Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Zažijte Invazi na vlastní kůži

út 4. dubna 2006      autor: Yorick      přečteno: 3983x      komentáře: 6

i n v a s i o n   na -abc- Seriál Invasion z produkce americké TV stanice ABC je další perlou v pokračující řadě skvělých scifi seriálů poslední doby (BSG, 4400, SGA, SG-1, Firefly, Treshold apod.), který ovšem nemusí zaujmout hned každého. Invasion se u nás v současné době nevysílá, v US běží první série a je venku 17 epizod.

Russell se svojí ženou Larkin Seriál Invasion je tak trochu jiný scifi seriál, než na jaké jsem byl zvyklý. Žádné hvězdné lodi, žádné vesmírné bitvy, žádní hadi v hlavě a ani toasteři v posteli. Invasion nám nabízí děj, kterého bychom s trochou fantazie mohli být součástí my všichni, kdybychom bydleli na Floridě v Everglade.

Právě totiž v tomto městečku (a přilehlém Národním parku) jsou rozdány karty v příběhu, při kterém mi běhal mráz po zádech a psal jsem Chakovi, ať neodchází z icq, že se na to nemůžu dívat sám :o)

i n v a s i o n Upřímně, pilotní díl je ze začátku pěkná nuda a seriál jako takový má docela pomalý rozjezd. Docela dost dlouho sledujete hlavní hrdiny, kterých je vícero, jejich rodiné vztahy (manželka, bývalý manžel, vlastní dítě, nevlastní děti, švagr apod.) a vůbec situaci uvnitř městečka a také parku. Jenže, když přežijete tohle, tak přijde bouřka, a to doslova. Respektive hurikán. Everglade je zasažen obrovským hurikánem, který městečko částečně zpustoší, ale hlavně zmizí při něm někteří obyvatelé Everglade a z nebe do vody padají nádherná světla.

Meriel a Larkin Pokud se chcete specifikovat na jednu hlavní postavu, tak řekněme, že by jí mohl být hlavní ranger Národního parku v Everglade Russel Varon. Russell je pohodový týpek s víc jak kladným vztahem k přírodě, co si spokojeně žije se svou druhou ženou, čekají spolu miminko a střídá se ve výchově svých dvou odrostlejších dětí s bývalou manželkou Meriel, hlavní lékařkou místní nemocnice. Během hurikánu se ztratí mimo jiné právě jeho bývalá žena, a Russell ji vyráží hledat spolu s jejím budoucím manželem, náčelníkem místní policie Tomem Underlayem hledat. Meriel najdou na okraji jezera / bažiny uvnitř parku nahou a zcela dezorientovanou. A děj se začíná rozjíždět.

Dál budu trochu spojlerovat, tak utečte pokud ze seriálu něco chcete mít :o)

Jak jsem již napsal, Invasion je tak trochu jiný seriál. Primární důraz je zde kladen na atmosféru, moc triků krom samotných mimozemštanů a tornáda zde nenajdete. Postavy v příběhu jsou propracovány do detailů, ale jejich tajemství odhalujete až v průběhu děje, a někdy ta tajemství jsou hodně temná. Hodně děje je stavěno i na vztazích dospělých k vlastním dětem - Jak mám říct, vlastním dětem, že jsem se změnila a je ze mě mimozemštan?

Meriel a Russel Principielně i ona invaze mimozemšťanů je pojata skvěle. Mimozemšťani zde nejsou v podstatě téměř vidět, kontakt s nimi je skvěle podkreslen hudbou a atmosférou, většinou jsou vidět jako jakési mořské ryby (rejnok?) nebo améby, ale to jen tvarově, protože září jasným oranžovým světlem a mají opravdu ošklivý zvyk dělat do lídi otvory zvláštními chapadly. Princip ovládnutí není až tak originální, podobný je například ve Vládcích loutek nebo i ve Hvězdné bráně, nicméně zde je doveden dál. Mimozemšťani nejsou ve vás, oni jsou vámi a vy jste jimi. Napadnou vás, zduplikují vaše tělo, staré tělo nechají mrtvé v bažině, a mysl a postupně vás ovládají zevnitř. Nejdřív se měníte psychicky a pak i fyzicky.

Kira a Lewis Děj příběhu je logický, nemá moc vaty a ani nějaké zázračné můstky na zachránění hlavních hrdinů. Vše je obestřeno pláštěm tajemna, kdy vy víte, okolí hlavních hrdinů ví, hlavní hrdinové tuší, ale bojí se to vyslovit nahlas a hybridi (tak jim říká Dave) to vědí, ale bojí se to sami sobě připustit, i když tahle zábrana časem padá a nakonec se městečko v podstatě dělí na dvě poloviny, hybridi co potřebují lidi a lidi co žijí vedle hybridů a tuší o nich, něco se jim nezdá a nebo vědí a řeší či neřeší.

Seriál nemá téměř žádnou znělku krom loga a standardních titulků během počátku děje každého dílu a to si myslím, že není na škodu.

Russel Varon Hudba je vyjímečná, jako sběratel soundtracků jsem si na ní moc pochutnával, linie houslí jsou suprové a celá kompozice skladeb, i když jich není mnoho variant, skvěle podbarvuje děj a povznáší ho na vyšší úroveň, bez takovéhle hudby by seriál byl o čtvrtinu horší.

V seriálu nechybí ani konspirační teorie, armádní složky, tajné služby či dokonce i střelba a násilí. Ale není to to hlavní, podstatné je na Invasion originalita a atmosféra. Opravdu doporučuji skouknout, pokud chcete vidět kvalitní scifi a rozšířit si seznam TOP 10 scifi pro sebe.

A doporučení, nekoukejte na to v jednu ráno jako já :o)

Zdroj: Trekkies.cz
bez hodnosti Yorick
autor: Yorick
vydáno: út 4. dubna 2006
přečteno: 3983x
komentáře: 6
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

James Cameron: Příběh sci-fi  -  po 17. září 2018
Zachary Quinto si zahraje v seriálu Biopunk  -  út 12. července 2016
Ikarie XB 1  -  so 18. června 2016
Star Trek vs. Star Wars – Buzzfeed  -  st 11. listopadu 2015
Předpremiéra filmu Marťan ve startrekovém kostýmu  -  po 31. srpna 2015
Stargate: Resistance se vrátil v rukách fanoušků  -  pá 31. července 2015
Mission: Impossible aneb když je šance nulová  -  so 25. července 2015
Znělka Simpsonových jako pocta Star Treku [VIDEO]  -  út 20. ledna 2015
Destiny dokončena  -  pá 7. února 2014
Enderova hra – literární skvost na stříbrném plátně  -  so 7. prosince 2013
Gravitace  -  so 26. října 2013
John Williams bude skládat hudbu pro Star Wars epizodu VII  -  po 29. července 2013
Destiny ožívá!  -  út 9. dubna 2013
V Hollywoodu se hnuly ledy, Abrams bude režírovat nové Star Wars [UPDATE]  -  ne 27. ledna 2013
Star Wars: Epizoda 7 ... realita roku 2015  -  čt 1. listopadu 2012

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG