Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Star Trek: First Contact (První kontakt)

po 13. února 2006      autor: little borg      přečteno: 5357x      komentáře: 0

oficiální plakát Star Trek: First ContactSamotný podtitul „Odpor je marný“ napovídá, že v osmém Star Trek filmu budeme mít co dočinění s Borgy. Posádka lodi Enterprise se opět postaví hrozbě polokybernetických stvoření, aby zachránili Zemi. Výhodu jim skýtá Picardova zkušenost ze Společenstva, které ho kdysi asimilovalo. Prožijeme 106 minut napětí. Právem si vysloužily vřelé ohlasy filmových kritiků i veřejnosti. Je potřeba zmínit, že Star Trek: First Contact obdržel nominaci na Oscara v kategorii kostýmy. Hlavně Borgové se tvůrcům velmi povedli…

Jsme v srdci borgského úlu. Kapitán Picard v uniformě Hvězdné flotily nehybně stojí v jedné z regeneračních komor a kolem něj jsou ve stejné poloze tisíce, možná miliony Borgů. Vrátili jsme se do doby, kdy se z kapitána Enterprise stal Locutus. Sledujeme proces asimilace, když v tom se Picard probudí. Naštěstí je to jen sen, který chce zahnat osvěžením v koupelně. Při pohledu do zrcadla si ale všimne, že ve tváři se mu cosi pohybuje. S hrůzou zjišťuje, že nanosondy vytvořily implantát… I to je díkybohu jen sen. Kapitána definitivně probouzí upozornění na příchozí zprávu z velení Flotily a jak se dovídá, noční můry se stávají skutečností. Borgové napadli a zničili kolonii Federace – Ivor Prime. Admirál Hayes ale překvapivě posílá Enterprise jinam, a to k hranicím Neutrální zóny. Velení se totiž obává, jak by Picard reagoval, když už byl jednou Borgem.

Mezitím se ostatní lodě Flotily střetnou s borgskou krychlí, proti které ale nemají šanci. Picard monitoruje probíhající boj prostřednictvím komunikačních kanálů. Většina plavidel hlásí vážná poškození a velké ztráty na životech. Picard se rozhodne porušit dané rozkazy a nařídí zadat kurz na setkání s Borgy. Po příletu na místo přebírá velení Flotily, zachraňuje posádku Defiantu včetně komandéra Worfa. Enterprise pak s ostatními loděmi, díky Picardovým zkušenostem ze Společenstva, zlikviduje krychli. Ta ale v poslední chvíli vypouští záchranný modul – kouli, která míří přímo k Zemi. Enterprise ji pronásleduje, a to i do časového víru, který kolem sebe borgské plavidlo vytvořilo.

Dostáváme se do 21. století, do doby po třetí světové válce. Enterprise zaměří borgskou kouli, která ostřeluje raketové silo v Montaně, a kvantovými torpédy ji zničí. Z počítačových údajů se posádka Enterprise dovídá, že je 4. dubna 2063 - den před prvním kontaktem. A napadené raketové silo je místo, kde Zeframe Cochrane staví plavidlo s warp pohonem – Phoenixe. S ním pak provedl let, který zaznamenala loď Vulkánců. Borgové chtěli prvnímu kontaktu zabránit. Při ostřelování sila vážně poškodili veškeré zařízení a zabili Cochranovy spolupracovníky. Picard proto dává příkaz své posádce, aby pomohla s opravami Phoenixe. Rozbíhá se taky pátrání po Cochranovi, po kterém nejsou ani stopy. Výsadek naráží jen na jeho spolupracovnici, kterou kvůli zdravotním problémům přenesou na loď.

Mezitím se na Enterprise zbláznila klimatizace, teplota a vlhkost rychle stoupá. Kapitán Picard tuší, že se něco děje. Vrací se na loď a oznamuje, že Borgové se před zničením koule transportovali na Enterprise, chtějí asimilovat loď a pak Zemi. Picard, Dat a Worf spolu s bezpečnostními důstojníky tomu hodlají zabránit a vydají se ke strojovně, kde se Borgové usídlili. Poradkyně Troi zatím na Zemi našla Zeframa Cochrana, s kterým se seznámila až po několika vypitých tequilách. Oba jsou řádně opilí, jak zjišťuje komandér Riker. Cochrane ale ještě netuší, že Deanna Troi a William Riker pocházejí z budoucnosti.

Na Enterprise pokračuje tažení proti Borgům. Picard se navíc dovídá, že Cochranova spolupracovnice zmizela, když doktorka Crusherová s dalšími prchali před Borgy z ošetřovny. První střetnutí s nepřítelem na sebe nenechá dlouho čekat. Chodby jsou poznamenané borgskými implantáty. Narážíme na asimilované členy posádky. Při pokusu proniknout do strojovny dojde k přestřelce a Borgové zajmou Data. Picard a ostatní se dávají na ústup. Kapitán Enterprise při úprku narazí na Cochranovu spolupracovnici, která netuší, co se děje, ani kde je. V tu samou dobu Borgové zkoumají Data ve snaze pochopit jeho funkce a získat ho na svoji stranu. Dat se setkává s borgskou královnou. Riker, Troi a La Forge, který pomáhá s opravami Phoenixe, zatím vysvětlují Cochranovi, že jsou z 24. století a že lidstvu hrozí zánik. Přesvědčí ho až pohled dalekohledem na Enterprise obíhající Zemi. Souhlasí, že zítra provede nadsvětelný let.

Na Enterprise probíhá boj s Borgy, kteří postupně asimilují stále víc členů posádky. Svůj postup ale ze zatím neznámých důvodů zastavili. Kapitán Picard je rukojmí pozemštanky, které vysvětluje, že jsou přátelé. Je nedůvěřivá. Těžko přijímá, že se nacházejí na vesmírné lodi. Nakonec ale odhodí zbraň a představí se jako Lily.

Dat s borgskou královnou rozmlouvají o společenstvu. Android těžko chápe, že kolektiv vede jedinec. Královna vysvětluje, že vnáší řád do chaosu. Aby dostala Data na svoji stranu, chce mu dát to, po čem dlouho touží – vlastní organickou kůži. Lily a kapitán se zatím snaží dostat na můstek, cestou narazí na Borgy a ukryjí se před nimi v simulátoru. Picard spustí svůj oblíbený program a v nastalém zmatku zabije dva Borgy, kteří se za nimi vydali.

Na Zemi probíhají opravy Phoenixe. Cochrane ale špatně snáší veškerou pozornost lidí z 23. století. Všichni mu chtějí třást rukou, dovídá se, že se o něm v budoucnosti učí, že mu postavili obrovskou sochu… Chce od toho všeho pryč. Picard a Lily se mezitím dostali na můstek Enterprise. Informují posádku, že Borgové se snaží sestrojit vysílač, kterým chtějí přivolat Borgy z 21. století. Kapitán plánuje výsadek, který ve skafandrech vystoupí do vesmíru zabánit Borgům ve vysílání.

Na Zemi se strhla velká honička. Dr. Cochrane utekl, aby unikl pozornosti Picardova týmu. Geordi s Rikerem po něm pátrají. Picard, Worf a poručík Hawk se zatím na Enterprise oblékli do skafandrů a vyrazili po vnějším povrchu lodi k deflektoru. Dat je stále uvězněný ve strojovně, pokusí se osvobodit, ale Borgové mu poraní implantovanou kůži a to ho paralyzuje. Královna Borgů se ho stále snaží přimět, aby se dal k nim. Vyzkouší jeho naprogramování sexuality.

Výsadek na povrchu Enterprise dospěl k deflektoru a zkoumá, jak Borgy zastavit. Cochrane na Zemi utíká před svými pronásledovateli Geordi a Rikerem. Když ho dohoní, odmítá se vrátit. Riker proto použije fázer na omráčení. Picard, Worf a Hawk se zatím snaží odemknout magnetické zámky, které poutají deflektor k lodi. Borgové jim to ale chtějí překazit. Dojde k potyčkám. Při jedné Worfovi poškodí skafandr, v další asimilují Hawka. Picard ale nakonec magnetické zámky odemkne a Worf pak puškou zničí uvolněnou anténu.

Na Zemi probíhají přípravy na start Phoenixe. Dr. Cochrane se zotavuje z alkoholové opice v kombinaci s omráčením fázerem. Borgové na Enetrprise mezitím změnili plán a chystají se ovládnout celou loď. Posádky nevěří, že udrží své pozice. Picard ale odmítá zničit loď, Nepomůže ani nátlak Worfa, kterého kapitán urazí téměř k smrti. Do toho se vloží Lily, která se s Picardem ostře pohádá. Pomocí kapitána Ahaba z románu Moby Dick ale nakonec Picarda přesvědčí. Celá posádky opouští loď až na kapitána, který chce zachránit data uvězněného ve strojovně.

Phoenix mezitím odstartoval ze Země a dostal se na oběžnou dráhu. – Poté co téměř všichni opustili Enterprise, Picard se vydává neozbrojený do strojovny vyjednávat s královnou. Nabídne se za Data jako její borgský protějšek. Dat ale odmítne odejít. Zdá se, že už je členem kolektivu. Aneroid zruší kód, který blokoval ovládání počítače. Phoenix se v tu samou dobu chystá na první nadsvětelný let. Královna Borgů dá příkaz zničit ho a Dat její rozkaz vykoná. Picard zajatý Borgy se dívá, jak kvantová torpéda míří k Phoenixovi a jak končí budoucnost lidstva. Torpéda ale minou cíl a ukáže se, že Dat svoji náklonnost ke společenstvu jen hrál. Zničí nádoby s chladící kapalinou, která zabije královnu a tím všechny Borgy na palubě Enterprise.

Phoenix, který jen těsně unikl zničení, provedl první nadsvětelný let, jehož si všimli Vulkánci. Ti přistáli na Zemi a došlo k prvnímu kontaktu. Posádka Enterprise vše sledovala z povzdálí, budoucnost lidí je zachráněna a tak se mohli v klidu vrátit do 24. století.

Technické údaje:

Režie: Jonathan Frakes
Scénář: Brannon Braga a Ronald D. Moore
Hrají: Patrick Stewart (Jean-Luc Picard), Jonathan Frakes (William Riker), Brent Spiner (Dat), Levar Burton (Geordi La Forge), Michael Dorn (Worf), Marina Sirtis (Deanna Troi), Gates McFadden (Beverly Crusher), Alice Krige (borgská královna), James Cromwell (Zefram Cochrane), Alfre Woodard (Lily) a další
Hudba: Jerry Goldsmith
Stopáž: 106 minut
Premiéra: 1996

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: po 13. února 2006
přečteno: 5357x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Zemřel skladatel Joel Goldsmith  -  po 30. dubna 2012
Odpočet do Star Trek traileru: je tu První kontakt  -  út 11. listopadu 2008
Star Trek: První kontakt v kině... kdy jít hromadně?  -  ne 16. září 2007
Star Trek: First Contact nejen v číslech  -  út 14. února 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG