Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak se Star Trek změnil a proč se to fanouškům nelíbí [VIDEO]

čt 9. dubna 2020      autor: omi      přečteno: 1572x      komentáře: 55

Vložit nový komentář

bez hodnosti acrux
acrux - čt 9. dubna 2020 - 10:56

Hlavně se úplně změnila doba.

60. léta na západě byli dobou obrovského technologického pokroku a optimismu. Ještě zde bylo dost těch, kteří si mysleli, že socialismus může fungovat - ten se ale v následujících letech a dekádách zcela zdiskreditoval a ukázal v lidské společnosti jako nefunkční.

Svět naopak prošel technologickou revolucí a výrazně se zmenšil, pro příslušníka běžné střední třídy je dnes, pokud o to stojí, cestování po celé planetě zcela rutinní záležitostí.

Sice ještě nemáme warp, ale mnoho technologií, které na tu dobu byli radikálním konceptem, jsou dneska naprosto běžné.

Scifi opustila utopii a realita se přiblížila scifi.

"We do these things not because they are easy, but because they are hard"
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 9. dubna 2020 - 11:15

Zabít 22 minut času čekáním na prostý výrok, že hlavní příčinou pociťovaného rozdílu mezi pre-DIS a post-DIS je serializace do jednoho story arcu na sezónu, což by se dalo říct jednou větou (ostatně jsem to právě udělal) mi přijde... Sedmá z devíti by asi řekla "neefektivní využití mého času". Možná to tak je, možná není. Každopádně jsem nezaznamenal žádný argument, který by opodstatnil, že serializace je špatná a epizodické pojetí dobré. Prostě je nám to předhozeno jako daná věc.
Já nemám potřebu to rozporovat, jen bych upozornil, že přesně o tohle si fanoušci celé roky říkali. Už nevím, kolikrát jsem slyšel a četl, že status quo zapříčinil spoustu rozporů v kontinuitě, zabraňoval vývoji postav, způsobil vyčerpanost mající za účel odliv fanoušků od sledování ENT a její předčasné ukončení a že zničil celý Voyager, který měl být víc jako BSG, a kdesi cosi. A něco na tom všem imho opravdu je. A také nevím, kolikrát jsem slyšel, že třetí sezóna ENT a závěr DS9 je vůbec to nejlepší z obou seriálů. Čili fanoušci dostali přesně to, co chtěli (mnozí z nich, přinejmenším) a opět se jim to nelíbí a opět otočili priority. Nás prostě není možné uspokojit.
Celá první třetina videa je litanie o tom, jak důležité je mínění skalních fanoušků, jak by jim tvůrci měli vycházet vstříc a jaká je to tragédie, že se tak vždy neděje. Jako kdyby se snad kvalita seriálu odvíjela od naplněných nebo nenaplněných očekávání fanoušků jiných seriálů. Tohle uvažování je vůbec slepá ulička. Co fanoušek, to názor a to jiná představa, jak má Trek vypadat. Tady nelze uspokojit všechny, ba ani většinu. Žádný univerzální recept neexistuje. Ať tvůrci zkrátka točí nové seriály poctivě a podle svého nejlepšího svědomí a na nikoho dalšího se neohlížejí.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - čt 9. dubna 2020 - 16:55

Eodeon: Musím říct, že zrovna od tebe jsem kritiku rozšafného rozebírání tématu nečekal. To video se ale nesnaží problém rozsoudit a ukázat, kteří fanoušci jsou ti dobří a kteří špatní. Vysvětluje a popisuje a to se mi líbí.
Ano, přesně jak říkáš, tak ve videu říkají, že co fanoušek, to preference, takže určitě někteří fanoušci volali po větší kontinuitě, nicméně tady mám potřebu se zeptat, opravdu dostali, co chtěli? Lepší a smysluplnější vývoj postav? No tenhle pocit tedy zatím ani z Discovery ani z Picarda upřímně nemám. Ale rozhodně to jde odargumentovat tím, že fanoušky nejde uspokojit, ono samozřejmě koho ano. :D A sice by to bylo krásné, kdyby tvůrci naslouchali přáním fanoušků, ale jak jsi sám uvedl, fanoušci se rozhodně na ničem neshodnou, takže to jaksi ani nelze. :D :D

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kadet Telemachus Rhade
Telemachus Rhade - čt 9. dubna 2020 - 17:10

Sice tam říkají, co fanoušek, to preference, ale je jasně patrné, za kterou stranu kopou. Star Trek je vždy odrazem svého showrunnera - Roddenberry měl nějaké ideály, přestože sám ideálním člověkem nebyl, Bennett chtěl dospělé drama, Berman tu Geneovu povznesl na novou úroveň, Piller a Behr ji naopak nesnášeli, Jeri Taylor nechtěla, aby jí to stálo v cestě, Braga měl rád hrátky s časem a výbuchy, Abrams to nepochopil, Kurtzman jede "quality tv" pro nové publikum a Chabon k tomu přistupuje jako k reminescentní knize. Který z těch přístupů je špatně a proč? Jakákoli odpověď na toto je subjektivní stejně jako osobní preference. Žebříček hodnot zůstává v ST mou optikou nezměněn, a to je hlavní. (Možná tedy s výjimkou některých epizod S1 Disco.)

praporčík Markus
Markus - čt 9. dubna 2020 - 19:27

Tady souhlasím s Telemachem, také mi přijde, že autoři videa mají jasno. Já s tou chybou v provázání musím zásadně nesouhlasit. Jsem fanoušek Star Treku už nějakých 25 let a nejvíc mě bavily právě ty řady, kde se více provazovalo. To jest závěr DS9 a Enterprise. Na epizodních dílech mi vadil fakt, že často u postav přišli s problémem, který v žádné z předchozích epizod nebyl patrný, vyřešili ho a v následující epizodě už to opět neřešili. Jeden příklad za všechny je B'Elannina depka a sebevražedné sklony ve Voyageru. To byl celkem dobrý nápad a dalo se z toho krásně těžit, ale místo toho jsme dostali jednu epizodu a šlus. Tím pádem pro mě epizoda nefunguje, protože mi to přijde vycucané z prstu. Voyager vůbec trpěl tím, že se provazovalo naprosto minimálně, protože to k tomu vyloženě vybízelo. K Discovery (především k první sérii) a Picardovi mám spousty subjektivních výtek, ale rozhodně si nemyslím, že problém tkví v provazování. To je dle mého skromného názoru u seriálů jednoduše ta zajímavější forma, Orville neOrville...

kapitán Andypos
Andypos - čt 9. dubna 2020 - 20:03

Myslím že hlavní problém není ani tak ve Star Treku samotném, jako spíš ve fanoušcích nebo spíš v lidech a nikdy se všichni nemůžou shodnout na ničem, takže ať natočí cokoliv vždycky bude někdo nespokojený. A to je to co bychom si měli odnést ze Star Treku že bychom měli být tolerantní k jiným názorům a respektovat jejich odlišnost a ne se hádat nad každým detailem příběhu, kdyby jsme to dělali u každého seriálu tak by jsme vždycky našli nějaké chyby a ani mě se nelíbí všechny díly žádného předešlého ani současného Star Treku, ale velká část ano. A rozpory možná vychází také z generačních rozdílů a rozdílů doby ve které vyrůstali, přece jen Star Trek běží už přes 50 let, změnila se doba a s ní i Star Trek. Myslím že jak už tady psal Telemachus Rhade tak Star Trek bude Star Trekem když se bude držet svých hodnot, od kterých se neodklonil, mění se jenom styl vyprávění.

„...jádro sci-fi jeho podstata se nám jednou stane spásou, pokud budeme spaseni.“ - Isaac Asimov
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 9. dubna 2020 - 21:28

omi: Mně nevadí délka jako taková, pokud je dobře využitá. Pokud by to bylo 20 minut, ve kterých se jde do hloubky jednoho tématu, namísto skákání od jednoho k druhému, a 20 minut, kde se teze nejen předkládají, ale také dokazují, pak je to dobře investovaných 20 minut. Tady z toho nemám pocit, že bych se dozvěděl.. no prakticky vůbec nic ať už nového či objevného, ani nemám pocit, že bych dostal nějakou potravu pro mozek, nad kterou bych se mohl zamyslet. Nemluvě o řadě věcí, které mi neseděly. Jako například tvrzení, že Star Trek byl utopií, což imho není pravda. Byl určitou optimistickou vizí budoucnosti, byl idealizovaným obrazem lidstva, ale utopie je přeci jen něco jiného. Nebo tvrzení, že TNG, VOY i DS9 si po počáteční nevoli své fanoušky získaly, i když často až po těch sedmi sezónách, ale po DIS a PIC se žádá je překonat po pouhých dvou, respektive jedné, navíc o polovinu kratších sezónách.
A vlastně moc nerozumím tomu, proč se tohle vůbec hrotí. Jistě, nové seriály vyvolávají u fanoušků kontroverze. Ale přinejmenším tedy z reakcí, které sleduji já, nejsou ty kontroverze zdaleka tak vyhrocené, jaké pamatuji z dob uvedení Abramsových filmů. Jinými slovy, fandom už má za sebou i horší časy. Když ho nepoložily tehdejší rozbroje, nepoloží ho dozajista ani tyhle. Vůbec bych se toho nebál. Ani nemám potřebu pídit se za každou cenu po odpovědi na otázku, co činí nový Star Trek jiným a proč. Přijde mi, že jsou to samé relativně evidentní věci dané především dobovými standardy a potřebou inovace, nad kterými není proč dlouze bloumat.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 9. dubna 2020 - 21:39

omi: A nejsem si jistý, jestli bychom se shodli na tom, co dělá vývoj postav "lepším" nebo "smysluplnějším", to bychom se museli bavit konkrétněji, ale ano, myslím, že třeba o postavách v Discovery jsme se za dvě sezóny dozvěděli víc, než za sedm sezón o většině postav Voyageru či Nové generace (čest výjimkám), a že právě rozvoji postav se v novém Treku věnuje násobně víc úsilí než kdykoliv dříve. Čímž neříkám, že ty postavy musí mít každý v oblibě. Sám v řadě případů nemám. Ale jakkoliv vděčný jsem v TNG a VOY za všechny character development epizody, myslím, že jich bylo tuze málo, a že je ostuda, že se kvůli nim často "zastavil" vývoj v širším rámci.
Třeba právě epizody věnované rozvoji B'Elanniny postavy, které tu zmínil Markus, považuji s odstupem za jedny z nejlepších ve VOY. Ale pořád mě mrzí, že se věnují čistě postavě a nic moc dalšího se nestane, univerzum Star Treku stagnuje, Voyager jako kdyby se na své cestě zastavil. Stačí se podívat třeba na "Lineage" - nesmírně silné tematicky, ale nulová hodnota pro fikční svět. Nic proti, jak říkám, je to úžasná epizoda, ale nesmí takových být moc. Ideální stav je dostat obojí v jednom balení, paralelní rozvoj (A) vyprávění, (B) fikčního světa i (C) postav. DIS a PIC se evidentně snaží přesně o tohle a to já umím ocenit. Ať už tvůrci nových Treků chybují v čemkoliv, rozhodně jim nelze vytknout, že by zanedbávali postavy. A i když to třeba nemusíš u té které postavy považovat za "smyslupné", už tahle snaha je ve Star Treku osvěžující novinkou.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 10. dubna 2020 - 00:33

Velký souhlas s kolegou Andyposem, který řekl více méně vše, co bych k tomu řekl já. Právě ta tolerance je něco, co ve fandomu stále dost chybí, a to nejen co se týče Treku jako takového a podle mého právě tohle způsobuje ty největší rozkole a roztržky a zdaleka ne to, že je Star Trek jiný než býval. Každý nový ST je jiný než býval ten předchozí a na všechny se zprvu nadávalo, ba se dokonce sepisovaly petice, aby se seriál ukončil atd. Myslím že současná nevole má např. k nevoli k prvním sezónám TNG ještě dost daleko. Každopádně mě osobně dost mrzí, že právě spousta fanoušků dost zapomíná na tu toleranci, kterou Star Trek vždycky podle mého dost preferoval a na kterou poukazoval, a mnozí se mají tendence až do krve hádat a přesvědčovat ostatní nesouhlasící o správnosti a smysluplnosti jejich názoru, když právě názor tady na tu problematiky nemůže být nikdy objektivní. Až mi přijde s podivem, zda by bylo opravdu tak těžké si normálně a slušně sdělit, že ten má rád tamto a ten zase támhle to, dotyční si řekli že OK, pohoda a život by šel v klidu a pokoji dál. Ale ne, tolerance je asi stále ještě něco, na co není naše společnost a vlastně i samotní trekkies připraveni :(

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
admirál flotily omi
omi - pá 10. dubna 2020 - 10:39

Tolerance, ano, nicméně mám pocit, že ta tolerance a úcta k druhým tak nějak chybí ve společnosti čím dál víc obecně. Od trekkies často zaznívá, že právě my bychom měli být tolerantnější, protože takový je Star Trek a naše budoucnost. I na to se ve videu naráží, že v nových Star Trecích právě už ta tolerance ani mírová představa budoucnosti velkou roli zas tak nehraje.

Co se týče té provázanosti epizod, tak tam souhlasím, konec DS9 mám rád a i 4. sezóna Enterprise patří k mým oblíbeným. Naproti tomu 3. zas tak oblíbenou nemám. Je to možná právě tím, že když se chci podívat na něco hezkého, pustím si svou oblíbenou epizodu podle aktuální nálady. A právě kvůli provázanosti si Discovery nebo Picarda, možná s vyjímkou Nepenthe, nepustím. Dvouepizody nebo tříepizody, které měla 4. sezóna Enterprise mě taky baví. U DS9 by to z té poslední sezóny bylo taky méně epizod, než z ostatních.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
podporučík David
David - pá 10. dubna 2020 - 11:49

Velice zajímavý rozbor. Je na něm hodně pravdy. Ačkoli mi provázanost epizod vlastně nevadí.
Ale osobně si myslím, že větší problém je v tom, že nový Star trek není konzistentní.
Že se snaží násilným způsobem přetvářet něco co je ve fanoušcích pevně zakořeněno.
Počínaje filmem z roku 2009, nové filmy a seriály se sice snaží tvářit moderně, ale oko diváka zůstává v šoku z takových nesmyslů jako že části hvězdných lodí jsou stavěné z betonu, používají nýtované konstrukce nebo současné HEA profily.
OK, já jsem sice jako první seriál viděl TNG, ale ve všech novogeneračních seriálech jsem vnímal úctu k TOS. Dokonce i v ENT bylo dle mého názoru vidět, že snažila působit méně moderně než TOS. Ale tvůrci nového Treku (Abrams Treks, Discovery) vzbuzují dojem, že jim na tom co už bylo vytvořeno absolutně nezáleží. A na starých fanoušcích taky nezáleží. Oni teď vlastní značku a hodlají vydělat prachy. To je asi celý problém.
Kupodivu, seriál Picard do tohoto mého názoru příliš nezapadá. Ten se mi totiž překvapivě dost líbí. Až na ztvárnění warpového pohonu. Schází tam to kouzlo z pohybu hvězdné lodi.

kapitán flotily Prometeus
Prometeus - pá 10. dubna 2020 - 14:29

David: A čo si myslíš že staršie Star Treky nezarábali dobré prašule. Stačí keď sa pozrieš na rôzne filmové alebo seriálové značky ako napr. Star Wars, Terminátor, Stargate, Votrelec alebo Indiana Jones, pod týmito pojmami vyšlo plno románov, komiksov, počítačových hier a rôznych figúrok. A samozrejme že sa to robí pre peniaze, takisto aj u Star Treku je to tak a aj tak to ostane. Jednoducho peniaze hýbu svetom. Každý s tej značky vyťaží aj posledný cent. Naozaj ako fanúšikovia by sme mali byť k sebe viac tolerantnejší.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 10. dubna 2020 - 16:13

David: Tak jak píše kolega výše - Star Trek je stejně jako jiná frančíza hlavně o vydělávání pokud možno hromady peněz, tak to bylo vždycky a bylo by naivní si myslet, že ne. A stejně tak si nemyslím, že by byly nové Treky nekonzistentní. Já v DIS i PIC a i v JJ Trecích vidím a vnímám spousty a spousty milých odkazů a easter eggů odkazujících právě na starší Treky, hlavně na TOSku a to já coby milovním a obdivovatel právě TOSky nemohu neocenit a naopak to velice kvituji. Vizuální odlišnost mi potom nevadí skoro vůbec, a co se jako by moderní Enterprise týče, tak mi to nepřijde o moc jiné, než NX verze v ENT, která taky na oko působila moderněji, než ta TOS verze. Technologicky je ale ta DIS verze na úplně stejné rovině, jako ta TOS a nejsem si vědom, že by mezi nimi mimo tu vizuální odlišnost byly nějaké technologické rozdíly. Ale to je samosebou můj pohled na problematiku a každý to může vnímat jinak ;) Jen se mi osobně moc nelíbí, když se DIS či PIC a jejich tvůrci obviňují z něčeho, co se tu v podstatě dělo už od TOSky...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík Polux
Polux - ne 12. dubna 2020 - 14:55

Podobných videí, zabývajících se otázkou proč je ten který ST pro někoho dobrý nebo špatný, jsou na YT tuny a tohle video z nich, bohužel, nijak nevybočuje. Na jednu stranu autoři sami uvádí, že v podstatě každý nový projekt po TOS/TAS nějakým způsobem část fanoušků rozdělil a vzniknuvší polemiky, co je ještě ST a co už ne a proč, nad tehdy současným projektem postupem času ustoupily převážně díky nástupu projektu nového, o kterém začne polemika nanovo. Na druhou stanu si z nepřeberného množství příčin a souvisejících okolností vyberou jeden důvod, a totiž kontinuální storyarcy u DIS (a jistě by do videa zařadili tentýž důvod i pro PIC, vyšlo-li by dříve), jako hlavní opodstatnění toho, proč není DIS přijímána pozitivně nějakou skupinou fanoušků.

Nesouhlasím s tím, že by uzavřené epizody byly koncepčně náročnější na tvorbu, než storyarcy. Naopak si myslím, že vytvořit příběh na cca 45 min., který je omezen na svou vlastní "bublinu" bez větších dopadů na zbytek fikčního světa, je mnohem jednodušší, než vymýšlet komplexní dějové linky, rozprostřené na mnoho epizod, neřkuli sezón, u kterých je nesrovnatelně náročnější kontrolovat kontinuitu, vývoj postav, důležité hybatele děje, smysluplnost jednotlivých hlavních i vedlejších linek vůči celku a celkový kurz příběhu, protože není potřeba držet se tolika guidelines jako v případě kontinuálního vyprávění. Nemám výhrady ani k jednomu konceptu, každý z nich má silné i slabé stránky a navíc je možné je kombinovat (na pozadí storyarc prokládaný samostatnými epizodami). V současné době, kdy jsou v kurzu víceméně uzavřené minisérie provázané silným storyarcem, se dalo před uvedením DIS předpokládat, že bude pojata tímtéž stylem a bude to proto, že ostatní takto pojaté projekty (Netflix, HBO) slavily úspěch. Ti lidé, kteří sledovali DIS nebo PIC a mají k němu výhrady jsou z velké části titíž lidé, kteří sledovali Stranger Things, Witchera, Mandaloriana, Chernobyl a nevím co ještě.

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - ne 12. dubna 2020 - 15:14

Představa, že jejich výhrady k DIS nebo PIC pramení převážně z použití storyarcu je úplně mimo. Ty výhrady pramení z naprosto téhož, jako byly výhrady u TNG/VOY/DS9, poté ENT, následované filmy Abramse a nyní tedy DIS/PIC (vznik v odlišných dobách pro odlišné publikum, očekávání publika vs výsledek, konzervativní vs progresivní přístup v nakládání s fikčním světem, zachování vs narušování kontinuity a spousta dalších faktorů). Totéž u SW (orignal vs prequel vs sequel trilogy), James Bonda (herečtí představitelé, míra sexismu a násilí) a jiných mnohaletých frančíz. Škoda, že se autoři videa nezaměřili více (nebo ideálně výhradně) na tyto faktory a nepokusili se je zanalyzovat ve stejné míře, jako téma uzavřené epizody vs storyarc.

Mimochodem nehledě na použitý koncept vyprávění shledávám v některých sériích obecně jednu podstatnou slabinu a to je umělé prodlužování děje tak, aby se vešel do požadovaného počtu epizod, přestože samotná látka by se dala bez větší újmy odvyprávět za mnohem menší část odvysílaného času. Což je jedna z věcí, kterou imho trpí jak DIS, tak v mnohem větší míře PIC. Takovou výhradu bych si již dovedl představit jako relevantní, ale to je problém přístupu k dramaturgické výstavbě příběhu, ne konceptu vyprávění (uzavřené epizody vs kontinuální příběh) jako takového.

P.S. Díky za titulky.

Star Trek - The future already today©
admirál flotily omi
omi - ne 12. dubna 2020 - 18:00

Polux: Souhlasím, storyarc není ten nosný problém, a přestože si fanoušci hůl vždycky najdou, je to primárně o tom, jak se s příběhem a dějem naloží. Děj, který by vydal na 5 epizod, roztahovat umělé na 10, není dobré. V tom se mi právě líbí poslední sezóna ENT, kde náročnější příběhy rozdělili na 2 - 3 epizody.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
podporučík David
David - ne 12. dubna 2020 - 21:23

Souhlasím s tím, že v roztříštění na epizody asi problém nebude. Sám mám příběhové propojení několika epizod taky v oblibě. Já jsem (navzdory názorům některých) přesvědčen, že hlavní problém je v drastické jinakosti.

Je to jako porovnávat 2 jiné filmy posuzující stejnou událost. Film "300 Sparťanů" z roku 1962 a film "300: Bitva u Thermopyl" z roku 2006. Fanoušek jednoho, si druhé neužije, a když tak jen jako studijní materiál.

Byl jsem (právě dnes) divákem počinu jménem Star Trek: Renegates. Ne, dřív jsem se ktomu nedostal. A uznávám, že přes slavná, se Star Trekem spojená jména, mi provedení filmu přišlo v některých chvílích trochu trapné. Přesto bylo sledování tohoto filmu snesitelnější než sledování všeho po "Insurection" s vyjímkou Picarda ("Vzpouru" jsem ostatně častokrát označil ze svého pohledu za nejlepší Star Trek věch dob... chvíli jsem teď uvažoval, že bych ho možná spíš měl označit za nejpříjemější, ale první místo si u mě myslím podrží).

No, každopádně, přes všechna negativa (a že jich bylo), to alespoň vypadalo jako Star Trek. Nemusel jsem sám sebe přesvědčovat a uklidňovat se, že to na co koukám přece je Star Trek. U těch nových žádné přesvedřování nezabírá. Prostě to nefunguje.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 13. dubna 2020 - 00:45

omi: Ten tvůj příklad s dějem na 5 epizod roztahaným na epizod 10 jsi zmínil jen tak, nebo jsi tím narážel na Picarda? Protože jestli narážel, tak třeba já bych z PIC snesl klidně i více než 10 epizod a mě osobně se ten děj zbytečně roztahovaný v žádném případě nezdál. Ano, nebylo to nic svižného a tempo bylo pomalejší, ale to byl řekl bych záměr od začátku tak plánovaný a sám za sebe skutečně nemohu říci, že by tam byla jediná epizoda navíc, a jak jsem už psal, klidně bych uvítal i dalších cca 5 epizod.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík Polux
Polux - po 13. dubna 2020 - 10:58

Ano, kdyby se příběh první sezóny PIC zpracoval již někdy za dob ENT nebo ještě lépe DS9, ve které byly rozsáhlejší storyarcy, tak věřím, že by vydal na 5 epizod maximálně, ale spíše ještě méně. Nejde o to, že by některá z epizod PIC byla vysloveně navíc, ale častokrát na 20 minut podstatného smysluplného děje připadá dalších 20 minut "vaty", která nijak významně neposouvá vpřed zápletku, neprohlubuje charaktery a vztahy mezi nimi a je v dané epizodě víceméně jen proto, že je potřeba naplnit vysílací čas. Uvedené minuty jsou jen příklad a netýká se to samozřejmě všech epizod, ale právě u PIC jsem si toho povšimnul relativně často. Když jsem si zpětně po odsledování celé série připomínal, o co v té které epizodě šlo, častokrát jsem nabyl přesvědčení, že daná epizoda posunula děj vpřed jen třeba 1-2 informacemi a zbytek děje tam jen tak byl.

Je to trochu podobné jako hrubé sestřihy filmů. Představte si jakýkoliv Váš oblíbený film, který dobře znáte. Opravdu byste si užili i jeho 4h nebo 6h "rough cut" verzi a nejde teď o nedopracované efekty, chybějící hudbu, nenavazující střih atd., ale čistě o jeho děj? Nebo ještě jinak a lépe, protože někteří by si takovou verzi jistě užili (přece jen jde o jejich oblíbený film:-)), dokázali byste po jeho zhlédnutí prohlásit, že naprosto všechny prvky děje ve filmu prezentované byly podstatné a film by se bez nich neobešel? Z velkou pravděpodobností ne. Dalo by se jistě říct, že jsou filmaři v mnoha případech prostě limitování požadavky studia (kratší film se za den může promítat vícekrát) a proto filmy stříhají na obvyklou délku a je to pravda. Na druhou stranu ten podnět na odebrání nějaké části filmu častokrát vychází přímo ze strany samotných tvůrců, kteří z filmu vystřihnou nákladnou sekvenci jen proto, že zpomaluje zápletku, přesněji řečeno nepřináší divákovi žádnou novou informaci.

Ale samozřejmě jsou diváci, kteří by si film nebo epizodu užili v jakékoliv délce a množství a nevystřihli by z nich ani minutu a naopak by ocenili ještě více materiálu, prostě proto, že jim "vata" nevadí nebo ji ani za "vatu" nepovažují. A to je jistě ok, protože konečné slovo má vždy autor a zda je něco "vata" nebo ne je čistě interpretace

Star Trek - The future already today©
praporčík Polux
Polux - po 13. dubna 2020 - 11:00

diváka. Přiznávám, že se "syndromem" natahováním děje se u seriálů a minisérií, z mého pohledu, setkávám docela často, takže jsem možná "přecitlivělý" a je to jen můj problém, no:-)

Star Trek - The future already today©
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. dubna 2020 - 13:27

V tomhle souhlasím s Jakkobem. První sezóna Picarda by klidně snesla další tři až pět epizod. Příliš věcí mi tam připadalo uspěcháno a vůbec by mi nevadilo, kdyby se každé linii vyprávění a každé postavě tvůrci věnovali ještě o něco víc. Vaty jsem si tam nevšiml vůbec žádné. Každá scéna, co pamatuji, napomáhá buďto v expozici děje, v jeho posunu, nebo v informování o postavách. Asi je to i o tom umět se dovtípit, co nám která scéna dává, a umět to ocenit.
Čili já bych se znovu vrátil k tomu, co jsem psal výše, a sice že fanoušci nevědí, co chtějí, a vzájemně si v těch požadavcích dost ostře rozporují. Kolikrát jsem jen před seriálem četl něčí obavy, že to bude další akční smršť s bláznivě rychlým tempem odvíjení děje a o kolik lepší by bylo pomalé, meditativní a přemýšlivé tempo možná s trochou svižnější akce v závěru? Hodněkrát. A kolikrát po seriálu čtu, jaký byl pomalý, nudný, nezáživný, a jak by to chtělo přidat na tempu a přidat na akci a přidat na vzrušení? Hodněkrát. To vlastně nejsou jen fanoušci. Obecně vzato diváci prostě nevědí, co chtějí. Co milují na jednom seriálu, to nenávidí na druhém, a naopak. To nemá smysl.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 13. dubna 2020 - 13:40

Eodeon: Nemá smysl házet všechny do jednoho pytle. Od jednoho slyšet, že se mu to líbí, od druhého, že ne a vyvodit z toho, že ani jeden z nich neví, co chce. To je dost zbytečné zobecňování. ;) A to, že fanoušci/diváci nejsou žádná sjednocená skupina s jednotnými požadavky, to už bylo řečeno mnohokrát.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. dubna 2020 - 14:01

omi: To není jeden a druhý, to jsou davy lidí, jejichž reakce sleduji, tady, na facebooku, na edně, twitteru, čsfd, starnetu, youtube a nevím, kde ještě. Jasně, třeba zrovna vzorek reakcí, které jsem četl, neodpovídá obecně převažujícím očekáváním, potažmo reakcím fandomu, ale ten vzorek je rozhodně mnohem větší, než naznačuješ, a nějaká zobecnění z něj odvodit lze. A to není jen tohle. Úplně stejným dvojím metrem jsem fanoušky zažil měřit i všechny předchozí seriály. Co jeden chválil, druhý kritizoval, a naopak. Ano, to není nic objevného. Ale to také nebylo pointou. Pointu, jsem doufal, že si každý odvodí sám, protože z toho vyplývá, že 1.) tvůrci by ani v nejmenším neměli dbát na požadavky fanouška a tvořit místo čistě toho podle vlastního úsudku, a že 2.) názorová tolerance je naprostá nezbytnost, jestli má fandom fungovat jako komunita. To bylo vlastně také řečeno mnohokrát, ale zjevně to stejně nestačilo. Jako, můžeme natočit dalších tisíc videí, které budou pitvat seriál a hledat problémy a chyby v něm, ale naprosto k ničemu nám to nebude, pokud zároveň s tím nenajdeme a nepřipustíme si chyby a problémy v nás samých. Protože bez toho stejně nebude dialog. A tím pádem ani posun nebo poučení.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
admirál flotily omi
omi - po 13. dubna 2020 - 14:15

Ano bylo to řečeno mnohokrát i tady. Nicméně já jsem fakt rád, že pod tímhle videem se diskuze rozjela, každý nějaký názor má a dokáže ho slušně sdělit. Možná pro některé z nás tu stále troška naděje je. ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - po 13. dubna 2020 - 14:19

Máš pravdu, omi. Píšu sice, že "to zjevně nestačilo", ale tím myslím projevy na jiných místech, hlavně YT mi stále přijde z velké části toxické. Ale zrovna tady to podle všeho opravdu funguje, jak má, a tahle diskuze pod videem to dokládá. Víceméně samé věcné, přemýšlivé a poučné reakce, ochota naslouchat jeden druhému, prostě dobrý. Vlastně by mě ani nepřekvapilo, kdybys právě v takový výsledek doufal, když jsi video překládal. Doložit na jeho příkladě, že odlišné názory nás vůbec nemusí rozdělovat :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet gerard
gerard - po 13. dubna 2020 - 16:00

Předně díky za titulky. Na video jsem narazil na YouTube už dříve, ale až takhle jsem si ho užil :-) Stejně, jako většina ostatních si nemyslím, že by storyarcy byly problémem. Tím určitě nejsou. Já mám třeba problém úplně s něčím jiným. Velká většina hlavních postav mi přijde nesympatická, až trapná. Připadá mi, že tvůrci daleko více bádají nad tím, aby bylo vše genderově vyvážené (spíše převážené), aby se nezapomnělo na nějakou rasu, menšinu, nebo orientaci a výsledkem je, že prakticky žádná postava není .... "normální". Aby se podařilo splnit požadavky, tak jdou stranou i takové věci, jako sympatičnost nebo schopnost hereckého představitele hrát. Ve druhé sezóně DISCOVERY mi kupříkladu Pike nepřišel vůbec nějak významný, aby si zasloužil vlastní seriál. Spíše naopak. Zájem o něj tak podle mě spočívá pouze v tom, že na rozdíl od ostatních není odporný a nesympatický. Pro někoho to může stačit, pro mě ne. Příliš se dle mého soudu také tlačí na city. Seriál tak působí "zženštilým" dojmem (případné, zde přítomné dámy mi snad prominou:-) ). Těžko se to v několika slovech popisuje (nechci tu rozepisovat sáhodlouhé výlevy), ale uvedu příklady. Všimli jste si oficiálních propagačních materiálů? Třeba ten plakát k 1. sezóně, kde se celá posádka drží za pacičky, aby to bylo řádně ťu ťu, ňu ňu? Aby se i to nejméně chápavé jelito dovtípilo, že se jedná o happy "Kelly" family? A ten "roztančený" poster k 2. sezóně? Co to bylo? Trapnost mě fackovala. Bohužel to reflektuje skutečně styl seriálu. (a teď pozor, následuje bojler!) Podobně třeba díl ve 2. sezóně, kde zemřela ta "poloandroidka". Patlali se v tom a snažili se z toho vykouzlit událost, leč ani přehrávající útrpné výrazy Sonequa Martin-Green ve mě odezvu nevzbudily. Upřímně ta postava byla bezvýznamná a dodnes si ani nepamatuji, jak se jmenovala... Pouze jsem si všimnul, že tu a tam zacláněla na můstku. Nebo když Pike asi ve druhém díle (tedy chvíli po tom, co tu postavu poznal) pronáší s vážnou tváří, že je třeba ohrozit kejháky celé posádky pro záchranu té příšerky Tilly. Že by se ona také pokusila o záchranu jiného. A Sonequa s tím svým obvykle trapáckým stylem pronáší něco jako: Ano, bez váhání! To se zkrátka nedá

kadet gerard
gerard - po 13. dubna 2020 - 16:08

ustát s vážnou tváří. Co bych v takové chvíli dal za Spockovo: Potřeby většiny převládají... Schází mi i jasný systém hierarchického vojenského velení lodi. Tady často ani nevím, kdo zrovna lodi velí. O ději se snad ani rozepisovat nebudu.

kapitán flotily Prometeus
Prometeus - st 15. dubna 2020 - 12:28

Prehovoril ďalší odborník, ktorý sa do toho rozumie ako hus do piva!

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - st 15. dubna 2020 - 13:08

Prometheus: V rámci subjektivního názoru je to OK, proč by ne? Já osobně se s tím tedy taky nemohu ztotožnit a mě osobně třeba postavy přijdou i lepší než třeba v ENT či TNG, co se mých dojmů po první sérii týče ;) Nicméně že to někomu nemusí připadat OK jako mě je realita, ne každý to přijme jako já, a někdo to třeba nepřijme nikdy, ani s nějakým odstupem...

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet gerard
gerard - st 15. dubna 2020 - 21:06

Prometheus: zajímalo by mě, jak se podle tebe pozná odborník. Tak, že nic nekritizuje? Napsal jsem svůj názor a nevnucuji ti ho. To, že se neshoduje s tvým, ještě neznamená, že ty jsi odborník a já ne... Příště, než zbytečně agresivně zaútočíš, tak počítej do deseti a zkus přemýšlet! Neboj, nebolí to.

kapitán flotily Prometeus
Prometeus - st 15. dubna 2020 - 22:18

gerard: Tak prečo sa na to pozeráš keď ti to nevyhovuje? A s tou agresivitou z mojej strany som si nie som celkom istý, skôr s tvojej. Napr. ako tam riešiš rasu a orientáciu. Takto sa vyjadruje rasista a homofób.

kadet gerard
gerard - st 15. dubna 2020 - 22:57

Prometheus: Za prvé, těžko mohu zjisti, že mi něco nevyhovuje, pokud se na to nepodívám... Nikdy bych si netroufl kritizovat něco, co jsem neviděl. Nevidím ale sebemenší důvod, proč bych nemohl napsat, že se mi to nelíbilo (a proč). A za druhé: tohle jsem přesně očekával podle tvé první reakce. Pokud někdo řekne o černošce, že neumí hrát, tak je hned rasista a pokud řekne, že by se nemusela otázka LGBT řešit na každém rohu, tak je homofob... Hm...

kapitán flotily Prometeus
Prometeus - čt 16. dubna 2020 - 00:57

Radšej sa nebudem už k ničomu vyjadrovať a bude dobre. Nechcem sa prezávisláčiť od Star Treku :D

admirál flotily omi
omi - čt 16. dubna 2020 - 09:25

Eodeon: Tak tohle jsi doslova zakřiknul. :D

Gerard: Tak TOS byla z většiny mužská posádka můstku, ale Gene vždy prohlašoval, že Enterprise má posádku půl na půl. Doba se změnila, teď si holt holky prosadily většinovou osádku můstku ženskou. Přejme jim to. :) Mě Discovery teda taky úplně nesedí, možná proto se tak rád vracím ke svým oblíbeným Trekům.

Prometheus: Není snad potřeba se při odlišném názoru hned začít čertit a začít útočit. Zkus trénovat trpělivost a toleranci a před odepsáním si napočítat třeba do 30. Uvidíš, že nejednat impulzivně se v životě náramně hodí. ;) Ale chápu, mě to taky vždycky nejde.

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 16. dubna 2020 - 12:23

omi: jj, taky jsem si říkal :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 16. dubna 2020 - 14:14

Eodeon: Oproti tomu, co známe odjinud je tady tohle ještě docela OK, nemyslíš.. ? :D

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - pá 17. dubna 2020 - 17:55

Jakkob: I to, na co narážíš ty, je ještě v pohodě, oproti jiným věcem, kterých jsem byl svědkem. Je to sice chabá útěcha, ale nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř :)

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 20. dubna 2020 - 01:06

gerard: Nebudu Ti brát, že se Ti DIS z toho či onoho důvodu nelíbí. Ostatně to je každého věc a každý máme jiná měřítka a způsoby, kterými to či ono hodnotíme, a já osobně nemám nic proti jakémukoli názoru, třebaže jde o názor opačný. Já osobně jsem např. z DIS a vlastně i PIC naprosto nadšen :)
Nicméně už se mi tak moc nelíbí, jakými způsoby onu antipatii k DIS popisuješ a veřejně prezentuješ. Opět opakuji, že to nemá nic společného s tím, že DIS neprožíváš, jako spíše s tím, jakým způsobem ty antipatie prezentuješ. S takovou vůbec nepochybuji o tom, že k tobě v rámci seriálu a hlavně Star Treku jako celku dolehlo opravdu hodně málo. Nebo máš snad pocit, že je podobné vyjádření v pořádku? Že by se obdobně vyjádřil např. Picard v TNG k něčemu, co nekoresponduje s principy Federace a Flotily? Já myslím že nikoli, a stejně tak si myslím, že by se jakýkoli nesouhlas s DIS a čímoli jiným dal sepsat tak, aby si člověk nemusel připadat jak v nějakém buranově, ale na webu, kde se shromažďují trekkies :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - po 20. dubna 2020 - 01:08

Eodeon: No můj rozhled je omezený jen na tady trekkies.cz a max. csfd.cz, a ve fandomu taky nejsem zase tak úplně dlouho, jako jiní a hlavně ty, takže věřím, že to co jsem zmiňoval může být ještě nic proti něčemu, co si pamatuješ ty. Já to psal hlavně ze svého pohledu, takže je tam samozřejmě jistá rezerva vůči tomu, co vše jsi zažil ty.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kadet gerard
gerard - po 20. dubna 2020 - 22:35

Jakkob: Zaráží mě, s jak hlubokou netolerancí k odlišnému názoru se tady setkávám. Nestačí jen mluvit o tom, že k tobě dolehly ideály Star Treku, když vzápětí autora odlišného názoru odsoudíš, jako burana. Dovolil jsem si napsat, že podle mě je Sonequa špatná herečka a že byla obsazena patrně z jiných důvodů, než bych preferoval. A díky tomu, že jsem si dovolil zkritizovat černošku, tak jsem si už musel vyslechnout, že jsem jen další "odborník", který tomu nerozumí, dále rasista, homofob a nejnověji také buran... To, že jsem svůj komentář napsal poněkud "neformálně" a ne, jako bych právě spolknul pověstné pravítko, mi opravdu nepřipadá, jako něco buranského. Já mám ale tu výhodu, že mám Star Trek rád už několik desetiletí, a i díky tomu se přes to dokážu přenést a rozhodně tě nebudu za tvůj obdiv k novým seriálům častovat nějakými nelichotivými přívlastky... ;-)

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - út 21. dubna 2020 - 11:56

gerard: Myslím že problém nebude v nějaké domnělé netoleranci opačného názoru, jako spíše v tom, co jsem již zmiňoval, tedy ve formě, s jakou jsi ten svůj názor zde prezentoval. Osobně věřím, že kdyby jsi to napsal trošku jinak a lépe, dost dobře by se možná vůbec nikdo neozval. Znovu opakuji, že vůbec nejde o to, jaký máš názor, ale o to, jak ho před ostatními prezentuješ, aspoň v mém případě to byl ten důvod, proč jsem reagoval. To je zcela úplně odlišná věc, která nemá s obsahem názoru, pochvalným nebo kritickým, nic společného. A ve finále jsem jenom napsal, že se mi ona prezentace nelíbí. Když bychom seděli někde v hospodě, asi by mi to bylo ještě jedno, ale tady mi to přeci jen tak úplně jedno není a proto jsem taky reagoval. Nebylo to myšleno ve zlém, ostatně kdyby ano, napsal bych do úplně jinak, ale nemám to vůbec zapotřebí a navíc raději všechno řeším v klidu a míru. Opravdu si myslím, že jako trekkies a fanoušci Star Treku máme na víc, ale jestli si přesto myslíš, že to jak jsi to napsal je zcela OK, pak to ber opravdu jen jako nesouhlasnou reakci na způsob tvé prezentace, ale nikoli jako netoleranci tvého názoru.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 22. dubna 2020 - 10:57

gerard: To je tady neustále. Jeden se vymezí vůči hrubému vyjadřování a druhý to hned překroutí na nějakou názorovou cenzuru a z agresora je náhle oběť útlaku. Nazvat někoho "příšerkou" a druhému vytknout "trapácký styl" a vlastně i používání slova "zženštilý" v pejorativním významu, jako kdyby ženskost byla něco podřadného... Jako sorry, ale snad ještě dovedu poznat kritický názor od prachobyčejné nadávky. To není totéž. Názor ti nikdo nebere. Ale na urážky se principy názorové tolerance nevztahují. Jistě se tentýž názor dal vyjádřit i se špetkou respektu. A nikdo by pak proti tomu ani nepípnul.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet gerard
gerard - st 22. dubna 2020 - 17:43

Eodeon: určitě nesouhlasím. Je přeci rozdíl, když nějaký výraz napíšu k popisu stylu seriálu, nebo postavy a nadávkou se stane až ve chvíli, kdy ho použiji v diskusi na adresu někoho jiného! To, že si to někdo vztáhne na sebe, já přeci neovlivním. Mě to prostě trapné přišlo a nemíním to neříct jen proto, abych někomu náhodou nepřivodil citovou újmu. Ta přecitlivělost je právě to, na co jsem narážel. Ta snaha o ultrakorektní přístup podle mě obecně škodí a škodí i Star Treku. V dnešním světě se neustále provádí hon na čarodějnice a hledá se co všechno by mohlo někomu nevyhovovat, nebo co není dost vyvážené. Bohužel se podobné útoky už rojí třeba i proti takovým Simpsonovým, které tento přístup nejspíše pohřbí docela. Férová reakce na ten příspěvek by přeci byla ve stylu: Nesouhlasím, protože tam byly i lepší momenty, jako třeba... Nebo: Mě se to ale právě takhle líbí!...

kapitán flotily Eodeon
Eodeon - st 22. dubna 2020 - 18:24

gerard: Pak se neshodneme v tom, co je to urážka. Podle mě je urážka urážkou i tehdy, když si jí dotyčný nepřečte. Vlastně si myslím, že je to kor velká podlost, když se to o druhém řekne nebo napíše za jeho zády. A napsat, že je to příšerka, je prostě urážka herečky, to se na mě nezlob. A je jedině správné se proti tomu ozvat a zastat se jí. Vlastně bych byl naopak komunitou velice zklamán, kdyby se neozval nikdo. Jsou tací, kteří netolerují nic, žádný názor, krom toho svého. Pak jsou na druhé straně tací, kteří tolerují všechno, dokonce i projevy nenávisti obhajují pod záminkou názorové tolerance. Oba jsou to extrémy a oba jsou stejnou měrou špatné. Měli bychom si najít nějakou mez mezi těmi extrémy, nějakou ideální polohu na pomezí, která nám všem zajistí co nejvíce přátelské a uctivé prostředí pro sdílení názorů, s tou správnou měrou tolerance. Chápu, že jsi asi chtěl i formou komentáře, tedy tou hrubostí, doložit, jak moc se ti protiví korektnost, ale nahradit jeden extrém druhým je jen vytloukání klínu klínem.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
kadet gerard
gerard - st 22. dubna 2020 - 19:45

Eodeon: souhlasím jen s tím, že se patrně neshodneme :-). To, že jsi to uvedl správňáckým povídáním poněkud bledne, když uvážím např. to, že jsi nedávno nazval Dänikena autorem "hanebných esoterických nesmyslů" (ne, že bych to chtěl rozporovat). V jeho případě to nebyla urážka? To nebylo za jeho zády? On si to mohl přečíst? Proč to v tomto případě nebylo podlé a já když napíšu o postavě (!), že je to příšerka, tak ano? Stejně tak když napíšeš o Hvězdné bráně, že vychází z "bláhových paleoastronautických výmyslů". V čem je to lepší, než když já napíšu, že mi DISCO přijde trapná? Třeba se to fanoušků dotklo... Zkrátka jediné logické vysvětlení shledávám ve snaze autora odlišného názoru natřít na černo a vyválet v peří (namísto argumentace). A ne, nehledej v té poznámce nějaké rasistické motivy prosím. :-)

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - čt 23. dubna 2020 - 00:40

gerard: Podle mě ale to "správňácký povídání" jak ty jsi to nazval staví celý komentář do úplně jiného světla, než si uvědomuješ, nebo si to třeba nechceš připustit. Sice to nic nemění na tom, že i tak by se mohl někdo dotyčný urazit, ale to je už potom chyba někde jinde a nikoli v tom, že jsme se o někom, nebo o něčem nevyjádřili pozitivně. Je třeba umět rozlišit, kdy jde o urážku s cílem urazit, zesměšnit, nebo podobně a kdy jde o vyjádření nesouhlasu coby informace o tom, jak to dotyčný vnímá a právě to, jak se takový nesouhlas napíše tohle může hodně ovlivnit. Pokud jsi to tedy nemyslel jako urážku a jen jsi chtěl klást důraz na to, proč se ti to nepozdává, pak jsi zvolil právě takovou formu, která není úplně nejšťastnější a která snadno může vyvolat právě takové rekce, jako teď a tady.

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
kapitán flotily Prometeus
Prometeus - čt 23. dubna 2020 - 16:15
Tento komentář byl nahlášen jako nevhodný.
admirál flotily omi
omi - čt 23. dubna 2020 - 17:31

Jestli se chcete posílat do míst, kam slunce nesvítí, tak buďte prosím aspoň krapítek kreativní a užívejte třeba startrekových termínů. Doporučuji "nechť vplují do červí díry a ztratí se na druhé straně" nebo "aby je uchvátila černá díra a již nikdy nepustila ven". ;) Jinak přeju příjemný den a nenechte se vyrušovat v diskuzi, však o tu přesně šlo. Jen prosím slušně, čtou nás i děti. ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
kapitán flotily Eodeon
Eodeon - čt 23. dubna 2020 - 18:43

gerard: No jestli opravdu nevidíš rozdíl v tom, když někdo negativně zhodnotí práci autora, a když někdo pomluví jeho vzhled, tak to je jakákoliv diskuze marná, protože tu rozporuješ zcela zjevnou věc. Za takových okolností se ničeho nedobereme. Za sebe uzavřu zopakováním pointy, že "se tentýž názor dal vyjádřit i se špetkou respektu". Howgh.

“Time is the school in which we learn, Time is the fire in which we burn." - Delmore Schwartz
podporučík David
David - čt 23. dubna 2020 - 21:22

Jen tak mimo diskuzi.

Nesleduje někdo, angličtinářsky zdatný, dění kolem Axanaru?

Sice mám na Youtube nastavené odebírání, ale vpodstatě nemám čas se tomu věnovat. Nemluvě o tom, že bych potřeboval řádově 5x víc času oproti češtině na to, abych to anglicky přiměřeně pobral (a to jsem nejspíš přehnaný optimista).

Ale z dneška jsem ve videu náhodně zachytil jak Alec Peters v konferenci s jakousi Sophií Nerovnayou, mluví o českých fan filmech.

dávám odkaz: [link]

A osobně musím konstatovat, že při mém rozhledu, je nebo byl, Axanar jediným, pro mě slibným projektem na poli Star Treku za posledních cca 11 let.

podporučík David
David - čt 23. dubna 2020 - 21:53

A když už jsem v tom sjíždění Youtube...

dolehlo tam ke mě video "Enterprise destroys Discovery..." ( [link] )

... a při jeho shlédnutí jsem se ubezpečil o jednom aspektu nových Star Treků, které bytostně nesnáším...

A to je nová prezentace vstupu a výstupu z warpu. Prostě jen "puc" a je tu další loď. Další "puc" a už tu není. Žádné manévry, žádné impulsní motory, žádné kalkulování s vlivem gravitace.

A pak ten "skleněný" můstek Enterprise. Tam bych opravdu nerad sloužil. To je uživatelsky naprosto šílené prostředí. Kde bych se cítil fajn (tak nějak v jasném seznamu) by byl můstek třídy Intrepid, pak asi Galaxy, pak NX-01, a pak asi "Áčková" Enterprise.

kapitán flotily Jakkob Killer
Jakkob Killer - pá 24. dubna 2020 - 03:16

David: Co se Axanaru týče, tak se tak nějak s jistotou blíží vydání filmu, nebo se k tomu podle všeho zatím chystá. Před časem vyšel ten finální trailer, nebo nějaký poměrně obsáhlý trailer a mě osobně se to taky moc líbí a dost se na to těším. Snad vše půjde v pohodě a nic dalšího projekt nezbrzdí a budeme se tu o tom moci brzy rozpovídat a posdílet dojmy a názory na to, jak to nakonec dopadlo (po dějové i tvůrčí stránce) :)

Mě se třeba vstup a výstup z warpu v DIS líbí fakt moc. Můj nejoblíbenější je sice stále ten z TMP a pak ten ze ST Beyond, ale DIS má stylem něco hodně podobného a mě se to upřímně líbí asi mnohem více, než ty efekty ze starších ST seriálů (TNG, DS9, VOY). TOSku pak mohu hlavně z nostalgického hlediska, ale sama o sobě na efekt nic kdo ví jakého nemá, ani v té remasterované verzi. Na warp efektu z DIS a PIC se mi líbí nejvíce právě asi to, že je tam nejvíce patrné to zrychlení z impulzu na warp, tedy blik a loď je fuč, plus se mi opravdu hodně líbí ten zvukový efekt, a i vlastní let warpem. Ale s tím jak se zrovna tento efekt v rámci Treku mění velice často, tak nepochybuji, že změn dost dobře dozná i tady tento warp efekt a dost možná i další sérií DIS, či PIC, kdo ví.. ? :)

" The Universe Is Balanced On The Back Of A Giant Koala " - O'Connor
praporčík lamicz
lamicz - st 29. dubna 2020 - 23:06

gerard: Nehádej se s nimi, nemá to cenu, sem už nikdo nechodí, pokud chceš pokecat o ST a poznat jiný trekkies, napiš mi na FB [link]

admirál flotily omi
omi - ne 3. května 2020 - 11:26

Očividně už sem nikdo nechodí. :D Jinak doporučuji odkazy přímo na hlavní stránce portálu nahoře. Ty vedou na místa, kde jinde to u nás žije Star Trekem. ;)

„Sněte jako byste měli žít navěky. Žijte jako byste měli zemřít dnes.“ – James Dean
podporučík David
David - so 30. května 2020 - 18:38

Právě jsem objevil další důvod, proč se mi nové Star Treky nelíbí. Nebo snad jinak řečeno, rozšíření toho důvodu.

Aktuálně díky Pinterestu, pomocí kterého jsem si všiml obrázku s doprovodnou otázkou "Proč Discovery uvnitř mnohem větší než zvnějšku. Přikládám odkaz, ke kterému mě to dovedlo.

[link]

Tedy, bez znalosti souvislosti bych zobrazený šot vyhodnotil tak, že se jedná o nějaký krytý lunapark, systém horských drah, pouťovou atrakci.

Upřímě, podoba interiéru byla vlastně jednou z prvních věcí, které mě rozhodily hned na začátku ST2009. Absolutní nepoměr mezi vnějškem a vnitřkem lodi USS Kelvin. O detailech konstrukce lodi nemluvě... beton, nýtované ocelové konstrukce...

Podobné je to i v případě Enterprise. Např. komunikační "oddělení" v obrovském prázdném prostoru, kde se po obou stranách prostorné pasáže nachází obrovské nádrže (my už dnes víme, že se na komunikačním pracovišti nenacházely nádrže s deutériem, nýbrž s pivem).

Později ve filmu Do neznáma, když je Enterprise trhána na kusy, nesmírnost vnitřního prostoru vynikne ještě víc, když nešťastní členové posádky padají prázdným prostorem uvnitř lodi.

V Discovery jsem se dostal pouze lehce přes první sérii. Dál už jsem s tím nechtěl ztrácet čas, takže se ke mě ta pouťová atrakce dostala opravdu až teď.

A je to pro mě jen další utvrzení v přesvědčení, že si ze mě a dalších miliónů fanoušků Star Treku, autoři nových Treků prostě dělají srandu.

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení čtenáři.

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG