Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Ferengijské pohádky - O šíleném ševci

út 4. října 2005      autor: Bendi      přečteno: 3539x      komentáře: 2

Ferengi

Tohle je první z plánované série příběhů o absolutně nejsympatičtější, nejdokonalejší, nejnádhernější, nejúchvatnější a nejúžasnější rase v dějinách Star Treku a sci-fi vůbec.
Ano, hádáte správně - jde o geniální ušaté obchodníky s nepřekonatelným talentem pro vytváření zisku a hromadění čehokoli cenného, zejména potom univerzálního oběživa v podobě všemi milované hmoty zvané latinium. Než se však dostanete k neobyčejně smutnému příběhu o jednom nanejvýše zavrženíhodném Ferengovi, rád bych zdůraznil, že veškeré v textu obsažené informace jsou oficiální, neb se jedná o ukázku z do češtiny zatím nepřeložené knihy "Legends of the Ferengi" (Ira Steven Behr a Robert Hewitt Wolfe).

Je až k nevíře, že nejhorší zlotřilec v dějinách Ferengů svůj život započal jako obyčejný švec v malé horské vesničce jménem Popodoopopop. Důvody jeho důvody zůstávají stále záhadou, ale jedna věc je jistá: Krátce poté, co Drek převzal obuvnický obchod po svém otci, snížil ceny tak drastickým způsobem, že své zboží nadále prodával pouze s jednoprocentní přirážkou k nákladům. A jako by tenhle zločin nestačil, začal Drek vyrábět tak kvalitní boty, jaké na Ferenginaru do té doby ještě nikdo neviděl. Jeden pár jeho obuvi vydržel přes dvacet let a brzy se do Popodoopopopu začali sjíždět bosí Frerengové z celé planety, aby byly obuti.

Ostatní ševci tak byli nuceni snižovat ceny a zvyšovat kvalitu, aby s Drekem udrželi krok. Nekompromisní konkurenční boj rozpoutal hon na kůži úhořů, v důsledku čehož byli tito úctyhodní tvorové do jednoho vyhubeni. Úhoří genocida způsobila kolaps trhu s kůžemi a mnoho tvrdě pracujících chovatelů ryb přišlo na mizinu. Ačkoli Drek po několika letech zemřel (během každoročního setkání cechu ševců se do jeho krku jakýmsi záhadným způsobem dostala lžíce na boty), nemohl se obuvnický průmysl z tak strašné rány už nikdy vzpamatovat. Krize se brzy rozšířila i na trh s látkami, čímž odstartovala děsivou řetězovou reakci, která během několika málo měsíců uvrhla celé hospodářství do nejhorší deprese od Velkého Pádu v roce 9315.

Napravování ekonomických škod zabralo přes 150 let, během nichž dřely miliony poctivých Ferengů bídu jen proto, že se jeden šílenec rozhodl prodávat kvalitní zboží za rozumnou cenu. Nezapomeňte proto pravidlo zisku číslo 27, které praví: Nic není nebezpečnější než poctivý obchodník.

 

Zdroj: Star Trek: Deep Space Nine - Legends of the Ferengi
bez hodnosti Bendi
autor: Bendi
vydáno: út 4. října 2005
přečteno: 3539x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Bajky hvězdoletů – Galaktická dáma  -  pá 3. dubna 2020
Star Max: Rovnováha  -  st 27. prosince 2017
Bajky hvězdoletů – O statečném Tvrdohlavci  -  út 21. února 2017
Bajky hvězdoletů – O zvědavém cestovateli  -  pá 17. února 2017
Trosečníci  -  čt 19. ledna 2017
Bajky hvězdoletů – První podnikavá  -  ne 9. října 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 5. – Dobrý den na smrt  -  st 23. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 4. – Nouzové přistání  -  ne 20. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 3. – Jsme si Qit  -  čt 17. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 2. – Dělnická třída  -  út 15. března 2016
Star Trek: JJ (Jak jako?) 1. – Požární hlídka  -  so 12. března 2016
Recenze sbírky povídek českých a slovenských autorů, Star Trek KUSY  -  st 17. února 2016
Star Trek: Axanar před soudem  -  čt 31. prosince 2015
Vzkříšení Fénixe  -  pá 14. října 2011
Murphyho zákony podle Q - povídka  -  ne 11. září 2011

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG