Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: Insurrection (Vzpoura)

út 29. listopadu 2005      autor: little borg      přečteno: 5839x      komentáře: 0

Star Trek: Insurrection - plakátBitva o ráj začala. Devátý celovečerní Star Trek film režíroval Jonathan Frakes a své role se zhostil s opravdovým gustem. K dispozici měl velmi slibný scénář, osvědčenou posádku Nové generace, slušný rozpočet. A výsledek? Podmanivá podívaná s výbornými hereckými výkony, to je můj dojem. Vzpoura je opravdový Star Trek...

Vesnice Ba´kuV malebném prostředí, mezi vrcholky hor, podél řeky, leží malá vesnice. Její obyvatelé se věnují svým každodenním povinnostem, děti si hrají a všichni jsou šťastní. Jakoby nebyly žádné starosti, jakoby nešlo o nic jiného, než být šťastný s těmi, které máme rádi.

Dokonalost tohoto okamžiku však narušují vetřelci. Vesnice je tajně sledována ze skryté stanice ve skaliscích a mezi obyvateli se nepozorovaně procházejí týmy, oděné v zneviditelňovacích oblecích. Pozorovatelé jsou jak důstojníci Hvězdné Flotily, tak příslušníci druhu, říkající si Son'a.

Poplach v oblasti 12! Vzduchem se míhají paprsky zbraní, ozývá se křik vyděšených dětí! Vetřelci stíhají jednoho z nich samých. Je jím Dat a zdá se, že je poškozený a nefunguje správně. Běží k vesnici a svléká si svůj oblek neviditelnosti. Zmatení vesničané jej nyní vidí. Pak Dat sbírá zbraň Son'a a střílí na nedaleká skaliska. Paprsky zbraně demaskují skrytou pozorovací stanici Federace.

Vesmírným prostorem pluje majestátní Enterprise.admirál Matthew Dougherty Kapitán Picard a jeho posádka, k níž se pro úplnost ze stanice DS9 připojil i Worf, se připravují na uvítání nového člena do Federace. Oddechovou recepci však naruší volání admirála Doughertyho z lodi Son'a v sektoru 441. Admirál zpraví Picarda o tom, co se přihodilo na planetě Ba'ku. Dat se prý porouchal a vzal důstojníky Flotily a Son'a, kteří na Ba'ku tvořili pozorovací tým, jako rukojmí. Admirál požaduje Datova schémata. Kapitán Picard se i přes časovou tíseň rozhoduje letět do oblasti v sektoru 441 zvané Vřesoviště, kde se planeta Ba'ku nachází, a pomoci najít Data, který je pro ně všechny více než dlouholetý přítel.

Z mračen Vřesoviště vystoupí velitelská loď Son'a, a zamíří k Ba'ku. Záhy je napadena malou průzkumnou lodí Federace, řízenou Datem. Ru'afo, agresivní vůdce rasy Son'a, začíná ztrácet trpělivost s procedurami Federace.

V téže chvíli opouší Enterprise warp a vstupuje do rudých mlhovin Vřesoviště. Tím se přerušuje i jakékoliv komunikační spojení se zbytkem Hvězdné Flotily. Picard je znovu kontaktován admirálem Doughertym, který je po předešlém útoku odhodlán Data zastavit za každou cenu. Přesto se Picardovi podaří přemluvit Doughertyho, aby dostal čas pro vlastní pokus o Datovu záchranu.

Picard s Worfem si berou raketoplán a pokoušejí se Data najít. Dat je ale najde dříve a útočí ve své lodi. Nereaguje na volání, jakoby kapitána Picarda nepoznával a pokračuje v útoku. Picardovi s Worfem nezbývá, než navést člun do atmosféry planety a pokusit se Data setřást. Pomocí lsti s kotevními svorkami a rovněž díky Geordiho upravenému trikordéru se jim nakonec podaří Data nepoškozeného polapit.

Když je tedy nebezpečí ze strany Data zažehnáno, Picard našel lásku - Anijzbývá už jen "osvobodit" rukojmí na planetě. Výsadek, který tvoří Picard, Troi, Crusherová a čtyři další důstojníci, se přenese do vesnice Ba'ku. S překvapením odkládají přichystané zbraně a promlouvají s "rukojmími" a samotnými vesničany. Ukazuje se, že rukojmí zde vůbec nebyli drženi proti své vůli. Byl to Dat, kdo jim nechtěl dovolit odejít. Vesničané se zdají být šťastnými a vyrovnanými lidmi. Picard se při rozhovoru s dvěma vesničany, Anij a Sojefem, dozvídá fascinující tajemství.

Anij: "Ale kdysi, jsme zkoumali galaxii tak jako vy..."
Picard: "Znáte warpový pohon?"
Anij: "Ano známe. Ale kam by nás mohl donést, jen pryč odsud."

Obyvatelé Ba'ku jsou znalí technologie mezihvězdných letů. Kdysi byli hvězdnými cestovateli stejně jako Picard a jeho posádka. Před staletími se rozhodli tohoto způsobu života zanechat a usadili se na této planetě, chráněné Vřesovišťem od zbytku vesmíru. Věří ve štěstí a život, a když stroj koná práci lidí, člověk tím prý o něco přichází. Picard je překvapen a s úsměvem se omlouvá za ten nešetrný vpád do jejich životů.

Zpátky na lodi, Picard informuje admirála Doughertyho. Lidé ze Son'a a důstojníci Flotily byli přeneseni na Enteprise, a jelikož obyvatelé Ba'ku znají warpový pohon, nebyla porušena primární direktiva, přikazující za žádnou cenu nezasahovat do vývoje cizích (prewarpových) civilizací. Vše se nyní zdá vyřešeno. Admirál, který je s posilami Son'a na cestě, přikáže Picardovi vyčkat jeho příletu, předat mu jeho lidi a vybavení a ihned opustit Vřesoviště. Mluví o "pár maličkostech", které ještě zbývá zařídit.

Posádka zatím zažívá velmi šťastné období. Mezi Willem a Deannou se opět rozhořívá plamen dávné lásky.

Picard s Geordim zatím zjišťují příčinu Datova nevysvětlitelnéhoVůdce Son'a Ruafo podstupuje omlazovací kůru chování. Jeho zranění podle všeho způsobila zbraň Son'a. Podle Son'a ovšem stříleli až když je Dat začal ohrožovat. Je zjevné, že lžou, ale proč by tedy na Data stříleli? Geordi vysvětluje, že po Datově poškození se aktivoval jeho nouzový režim, v němž si Dat neuvědomuje nic krom nejzákladnějšího povědomí o tom, co je správné a co není. Přesto Dat zaútočil na členy průzkumného týmu a poté i na Picarda s Worfem v raketoplánu... . Geordi aktivuje už opraveného Data, který je nyní stejný, jak ho všichni znají. Picard má stále nezodpovězené otázky a rozhoduje se spolu s Datem prozkoumat poslední místo, kde Dat před svým poškozením prováděl průzkum. Po výsadku na Ba'ku jdou s několika vesničany k tomuto místu u jezera. Ba'ku jsou stále trochu nervózní z Datovy přítomnosti. Jsou to přecijen lidé, odmítající techniku. Dat se pokouší spřátelit s místním chlapcem Artimem, který se ho straní.

Když dorazí k jezeru, Dat v něm pomocí trikordéru zachytí silné stopy neutrinových částic a vydává se proto do hloubek jezera na průzkum. Po návratu vypustí část vody v jezeře a odhalí tak objekt, který na jeho dně nalezl. Celou dobu v něm byla ukrytá maskovaná loď Federace neznámé konfigurace. Pikard s Datem se rozhodují plout k ní a zjistit více. Připojuje se k nim i Anij, která je odhodlána zjistit více o spiknutí, které pro její lid kdosi nachystal. Když trojice v člunu dorazí, zjistí, že maskovaná loď je uvnitř jeden veliký simulátor a spušťenou projekcí je přesná holografická kopie vesnice Ba'ku. Picard uvažuje, že Dat nejspíš loď odhalil už dříve a stříleli na něj, aby svůj nález neprozradil. Proč ale někdo vytvářel kopii vesnice? Metafázní radiace pomáhá Geordimu, konečně vidíMožností je, že je to pokus odvézt vesničany z planety. Jednoho rána by se prostě vzbudili a už by nebyli doma, ale v tomto létajícím simulátoru na cestě k jinému světu. Za pár dní by byli přesunuti na podobnou planetu aniž by si cokoliv uvědomili. Ale proč by Federace nebo Son'a chtěli něco podobného udělat? To Dat ani Picard nevědí.

Podle doktorky Crusherové jsou důstojníci Hvězdné Flotily, kteří byli rukojmími na planetě, ve skvělé formě. Důstojníci Son'a odmítli lékařskou prohlídku.

Picard jde do své kajuty na Enterprise, pustí si mambo a dá se do tance. V poslední době zažívá zvláštní mladické pocity, snad díky okouzlení z planety a krásného nového prostředí. Při tanci se zastaví před zrdcadlem a pohlédne na svůj odraz, pak pochopí.

Uprostřed noci se Picard vrací do vesnice s otázkou na rtech; "Kolik je vám let?" Anij a Sojef mu tedy prozrazují tajemství planety Ba'ku. Skupina kolonistů před staletími opustila svůj svět hledaje nový domov, který by byl chráněný před ostatními světy. Proto se usadili zde, uprostřed zrádných mlhovin Vřesoviště, a započali svůj pokojný život bez technologických vymožeností. To se stalo před 309 lety a od této doby nezestárli o jediný den. Prstence planety vyzařují zvláštní druh metafázní radiace, která regeneruje buňky těla a díky které nikdo na Ba'ku nestárne. To je jistě také pravý důvod proč se někdo pokouší ukrást tento svět.

Anij: "Přestanete vzpomínat na včerejšek. Přestanete plánovat zítřek."

Picard prochází setmělou vesnicí rozmlouvaje s Anij. Teprve si začíná uvědomovat, na jak zázračném místě se nachází, ale ještě netuší jak velké nebezpečí tomuto místu hrozí.

Enterprise oblétá nad smaragdově zelenavým povrchem planety Ba'ku, Loď Son'akdyž se k ní připojí válečné loďstvo Son'a. Do pracovny za Picardem přichází Ru'afo s admirálem Doughertym. Picard nechce propustit rukojmí Son'a dokud nezabrání cizím plánům zmocnit se planety. Ru'afo hrozí zničením Enterprise pokud nebudou splněny jeho požadavky a odchází. Dougherty argumentuje, že prý je to on kdo jedná na rozkaz samotné Rady Federace. Základní směrnice v tomto případě neplatí, Ba'ku z této planety nepocházejí a podle Doughertyho nemají právo na nesmrtelnost. Tento plán nelze provést bez Son'a, kteří mají nenapodobitelnou technologii jak shromažďovat metafázní radiaci z prstenců planety. Z toho důvodu s nimi Federace uzavřela spojenectví. Picard uvažuje o situaci, ve které teď všichni jsou, hloubá nad otázkou, dotýkající se základů, na kterých je vystavěna Federace. Přesto usuzuje, že takovýmto činem budou porušeny principy Spojené Federace Planet, že tím zradí vše, v co doposud věřil a v čem byl vychován.

Dougherty: "Můžete si oficiálně stěžovat, kapitáne. Než to stihnete, věc bude uzavřena."

Picard nehodlá zůstávat kapitánem ve službách "takovéto" Federace. Symbolicky odkládá odznaky své hodnosti a rozhoduje se za svobodu těchto lidí bojovat na vlastní pěst. I přes jeho protesty se k němu připojuje jeho věrná posádka. Riker a Geordi letí s Enterprise z Vřesoviště, aby detailně informovali Radu Federace o tom, co se doopravdy děje v sektoru 441. Picard, Dat, Worf, Deanna a Beverly si zatím berou kapitánovu jachtu a vyrážejí na Ba'ku. Jejich úkol je prostý. Nedopustit, aby Son'a unesli z planety obyvatele. V tu dobu už ale Ru'afo posílá útočné čluny Son'a k vesnici.

Ru'afo: "Kdyby Picard a jeho lidi dělali problémy, zlikviduj je!"

Picard a ostatní zatím plánují ve vesnici evakuaci obyvatel do jeskyní v horách, kde v transportu zabraňují ložiska kelbonitu. V tu chvíli přilétají stíhače Son'a a zahajují bombardování vesnice. Jejich cílem jsou především inhibitory přenosu, zabraňující jim kohokoliv transportovat z vymezeného pole. Ba'ku mají velké ztráty. Transportní paprsky Son'a prolamují obranné pole ihnibitorů a přesunují z planety spousty lidí včetně Artimova otce, Sojefa. Artima se ujímá Dat.

Ru'afo: "Měli bychom poslat výsadek a odvést je násilím."
Dougherty: "To samozřejmě nepřipadá v úvahu. Mohli bychom někoho zranit a veškerá podpora Federace ..."
Ru'afo: "Podpora Federace, procedury Federace, pravidla Federace... . Podívejte se, admirále... . Federace je stará! Za poslední dva roky se musela měřit se všemi možnými civilizacemi - s Borgy, Cardassiany, Dominionem ... všichni cítí pach umírající Federace! Proto jsme se dohodli ..., protože vaše Federace získá nový život! Jak po něm toužíte, admirále? Protože se budete muset rozhodnout - Teď! Pokud Enterprise předá zprávy jak její statečný kapitán brání bezbranné obyvatele Ba'ku, Federální politici se stáhnou, bude vyhlášena nekonečná veřejná debata, spojenci Federace se budou vyjadřovat ... mám pokračovat?"

Dougherty se zhluboka nadechne. Ví, že Ru'afo má pravdu.

Ru'afo: "Enterprise je pouze 19 hodin od komunikačního pásma k Federaci."
Dougherty: "Nařídím Rikerovi otočit."
Ru'afo: "Picardův první důstojník. Myslíte si, že vás poslechne? ... Mé lodě dokážou dostihnout Enterprise dřív než se dostane k hranici. Doprovodíme ji ... zase zpět ... ale Riker možná nebude chtít..."

Admirál Dougherty se rozmýšlí a váhavě odpovídá... .

Dougherty: "Pošlete lodě."

Vesničané pokračují pod dohledem Picarda a jeho lidí k horám. Dat díky Artimovi poodhaluje co znamená být dítětem. Picard se od Anij během odpočinku dovídá další z tajemství Ba'ku - dokonalý okamžik.

Enterprise zatím dostihly lodě Son'a a zahajují palbu! Riker vyhlašuje poplach a nařizuje plný impulz. Musí za každou cenu uniknout.

Obyvatelé planety se opět ocitají pod útokem. Tentokrát ze strany isolineárních značkovačů, drobných létajících zařízení, které jsou schopny lidi jednoho po druhém zaměřit pro transportní paprsek.

Lodě Son'a odpálí isolytickou podprostorovou nálož, nepředvídatelnou zbraň zakázanou druhou Khitomerskou smlouvou. Enterprise je nucena odhodit warp jádro. Dostává se na samé hranice svých možností. Nic ale není vyhráno. Riker se připravuje k odvážnému manévru. Enterprise nabírá do Bussardových kolektorů metreonový plyn. Ten vzplane při výstřelu Son'a výbuch vzápětí ničí jednu z nepřátelských lodí. Druhá je těžce poškozena a vyřazena z boje.

Na Ba'ku pokračuje boj za záchranu vesničanů. Picard v zajetí  Son'aDoktorka Crusherová prohlíží jednoho z padlých Son'a a ukazuje své překvapivé výsledky Picardovi. Znovu se objevují isolineární značkovače. Picard a Anij dostanou zásah, zmocní se jich trasportní paprsek a přenese je do vězení Ru'afovy velitelské lodi. Tam za nimi přichází Dougherty a Ru'afo. Admirál si pomalu uvědomuje, že nestojí na té správné straně, ale ještě nezná pravý důvod proč tomu tak je. Ru'afo vyhrožuje odpálením kolektoru. Kolektorové zařízení by separovalo injektor do prstenců planety a následné termolytické reakce zabijí všechny na planetě a v jejím okolí.

Picard odhaluje, co se před chvílí dozvěděl od Beverly na planetě. Son'a a Ba'ku jsou tatáž rasa! Před sto lety se na Ba'ku rozhodla skupina mladých napodobit obyvatele ostatních světů. Lákal je ten uspěchaný způsob života. Pokusili se zmocnit kolonie a po neúspěchu byli ostatními vyhnáni. Proto se nyní vrací jako Son'a pod vedením Ru'afa. Vzít si, co jim podle nich náleží.

Ruafo odchází, rozhodnut odpálit kolektor. Admirál Dougherty jej následuje a trpí výčitkami.

"Bylo to pro dobro Federace." prohlašuje Dougherty jakoby omluvně. "Všechno, pro dobro Federace."

Dougherty: "Odlétáme pryč! Tahle mise skončila!"
Ru'afo: "Ještě neskončila."
Dougherty: "Ale skončila."

Ru´afo napadne admirála a odhodí ho na jedno z ošetřovacích lůžek.

Ru'afo: "Nenechám si od tebe rozkazovat!"
Dougherty: "Jestli odpálíš injektor na osídlenou planetu, Federace si tě najde ..."
Ru'afo: "Ta vaše Federace se nikdy nedozví, co se tady stalo."

Poté Ru'afo zabije admirála Doughertyho.

Na můstku lodi Son'a rozkáže Rua'fo vypustit kolektor. Zařízení na uvolnění metafázové radiacePicarda přikazuje přesunout do nákladového prostoru lodi, kde ho štíty nemohou ochránit před účinky termolytické reakce. Obrovské zařízení kolektoru se aktivuje a vysouvá svá "motýlí křídla" připravujíc se ke konečnému odpálení injektoru. Gallatin, přítel Ru'afa, jde eskortovat Picarda do nákladního prostoru. Kapitán cítí Gallatinovy pochybnosti a naléhá na něj.

Picard: "Ještě se můžeš vrátit domů, Gal'no."

Je úspěšný, ale útok na Ru'afa se zdá i tak nereálný. Picarda však napadá komplikovaný a nebezpečný plán jak Ru'afa zastavit.

Dat odláká v kapitánově jachtě pozornost velící lodi a výstřely tachyonových pulzů je donutí ke změně harmonických frekvencí štítů. Ve chvíli, kdy vyrovnávají štíty, přenese Picard celou posádku Ru'afovy lodi do totožné simulace na hololodi. Ru'afo nepozná změnu a Picardovi s Gallatinem se zatím podaří deaktivovat injektážní zařízení (kolektor). Stihnou to šest sekund před separací. Svou prohru zjišťuje Ru'afo příliš pozdě, vládu nad kolektorem už nemá. Sám se proto z hololodi přesunuje na palubu kolektoru právě ve chvíli, kdy se ho Picard chystá zničit. Už je ale pozdě. Ru'afo reaktivoval odpočet. Ten nelze zastavit jinak než ručně z paluby injektážního zařízení. Picard se tam tedy transportuje s úmyslem aktivovat jeho autodestrukční zařízení. Bojuje s Ru'afem. Ve spleti zařízení a hrůzných výškách je těžké mít navrch. Ru'afo má výhodu, ale zaváhá. Picard vítězí a aktivuje autodestrukční zařízení. Zničení kolektoru Injektážní zařízení se začíná rozpadat před separací injektoru, ovšem s Ru'afem a Picardem na palubě. Hlubiny zařízení začínají sžírat první plameny. Na poslední chvíli přilétá Enterprise a sklápí své obranné štíty. Prolétá těsně nad povrchem vybuchujícího zařízení! Všechny transportní paprsky se pokoušejí zaměřit Picardův biosignál. V poslední vteřině je Picard zachycen transportérem zatímco Ru'afo umírá v plamenech exploze!

Planeta Ba'ku je tedy zachráněna. Posádka Enterprise ještě doprovodí obyvatele z úkrytů v horách zpátky do jejich vesnice a přichází čas se rozloučit. A je to loučení velmi bolestné. Někteří nalezli dávno ztracené kouzlo mládí jako Beverly, Worf znovu prožil svou jak'tahla, Geordi měl jedinečnou příležitost spatřit svět pravýma očima, Dat se vždy díval na svět dětskýma očima a na tomto místě poznal jaké to je být dítětem, znovu se probudil vztah mezi Willem a Deannou (a my, kdo jsme viděli Nemesis, také víme, v co toto probuzení vyústí) a nakonec Picard znovu okusil lásku a štěstí.

Technické údaje:

Režie: Jonathan Frakes
Námět: Rick Berman a Michael Piller
Scénář: Michael Piller
Hrají: Patrick Stewart (Jean-Luc Picard), Jonathan Frakes (William T. Riker), Brent Spiner (Dat), LeVar Burton (Geordi La Forge), Michael Dorn (Worf), Gates McFadden (dr. Beverly Crusher), Marina Sirtis (Deanna Troi), F. Murray Abraham (Ru'afo), Donna Murpy (Anij), Anthony Zerbe (Mathew Dougherty), Gregg Henry (Gallatin), Daniel Hugh Kelly (Sojef), Michael Welch (Artim), Mark Deakins (Tournel), Stephanie Niznik (Perim), Michael Horton (Daniels), Peggy Miley (Cuzar) a další
Hudba: Jerry Goldsmith
Stopáž: 103 min.

Zdroj: Deaconn
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: út 29. listopadu 2005
přečteno: 5839x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Vzpoura se dočká rozšířeného soundtracku  -  po 15. července 2013
Ru'afo ze Vzpoury je v Praze  -  st 3. července 2013
Pillerova kniha nejen ze zákulisí Vzpoury je ke stažení  -  čt 23. září 2010
Ztracený příběh ze scénáře pro film Star Trek: Vzpoura  -  čt 21. ledna 2010
Odpočet do Star Trek traileru: zažijeme Vzpouru  -  st 12. listopadu 2008
Star Trek: Insurrection nejen v číslech  -  út 14. února 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG