Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jendresen exkluzivně o Star Trek filmové trilogii

pá 14. dubna 2006      autor: Lyta      přečteno: 10152x      komentáře: 2

scénárista Erik Jendresen Následující článek obsahuje mírné spoilery pro připravovaný film Star Trek: The Beginning. Poprvé za téměř třicet let neběží v televizi žádný Star Trek a nepracuje se na žádném filmovém projektu. Taková rarita může normálního člověka znepokojovat. A co teprve nadšeného fanouška Star Treku? "Je to jako by vám uřízli paži a mlátili vás s ní."

poster Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených) Minulý rok byl Erik Jendresen - scénárista, držitel ceny Emmy známý především minisérií HBO Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených) - pověřen úkolem napsat scénář, podle kterého by vznikl jedenáctý Star Trek film. Místo toho okolo osudu Star Treku začala být mnohem větší nejistota, což vyvolalo divoké fámy, těžké spekulace a zprávy, které jsou pravdivé sotva z poloviny.

Těsně před tím, než Jendresen odevzdal hotový scénář Paramountu, prozradil některé své myšlenky a naděje ohledně toho, co by se mohlo stát novým začátkem pro Star Trek. A nyní, když spousta přihlížejících už jeho projekt pohřbila, Jendresen opět promluvil... nejen o svých představách, čím by mohl Star Trek být, ale možná o tom, kam se Star Trek skutečně bude ubírat ve filmovém projektu, který není zdaleka tak mrtvý, jak si lidé myslí.

Paramount Pictures "Přijetí The Beginning bylo klasickým případem změny režimu v Hollywoodu," řekl Jendresen. "Projekt dostane od jednoho vedení zelenou, ale ve chvíli, kdy je doručen, už došlo k převratu." Jendresen má na mysli výměnu co-prezidenta Paramountu Davida DeLinea Gailem Bermanem, což byla součást změn v Paramountu poté, co se Brad Grey stal předsedou a výkoným producentem studia v lednu 2005. DeLine podporoval projekt a Jendresenův koncept. Nicméně nové vedení přináší nové myšlenky a někdy je pro starší projetky, jako je The Beginning, těžké udržet hlavu nad vodou.

Nutně to neznamená, že by Gail Berman a společnost neměli o Jendresenův nápad zájem. Jen se snaží vyhodnotit budoucnost nejvýnosnějšího díla Paramountu za posledních 40 let a jaký by mohl být jejich další krok. Paramount by si mohl zvolit zcela odlišný přístup, nebo by se funkcionáři mohli rozhodnout znovu přezkoumat Jendresenův návrh na filmovou trilogii.

Jendersen řekl, že nápad na The Beginning vznikl proto, že ve Star Treku je prostě "velká propast" mezi rokem 2164, domnělým koncem Star Trek: Enterprise, a rokem 2233, kde začíná původní Star Trek. Během tohoto období se stala spousta důležitých událostí, například zformování Spojené Federace Planet a obávaná válka s Romulany.

"Takže představou bylo vytvořit trilogii, která by předcházela původnímu seriálu a okázalým způsobem tak vyplnila onu propast," řekl Jendresen. "Tři filmy, které by všechny byly o Kirkově předchůdci, muži jménem Tiberius Chase."

Cílem trilogie bylo zjistit důvody ke zformování Spojené Federace Planet a příčiny té hluboce zakořeněné touhy odvážně se vydávat tam, kam se dosud nikdy nikdo nevydal."

Takže na co se tvůrce zaměří, když chce toto udělat? Na onen zlatý hřeb - válku mezi Zemí a Romulany.

"Chtěli jsme odhalit skutečnou příčinu té války, která byla velkým překvapením pro všechny zúčastněné," řekl Jendresen bez dalších detailů. "Prostě jsme chtěli odhalit pravdu ohledně tohoto překvapivého incidentu."

V době, kdy byl scénář dodán, DeLine byl pryč a v Paramountu se objevil nový personál. A od té chvíle, kdy se přestal projekt hýbat, bylo jednoduché pro ostatní lidi s kontakty v Hollywoodu prohlašovat projekt za mrtvý, i když to nebyla ve skutečnosti pravda, dodal Jendresen.

"V podstatě to, co řekli, je pravda," říká Jendresen. "Je to mrtvé, protože se to nehýbe vpřed. Je to jako žralok. Musí se hýbat, jinak je mrtvý."

Ale Holywood má v oživování mrtvých projektů praxi a to se týká i Star Treku. Jendresen si stále myslí, že je přinejmenším slušná naděje, že se The Beginning dostane na velké plátno.

"V Paramountu je producent, který bojoval za to, abychom tu propast mohli vyplnit touto trilogií," řekl Jendresen, aniž by udal jména. "Máme šanci vyplnit historii a vytvořit kontinuitu od začátku, od Enterprise až do budoucnosti."

"Mělo by být také dáno najevo, že hlavním záměrem bylo nejen stvořit film, který by naprosto uspokojil fanoušky, ale současně stejně důležité je, aby přilákal ke Star Treku nové lidi."

Zdroj: www.syfyportal.com
kontraadmirál Lyta
autor: Lyta
vydáno: pá 14. dubna 2006
přečteno: 10152x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG