Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Skladatel ze stínu - Joel Goldsmith, 3. část

út 18. července 2006      autor: Bedraz      přečteno: 2402x      komentáře: 0

Joel Goldsmith 3 GN: Nemohl jsem najít v obchodě CD “Children of the Gods” …
Joel Goldsmith: To je dobře, bylo to hrozné CD! Neměl jsem sním nic společného. Já i David Arnold jsme se od něj distancovali. Bylo vydáno proti naší vůli. Jednalo se o zkrácenou verzi soundtracků k Staregate a k Children of the Gods. Přitom Children of the Gods nebylo nikdy veřejně publikováno, plánujeme ho vydat kompletně.

GN: Posloucháte někdy svojí hudbu jen tak pro potěchu?
Joel Goldsmith: Jen zřídka. Zrovna nedávno jsem poslouchal zpětně pár minulých sezón kvůli přicházejícím CD projektům. Může to být těžké poslouchat svoji televizní tvorbu. Protože pracuji velmi rychle, není čas na takové vytříbení skladeb, jaké bych si přál. Ovšem stejně jsem hrdý na to, co jsem udělal pro Stargate a Atlantis.

GN: Na co ve své kariéře nejraději vzpomínáte?
Joel Goldsmith: Na to, jak můj otec dirigoval moje skladby.

GN: Váš otec je Jerry Goldsmith!
Joel Goldsmith: Samozřejmě! Na webu jsem lhal.

GN: Jaké to bylo s ním spolupracovat?
Joel Goldsmith: Skvělé! Který filmový skladatel by nechtěl, aby mu Jerry Goldsmith nahrál jeho hudbu? Bylo to nádherné hudebně a velmi speciální v osobní rovině. Jsem rád, že jsme tohle zažili.

GN: Co si myslíte o lidech stahujících nelegálně hudbu?
Joel Goldsmith: Rád bych řekl, že jsem to sám nikdy neudělal, ale nemohu. Avšak silně si uvědomuji, že příjmy z prodeje hudby jsou peněžním zdrojem skladatelů a věřte mi, že většina jich nežije ve vilách jižní Francie! Vydělávají jako každý jiný a tak bychom neměli hudbu krást, nýbrž je podporovat.

GN: Jak postupujete při skládání? Používáte techniku a nástroje pro odporu svých nápadů, nebo naopak technologie ovlivňuje Vaši práci?
Joel Goldsmith: Výhody moderních technologii dalece převyšují nevýhody. Kdyby teď žil Beethoven, věřím, že by používal syntetizátory pro rozšíření palety orchestru a zkoumal by svobodu, kterou to přináší. Na druhou stranu, když máte mnoho možností, stává se tvůrčí proces obtížnějším. Limity a omezení určitého stupně byly pro osobní vývoj umělce vždy dobrá věc.

GN: Máte svou zvláštní pracovní metodu?
Joel Goldsmith: Ani ne, někdy vidím scénu a na konci už vím, jaká bude hudba, jen ji dát na papír. Jindy to může být pěkně dlouhé a namáhavé. Rada mého otce zněla: „Prostě piš! Nedělej si starosti, jestli je to dobré nebo špatné, změnit to můžeš vždycky.“ Co on o tom ale věděl… (smích)

GN: Máte nějakou informaci ohledně Stargate?
Joel Goldsmith: Rob a Brad by byli pořádně naštvaní, kdybych “pustil kočku z pytle ven”! Jediné, co mohu říct, je, že musíte sledovat 10. sezónu SG-1 3. sezónu Atlantis, protože budou skvělé!

GN: Děkuji za rozhovor!
Joel Goldsmith: Díky a mějte se!

Zdroj: Thescifiworld.net
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 18. července 2006
přečteno: 2402x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG