dějem ve ST DIS nic moc společného, ale právě s poslední epizodou se objevila teorie, která dává s tou epizodou Short Treku přímou spojitost s dějem ve ST DIS. Jsem zvědavý, zda se to nakonec ukáže být jako správná teorie a předpoklad. Já v tom tedy moc doufám, právě kvůli sympatiím k Airiam :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet Libor
Libor - ne 31. března 2019 - 12:40

Výborný rozbor, resp. summary dosavadních epizod. U této epizody jsem skončil, takže nevím jak pokračuje, ale už dlouho si hraji s myšlenkou, kterou je zmíněna v članku, tj. že oddíl 31 bude uvržen do ilegality, zatím zde vystupuje jako jakákoli tajná služba (STB v naší minulosti-prezentování se odznaky, apod., vzpoměňme, jaký strach naháněla komukoli ruská KGB, přijde zamává odznáčkem a všichni se ****). Možná bude úplně rozprášen a nějaký odpadlý admirál se ji rozhodne vzkřísit (voilá námět na samostatný seriál - nezapomínejme, že se má odehrávat až po 3.sezoně Disc).

Napadlo někoho, že záchrana Michael Rudým andělem měla sloužit jen jako prostředek pro vyšší cíle, nikoli, že ona sama nějak ovlivní běh budoucí. Kdyby zemřela, tak by asi nebyla válka s klingony, či skončila jinak, možná by nevznikl ilegální oddíl 31 (pokud by byla moje teorie správná) a možná by její ztráta zasáhla Spocka, tak, že by se zbláznil. A tudiž neudělal něco, co měl. Teorií samosebou může být plno.

Za sebe musím říct, že druhá řada Disc se mi líbí mnohem víc než první.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG