Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Discovery v perspektivě Prvního kontaktu

pá 5. dubna 2019      autor: Eodeon      přečteno: 2062x      komentáře: 25

Vložit nový komentář

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - pá 5. dubna 2019 - 18:32

No... nevím... kdo ví, odpoví :D

kadet captain
captain - pá 5. dubna 2019 - 21:03

Jako kritik logických chyb DSC moc děkuji za článek. V podstatě i souhlasím. Je to tak. Otázka tedy spíš je, proč je vždycky třeba se líbit za každou cenu současnému divákovi?!. Dříve to právě Trek dělal naopak, vytvářel hodnoty, které obstály v toku času a líbí se generacím dodnes. Discovery je jiná. Vývoj tam však je. Tak věřme, že se dočkáme i příjemných překvapení a nových zážitků. Abychom to shrnuli, dívat se určitě budeme dál. Ovšem hodnotit, chválit a kritizovat je právo každého fanouška, zvláště říkáme-li si ušlechtilé Trekies, tedy ti, co těmto Trekovským hodnotám nejen veri a fandí, ale také je rádi s našimi hrdiny prožívají s vědomím, že snad jednou bude člověk a lidstvo skutečně takové, jak si Gene R. přál. Žijme dlouho a šťastně!

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 5. dubna 2019 - 21:51

captain: Dřívější seriály sice mají univerzální kvality, ale rozhodně nemají univerzální styl, aby si je mohla z větší části oblíbit i jakákoliv následující generace. Nejvíce je doceňují vždy ti, kdo byli víceméně mladšími současníky vzniku seriálu, tedy ti, jejichž identita byla formována tehdejší kulturou a kteří si na jejím základě budovali svůj vkus. Pozdější generace, které k seriálu přišly až s historickým odstupem, s ním pak většinou spíš zápolí. Sci-fi zkrátka ze všech žánrů stárne nejrychleji.

Český fandom je toho krásnou ukázkou, protože většina jeho členů vyrostla na devadesátkových seriálech a s tím se pojí typický odpor k Původnímu seriálu, který u nás vídám na každém kroku. K tomu si z nás málokdo našel cestu. Ostatně stejně jako z druhé strany mnoha fanouškům Původního seriálu zabraňovalo dobové zakotvení jejich vkusu přijmout Novou generaci za plnohodnotný Trek. A dnes má zase část českého fandomu potíže naladit se na styl nové doby. Zakonzervování vkusu v určité éře zkrátka ztěžuje přijímání jak inovací, tak i anachronismů.
Ale stejné to bude i s fandomem obecně a s každou další generací a jejím vztahem k minulé generaci. Je to taková smutná zákonitost, které se málokdo vymyká. A tak stejně jako jsme my nahradili minulou generaci trekkies, odsoudili jsme jí a exkomunikovali, tak nás nahradí nějaká budoucí, s jejímž chápáním Star Treku budeme nejspíš kategoricky nesouhlasit my, ale nic s tím nenaděláme. Je to podobné mezigenerační propasti ve společnosti, akorát přeneseno do mikrokosmu fankultury. Stará generace bude trochu sípavě říkat, že 'za nás byla tráva zelenější', zatímco nová bude provolávat 'mládí vpřed!'.

A to všechno je jedním z důvodů, proč by Star Trek současný být měl. Stylem samozřejmě. Obsahem by měl imho pokrývat jak univerzální témata, tak aktuální reflexi, jedno v jakém poměru. Hlavně aby to tam bylo obojí zastoupené :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
bez hodnosti lala
lala - pá 5. dubna 2019 - 23:25

První vysílání „Nové generace“ v ČR mne zastihlo v době, kdy jsem si třídil životní hodnoty a přemýšlel, kam se v tomhle světe jako dospívající vrtnout. Jsem přesvědčen, že mne seriál pomohl vidět svět méně černobílý a vždy jsem se k němu vracel i jako k morálnímu pozitivnímu bodu, který mne nikdy nezklamal. Star trek se stal mou součástí. Někomu to možná zní trochu dětinsky, ale je to tak, a hrdě se k tomu hlásím.

Ale … to neznamená, že stejně jako trek nemiluji třeba Battlestar Galacticu nebo Stargate Universe … a nebo např. současnou The Expanse. Opak je pravdou. Všechny tyto seriály mají úžasný přesah a svojí syrovostí poukazují na fakt, že to s tou utopií nebude úplně růžové v žádném období lidských dějin. Star trek ve svých tématech vždy reflektoval společensko-sociální problematiku, která v té době byla často aktuální, takže za Romulany, Klingony, Ferengy, Cardasiany si člověk mohl klidně dosadit reálné mocnosti. TOSka, TNG, DS9, Voyager i Enterprise mají jasné poselství, že každý jedinec má právo volby a sám odpovídá za své rozhodnutí.

Když kouknu na „Kelvin timeline“ a na DSC, tak pod všemi hejblátky, triky a krásnými interiéry nejsem schopen rozklíčovat, jaké poselství mi vlastně pokračování ST předává (3 filmy, 2 série DSC). Všechny postavy a charaktery mi připadají prkenné a neuvěřitelné, skoro jako by se scénáristé nemohli dohodnout, kam se mají postavy vyvíjet a zkoušejí průběžně různé možnosti. Úplně mi uniká důvod stálého recyklování postav a dějů. Když se Sisco v jedné epizodě dostal se svojí posádkou na Kirkovu Enterprise, tak to bylo zábavné, ale přemýšlet o spin-offu na 12 dílů by asi nikoho v té době nenapadlo, i když věřím, že by o to fanoušci zájem měli.

DSC je produktem současné doby s cílem nejspíše oslovit primárně současné diváky. Jaké potřeby má současný divák ST v tom případě nemám ponětí, ale z důvodu, že se počítá s další sérií, tak se tvůrci nejspíš trefili. Pro ty ostatní je tady The Orville nebo překlady knih, které vydává Brokilon nebo Laser.

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - so 6. dubna 2019 - 11:57

lala: zatím souhlas, třeba to DSC ještě nějak napraví, jinak bych dodal, že TNG, DS9 i ENT přebíraly i TOSkvý vizuál tam, kde to bylo třeba. DSC toto nedělá.

Eodeon: dokonalí lidé nemusí být na škodu, pokud dostanou syrového oponenta, nebo jsou uvrženi do války, tak se dokonalost vytratí... vidíme to i v samotné TNG (např. Maquisté, či jak to psát správně česky), když přitom první sezóny TNG vlastně přímo ukazují, že bytosti Q jsou možná potomci lidí (byť možná nikoli pouze lidí). a z Rikera chtěli udělat Qčko tuším hned, jestli se nepletu? (Byť si to Riker z mého dnešního pohledu ničím nezasloužil, ale to už jsem mimo téma DSC.)

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - so 6. dubna 2019 - 13:13

s.s.enterprise: U TNG a DS9 nevím, ale ty TOS epizody v ENT jsem viděl několikráte a i když jako fanoušek velice oceňuji tu snahu mít to v rámci kontinuity tip ťop, tak v přímé konfrontaci s "moderností" ENT to působilo už na hraně těžké úsměvnosti a jako že mimo fanoušky by asi nikdo nevěřil, že ty TOS kulisy a uniformy mají být o 200 let modernější, než ty z doby ENT. Ale to je prostě dané tím, že TOSka je budoucnost z 60. let a taková DIS je současnost a je myslím si jasné a nebál bych se říci že nevyhnutelné, že i bez DIS bychom se nějakého vizuálního upgradu dříve nebo později beztak dočkali...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 6. dubna 2019 - 14:21

SSE: Válka je ještě větší hereze proti startrekovým ideálům než morálně pokleslý charakter postavy, takže z čistě puristického hlediska je to horší řešení problému než problém samotný. Navíc si nemyslím, že by tvůrci jakéhokoliv dalšího seriálu svedli téma zpracovat tak dobře jako tvůrci DS9, takže bych do téhle řeky nenavrhoval znovu vstupovat. Ani první sezóna DSC v tomto směru nakonec mnoho nepředvedla, i když chápu, že na to byl zoufale malý prostor.
A makisté z DS9 (v TNG takřka nebyli) mi nepřipadají jako dobrý doklad lidské malosti ve Star Treku. Já je vždy chápal jako hrdiny, kteří měli zkrátka to neštěstí ocitnout se mezi dvěma mlýnskými kameny. Epizoda TNG: "Preemptive Strike" je mimo jiné tak skvělá, protože ukazuje, že dva mohou být protivníci, přestože postoj obou je svým způsobem správný. Ale to je výjimka, na které nemůžeme dokládat fungování celého seriálu, protože v drtivé většině ostatních epizod konflikt prostě nefunguje. Postavy řeší jakési pseudo-problémy a nikoliv opravdová dilemata, přičemž jejich charakterová dokonalost je příčinou, která dramatu brání.
A náznaky, že by se lidé časem měli vyvinout ve vyšší formu bytostí naopak podporují mojí tezi z článku, že trvalý vývoj znamená nepřekonatelnou tvůrčí překážku, protože na takových postavách se drama staví ještě obtížněji a lidskost se na nich tematizuje ještě hůře, protože se prostě s každým "vývojem" sama vytrácí. Nehledě na to, že lidé Star Treku jsou po stránce morálky líčeni jako ještě vyspělejší, než daleko mocnější Q, což je další problematický paradox.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - so 6. dubna 2019 - 14:30

SSE: A rozhodně se ve svých úvahách nedržme čistě DSC. Téma, které jsem tu otevřel, ten seriál dalece přesahuje. Tvůrci DSC k němu zkrátka zaujali určitý postoj, který je imho dobře obhajitelný, ale přesto sporný, protože obchází tradici. Tak či tak je to ale stále otázka, ke které se budou muset nějakým způsobem postavit i tvůrci následujících seriálů.

Vlastně bylo mým původním úmyslem ukončit článek předpověďmi, jak by mohl při zohlednění téhle otázky vypadat budoucí seriál s Picardem, co by to znamenalo pro jeho postavu atd., ale už tak to bylo moc dlouhé a navíc jsem pro článek našel formální závěr, který se k němu hodil daleko lépe. Čili spekulace o budoucím vývoji budou muset počkat na příště, nebo třeba na nějakou diskuzi. Každopádně tato otázka se budoucích seriálů dotýká stejně jako se dotýká Discovery. Jaké možnosti vývoje má dokonalý svět? Jak se mohou vyvíjet postavy, které už jsou v mnoha směrech skoro na vrcholu vývoje?

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet Feidias
Feidias - so 6. dubna 2019 - 18:43

Discovery mám rozpolcený názor. Na jednu stranu jsem rád, že DSC není jako Orville a je to seriál současný. Na druhou stranu nejsem rád, že je seriál dost jako Battlestar Galactica. Tu mám hodně rád, ale každý další obdobný seriál byl mi přišel o něco slabší včetně DSC. Jsem rád, že druhá série je v tomto směru trochu jiná, ale bohužel mě dění zatím nepohltilo natolik abych se těšil na rozuzlení příběhu druhé série. Spíše mě baví některé díly. Vyrůstal jsem na TNG. Mám ten seriál rád, ale rozhodně to pro mě zpětně není bezchybný seriál. Některé díly jsem vždycky vnímal jako nízkorozpočtové a nudné. Rozhodně však DSC nepřeji brzký konec. Hodlám se na seriál dívat ať už skončí dříve nebo později.

bez hodnosti radoradovan
radoradovan - po 8. dubna 2019 - 06:33

Nic v zlom ale ak je to taky uzasny serial tak by nepotreboval taku siahodlhu obhajobu ;-) myslim ze pre "nas" skalnych co sme vyrastali na TOS, NG,DS9 a VOY je DSC kusok nestravitelnym dielkom. uz som to pisal ako sci-fi pozeratelne ako nieco z univerza ST mi to proste nesedi. moj nazor je ze ak by to bol naozaj dobry serial tak by sme tu rozoberali kvalitu jednotlivych epizod a nie kvalitu celej serie.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 8. dubna 2019 - 09:00

radoradovan: To je podle mého snad až příliš naivní předpoklad, který navíc těžce koliduje se skutečností, že ve své době byla stejně tak drbaná i TNG, DS9 a i VOY, jakkoli to jsou dnes mnohými viděné highlighty Treku, takže samotný předpoklad, že o nějaké kvalitě bude vypovídat to, zda se o ní většina baví či nikoli, je podle mého hodně over the top. Jako že podle této "rovnice" bychom museli svým způsobem odsoudit každý další Trek po TOS, protože každý takový Trek byl drbanej a kritizován pro kde co.

Mj já se cítím být opravdu velký fanoušek TOSky a přesto mě DIS žádným způsobem neuráží a ani mě ničím nepřesvědčuje o tom, že by to měl být horší či méněcennější Trek, než ostatní ST seriály ;)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Prometeus
Prometeus - po 8. dubna 2019 - 12:55

Jakkob Killer: Súhlasím s tebou! Aj ja som veľký fanúšik Originálnej Série a tiež nemám pri Discovery pocit že by som sa nepozeral na Star Trek, alebo že by mal byť ten seriál sklamaním ako píšu mnohí. Pri sledovaní Discovery sledujem plnohodnotný Star Trek, sú tam všetky elementy Star Treku a nemám pocit že sledujem iný seriál. A určite by ma nebavilo pozerať dookola staršie Star Treky. Som rád že konečne vznikla nová séria a teším sa na ďalšie. A je mi úplne jedno že v ktorom storočí, či už to budúcnosť alebo minulosť sa to bude odohrávať.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 8. dubna 2019 - 15:50

radoradovan: Hádám, žes to nejspíše nečetl, nebo přinejmenším jen část. Pro případ zájmu v maximální stručnosti shrnu: Radím nevěřit nadpisům, ty mohou být zavádějící. Přeci jen, články s "Discovery" v titulu mají větší čtenost. Ale téma článku se dotýká Star Treku všeobecně. První kontakt a Discovery jsou zkrátka jen dva vyhrocené postoje k téhle otázce, což je pro můj účel šikovné, a proto se hovoří především o nich. Až na tři čtyři okrajové poznámky k tématům a postavám seriálu se tam o kvalitě Discovery nehovoří. Obhajoba se týká jen situování seriálu do minulosti. A je otázka, jestli se to vůbec dá považovat za nějaké mé přidané myšlenky, nebo zda to není jen má polopatická rekapitulace logiky za konceptem seriálu, kterou si může úplně stejně jako já odvodit kterýkoliv divák.

Jinak snaha reflektovat každou novou epizodu seriálu za čerstva a věnovat se všem podrobně tu zkraje první sezóny byla. A dlouho nevydržela, protože tolik času a úsilí se tomu čistě na dobrovolnické a volnočasové bázi věnovat prostě nedá. K tomu je třeba mít pochopení.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - po 8. dubna 2019 - 18:22

Eodeon: Tvuj rozbor na tema noveho serialu s Picardem bych si rad přečetl - v době, kdy o tom seriálu není skoro nic známé a přitom se jeho airdate nezadritelně blíží by to mohlo být zajímavé počtení.

Co se týče absence rozboru jednotlivých epizod DSC: Podle mého hraje roli hned několik faktorů: Pokud se celý seriál, nebo minimálně každá jeho řada chová jako jeden velkej film (uzavřený příběh), tak je těžké kritizovat po částech. Sám mám s DSC největší problém v tom, že ty epizody jsou většinou sice líbivé, ale vlastně dosti prázdné, co se týče dějového vývoje. Jako celek ten seriál ale bude působit úplně jinak, než když na něj kokám s týdeními a většími mezerami. Roli pak hraje jistě i to, že DSC není jediný seriál, který lidé dnes mohou sledovat a tak mu prostě už nevěnují takovou pozornost, jako tomu bylo ve zlaté éře StarTreku. No a pak je tu druhý extrém: Ony ty rozbory jednotlivých epizod DSC existují a to extremně podrobné, jen nejsou v CZ/SK, ale v angličtině a na YouTubu (ale i na serverech Trekmovie.com, Trekcore.com), takže kdo chce rozbor, pustí si to tam.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 8. dubna 2019 - 19:00

S.S.E.: V tom bych problém neviděl. Naopak si myslím, že kritika jednotlivých epizod by mohla být o to více zábavnější a poučnější, že další vývoj není hned zřejmý. Ty epizody s tím totiž pracují, občas předkládají falešné indicie, které nás mají svést s cesty, občas napovídají poctivě, a to všechno dohromady dává diváckým zážitkům nový rozměr. To je ostatně také jeden z důvodů, proč jsem se kdysi na začátku první sezóny snažil za čerstva napsat článek o každé jednotlivé epizodě. Protože jsem věděl, že s delším odstupem se vnímání seriálu zcela změní a já sám si budu těžko vybavovat, jakým pohledem jsem seriál viděl v jeho začátcích a už vůbec ne, jak ho viděli ostatní. A když neexistuje žádná domácí publicistická reflexe seriálu, nebude to možné už ani nikdy dohledat. A to je škoda, protože podle mě je fascinující ty proměny v přístupu fanoušků k různým seriálům sledovat. Nejen to, jak moc se jim líbí nebo nelíbí, ale i to, jaká hlediska při tom uplatňují, čeho si všímají a co spíše přehlížejí.
Co tak vím, Trekcore mají pravidelnou reflexi epizod, ale přijde mi dost povrchní. Rozborem bych to nenazýval. Možná ani recenzí. Ale každá reflexe dobrá. Trekmovie nesleduji. Co se tam před několika lety obměnilo složení redaktorů jsem na ně tak trochu zanevřel. Já bych, když už jsi to téma načal, doporučil Tor.com, kde pravidelně vycházejí recenze od Keithe R.A. DeCandida. Ne vždy s ním souhlasím, ale musí se mu nechat, že má v hlavě skvěle uspořádaná hodnotící kritéria, takže dobře ví, čeho si všímat, co je podstatné a co si naopak nezaslouží, abychom tomu přikládali příliš velkou pozornost. Jinými slovy, umí vystihnout to, co je na epizodě podstatné.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - čt 11. dubna 2019 - 12:36

Asi nejstručnější a nejvýstižnější kritika DSC: [link]

praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - po 15. dubna 2019 - 14:01

Tak to byla docela fuška se tím tady prohrabat :). Nicméně, poctivě jsem vše přečetl a souhlasím/nesouhlasín s každým co tu kdo přispěl... Nebudu tedy jmenovitě odpovídat, ale spíš celkově za sebe... Taky mám ten "neduh", že jsem vyrůstal v 90. létech a tím pádem je pro mě referenční TNG éra. Ale sama o sobě TNG není celá bez chyb, jak už bylo řešeno, kdysi bylo hodně epizod a byla kvantita před kvalitou (no, trošku rozepře na dnešní nenší série, uznávám -taky nejsou kolikrát i při malém počtu kvalitiní, ale to ted nezužujme), prostě trend je jíný než byl před 30 lety, natož před 60. Tím trpěla bohužel i TNG, ale také DS9 a hlavně VOY. Ale též se přikláním k tomu, že mít to servírované každý pátek po epizodách (kdysi na ČT1), nyní po streamu:) určitě působí jinak než to později zhlédnout na jeden zátah, to bezesporu. Dále ten můj neduh zahrnuje i to, že i já jsem k TOS tím pádem nikdy nepřirost, ano, mám rád filmy 60. let, byly kouzelné, byly pestrobarevné, často naladěné do melancholična. Ale ani v 90.kách se už nedaly brát moc vážně, publikum -nové publikum, už bylo o generace jinde s náročností... Takže jak mě kdysi Johanson říkal, počkej k TOS se dostaneš časem -nedostal a ani nedostanu. Vyrůstal jsem prostě o století dále než Kirk a jako místo, kde je mi dobře, beru nejvíce VOY (i loď jako takovou, ten design) ale dnes jen samozřejmě pár povedených epizod, ne ty přitažené za vlasy a pak DS9 - to je prostě velká nadčasovka. No, a ten TOS je prostě pro mě "ten plesnivej startrek", ale v dobrém, jako že nostalgicky a tak to má asi ta větší část, o které pady padla zmínka, ta část fandomu z devadesátek...

praporčík rampa.mekkvak
rampa.mekkvak - po 15. dubna 2019 - 14:02

Dále je ale zajímavé tvrzení a docela se s tím teda dá souhlasit, že TNG era zobrazuje humans už jako vcelku vyvynuté a všichni jsou už tak nějak v pohodně, že co dál natočit a ukázat divákovi ještě utopičtějšího...? Proto asi (a nejen) se točí díly nové hlavně v předkirčím odbodí, kde ta nová lidskost se teprve rodí a je to pravda zajímavé, protože to je pro nás (malé mozečky) snáze stravitelné a představitelné než ty povznesenější a uhlazenější noví lídé. Doba je prostě taková, že si žádá víc syrovosti, víc akce a jednání a samozřejmě efektů kolem. Doba je uspěchaná a lidé dnes nemají čas nad něčím moc hloubat. Devadesátky byly více objevující to nadpřirozeno kolem nás (viz akta x mytologie). Dnes už "ufoni" nefrčí jako dříve.. Takže by se dalo tímto říci, že vlastně tady máme paradox, Star Trek degeneruje zpět k těm lidským hodnotám, od kterých v minulosti utíkal do budoucnosti za novým člověkem… čili lidsky je nám blíž a představitelněji… to zase ale nemusí být úplně na závadu, možná naopak… Upřímně, co by nás čekalo za dobrodružství ve 26., 29. století… (viz VOY: Relativity, či ENT studená časová válka), Enterprise J?, jaké konflikty, či témata… no sami tvůrci asi narazili na strop představivosti -možná také proto, že víc budoucně už si to neumíme představit (s naší omezenou kapacitou). Mně by se třeba líbilo, kdyby finální vývoj lidstva byl to kýžené povznesení do čisté energie (jako v SG), protože to mysteriozno a duchovno, kdy se člověk vyvyne a odprostí od fyzických technologii, beru asi jako konečnou. Tvořit pouhou myšlenkou a nepotřebovat k tomu stroje na překonávání…

kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - po 22. dubna 2019 - 14:23

rampa.mekkvak: VOY: Relativity, či ENT studená časová válka), Enterprise J

... ano, přesně toto, kdyby to zpracovali správně a drželi se raálií z již natočených seriálů vč. jejich vzhledu, by byl suprovej seriál, ještě bych do výčtu přidal zásahy bytostí Q, Q kontinuum, nebo třeba to, co jsme mohli vidět ve VOY Year of the Hell...

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - út 23. dubna 2019 - 02:00

rampa, SSE: Repertoár konceptů pro další seriály, je daleko limitovanější, než to může vypadat. Seriál lze situovat někam do 26. století, jak tu padlo, a obnovit formát 'průzkumná loď na objevitelské výpravě nachází každý týden novou planetu' a samotnému by mi to dost vyhovovalo, ale tady je obrovské riziko stereotypu. Ostatně i starší ST seriály tohoto formátu občas upadají do jakési stejnosti a všednosti a nakonec přesně to je to, co zabilo ENT. Po TOS, TNG a VOY už byli diváci tohoto konceptu sytí a na prvních dvou sezónách ENT bylo znát jeho vyčerpání. Tvůrci se pravděpodobně obávají, že příští seriál by doplatil na totéž, co ENT, kdyby se vydal touto cestou. A je to obava oprávněná. K tomu bych se tedy vracel jedině s hodně velkým odstupem.
Seriál inspirovaný misí lodi Relativity z 29. století je imho naprosto nesmyslný koncept. Seriál, kde každá epizoda je šíleně zauzlovaná časovka, by se divákům zajedl už po třech epizodách. To jsem možná vlastně ještě optimista. Stačí se podívat přímo na epizodu "Relativity" a vidět tam ten guláš. Oni tam zatkli kapitána coby pachatele zločinu hned ve třech jeho inkarnacích, z nichž jedna ten zločin ještě ani nespáchala, aby ho pak zase nějak spojili do jedné osoby v jednom čase a soudili? To je mimo chápání i diváků zvyklých na náměty s časovými paradoxy. Já toho mám tedy plné kecky po jediné epizodě... a celý seriál na ten způsob? Ne, díky.

A seriál o bytostech Q, respektive lidí povznesených na jejich úroveň existence? Kolik desítek epizod by diváci vydrželi s napětím sledovat jakési netělesné entity, jak kdesi na pomezí prostoru a času kontemplují témata, jež lidská mysl nedokáže vůbec pojmout? To je přesně to, co jsem v článku kategoricky vyloučil jako z principu zcela nemožné.
Jako, napadají mě koncepty, které jsou neokoukané a mohly být být dlouhodobě životaschopné, aby udržely celý seriál o několika sezónách, ale asi by byly pro současné vedení Star Treku příliš radikální.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - út 23. dubna 2019 - 15:51

Eodeon: možná, možná ne, dnes je trend mít jednu velkou epizodu přes celý seriál nebo alespoň přes celou sezónu, a způsob, jakým si s časovými skoky a paradoxy poradil například seriál 12 opic není špatný, ostatně SPOILER mám pocit, že přesně tímto směrem se bude ubírat DSC ve 3. sezóně.

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 25. dubna 2019 - 18:37

SSE: Jo takhle. Už chápu. Uvažoval jsem s předpokladem, že by fanoušci povětšinou preferovali návrat k epizodickému formátu. Časovka roztažená přes celou sezónu by fungovat mohla. Ale na druhou stranu nedostali jsme právě toto ve druhé sezóně Discovery? A v malé míře i ve třetí sezóně Enterprise? Uvažujeme tu přeci nad novými nápady. Uvidíme, jestli se alespoň třetí série DSC zcela vyvaruje přesunů v čase.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - čt 25. dubna 2019 - 19:12

Eodeon: Já osobně bych popravdě preferoval kratší story arcy prokládané samostatnými epizodami, proto jsem vyjmenoval větší množství témat a k tomu i nějaký light motiv skrze celý seriál. 12 opic jsem vytáhl z klobouku skutečně a ve snaze argumentovat a nepreferuji ho, ale i jeden příběh na jednu sezonu nemusí být spatny... :)

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 25. dubna 2019 - 19:16

SSE: Čili něco jako čtvrtá sezóna ENT...? To zní dobře. To podle mě fungovalo znamenitě.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet s.s.enterprise
s.s.enterprise - čt 25. dubna 2019 - 20:05

ano, přesně takový formát :)

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG