Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Skladatel ze stínu - Joel Goldsmith, 1. část

pá 14. července 2006      autor: Bedraz      přečteno: 2973x      komentáře: 0

Joel Goldsmith Joelova skladatelská kariéra pro film a TV začala v roce 1978, kdy pracoval na nízkorozpočtovém scifi filmu Laser Blast a spolupracoval se skladatelem Richardem Brandem. Svůj první solo soundtrack vytvořil v roce 1981 pro film Olivia německého režiséra Ulli Lommela. Jeho úvodní nahrávky byly pouze syntetizátorové, takže jeho zkušeností mohl využit pro své první plně elektronické album jeho otec Jerry Goldsmith (futiristický thriller Runaway podle Michale Crichtona). Joel spolupracoval s otcem i na krátkých TV seriálech HELP a Hollister, přičemž tvořil hudbu epizod, zatímco otec skládal hudební témata. Joel rovněž složil 20 minut hudby pro Star Trak: První kontakt (1996).

První symfonický soundtrack zkomponoval také pro nízkorozpočtový sci-fi thriller Moon 44 a hned se zde projevil vliv jeho otce. Následovaly další zakázky v podobě snímků Man's Best Friend, Kull The Conqueror, Shadow of A Doubt and Diamonds, které pouze posílily Joelovu pozici na zaplněném skladatelském trhu. Návrat k seriálové TV hudbě se dostavil v podobě tvorby pro Vampirellu a hlavně pro spin-off SG-1 a Stargate Atlantis. Joel projevil stejné dramatické cítění jako jeho otec a televizní seriál dostal „filmový punc“. Joel (narozen 19.11.1957) má však před sebou ještě dlouhou kariéru, ve které určitě vystoupí ze stínu slavného otce na poli hudebního doprovodu pro TV a film. Pro ScifiWorld hovořil s Joelem Goldsmithem Gilles Nuytens (GN).

GN: Nejprve bych Vám chtěl pogratulovat k nominaci na Emmy za úvodní titulky Stargate Atlantis.
Joel Goldsmith: Díky, toho si vážím. (Pozn.: Cenu však získal seriál Desperate Housewives)

GN: Jsou to jedny z nejlepších titulků, jaké jsem kdy slyšel.
Joel Goldsmith: Ještě jednou díky!

GN: Mohl byste prozradit, jak jste se dostal k filmové hudbě?
Joel Goldsmith: Nahrávání hudby vždycky tvořilo velkou část mého života. Sledoval jsem práci svého otce a to mě k tomu brzy přivedlo. Vážně jsem o práci skladatele začal uvažovat, když mi bylo 17. Zpočátku jsem si pohrával s otcovými syntetizátory, pak dělal elektronické orchestrace některých klasických skladeb a nakonec vlastní dílka. Také jsem pomáhal otci v jeho domácím studiu na snímcích s těžkou elektronickou hudbou. (“Logan’s Run”, “The Reincarnation of Peter Proud”, atd.)

GN: Co vás pohání v práci i v životě?
Joel Goldsmith: Je toho hodně, hlavně však strach. Strach ze selhání, strach z promeškaných termínů, strach z plateb na hypotéku, strach z toho, že nežiji naplno. To samozřejmě neznamená, že mě netěší to, co dělám. A ten shon okolo mě, když vím, že se mi něco podařilo, je také skvělá motivace, ovšem strach pohání také.

GN: Skládáte hudbu pro celou Stargate, nebo jen pro pár epizod?
Joel Goldsmith: V prvních ročnících tam byli i jiní skladatelé, Kevin Kiner, Rick Band, Dennis McCarthy udělal jednu epizodu, ovšem teď hlavně já. V poslední době jsem však rád, že mi v nabitém rozvrhu vypomáhá s SG-1 skladatel Neil Acree. Joel Goldsmith - studio

GN: V sezóně 9 je mnoho nových témat. Řeknete nám něco bližšího?
Joel Goldsmith: Producenti SG-1 v 9. sezóně hodně změnili. Představili Mitchella, Ori, Vala se stala součástí týmu a na prvních 5 epizod jsme přišli o Carterovou. Takže jsem rozvinul Valino téma a složil 3 nová pro Ori, Dosi a Převory. Každé téma je propojené a přitom samostatné. Začátek 9. sezóny byl hudebně náročný, ale dopadlo to dobře.

GN: A co motivy pro 2. sezónu Atlantis?
Joel Goldsmith: Představili jsme Ronona, úžasnou postavu! Mezi Rononem a Sheppardem je skvělý vztah. Velmi vzrušující, dává seriálu dynamiku!

GN: Složil jste pro Ronona speciální téma?
Joel Goldsmith: Ano. Ačkoli to není akční téma, jaké byste očekával u této postavy. Místo toho jsem vyzdvihl jeho citovou stránku, udělal introspektivní pohled na nadživotní osobnost.

Zdroj: Thescifiworld.net
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 14. července 2006
přečteno: 2973x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG