Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Alexander Siddig

út 11. října 2005      autor: Darkknight      přečteno: 5899x      komentáře: 6

Alexander SiddigAlexander Siddig, vlastním jménem Siddig el Fadil, ztvárnil v seriálu Star Trek: Deep Space 9 postavu mladého, talentovaného a ambiciózního doktora, který čerstvě vyšel z Akademie Hvězdné flotily a stanice Deep Space 9 se stala jeho prvním umístěním.

Siddig el Fadil se narodil 21.11.1965 v Súdánu. Po příchodu do Ameriky nejdříve používal své původní jméno, protože však západní kultury požadují příjmení (v Súdánu by byl jmenován pouze jako Siddig, protože přízvisko el Fadil znamená "syn Fadila" ), změnil si v roce 1995 jméno na Alexander Siddig. Jeho přátelé a známí mu ale většinou říkají "Side".

Siddig el Fahid Sidův strýček Sadiq al-Mahdi byl bývalý súdánský premiér. Sidova matka se se synem přestěhovala zpět do své rodné Anglie, když byl Sid ještě malý. V Anglii vychodil základní a střední školu a na vysoké škole se rozhodl pro obor geografi a antropologie. Tyto předměty si vybral proto, že "kdyby mi nevyšla kariéra herce, mohl jsem se vrátit do Súdánu a tam pomoci. A kdybych byl geograf a antropolog, byl bych k tomu dobře vybaven. Je to všechno o hospodaření s pozemky, o typech půdy a tak. Takže jsem to začal studovat, jenže geografie pro mě byla příliš těžká a antropologie zase příliš lehká!" Takže po roce na vysoké škole Sid studií zanechal a vydal se za novými cíly - prodávání oblečení, pojištění a výlety po nočních klubech.

Siddig el Fahid Sid začal navštěvovat Londýnskou akademii múzických a dramatických umění, kde studoval divadlo a herectví. Herectví Sidově rodině není cizí, strýček z matčiny strany je herec Malcolm McDowell ( A Clockwork Orange, Star Trek: Generation ). Po promoci nastoupil na sezónu do divadla v Manchesteru a ztvárnil role v řadě dalších divadel. Když už ho to unavovalo, přeorientoval se na svůj skutečný cíl - režírování! V divadle The Arts Treshold režíroval několik představení. Za to ovšem nedostával zaplaceno a v nastalé finanční krizi mu byla nabídnuta role Emíra Feisala v představení A Dangerous Man: Lawrence After Arabia. Tato role měla na jeho další životní pouť významný dopad, protože když bylo toto představení odvysíláno v roce 1991 na PBS, viděl jej Rick Berman a od té chvíle byl rozhodnut, že chce mít Sida v posádce DS9. Původně měl hrát kapitána Siska, ale když se Berman dozvěděl, že je mu teprve 26, byl vybrán pro roli Juliana Bashira, mladého doktora, čerstvého absolventa Akademie Flotily.

Sid udržuje úzké kontakty se svou matkou, nevlastním otcem a bratrem Thomasem, který je o 16 let mladší. Matka pracovala jako mluvčí divadla a nevlastní otec je vysoce respektovaný v uměleckých kruzích Anglie. Poprvé se poznali, když bylo Sidovi 8 let, a vzal si jeho matku, když Sidovi bylo 12 let. Po této události se rodina přestěhovala z města na venkov, což Sid uvítal. Mezi jeho koníčky patří non-fiction povídky, německá opera a rozliční pop-zpěváci, jízda na koni, šachy (když má možnost si zahrát) a nově také sbírání vína.

V říjnu 1995 začal Sid chodit s Nanou Visitor (major Kira Nerys z DS9), jen co se Sid odhodlal ji někam pozvat. Na začátku roku 1996 začali bydlet spolu, krátce poté oznámili, že očekávají dítě. Jejich syn se narodil 16. září 1996.


Filmové a televizní role Alexandra Siddiga:

 • Syriana (2005) - princ Nasir
 • Kingdom of Heaven (Království nebeské, 2005) - princ Nasir
 • The Hamburg Cell (2004) - Khaklid Sheikh Mohammed
 • Reign of Fire (2002) - Ajay
 • Vertical Limit (2000) - Kareem Nazir
 • Star Trek: Deep Space Nine (1993) - dr. Julian Subatoi Bashir
 • "The Big Battalions" (1993) - Yousef
 • A Dangerous Man: Lawrence After Arabia (1990) - Feisal
 • Sammy and Rosie Get Laid (1987)

 • Režisérské počiny:

 • Star Trek Deep Space Nine - epizody "Bussines as Usual" a "Profit and Lace"

 • Zaznamenáníhodné vedlejší role:

 • Spooks, epizoda "Nest of Angels" ( 2003 ) - Ibhn Khaldun
 • Star Trek The Next Generation, epizoda "Birthright, Part I." ( 1993 ) - dr. Julian Subatoi Bashir
 • Zdroj: Trekkies.cz
  komandér Darkknight
  autor: Darkknight
  vydáno: út 11. října 2005
  přečteno: 5899x
  komentáře: 6
  Facebook Twitter Google+

  Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

  Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

  © 2005, Trekkies: TNG