
Star Trek: Voyager
16. ledna 1995 odvysílala stanice UPN (United Paramount Network) první epizodu seriálu Star Trek: Voyager, dalšího z následovatelů legendárního Star Treku z 60.let. Tento seriál zůstal skutečně věrný legendárnímu heslu "Odvážně se vydávat tam, kam se dosud nikdy nikdo nevydal." USS Voyager- loď, o které seriál pojednává, totiž uvízla na druhém konci galaxie, až v dalekém Delta kvadrantu.
Seriál ve zkratce:
Tvůrci: Rick Berman, Michael Piller a Jeri Taylor
Obsazení:
Kathryn Janeway - velící důstojník........Kate Mulgrew
Chakotay - první důstojník....................Robert Beltran
B'Elanna Torres - hlavní inženýr............Roxan Dawson
Kes - zdravotní sestra...........................Jennifer Lien (1995-1997)
Tom Paris - hlavní pilot..........................Robert Duncan McNeill
Neelix - velmi všestranný Talaxian........Ethan Phillips
Doktor - hlavní lékařský důstojník.........Robert Picardo
Tuvok - šéf bezpečnosti........................Tim Russ
Sedmá z Devíti - bez zařazení...............Jeri Ryan (1997-2001)
Harry Kim - navigační důstojník.............Garrett Wang
Počátky seriálu:
Voyager nás zavedl na loď ztracenou v nezmapované oblasti bez jakékoli možnosti kontaktovat Alfa kvadrant a bez jakékoli vnější kontroly od Hvězdné Flotily. Seriál nám ovšem ukázal další novinku - poprvé v historii Star Treku je kapitánem lodi žena. Již v šedesátých letech minulého století si Gene Rodenberry představoval ženy na vysokých postech v řízení lodi - v pilotní epizodě The Cage je prvním důstojníkem lodi žena, ztvárněná Majel Barrett, pozdější představitelkou Christiny Chapel. Tehdejší publikum však nebylo na něco takového připraveno.
Během The Next Generation jsme mohli vidět několik žen ve velení, například kapitána Enterprise C, Rachel Garrett. V polovině devadesátých let tedy tvůrci Voyageru učinili tento zásadní krok v dějinách Star Treku.
První problémy s produkcí seriálu se vyskytly už při obsazení postavy kapitána Elizabeth Janeway. Z konkurzu, kde se o roli mimo jiné ucházeli Kate Mulgrew, Linda Hamilton (Terminator), Erin Gray, Nicola Bryant, Joanna Cassidy (později ztvárnila T'Les v dvou epizodách Enterprise) a Carolyn McCormick (objevila se v dvou epizodách The Next Generation v roli Minuet). Nakonec získala roli Geneviève Bujold, kanadská herečka, která byla v roce 1969 nominovaná na Oscara.
Protože se zjistilo, že Elizabeth Janeway je jméno americké, převážně feministické spisovatelky, rozhodli se tvůrci seriálu změnit křestní jméno kapitána Janeway. Nakonec se rozhodli pro Nicole, skutečné jméno Geneviève Bujold. Ta tvrdila, že dokáže zvládnout náročné natačení seriálu jako je Star Trek. Vydržela dva dny.
Zakrátko po tomto debaklu našla Kate Mulgrew na svém záznamníku vzkaz. Stala se novým kapitánem Janeway. Na přípravu než začala natáčet měla jen několik dní. Požádala tvůrce seriálu, jestli by nemohli opět změnit jméno kapitána Janeway, tentokráte z Nicole na Kathryn. Souhlasili.
Ovšem během natáčení pilotního dílu došlo k dalšímu problému - někdo z vedení Paramountu měl problém s Katinými vlasy a jejím vzhledem celkově. Přišla jim příliš mladá na kapitána Hvězdné flotily. A tak vznikl, nyní již legendární, drdol, někdy též téměř nábožně zvaný "ten účes".
Stručný děj seriálu:
Po skončení války s Cardassiany se v Demilitarizované zóně objevují Maquis, skupina bojovníků za svobodu z řad bývalých občanů Federace, kteří se odmítli odstěhovat ze svých kolonií. Pro vlády jak Cardassie, tak Federace se brzy stávají něčím víc než "obtížným hmyzem". Způsobují opravdové problémy a zatímco někteří je považují za hrdiny, oficiálně jsou to kriminálníci. USS Voayger má za úkol najít jednu z Maquistických lodí. Tato mise dopadne úspěšně - skupinu Maquis vedenou Chakotayem skutečně najdou. Naneštěstí však v Delta kvadrantu.
Po zničení Chakotayovy lodě nezbývá skupině Maquis nic jiného než zůstat na Voyageru. Protože se z třítýdenní mise stala 75 let dlouhá cesta domů, nezbývá kapitánovi, než skupinku povstalců zařadit do své posádky. Aby zajistila hladký chod lodi a poslušnost ze strany Maquis, ustanoví Chakotaye svým prvním důstojníkem. S menšími problémy se nakonec Maquis zařadili do posádky Hvězdné flotily. Navzdory Tuvokovým původním obavám se nepokusili o vzpouru.
První vážný problém až hvězdného data 48658.2, kdy vyšlo najevo, že Seska, členka Chakotayovy posádky a také jeho bývalá milenka, je ve skutečnosti cardassijský špeh. Zradila Voyager a přidala se na stranu Kazonů, později unesla Chakotaye a tvrdila, že si s pomocí jeho DNA pořídila dítě. Později na hvězdné datum 50023.7 této skutečnosti zneužila, aby vlákala Voyager do pasti a ukradla tak loď, přičemž posádku zanechala na pouštní planetě. Tom Paris byl však včas vyslán pro posily a podařilo se mu společně s Talaxiany získat loď zpět. Pro Sesku se toto stalo osudným a po tomto debaklu už Kazoni znovu na Voyager nezaútočili.
Posádka byla na cestě již třetí rok, když narazili na Borgy. Společenstvo zrovna prohrávalo válku s mimozemšťany, které oni označovali jako druh 8472. Tento druh telepaticky kontaktoval Kes, aby jí sdělili, že "Slabí zhynou." a "Vaše galaxie bude očištěna."
Při snaze vyléčit praporčíka Kima, zraněného členem druhu 8472, přišel Doktor na způsob využití borgských nanosond k likvidaci biologického materiálu tohoto druhu. Kapitán Janeway se rozhodla využít této znalosti a vyjednávat s Borgy o průletu jejich územím. Komandér Chakotay s tímto návrhem nesouhlasil. Borgové ano. Pro vyjednávání s lidmi za svého mluvčího určili Sedmou z Devíti, terciální doplněk unimatrice 01.
Kapitán byla zraněna při výbuchu v borgské krychli. Velení lodi převzal Chakotay. Protože Borgové, usídlení po výbuchu jejich krychle ve Skladišti 2, neustále měnili podmínky, od dohody ustoupil. Po návratu kapitána do velení vymysleli plán, jak se dostat mimo borgské území. Během toho byla Sedmá z Devíti odpojena od společenstva.
To se jí ale moc nelíbilo, takže kontaktovala společenstvo a vyrozuměla je o své současné poloze. Voyager nakonec unikl borgům s pomocí Kes, která se povznesla na vyšší formu bytí a přitom Voyager posunula o 10let blíže k domovu. Sedmá z Devíti na lodi zůstala.
Hvězdného data 51462 narazila posádka na několik tisíc let starou síť vysílacích stanic. S její pomocí se jim podařilo kontaktovat Alfkvadrant a informovat Hvězdnou Flotilu, že Voyager, který byl 14 měsíců předtím prohlášen za ztracený, se nachází v Deltakvadrantu. Bohužel, síť byla nedlouho poté zničena při incidentu s Hirogeny.
Hvězdného data 52143.6 po několika měsících tvrdé práce, B'Elanniny inženýrské geniality a asimilovaných znalostí Sedmé z Devíti, byl k vyzkoušení připraven kvantový proudový pohon. Bohužel se v něm objeví fázová variace 0.42, která pohon destabilizuje. Následky pro Voyager jsou fatální. Naštěstí Chakotay a Kim nehodu přežijí a z budoucnosti vyšlou zprávu, která loď vyhodí z proudu a zachrání jí tak před havárií na povrchu ledové planety. Tato cesta proudem, i když krátká, ubrala z cesty domů dalších deset let.
Hvězdného data 52619.2 se kapitán rozhodla vypůjčit si od borgů transwarp cívku. Během provádění tohoto plánu byla Sedmá unesena Borgy a kapitán měla příležitost seznámit se s borgskou královnou. Přes tento nepříjemný incident se Voyageru podařilo dostat o 15let blíže domovu.
Pátý rok cesty se chýlil ke konci, když se posádka setkala s nečekaným překvapením - vědeckou lodí Hvězdné flotily USS Equinox. Tato loď, stejně jako Voyager byla do Deltakvadrantu vtažena Ochráncem. Pod velením kapitána Ransoma se domovu blížila rychleji než Voyager . Netrvalo dlouho a posádka kapitána Janeway odhalila proč - k zrychlení pohonu používali živých bytostí z jiné dimenze.
Po tomto odhalení a poté, co Ransomova posádka unesla Sedmou, se kapitán natolik rozčílila, že Ransoma a jeho posádku začala honit po sektoru jako Aheb svou velrybu. To vedlo ke zničení Equinoxu. Přeživší posádka byla ponechána na Voyageru a degradována.
Hvězdného data 53329 se Voyager setkal s mimozemšťanem jménem Tash, který vynalezl technologii jakéhosi vesmírného praku. Pomocí něho se chtěl katapultovat domů. Posádce za jejich pomoc dovolil jeho technologii použít na jejich vlastní cestě. Loď se domovu přiblížila o další tři roky.
Nedlouho poté byl Voyager kontaktován z Alfakvadrantu poručíkem Barclayem z projektu Pathfinder. O několik měsíců později začne každoměsíční komunikace mezi lodí a Alfakvadrantem.
Okolo hvězdného data 54014 Sedmou z Devíti kontaktují Borgové z Unimatrice 0, zvláštního světa, kam se někteří Borgové uchylují v době regenerace, a požádají ji o pomoc s jejich osvobozením. Kapitán Janeway souhlasí a společně s Tuvokem a Torres se nechá asimilovat, aby infikovala centrální plexus nanovirem, který vojáky osvobodí. I když v plánu nastaly komplikace, poté co je královna odhalila, nakonec vše skončilo úspěchem.
Hvězdného data 54868.6 Neelix opouští loď, aby se připojil k talaxijské kolonii. S posádkou však zůstává v kontaktu.
Jen několik týdnů poté se na lodi objevila vskutku neočekávaná náštěva - admirál Janeway. Přilétla z 26let vzdálené budoucnosti s cílem dostat Voyager domů. Vybrala si k tomu borgský transwarp uzel. Kapitán Janeway však nesouhlasila a byla rozhodnutý uzel zničit. Nakonec spolu vymyslely plán, který jim dovolil provést obojí. Loď se s použitím uzlu dostala domů a zároveň se jim podařilo ho zničit. Navíc admirál Janewayová nakazila společenstvo virem, který vnesl "chaos do řádu." Borgové tak přestali znamenat pro Federaci hrozbu. Po sedmi letech cesty se tedy USS Voyager hvězdného data 54973.4 vrátila domů.
Další články z této rubriky:
Retro: Konec budoucnosti (Future's End) - čt 27. února 2020Retro: Ochránce (Caretaker) - čt 16. ledna 2020
Star Trek: Voyager – 20. výročí - čt 15. ledna 2015
Retro: Proti času - čt 13. listopadu 2014
Retro: Krizový scénář - čt 9. října 2014
Retro: Rozhodnutí - čt 18. září 2014
Retro: Vzpomínka (Flashback) - čt 17. července 2014
Retro: Rok pekla (Year of Hell) - čt 3. července 2014
Retro: Nečekaná změna - čt 27. února 2014
Retro: Splynutí myslí (Meld) - čt 6. února 2014
Retro: Památník - čt 23. ledna 2014
Retro: Roztříštěný v čase (Shattered) - čt 26. prosince 2013
Retro: Kroužek expertů (Think Tank) - čt 12. prosince 2013
Voyager opět přilétá na Prima COOL - čt 31. října 2013
Retro: Břídil, tenor, doktor, špeh (Tinker Tenor Doctor Spy) - čt 31. října 2013