Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Eugene Wesley "Gene" Roddenberry

so 17. září 2005      autor: Yorick      přečteno: 12971x      komentáře: 1

Gene Roddenberry Gene Roddenberry, scénárista, televizní a filmový producent se narodil 19. srpna 1921 v El Pasu, státu Texas. Když mu byli tři roky, rodina se přestěhovala do Los Angeles, kde strávil celé své dětství se svými sourozenci bratrem Bobem a sestrou Doris. Po střední škole studoval tři roky právnickou fakultu (bakalářský titul) a přenesl svůj zájem k leteckému inženýrství, získání pilotní licence.

Na podzim roku 1941 se dobrovolně přihlásil k U.S. Army Air Corps. Jako letecký kadet byl zařazen do tréninku a po nějaké době poslán do Jižního Pacifiku v hodnosti podporučíka, kde vstoupil do bojů o Guadalcanal. V bombardéru B-17 se zúčastnil útoků na nepřátelské pevnosti v Bougainville a podílel se také na invazi na Mundu. Celkově se zúčastnil asi 89 misí a úkolů. V letech 1941 - 1946 byl vyznamenán Distinguished flying Cross (Letecký Záslužný Kříž DFC - Udělováno za hrdinství nebo mimořádný úspěch během účasti v leteckém boji) a Air Medal (Leteckou Medailí - Udělováno za hrdinný skutek nebo záslužnou službu během účasti v leteckém boji).

Právě během svého působení v Jižním Pacifiku začal psát. Prodával svá díla do leteckých časopisů a publikací pozdní poezie vkládaných do The Washington Post.

Po svém návratu z bojů se v letech 1946-1949 stal leteckým vyšetřovatelem pro Air Force mimo oblast Washingtonu D. C., měl na starosti případy leteckých havárií. Během tohoto času zároveň studoval literaturu na Columbia University.

Po skončení války pracoval jako pilot aerolinií Pan American World Airways (1949-1953). Na jednom letu z Kalkaty jeho letounu vypadly oba motory a začaly za letu hořet. Letoun havaroval během noci v poušti v Sýrii. Jako služebně nejstarší důstojník poslal dva Angličany z posádky přeplavat řeku Eufrat. Zatím sám vyjednával s nomády, kteří přijeli na místo havárie oloupit domnělé mrtvé z posádky. Angličané objevili pozici Syrské vojenské posádky, která vyslala na místo havárie malé letadlo. Roddenberry přiletěl do posádky na palubě tohoto letadla, kde hned po přistání odeslal vysílačkou zprávu pro Pan Am, aby poslali náhradní díly pro opravu letadla. Později Roddenberry obrdržel Civil Aeronautics commendation (Civilní Letecká Pochvala) za své úsilí během a po letecké havárii.

Mladý Gene RoddenberryVe Státech Roddenberry pokračoval v létání, dokud poprvé neuviděl televizi. Správně odhadl budoucnost televize, která se pomalu začala utvářet jako mocné médium v Hollywoodu s prostorem pro spisovatele, jako nové zábavní médium. Okamžitě začal jednat, opustil své letecké zaměstnání a přestěhoval se do Los Angeles pouze proto, aby našel Hollywood a televizní průmysl stále v plenkách, pouze s několika možnostmi pro nezkušené spisovatele. Na radu přítele, vstoupil do policejního sboru Los Angeles, aby poznal život z perspektivy hodnot důležitých pro spisovatele.

Během času, kdy byl Roddenberry seržantem u policie Los Angeles, prodal scénáře k takovým televizním show jako byly "Goodyear Theatre", "The Kaiser Aluminum Hour", "Four Star Theater", "Dragnet", "The Jane Wyman Theater", a "Naked City".

Jakmile se uchytil jako spisovatel, vrátil Roddenberry policejní odznak a stal se spisovatelem na volné noze. Později pracoval jako hlavní scénárista pro velmi populární televizní seriál "Have Gun, Will Travel". Epizoda "Helen of Abiginian" vyhrála Roddenberrymu Writers Guild Award a Roddenberry byl předkládán dalším scénáristům jako příklad pro seriály. Dále napsal a produkoval "The Lieutenant" televizní seriál, kde hráli Gary Lockwood, který také představoval později postavu komandéra Gary Mitchell v druhém pilotním díle Star Treku "Where No Man Has Gone Before" a Robert Vaughn, příběh mladého muže získávajícího lekce života během služby v United States Marine Corps.

Gene Roddenberry a Leonard NimoyA následovalo jeho nejznámější a nejlepší dílo - Star Trek (1966-l969). První ze dvou pilotních dílů byl odmítnut jako příliš intelektuální pro televizi. Jakmile byl však Star Trek na světě, získal mnoho loajálních fanoušků. Jako první televizní seriál získal své zastoupení v muzeu Smithsoniánského institutu, kde je na stejném patře umístěn jedenáct stop dlouhý model U.S.S. Enterprise po boku originálního letounu bratří Wrightů a Lindberghova "Spirit of St. Louis". První raketoplán NASA byl pojmenován Enterprise jako odpověď na stovky tisíc dopisů od fanoušků požadujících aby raketoplán byl pojmenován po jejich milované vesmírné lodi.

Během tvorby Star Treku Roddenberryho reputace jako futuristy rostla. Jeho poznámky a scénáře mu zajistili profesionální reputaci. Přednášel na setkáních NASA, v Smithsonianském Institutu, v Kongresové knihovně a nejlepších univerzitách.

Gene Roddenberry s posádkou Enterprise Jako tvůrce oblibené lodi Enterprise a její posádky složené mimojiné z neohroženého kapitána Kirka a Vulkánce pana Spocka se špičatýma ušima, Roddenberry nevědomky rozpoutal fenomén Star Treku, který se díky tomu stal opravdovým kultem, mezi jehož členy se počítalo a počítá množství fyziků, leteckých inženýrů, žen v domácnosti, senátorů, dětí, učitelů a intelektuálů jako oddaných stoupenců (známí jako Trekkies nebo Trekkers). Série Star Trek mimo televizi obdržela vyhledávanou sci-fi cenu Hugo a stala se tak základem úspěchu pro budoucí filmy.

Roddenbery také vydal svůj román Star Trek: The Motion Picture (nakladatelství Pocket Books, 1979), kterého se prodalo téměř milion kusů a stal se tak číslem jedna na žebříčku bestsellerů na mnoho týdnů.

Po skončení série Star Trek Roddenberry produkoval televizní filmy "Pretty Maids All in a Row," kde hráli Rock Hudson, Angie Dickinson a Telly Savalas, a také vytvořil množství pilotních filmů pro televizi. Mimo jiné "Genesis II" for CBS (1973), o Zemi vzpamatovávající se ze Třetí světové války. Potom přišli "The Questor Tapes" pro televizi NBC (1974), příběh androida pátrajícího po svém stvořiteli, a dodatek "Genesis II" -- "Planet Earth," pro televizi ABC. Také se podílel jako spoluscénárista a producent na "Spectre" (1977), dvou hororových filmech pro televizi NBC.

Roddenbery byl také členem Writers Guild Executive Council a předsedou Academy of Television Arts and Sciences. Obdržel tři čestné doktoráty: Doctor of Humane Letters z Emerson College v Bostonu, Mass., Doctor of Literature z Union College v Los Angeles (1977), a Doctor of Science z Clarkson College v Potsdam, New York (1981).

Hvězda na chodníku slávy Gene Roddenberryho4. září 1986 získal Rodenberry hvězdu na Hollywoodskem chodníku slávy jako první scénárista / producent, který byl takto oceněn.

V září 1987 Star Trek: The Next Generation navázala na legendu, kterou Roddenberry započal před více než dvaceti lety. Star Trek: The Next Generation, v prvních letech existence byla oceněna Peabodyho Cenou pro "Nejlepší z nejlepších" Série nakonec získala celkem jedenáct prestižních cen Emmy.

Gene Roddenberry s manželkou Eugene Wesley "Gene" Roddenberry zemřel 24. října 1991 v Santa Monica, California, USA na srdeční zástavu a svět tak přisel o jednoho z největších průkopníků televizní zábavy. Jeho popel byl rozptýlen ve vesmíru z paluby raketoplánu.

-----------------
Datum narození: 19. srpna 1921
Místo: El Paso, Texas
Sourozenci: sestra Doris, bratr Bob
Děti: syn Gene jr., dcery Darlene a Dawn
Datum smrti: 24. října 1991 - srdeční infarkt
Místo úmrtí: Santa Monica, California
Poznámky: občas používal alias Robert Wesley, výška 185 cm
---------------------

---------------------
Star Trek (1966-l969)
Star Trek: The Next Generation (1987-1994)
Star Trek: Deep Space Nine (1993-1999)
Star Trek: Voyager (1995-2001)
Enterprise (2001)
Andromeda (2000)

Zdroj: internet
bez hodnosti Yorick
autor: Yorick
vydáno: so 17. září 2005
přečteno: 12971x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Fialový odznáček Výstup – 4. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 3. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 2. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 1. část  -  út 17. června 2014
Soutěž na portále - hlasování  -  pá 23. července 2010
Vzkazy  -  st 6. května 2009
Trekkies.cz: psát články už může každý, neváhejte!  -  po 26. ledna 2009
Historie Videookénka  -  pá 31. října 2008
Star Trek: The Next Generation - TV Movies  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Next Generation - Jean-Luc Picard Collection  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Movies I-X  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: ’Q’ Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Captains Log Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Time Travel Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Borg Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG