Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek - Hlavní pojmy

ne 2. října 2005      autor: Darkknight      přečteno: 22329x      komentáře: 6

Star Trek plakatNásledující řádky jsou určeny spíše začátečníkům na poli Star Treku, kteří se často ztrácí v termínech, které jsou pro světaznalé Trekkies vpravdě základní. Aby nemuseli louskat sáhodlouhé články v odborných sekcích, vytvořili jsme pro ně takovýto krátký lexikon výrazů ze Světa Star Treku, aby se už nemuseli ptát sami sebe a svých kamarádů "Co je to..."

Star Trek? Velmi často kladený dotaz, hlavně lidmi, kteří se na con dostali omylem, byli zataženi davem, anebo jen kamarády. Star Trek je název obecně používaný pro sérii zatím pěti seriálů a deseti filmů, které pobláznily miliony lidí, za jejichž zrodem stál Gene Roddenberry. Pro lidi kolem Star Treku je to však už spíše životní filosofie než jen "nějaký" seriál, a pouhý fakt že čtete tuto sekci znamená, že pomalu ale jistě kloužete do náruče nás, starých Trekových mazáků, kteří vás rádi uvítáme.

Bezejmenný praporčík? Osoba navlečená do červené uniformy se smlouvou pouze na jednu epizodu, jejíž jediným životním účelem je vrhnout se mezi kapitána a letící kámen, nůž, meč, kulku, phaserový výboj, fotonové torpédo a jakýkoliv jiný objekt, který by mohl kapitánovi způsobit újmu. Jinak jsou prostě zabiti tajemným jevem či záporňákem. Navěky spojen s nesmrtelnou hláškou doktora McCoye "Je mrtvý, Jime."

Borgové? Borgové jsou zvláštním druhem naší Galaxie, a navzdory svému názvu nemají nic společného se Švédy. Jedná se o kybernetický druh, který se šíří a prospívá asimilací jiných živočišných druhů. Borgové utváří tzv. Společenstvo, v němž nemá žádný Borg svou vlastní individualitu a všichni sdílejí jediné kolektivní vědomí, a jsou ovládáni svou královnou - víceméně si můžete Společenstvo představit jako mraveniště či úl (Společenstvu se také někdy přezdívá Úl). Borgové vylepšují svá křehká biologická těla množstvím kybernetických implantátů. Dalším důležitým jevem je schopnost přizpůsobit se na většinu možných útoků, což činí boj s nimi velice obtížným.

Cardassijská Unie? Cardassijská Unie je společenství humanoidního druhu zvaného Cardassiané ( překvapivě ). Je to druh poměrně militantně založený, vojáci mají v Unii značnou moc, a celý stát je tajně řízen a kontrolován skrytou organizací známou jako Obsidianský řád. Tato organizace byla zničena v počátcích konfliktu s Dominionem. Domovským světem Cardassianů je Cardassia Prime. Cardassiané se později ( pod vedením Gula Dukata ) rozhodli přidat na stranu Dominionu v jejich invazi do Alfa kvadrantu.

Con? Con je zkratka z anglického slova Convention ( shromáždění, mítink ), je akce, na níž se schází fandové sci-fi, fantasy a podobných žánrů, a po několik dnů v týdnu si užívají zábavy s kamarády a přednášek k tématům. Největším conem v republice v současnosti bývá Festival Fantazie, pořádaný každoročně v Chotěboři na začátku července.

Disruptor? Disruptor je protějšek Federačních phaserů. Nejznámější druhy užívající disruptory jsou Romulané, Klingoni a Jem'Hadaři. Je to výborná zbraň pro válečníky a zlé hochy - na rozdíl od phaserů Federace nemá stavitelnou škálu účinnosti a rovnou zabíjí ( zejména výstřel z Jem'Hadarské zbraně může být smrtelný i při nejnižší možné energii ). Vyskytuje se v ručních i lodních verzích, stejně jako Phasery ( viz. Phasery ).

Dominion? Dominion je mocná organizace kontrolující rozsáhlá území v kvadrantu gama. Pod ochrannými křídly Dominionu je mnoho druhů, fakticky mu však vládnou tvorové známí jako Zakladatelé, což není nikdo jiný než Měňavci ( kteří po nemilých zkušenostech s námi "Pevnými", jak nazývají ostatní druhy, došli k názoru, že musí vládnout Galaxii ). Zakladatelé pro kontrolu Dominionu používají dvě geneticky vypěstované rasy - první z nich, Vortové, mají telepatické schopnosti a Zakladatelé je využívají jako diplomaty a pro každodenní operace, a druzí z nich, Jem'Hadaři, jsou geneticky vypěstovaní vojáci, jejichž jediným životním cílem je padnout v boji za Dominion. V kvadrantu gama je Dominion nejobávanější mocností hlavně díky Jem'Hadarům, jejichž jméno je vyslovováno šeptem a s hrůzou.

Druh 8472? Pravděpodobně jediná rasa, která kdy dokázala Borgy nakopat do... načechrat jim pozadí. Tito zvláštní třínozí tvorové pocházejí z tzv. "tekutého prostoru", což je vesmír vyplněný zvláštní tekutinou. Jejich lodě jsou na biologické bázi, a jejich palebná síla dokáže zničit celé planety. Jejich invaze do naší Galaxie byla naštěstí zažehnána statečnou posádkou lodi USS Voyager.

DS9? Pracovní název pro Star Trek: Deep Space 9. Používán mezi Trekkies v ČR.

ENT? Pracovní název pro seriál Star Trek: Enterprise. Mezi fandy v ČR pouze jako Enterprise.

Enteprise? USS Enteprise, NCC - 1701, je vlajkovou lodí Hvězdné Flotily a ergo kladívko má proto na palubě ten nejdrsnější a nejelitnější výkvět personálu Hvězdné flotily. Je hrdinkou většiny seriálů a všech filmů a jejím úkolem je odvážně se pouštět tam, kam se dosud nikdo nevydal. V současnosti je ve službě loď s kódovým označením NCC - 1701 E, a podle slov Picarda se Flotila Enterprise jen tak nezbaví, protože "v abecedě zbývá ještě dost písmen."

Ferengská Aliance? Ferengská Aliance byla založena druhem známým jako Ferengové. Jde o malé humanoidy s nadměrně vyvinutým sluchem ( na pohled patrné jsou jejich obrovské ušní boltce, které jsou také velmi citlivé na dotek ). Správný Fereng zvětří možnost zisku na vzdálenost 1000 světelných let a podvody s podnikáním na černém trhu a v nelegálních obchodech je učí už v mateřské školce. Domovským světem je Ferenginaar.

Fotonová torpéda? Fotonová torpéda byla donedávna nejsilnější zbraní, kterou měla Federace k dispozici. První torpédomety mohly střílet jen jedno torpédo a byly nabíjeny ručně, další verze už byly nabíjeny automaticky, a nyní nejmodernější torpédomety jsou schopny střílet až deset torpéd v jediné dávce, či případně pět najednou ( pulsní torpédomety ). V posledních několika letech byla jejich účinnost předčena Kvantovými torpédy.

Hmota a antihmota? Pohonné látky pro waprový pohon. Jako hmota se používá deuterium, jako antihmota antihydrogen.

Holodoktor? Holodoktor je holografická simulace osoby s naprogramovanými znalostmi většiny doktorů z celé Federace. Slouží jako výpomocná ruka doktorům na lodích Federace v časech krize. Jeho tvůrcem je doktor Zimmerman, který mu propůjčil svou tvář a charakter, což se na oblíbenosti hologramu mezi pacienty zrovna kladně nepodepsalo. Nejznámější verze holodoktora sloužila na palubě USS Voyageru, kde přebrala místo po původním doktorovi, který zahynul při přenosu Voyageru do kvadrantu delta. Holodoktor pak mnohonásobně přesáhnul povolenou dobu své funkčnosti a daleko přesáhnul hranice svého programu.

Hvězdná loď? Hvězdná loď je převážně kovová věc uzpůsobená k ochraně křehkých lidských schránek před malebným prostředím vakua. Každý druh schopný cest warpem má svou vlastní verzi hvězdné lodi - některé se ježí hlavněmi zbraní, jiné bateriemi senzorů, a jiné se ježí jen tak, aby se neřeklo. Správná hvězdná loď je vybavená spoustou zařízení pro rozptýlení posádky, rozumným množstvím zbraní, přiměřeně silným štítem a dělá "vhúúúúš" pokaždé, když proletí kolem kamery.

Hvězdná flotila? Vesmírná síla Federace. Její lodě zkoumají neznámá místa v Galaxii a ochraňují slabé a bezbranné od silných a ozbrojených. Zpravidla často strká nos tam, kam by radši neměla, ale to už je úděl hrdinů. V posledních deseti letech byla těžce zkoušená válkou s Borgy a s Dominionem, což zapříčinilo její přerod od vědecké a výzkumné organizace k dobře vyzbrojené a adaptabilní válečné síle.

Klingonská říše? Klingoni jsou válečnickým druhem, a k válečnickému životu jsou vychováváni od narození. Dříve byli ve válce téměř s každým, po jistých událostech popsaných v šestém ST filmu byli přinuceni uzavřít mírovou smlouvu s Federací, a v současnosti jsou to velmi dobří spojenci. Klingonská flotila je hlavně uzpůsobena k boji, a v kvadrantech alfa i beta se jí málokterá vyrovná. Správný klingon je kolem dvou metrů vysoký, má vysoké čelo s kostěnými výrůstky, pije krvavé víno, kudy chodí, a pro ránu nejde nikdy daleko. Pro zajímavost - klingoni byli v TOSce koncipováni jako určitý obraz Sovětského svazu ve vesmíru Star Treku, tedy mocná a primitivnější hrozba, s níž se zdá válka na spadnutí.

Kvadranty Galaxie? V základě je naše Galaxie rozdělená na čtyři kvadranty, nazvané příhodně alfa, beta, gama a delta. V kvadrantu alfa se pohybuje většina našich oblíbených seriálových hrdinů ( Janewayová se tam jen občas ukáže ), a tedy se tam nachází prostory Spojené Federace Planet, Ferengské Aliance a Cardassijské Unie. Kvadrant beta hostí mezi fandy velmi oblíbenou Klingonskou říši a Romulanské hvězdné impérium, v kvadrantu gama vládne tvrdou rukou Dominion, a kvadrant delta uvádí do neustálého chaosu USS Voyager s hrdinným kapitánem Janewayovou na palubě, před jejíž černou kávou si nejsou jistí ani Borgové, kteří s ní tento kvadrant musí sdílet taky. Kromě Borgů občas z tekutého prostoru zavítá do Delta kvadrantu druh 8472.

Kvantová torpéda? Silnější bratříček fotonových torpéd - tato torpéda byla vyvinuta v nedávné době jako obrana proti Borgům, a zatím jimi není vybaveno mnoho lodí. Torpédomety zatím mohou střílet jen po jednom torpédu, ačkoliv již existuje několik verzí rychlopalných torpédometů, schopných střílet až pět torpéd v jedné dávce.

Maskovací zařízení? Maskovací zařízení samozřejmě ukryje loď před nepřátelskými zraky. Zjednodušeně řečeno, maskovací zařízení využívá efektu zvaného "gravitační čočka" k ohýbání světelného záření, čímž se loď stává "průhlednou" pro lidské oko a většinu senzorů. Maskování ovšem spotřebovává masivní dávky energie, a proto není loď schopná střílet zamaskovaná, ačkoliv již bylo vybudováno několik lodí, které toho schopné byly.

Můstek? Můstek je nervové centrum lod, z něhož celá loď ovládá a soustředí se tam kompletní velení lodi - kromě kapitána a jeho prvního důstojníka má své stanoviště na můstku také kormidelník, navigace, operační a bezpečnostní důstojník, vědecký důstojník a inženýr. Můstek se na lodích Federace nachází zpravidla na nejvyšší možné části lodi. Je s podivem, že nepřátelé svou palbu téměř nikdy nesměřují na můstek. Pro zajímavost - USS Voyager může svůj můstek katapultovat, takže se pak pohybuje vesmírem jako samostatné plavidlo.

Paluba? Paluba je horizontální konstrukce, po níž chodí posádka a která výše zmíněné posádce zabraňuje v tom, aby se propadla až na dno lodi.

Phaser? Phaser je zbraň používaná důstojníky a loděmi Federace. Vyskytuje se v několika verzích, nejčastěji se můžete střetnout s ručním phaserem ( který Federálové umí tasit proklatě rychle ), phaserovou puškou ( tu už netasí tak proklatě rychle ), a lodní phaser, který se ještě vyskytuje v několika modifikacích ( a posádka jej tasit vůbec neumí ). Ruční phasery mají nastavitelnou škálu účinnosti, a to od omráčení až po odpaření do poslední molekuly. Neponechávejte v dosahu dětí!

Red Alert? Poplach indikovaný červenými poplašnými světly a sirénou, a pro lodě Flotily znamení, že se cosi ošklivým způsobem pokazilo.

Replikátor? Replikátor je zařízení pracující na základě principu transportérů a které je schopné z předem dodané replikační hmoty vytvořit jakýkoliv objekt, jehož vzor má uložen ve své paměti. Nejrozšířenější replikátory se užívají pro replikaci jídel a nápojů, největší průmyslové replikátory zase replikují komponenty užívané např. při stavbách lodí a orbitálních stanicí.

Romulanské hvězdné impérium? Romulané jsou tajnůstkářská rasa, která vznikla odtržením od druhu zvaného Vulkánci. Proto jsou jim velmi podobní, ale narozdíl od Vulkánců nepotlačují své emoce. Právě Romulané představili kvadrantu alfa maskovací zařízení, a hojně jej využívají pro špiónění na ostatních rasách. Civilní pořádek je udržován pomocí nechvalně známá organizace Tal Shiar, s níž se může měřit jen cardassijský Obsidianský řád.

Simulátor? Místnost, v níž za pomocí hologramů a silových polí můžete vytvořit prakticky cokoliv. Slouží na lodích Federace jako hlavní relaxační prostředek. POZOR! Značné nebezpečí návyku! Pokud nechcete skončit jako Reginald Barclay, užívejte s mírou. Pro zajímavost - v nedávné době se podařilo softwarovým inženýrům a vývojářům ze skupin kolem Richarda Bransona vytvořit první funkční 3D hologram, prozatím bohužel nehmotný (z důvodu absence silových polí, samozřejmě).

Spojená Federace Planet? Spojená Federace Planet představuje nejkladnější sílu ve vesmíru Star Treku, ačkoliv je to paradoxně lidská vládní organizace. Je to však Spojená Federace, a proto kromě lidí je v ní i mnoho jiných druhů, které chtějí ochranu či jen pomoci na cestě za poznáním - kromě lidí jsou to například Vulkánci či Betazoidi. Průzkumnou silou Federace v rozlehlém oceánu vesmíru je Hvězdná flotila, jejíž neohrožená vlajková loď USS Enterprise a její ještě neohroženější posádka se často vydává na cesty tam, kam se dosud zdravý rozum nevydal.

Štíty? Lodní štít je energetické pole, které obklopuje hvězdnou loď a brání ji před střelbou nepřátel, nebo před nárazy větších objektů.

Strojovna? Strojovna je shromaždištěm inženýrů a srdce lodi. Nachází se zde warp jádro a kontrolní stanoviště pro všechny lodní systémy. Jedná se o místo s druhou nejvyšší úmrtností bezejmenných praporčíků, hned po výsadcích na neznámé světy. Nepřátelé sem často střílí i přes fakt, že strojovna se často nalézá uprostřed lodi, pod metry pancíře, palub, přepážek a lidí.

Technoblábol? Technoblábol se vyskytuje v seriálech či filmech pokaždé, když se scénaristi zaženou do úzkých tím, že na problém, který posádce vymysleli, nemají logické rozuzlení. Tak tedy vymyslí přehršli technických řešení, z nichž ani jedno nedává smysl, ale hezky zní, a technoblábol je na světě. Jediná rasa z Trekkies, která je schopna jim alespoň částečně rozumět, jsou inženýři.

TNG? Pracovní název pro seriál Star Trek: The Next Generation. Používán mezi Trekkies v ČR.

TOSka? Pracovní název prvního seriálu Star Trek: The Original Serie z let 1966 - 1969. Používán mezi Trekkies v ČR.

Transportér? Zařízení sloužící k přenosu lidí a nákladu na kratší vzdálenosti. Principiálně vás takový transportér rozloží na molekuly, uloží si do paměti jejich rozmístění ve vašem těle, přenese vás ve formě záření na místo určení a tam vás poté podle obrazu složí. Pro zajímavost - transport několika molekul se povedl v laboratorních podmínkách už v naší době. Hlavními důvody, proč nemůžeme ale transportéry používat pro lidi, je Heisenbergův princip neurčitosti, malá kapacita počítačů a Gatesův systém Windows.

Trekkies? Trekkies si říkají fanoušci Star Treku, čili všichni lidé běhající po conech v uniformách a maskách svých oblíbených hrdinů. Trekkies jsou rozšíření po celém světě. Kromě toho ale žijí ve sklepě, nemají žádnou představivost a jejich sociální život by rozplakal i štěnice :)) .

Trikordér? Podle vzhledu si jej mnoho osob neznalých Star Treku plete s prastarými mobilními telefony. Trikordér ale slouží personálu Federace pro získávání informací, ať už o složení některé součástky, či třeba pro zjištění zdravotního stavu ( zde se tedy trikordér dělí na dva typy, na technický a zdravotní ). V případě nouze se dovede proměnit ve zdroj součástek, jež pak může personál Flotily používat v nouzových situacích vpravdě McGyverovským způsobem ( tímto odkazem zdravíme Vrátkaře ;) ).

VOY? Pracovní název pro seriál Star Trek: Voyager. Mezi Trekkies v ČR používán název Voyager.

Vulkánci? Vulkánci jsou prvním druhem, který se připojil k Federaci, a vlastně ji pomáhali založit. Byli také prvním druhem, s nímž se pozemšťané potkali. Vulkánci se řídí čistou logikou a své chování se snaží oprostit od všech emocí. Zvláštností je zelená krev a špičaté uši. Mezi fanoušky jsou velmi populární rasou.

Warp? Warp je termín pro hyperrychlé cestování v rámci obecné relativity. Přeloženo do lidštiny to znamená, že loď před sebou generuje čistě lokální stažení prostoročasu a za sebou opačné roztažení, a pozorovatelé stojící vně této distorze pak vidí, že se loď pohybuje rychlostí větší než světlo.

Zdroj: Trekkies.cz
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: ne 2. října 2005
přečteno: 22329x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Fialový odznáček Výstup – 4. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 3. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 2. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 1. část  -  út 17. června 2014
Soutěž na portále - hlasování  -  pá 23. července 2010
Vzkazy  -  st 6. května 2009
Trekkies.cz: psát články už může každý, neváhejte!  -  po 26. ledna 2009
Historie Videookénka  -  pá 31. října 2008
Star Trek: The Next Generation - TV Movies  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Next Generation - Jean-Luc Picard Collection  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Movies I-X  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: ’Q’ Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Captains Log Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Time Travel Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Borg Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG