Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Leonard Simon Nimoy

ne 1. ledna 2006      autor: Urza      přečteno: 3384x      komentáře: 0

Leonard Simon NimoyLeonard Simon Nimoy - americký herec, režisér, básník a fotograf. Proslavil se zejména jako poloviční Vulkánec Spock, který sloužil jako vědecký důstojník na lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka. Nimoy obohatil Star Trek nejen jako herec, ale také jako režisér. Dodnes je vyhledávaným hostem na setkání s fanoušky Star Treku...

Leonard Nimoy se narodil 26. března 1931 v Bostonu v Massachusetts ukrajinským židovským přistěhovalcům. Sloužil v americké armádě jako záloha. Z posledního záznamu v listopadu 1955 vyplývá, že byl povýšen na seržanta. Podle National Archives and Records Administration (Národní archiv záznamů a administrace) byla Nimoyva armádní složka zničena v roce 1973 při požáru národního archivu. Nimoy byl dlouho aktivní v Židovské komunitě a je přívržencem reformy židovství.

Nimoy a Shatner na Vegas convantionNimoy začal svou filmovou kariéru v 50. letech, a to jako „křoví“ v „béčkových“ snímcích a televizních seriálech. Jednou z jeho známých rolí je mlékař Tevye v muzikálu Houslista na střeše (série krátkých židovských povídek od autora Sholom Aleichem). V roce 1997 namluvil dokumentární film A Life Apart: Hasidism in America o různých sektách ortodoxních židů. V říjnu 2002 Nimoy publikoval Shekhina, fotografické studium o ženách, zamýšlel představit si ženský aspekt, nechal se inspirovat Kabbalah (srozumitelný jen zasvěcencům židovského mysticismu).

Filmová kariéra:

Nimoy jako pan Spock
Nimoyovou nejznámější rolí je napůl vulkánská a napůl lidská bytost jménem Spock. Jako důstojník Hvězdné flotily se objevuje v seriálu Star Trek (1966-1969). Byl třikrát nominován na cenu Emmy. Nimoy propůjčil hlas Spockovi i v dalším seriálu, tentokrát v Star Trek: The Animated Series (1973-1974). Poté účinkoval v šesti celovečerních filmech Star Treku s posádkou kapitána Kirka. Mihnul se také ve dvou epizodách Star Trek: The Next Generation. (1987-1994)

Za zmínku stojí i filmová role špióna v televizním hitu Mission Imposible (jedná se o seriál, ne film) z roku 1969-1971. Ačkoli Nimoy řekl, že se těšil na práci s Peterem Gravesem, také se svěřil, že Mission Imposible je jeden z jeho propadáků. Během jedné z jeho show se Nimoy zhroutil, na vině byly žaludeční vředy. Lékařská pomoc ho zachránila před smrtí.

Susan a Leonard Nimoyovi s Jeffrey Katzenbergem Hrál spolu s Yul Brynner a Richard Crenna ve westernovce Catlow (1971). Nimoy se také objevil v různých filmech pro TV (třeba Assault on The Wayne (1970), Baffled (1972), The Alpha Caper (1973) atd…), také dostal cenu Emmy za nejlepšího herce v A Woman Called Golda (1982). Koncem 70. let moderoval televizní série In Search of..., která vyšetřovala paranormální jevy nebo nevysvětlené události či předměty. Také má pamětihodnou účást v remaku Philipa Kaufmana Invasion of the Body Snatchers.

Nimoy poznal také prkna, co znamenají svět. Objevil se v takových divadelních hrách jako Oliver!, The King And I, The Man In The Glass Booth, Caligula a Sherlock Holmes. Kromě herecké kariéry se prosadil i na poli režisérském. Úspěch slavil v roce 1984 s třetím celovečerním filmem z prostředí Star Treku Star Trek III: The Search For Spock. Díky tomu se ujal režie i v dalším Star Trek filmu Star Trek IV: The Voyage Home (1986). Prvním úspěšným celovečerním filmem mimo svět Star Treku se stal snímek s názvem Three Men and a Baby v roce (1987).

Literatura:

Nimoy napsal dvě autobiografie, první se jmenovala I Am Not Spock (1977). Název této knihy byl tak kontroverzní, že mnoho fanoušků nesprávně předpokládalo, že se Nimoy distancoval od Spocka. Naopak - Nimoy chtěl jen upozornit, že Spock a Nimoy jsou dvě jiné osoby.
Druhá biografie se jmenuje I Am Spock (1995). A název už napovídá, že chce Star Trek komunitě odkrýt jeho spojení se Spockem a jak ho tato postava ovlivnila do budoucna.

Hudba:

Během natáčení Star Treku i po jeho skončení Nimoy složil několik alb. Tyto nahrávky jsou obecně považované za neúmyslné, ačkoliv jeho baladu o „Bilbu Pytlíkovi“ (The Ballad of Bilbo Baggins), často hráli, zvlášť v době uvedení trilogie Lord of the Rings od Petera Jacksona.

Alba:

• Leonard Nimoy Presents Mr. Spock's Music From Outer Space (Dot Records), (1967)
• The Two Sides of Leonard Nimoy (Dot Records), (1968)
• The Way I Feel (Dot Records), (1968)
• The Touch of Leonard Nimoy (Dot Records), (1969)
• The New World of Leonard Nimoy (Dot Records), (1970)

Současná práce:

V roce 2003, oznámil, že hodlá odejít do „hereckého důchodu“ a soustředit se na fotografování, ale stále vystupuje s Williamem Shatnerem. Nimoy také zapůjčil svůj klip pro počítačovou hru Civilization IV.

Režisérská filmografie:

• Star Trek III: The Search for Spock (1984)
• Star Trek IV: The Voyage Home (1986)
• Three Men and a Baby (1987)
• The Good Mother (1988)
• Funny About Love (1990)
• Holy Matrimony (1994)
• epizody z T. J. Hooker, The Powers of Matthew Star, Deadly Games a The Simpsons

Zdroj: foto - startrek.com
podporučík Urza
autor: Urza
vydáno: ne 1. ledna 2006
přečteno: 3384x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG