Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Co je to Star Trek

út 18. října 2005      autor: little borg      přečteno: 21773x      komentáře: 2

Enterprise NCC-1701 Co je to Star Trek? To je otázka, na jejímž konci je mnoho odpovědí. Za 40 let, co tento fenomén existuje, si Star Trek v naší společnosti získal své místo, a to nemluvím jen o kinematografii a zábavním průmyslu. Star Trek doslova změnil svět a jeho stopy dokážeme objevit v prostředí kolem sebe.

Pojem Star Trek už ve svém názvu naznačuje, že má něco společného s hvězdami. Star Trek ukazuje, jak jednoduché a zároveň těžké je putování vesmírem a jeho postupné objevování, cestování mezi hvězdami, od planetární soustavy k jiné, poznávání jiných ras obývajících neznámý vesmír.

Star Trek vytváří alternativní historii, kdy po skončení třetí světové války vědec Zefram Cochrane vytvoří warp pohon umožňující vesmírným lodím dosáhnout násobků světelné rychlosti. Po prvním nadsvětelném letu dochází k „prvnímu kontaktu“, tedy k prvnímu setkání s mimozemskou rasou. Jde o zdánlivě mírumilovné Vulkánce, kteří vynikají svou logikou, plně ovládají své emoce a zaujmou špičatýma ušima. BorgPodobné vzezření mají jejich vzdálení příbuzní Romulané, kteří ovšem už na první pohled působí jako válečníci a intriky jsou jim vlastní. Setkáváme se s dalšími rasami, Borg nebo Borgové (označujeme je také jako Společenstvo) je kolektiv polokybernetických tvorů, kteří si podmaňují světy pomocí své technologie, narazíme i na neurvalé obchodníky Ferengy, barbarské naturalizované válečníky Klingony a to je jen malý výčet ras a civilizací, které ve Star Treku jsou.

Ne každý „první kontakt“ může dopadnout dobře. Lidstvo se v mnoha případech setkalo s násilím, a tak na zprvu objevitelské vesmírné lodě postupně staví fázery nebo disruptory střílející ničivý laserový paprsek, větší plavidla disponují i fotonovými a kvantovými torpédy. Borgové disponují i torpédy gravimetrickými.

Bezesporu nejznámější lodí Star Treku je Enterprise. Enterprise JMusím ale upozornit, že pod tímto názvem nenajdeme jen jedno plavidlo, ale hned několik. V každém časovém období byla nějaká Enterprise, která měla svou specifickou posádku. Navíc v průběhu let docházelo k modernizaci lodí a to se dotklo jak podoby Enterprise, tak jejího označení. Setkáme se s Enterprise NX-01, Enterprise NCC-1701 a dále s označením A, B, C, D, E a J.

Postupem času vzniká Spojená federace planet (Federace) a Hvězdná flotila (Flotila). Co je to za uskupení? Nejlepší vysvětlení najdeme v současnosti, Spojenou federaci planet můžeme přirovnat k Evropské unii, ovšem v meziplanetárním měřítku. Hvězdná flotila funguje na stejném principu jako NATO. Prvotně má Flotila průzkumnou a ochrannou úlohu, postupně se ale mění na válečnou ruku Federace.

Star Trek není jen o filmech a seriálech, které známe z plátna či televize. Star Trek přináší nové myšlenky, které jsou v mnohém až utopistické. Ukazuje svět lidí bez válek (tedy většinou), bez honby za majetkem – peníze neexistují, chudoba je vymýcena. Star Trek ukazuje, že dobro je lepší než zlo. Co je tedy smyslem lidí? Zkoumání a objevy okolního světa, kolem sebe mají myriády planet a slunečních soustav, které je lákají. A k tomu nesmí chybět nějaké to dobrodružství.

Star Trek pronikl díky svým fanouškům – trekkies – i do reálného života a ovlivnil náš svět Kirstie Alley jako Saavik mluví do komunikátorujako málokterý jiný film nebo seriál. Po vesmírné lodi Enterprise pojmenovala NASA první raketoplán, který ovšem nikdy nevzlétl. Star Trek zasahuje i do světa techniky. V původních sériích s posádkou kapitána Kirka jsme mohli vidět komunikátory ve tvaru „V“. Nic vám to nepřipomíná? Těmito komunikátory se inspirovala americká společnost Motorola, která začala vyvíjet a postupem času vyrábět mobilní telefony, dnes je nazýváme „véčka“. A takových vlivů je samozřejmě víc.

Star Trek řeší taky současné sociální problémy. UhuraPřispěl ke začlenění černošské populace do americké společnosti. Na palubě Enterprise se totiž objevil komunikační důstojník černé pleti (Uhura), velkou událostí byl také první polibek bílého muže s černošskou ženou v televizi (Kirk a Uhura). Na tu dobu naprosto nevídaný jev. Film The Voyage Home (Návrat domů) zase poukazuje na zásahy člověka do přírody a možné ekologické následky. The Undiscovered Country (Neobjevená země) pro změnu poukazuje na pád berlínské zdi a konec železné opony, která rozdělovala Evropu na kapitalistickou a socialistickou část. A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. Star Trek si vzal za vlastní nést jakési morální poslání.

Jak už zaznělo, svět Star Treku najdeme zatím v šesti seriálech a k tomu si ještě připočtěme jedenáct celovečerních filmů (viz. sekce filmy a seriály), na dalším, jedenáctém, se podle dostupných informací pomalu, ale jistě pracuje. Duchovním otcem a tvůrcem Star Treku a jeho světa je Gene Roddenberry, který stál u zrodu prvních seriálů a celovečerních snímků. On za to všechno může a patří mu velký dík.

Zdroj: Trekkies.cz
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: út 18. října 2005
přečteno: 21773x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Fialový odznáček Výstup – 4. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 3. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 2. část  -  út 17. června 2014
Fialový odznáček Výstup – 1. část  -  út 17. června 2014
Soutěž na portále - hlasování  -  pá 23. července 2010
Vzkazy  -  st 6. května 2009
Trekkies.cz: psát články už může každý, neváhejte!  -  po 26. ledna 2009
Historie Videookénka  -  pá 31. října 2008
Star Trek: The Next Generation - TV Movies  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Next Generation - Jean-Luc Picard Collection  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: The Movies I-X  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: ’Q’ Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Captains Log Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Time Travel Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008
Star Trek: Borg Fan Collective Box Set  -  st 23. dubna 2008

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG