Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Letectvo USA uzavře komplex Cheyenne Mountain

pá 4. srpna 2006      autor: Urza      přečteno: 7271x      komentáře: 0

Cheyenne mountain complex Americké letectvo oficiálně oznámilo uzavření Cheyenne Mountain Complex. Je to vysoce střežené vládní zařízení vybudované v hoře blízko Colorado Springs. V tomto zařízení je fiktivně postaveno velení Stargate a laboratoře, které můžeme vidět v seriálu Stargate SG-1.

Admiral Tim Kratiny, jenž je velitelem N.O.R.A.D. (North American Aerospace Defense Command) a U.S. Northern Command řekl Denver Postu: "Současná rozvědka nás přesvědčuje o nepravděpodobnosti raketového útoku z Číny nebo Ruska."

Komplex byl postaven roku 1961 a je symbolem Studené války. N.O.R.A.D. sledoval blížící se hrozbu bombardérů a potenciální trajektorii raket vypuštěných z tehdejšího Sovětského svazu. Tato hrozba v budoucnosti (třeba současný důraz na boj s terorismem) nemohla být bez odpovědi. Ve světle moderní politiky se komplex zaobírá obtížnějšími misemi, jako například sledování připlouvajících nákladních lodí nebo podezřelých aut zaparkovaných u elektráren.

Z únorové zprávy letectva vyplývá, že existuje rivalita mezi Cheyenne Mountain a blízkou letadlovou základnou Peterson. Komplex stojí moc peněz kvůli provozu a údržbě. N.O.R.A.D. vypočítal, že chod komplexu bude stát 250 miliónů dolarů, a navíc přes 700 miliónů dolarů na úpravy po teroristickém útoku 11. září. Uzavřením základny se ušetří přes 250 – 350 miliónů ročně a ještě náklady na úpravy.

"Zkrátka prostor je omezený a základna stará. Stěhování bude stát 10 miliónů dolarů," říká plukovník Lou Christensen, náměstek ředitele pro zvláštní operace. Rozpočet se na začátku zvýší, aby pokryl údržbu, když bude základna uzavřena. Uzavřením Cheyenne zvýšíme rychlost vykonání rozkazů a ulehčíme jejich dosažení. V průběhu útoku 11. 9. generál letectva Ralph Eberhart, tou dobou ještě komandér, byl chycen při letu mezi dvěma místy a nebyl schopen rozkazovat v tak důležité situaci.

Co se stane s více než tisíci zaměstnanci? Zaměstnanci Air Force Space Command, které sleduje objekty ve vesmíru, se přestěhují na leteckou základnu Vandenberg, na sever od Santa Barbary. Přesunutí tolika zaměstnanců znemožní jakoukoliv významnou práci v Cheyenne. Kanadský tým se přesune do blízké základny Peterson. Zbytek pracovníků bude přeřazen na různá místa. Jakmile nastane krize, základna může být reaktivována během jedné hodiny.

Vyvstává ovšem nepříjemná otázka: "Jak se tato událost odrazí v Stargate Command?" Nejpravděpodobnější možností bude, že oddělení N.O.R.A.D. nebude mít žádný vliv na budoucí díly. Prezident Henry Gates se rozhodl divákům Stargate dát hodně chytrých a tvůrčích vysvětlení, které by vysvětlily tuto změnu v "realitě".

podporučík Urza
autor: Urza
vydáno: pá 4. srpna 2006
přečteno: 7271x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Související články:

Stargate Universe dostal zelenou  -  po 1. září 2008
Nicole "Ezri Dax" de Boer ve Stargate Atlantis  -  út 15. dubna 2008
Robert Picardo se vrací do Stargate Atlantis  -  út 5. února 2008
Připravuje se třetí Stargate seriál  -  út 12. června 2007
Stargate: Universe - další seriál  -  út 27. března 2007
Richard Dean Anderson zpátky v SG-1  -  st 21. března 2007
Nové informace o Stargate: The Ark of Truth  -  po 12. března 2007
Třetí série "Stargate: Horizon" je tu  -  pá 23. února 2007
Nova: Stargate SG-1 od března pokračuje [UPDATE]  -  st 7. února 2007
Amanda Tapping se objeví ve 14 epizodách Atlantis  -  pá 19. ledna 2007
Stargate filmy mají zelenou!  -  st 17. ledna 2007
Natáčení nového Stargate filmu začne v dubnu  -  po 25. prosince 2006
Fred Willard se objeví v SG-1  -  st 6. prosince 2006
Člen týmu "Atlantis" říká sbohem  -  čt 30. listopadu 2006
Stargate SG-1 na Nově  -  ne 26. listopadu 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG