Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Joss Whedon - Serenity

st 25. ledna 2006      autor: Yorick      přečteno: 8048x      komentáře: 0

Serenity - filmový plakát Serenity je nový scifi film o jednom z příběhů různorodé posádky vesmírné lodi typu Firefly jménem Serenity, a zvláštně navazující na seriál Firefly. Ale i když jste neviděli seriál, může vás Serenity pohltit, zaujmout a dokonce dohnat i k seriálu samotnému. Já jsem toho příkladem. A to vše přesto, že Serenity do našich kin nebude uvedena a že to není film pro každého.

Mal:Co to bylo?
Wash: Viděl jsi to?
Mal: Nebyl to primární tlumič...?
Wash: Připomínalo to…
Mal: Upadl nám bez zjevného důvodu primární tlumič?
Wash: (po velkém otřesu lodi) Vypadá to tak.

O filmu
Serenity je povedený film, to je nutno říci hned v počátku. Jedná se o neklasické scifi zasazené do propracovaného světa Josse Whedona již ukázaného v seriálu Firefly, kde se mísí scifi futuristické prvky se znaky westernu. Najdete tu gigantická velkoměsta, bitevní vesmírné lodě a transportéry, ale i koně, klobouky, dřevěné vozy, téměř westernové osady, lovce odměn a prostitutky.

Známý svět je rozložen po desítkách planet. Aktuální časování je po občanské válce a většina děje se odehrává na okrajových planetách mimo přímý vliv vlády vítězné strany – Aliance.

Lidé (v tomto vesmíru nejsou mimozemšťané krom vzhůru nohama obrácených embryí telat) nosí volně zbraně, starají se o své věci, jdou vlastní cestou a snaží se přežít, což není vždy snadné. Komunikačními jazyky jsou angličtina a čínština. Angličtina je běžná komunikativní mluva a čínština se používá pro úřední texty, vědecké nápisy, techniku, ale i ke klení a citovým projevům.

Serenity - All in 1Skutečně potřebné suroviny jsou drahé a nedostupné stejně jako laserové zbraně, a proto většina lidí používá upravené poloautomatické zbraně, připomínající kolty a revolvery a pak samozřejmě různé útočné pušky, automaty apod. Vesmírné lodi nejsou jako ze škatulky, na lidech je prach, pot a únava, žádné Hvězdné války.

Vše nahrává různým nekalým živlům, lidem pohybujícím se na hraně (a nebo už daleko mimo ni) zákona a pašerákům.

Mal (sklánějící se nad smrtelně zraněným pastorem): Pastore, nehýbejte se
Pastor Book: Nepůjdu daleko…
Mal: Neměl jste to být vy. Měli dostat nás – měli dostat mě…
Pastor Book: Taky už mě to napadlo
Pastor Book: Sestřelil jsem ho
Mal: Viděl jsem
Pastor Book: Zabil jsem toho, kdo zabil mě. To ode mě nebylo moc křesťanské
Mal: Udělal jste, co bylo správné
Pastor Book: Z vašich úst to neznamená skoro nic…

Hlavní postavy a jejich loď
A právě Serenity je pašerácká loď a její posádka jsou pašeráci. Živí se většinou nelegálními obchody (legálních je málo a Aliance jim to samozřejmě ztěžuje), které s větším či menším štěstím a ziskem stačí tak na nejnutnější opravy lodi a výplatu posádce. Přesto, a nebo možná právě proto, většina členů posádky zůstává na palubě a považují Serenity za svůj domov.

Charaktery posádky jsou opravdu dobře propracovány, ale bohužel se nemohou plně projevit v krátké stopáži filmu, koukněte na seriál :o) Právě tam pochopíte jak to Joss Whedon má promakané a dobře vymyšlené.

Loď Serenity patří kapitánovi jménem Malcolm Reynolds (Nathan Fillion), pro kterého je jeho největší láskou, domovem a i životem. Neváhá zastřelit kohokoliv, kdo by ohrozil členy jeho posádky, ale na druhou stranu je ochoten zastřelit i členy posádky, pokud neplní rozkazy. Alespoň to tedy říká. Kapitán je dobrodruh a rád ze sebe dělá zlosyna, což mu moc nejde.

Jeho pravou rukou je první důstojník Zoe Alleyne (Gina Torres), kráska kakaové pleti, která s kapitánem prošla už válkou mezi Aliancí a Nezávislými (bohužel oba stáli na straně, která nevyhrála, nikoliv na té špatné straně, jak oba svorně říkají) a jde i fáma, že dokonce i Mal (tehdy seržant armády) z ní měl tak trochu strach. Zoe je kapitánovou oporou, vyplňuje mezery, které kapitán zanechává a stále kapitánovi říká pane, i když válka už dávno skončila.

Zoe je vdaná za pilota Serenity jménem Hoban "Wash" Washburne (Alan Tudyk), což asi bylo největší štěstí, které kdy Washe potkalo. V jejich manželství je Wash ta klidná síla stojící v pozadí, ale dokáže se prosadit, když je potřeba. Wash je jedním z nejlepších pilotů široko daleko a nutno říct, že Serenity z poloviny vděčí za svou existenci právě jemu.

Druhou půlku má na starosti neuvěřitelně nadaná mechanička Kaywinnit Lee "Kaylee" Frye (Jewel Staite). Kapitán ji kdysi najal, když ji přistihl při bouřlivém sexu se svým tehdejším mechanikem. Mechanika vyhodil a Kaylee zůstala. Krom nadprůměrných znalostí motorů, filtrů a kosmických lodí je Kaylee hodně citlivá žena s vřelým smyslem pro cestující, hlavně mužského pohlaví, které chce zatáhnout do strojovny, neboť právě sex u motorů ji nejvíce vzrušuje.

Inara Serra - ctihodná společniceSkutečnou ženskost a krásu tu reprezentuje Inara Serra (Morena Baccarin), ctihodná společnice. Hned při první komunikaci zakázala kapitánovi označovat ji za kurvu. Inara je hodně luxusní prostitutka registrovaná v Cechu s možností vybírat si své zákazníky, kteří jsou většinou mladí a bohatí. A samozřejmě, mají i něco uvnitř sebe. Inara je kapitánovou femme fatale a ve filmu se vrací zpět na palubu Serenity, odkud na konci seriálu právě kvůli nevyjasněným citům mezí ní a kapitánem odešla. Inara je mooooc pěkná ženská :o)

Tvrďákem na palubě je Jayne Cobb (Adam Baldwin) - ne, to není jméno pro holku :o)). Bývalý lovec lidí a stopař, kterého Mal zlákal výhodnější nabídkou a samostatnou kajutou. Jayne se snaží ze všeho nejvíce vytřískat pro sebe a občas dělá samostatná rozhodnutí, která nikdy nedopadnou dobře. Hlavně ho nesmíte nechat velet.

Posledními dvěma členy posádky jsou sourozenci, Simon (Sean Maher) a River Tamovi(Summer Glau). Simon je bývalý špičkový chirurg, který se vzdal své kariéry, budoucnosti a značného jmění pro záchranu své sestry, jejíž mozek byl upravován lékaři Aliance a pozměněn neznámým způsobem do nepředvídatelného důsledku.

Serenity jako loď je transportér třídy Firefly. Již postarší, ale stále zachovalá loď se spoustou zákoutí a úkrytů, kdy můžete na lodi žít i rok a všechny je znát nebudete. Dokonalý prostředek pro transport a pašování. Když ji Mal kupoval, učarovala mu na první pohled. Serenity je spolehlivá loď se dvěma transportními raketoplány, která vždy doletí do cíle, což je někdy obtížné vzhledem k faktům, že loď nemá žádné vlastní zbrojní systémy, a že z ní občas něco při letu odpadne.

…Serenity se vynořuje z oblaku. Čeká na ni několik obrovských bitevních křižníků a dalších válečných lodí
Agent Parlamentu: Zamiřte a připravte se k palbě.
Agent Parlamentu (v myšlenkách k Malovi): Měl jste mi ji dát kapitáne, měli jsme to vyřešit jako muži, bez střílení.
…Serenity se vynoří z oblaku přímo proti vlajkové lodi sil Aliance.
Agent Parlamentu: Plavidlo nadosah. Připravte se…
…Stíhače Aliance vylétávají proti Serenity…
Agent Parlamentu: Ten bastard ani nemění kurz…
…z oblaku za Serenity se vynoří několik gigantických lodi Ničitelů a míří proti silám Aliance

Serenity
Serenity - filmový plakát podruhéNa počátku filmu Simon Tam zachraňuje svou sestru z rukou lékařů Aliance přímo uprostřed pokusů s jejím mozkem. Aliance vysílá po jejich stopách agenta Parlamentu (vedení aliance) beze jména a hodnosti, jež má maximální pravomoci a jehož jediným úkolem, je zastavit River Tamovou a pokud možno ji vrátit zpět Alianci.

River i Simon jsou osm měsíců na lodi Serenity (seriál Firefly), než se jim agent Parlamentu dostane na stopu (film) a pak se začnou již věci hýbat. Postupně se posádka dostává zpět na loď do původního složení a zjišťuje, že díky svým novým vlastnostem, které River získala při pokusech lékařů na ní, se dozvěděla něco co neměla. A právě proto je cílem lovu agenta Parlamentu. Posádka se rozhodne po několika zvratech, které jí k tomu rozhodnutí v podstatě dotlačí, tajemství River prozkoumat a posléze zveřejnit.

Takto děj asi nevypadá asi nic moc, ale nerad bych spoileroval, protože Serenity má vynikající atmosféru a děj utíká kupředu mílovými kroky. Rozhodně si myslím, že nemá vysloveně slabé místo, i když je znát, že Jossi Whedonovi spíše vyhovoval seriál. Každopádně, zveřejňování nějakého velkého vládního tajemství už tu bylo a člověka napadne, že divákovi, který Firefly nezná, může Serenity po stránce dějové připadat průměrně. Může, ale nemusí.

Kaylee (rezignovaně): Neměla jsem v plánu takhle umřít.
Simon: já neměl v plánu nikdy nic. Chtěl jsem jen chránit River…Celou tu dobu jsem na Serenity strávil tím, že jsem si odpíral…to co jsem skutečně chtěl pro sebe….Lituji jen toho, že jsem nikdy nebyl s tebou..
Kaylee: Se mnou? Tím myslíš …jako….sex?
Simon: Tím myslím sex.
Kaylee (energicky): K čertu s tím! Já přežiju!

Celý svět a atmosféra
Serenity má neuvěřitelnou a originální atmosféru. Sám jsem ho viděl dvakrát, jednou před objevením seriálu Firefly a podruhé po shlédnutí tohoto seriálu.

SerenityHlavní postavy nejsou žádní nepřemožitelní hrdinové bez poskvrnky (dost často dostanou na frak), ale ani klasičtí komerční antihrdinové ala Riddick z Pitch Black. Každý z nich má své mouchy, temné stránky, noční můry a nebo kazy. Osamoceně by asi nebyli tak výrazní, ale dohromady tvoří super partu, při jejichž akcích se budete hlasitě smát a nebo křenit jako malé děti.

Dějová linie mi hodně připadá jako paralela ala jak vypadaly US po konci války Severu proti Jihu, ale místy mi atmosféra připomněla i Cowboye Bebopa (spíše seriál Firefly než film Serenity :o)

Film je určený jak pro fanoušky seriálu, ale i pro milovníky scifi, kteří seriál neviděli. A tomu je i podřízen scénář.

Z úhlu pohledu nefanouška seriálu (neviděl jsem) je Serenity dobrá scifi, která v první části shrne děj, natáhne berličky ku pomoci a pak už to rozjíždí dál do originálních přemetů a linií.

Pro fanouška seriálu (viděl jsem Firefly) je počátek tak trochu zjednodušením a převyprávěním části seriálu, ale na druhou stranu ukazuje i jiné roviny a může být maličko jiný. Jiný důvod honu na River, jiní lovci apod.

Hudba je podobná hudbě ze seriálu, hlavně v závěrečných titulkách je konečně slyšet ten super westernový motiv, který více prolíná seriálem. Hlavními nástroji jsou jednoznačně housle. Vše jsou melodie, žádná zpívaná písnička (poslechněte si úvodní motiv z Firefly, přijdete mu na chuť)

Každopádně, na film Serenity se rozhodně vyplatí do kina jít. Je naplněn skvělou atmosférou, dobrým dějem, vypracovanými charaktery postav, vynikajícími hláškami a počítačové triky jsou také na vysoké úrovni. Já osobně jsem se nenudil ani při druhém koukání na Serenity, našel jsem věci, co jsem předtím neviděl, a několik dalších mi zapadlo do sebe.

Serenity může být problematickým filmem pro klasické konzumní diváky. Nemusí je plně oslovit, může jim připadat jako průměrné Béčko a možná jim ani hlášky nebudou připadat vtipné. Už teď si dovedu určit, že spoustě mých známých se nebude líbit. Hlavně proto, že neviděli Firefly. Asi bych Serenity přirovnal k Star Trek: Nemesis. Film pěkný, ale ne pro velké masy, a nejspíše i proto u nás Serenity nebude uvedena do kin.

Mal: Takže mi pomůžeš s pilotováním?
River: Takový je plán. (a vzlétne s Firefly)
Mal: Máš talent, ale nejde jen o tlačítka a displeje…Víš co je první zásada lítání?...Asi jo, stejně vždycky víš, co chci říct.
River: Vím, ale chtěla bych to slyšet od vás.
Mal: Láska. Můžeš rozumět všemu na světě, ale jak zkusíš letět s lodí, kterou nemiluješ, vytřese tě, jako že se planety točí. Láska udrží loď ve vzduchu, když by měla spadnout. Říká ti, kdy ji co bolí, udělá z lodi tvůj domov…

Film a seriál

Serenity - část posádkySeriál Firefly byl po čtrnácti dílech předčasně ukončen z několika nešťastných důvodů (jedenáct dílů bylo odvysíláno). Bohudíky dostal Joss Whedon možnost natočit Serenity a já pevně věřím, že díky tomu se Firefly opět otevře a začne natáčet. A doufám, že Joss Whedon nějak rehabilituje Washův osud, protože fakt se mu ve filmu nepovedl :o/

Je i možné, soukromá úvaha, že právě tak to i Joss Whedon viděl, jako hozenou rukavici – ano, Firefly byla originální a dobrá, skončila předčasně a zmršili jsme to – tak tady máš šanci a ukaž to. A tak se Joss Whedon snažil přiblížit originální nápad a super seriál i klasickému americkému hamburgerovému jedlíkovi s nadějí, že nezapadne a Firefly opět vzlétne. Mno snad Serenity zažehne jiskřičku zájmu v tukem zalitém mozku klasického amerického diváka toužícího najít ve filmu hlavně sex, násilí, krev a zase sex........

Serenity je dalším střípkem do světa Josse Whedona, přijde mi jako by i možná několik dalších dílů seriálu jak by měly vypadat zkrátil a zhustil do jednoho filmu. Bohudík, film není klasická americká komerčárna, žádné mávání vlajky, žádné proslovy o cti a věrnosti k vlasti a povětšinou, pokud je to několik nerealizovaných dílů, nejsou tak zhuštěny, aby to bylo na škodu.

Určitě si film Serenity nenechte ujít a skoukněte také seriál Firefly.

P. S. Tenhle článek je silně subjektivní, protože autor propadl kouzlu příběhů Firefly.

Zdroj: Trekkies.cz
bez hodnosti Yorick
autor: Yorick
vydáno: st 25. ledna 2006
přečteno: 8048x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG