Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jonathan Archer

pá 24. listopadu 2006      autor: Bedraz      přečteno: 9308x      komentáře: 2

Jonathan Archer Jonathan Archer, důstojník Hvězdné flotily 22. století, se stal prvním kapitánem vesmírné lodě Enterprise NX-01, průkopnického pozemského plavidla schopného dosáhnout warp 5. V této roli zastupoval Zemi v řadě prvních kontaktů, např. s Andoriány a Tellarity. Na jeho počest byl pojmenován planetární systém, který Enterprise poprvé plně prozkoumala na začátku své mise. Planeta, kde se výsadek ocitl, nese jméno Archer IV.

Jméno: Jonathan Archer
Hodnost: kapitán
Rasa: člověk
Narozen: 2112
Zemřel: 2245
Rodina: Henry a Sally Archerovi, později pes Porthos
Rodinný stav: svobodný

Mladý Jonathan Archer se svým otcem Henrym Jonathan Archer se narodil jako syn warpového inženýra Henryho Archera a jeho ženy Sally ve státě New York, kde byl i vychováván (2112- 2245). Nakonec však zakotvil v San Franciscu, kde poté strávil většinu života a kde se přidal k Hvězdné flotile. Už od mládí nedůvěřoval Vulkancům, protože je obviňoval z brzdění lidského pokroku, obzvláště s ohledem na vývoj motoru schopného dosáhnout warp 5 dle plánů jeho otce.

Ve Hvězdné flotile se podílel jako pilot na testech prvních warpových NX lodí
(40. léta 22. století). Zde se také seznámil s poručíkem Charlesem "Tripem" Tuckerem, který svým inženýrským umem zachránil Vulkanci odsuzovaný projekt warpových lodí, takže Archer společně s kolegou A.G. Robinsonem mohl prokázat jeho „letuschopnost“ (2143).

Rovněž se setkal s Erikou Hernandez (pozdější kapitán lodi Columbia NX-02), avšak vztah ukončil, když se stal jejím nadřízeným. Vztah obnovil krátce v roce 2154 poté, co Erika sama získala hodnost kapitána.

V roce 2150 se Archer stal kapitánem první pozemské lodě schopné dosáhnout warpu 5 – Enterprise NX-01. Během úvodních dvou let mise může Jonathan Archer prokázat svou pověst nadšeného průzkumníka. Záhy však poznává, že být kapitánem vesmírné lodě je náročnější úkol než být pouze astronomem a velitelem. Navíc je dále těžce zkoušena jeho předpojatost vůči Vulkancům, jelikož v roli vědeckého a prvního důstojníka vyráží na první mise Enterprise i Vulkanka T´Pol.

Archer se seznamuje s celou řadou mimozemských druhů, které se snaží zabít jej nebo jeho posádku. Střety s Mazarity, Tholiany, Sulibany a Klingony vytříbí Archera v roli vojenského velitele. Musí se rychle naučit řadě diplomatických dovedností a trpělivosti. Archerova setkání s Klingony přerostou až do jeho unesení a odsouzení k vězení na Rura Penthe v roce 2152. Po Archerově útěku je na jeho hlavu vypsaná odměna pro námezdní lovce.

V roce 2151 navazuje Enterprise první kontakt s Andoriány ve vulkánském klášteře P´Jem. Ačkoliv tito zpočátku lidem nedůvěřovali kvůli jejich kontaktům s Vulkanci, po Archerově odhalení vulkanské špionážní sítě skryté v klášteře však ukázali přátelštější tvář. Důvěru si Archer vydobyl hlavně u generála Shrana, což se vyplatilo při misi Enterprise během konfliktu lidstva s rasou Xindi v Delfské oblasti.

Archer sehrál důležitou úlohu v časové studené válce. Již na počátku výprav Enterprise se setkal se Sulibanem Silikem, který infiltroval v přestrojení za poutníka loď a snažil se ji poškodit. Archer se rovněž seznámil s Danielsem, členem své posádky, který byl však ve skutečnosti maskovaným časovým agentem z budoucnosti. Ten kapitánovi řekne, že Silik se snaží budoucnost změnit, ovšem Archer nemá nejdříve důvod věřit ani jednomu muži.

Archerovi bylo určeno, aby se v roce 2151 rovněž setkal s Ferengy, kteří však zůstali anonymními cizinci. Oficiální první kontakt je připisován Jean-Luc Picardovi. Ferengové se zmocnili Enterprise, uspali posádku a chtěli loď vyloupit. Naštěstí jim v tom zabránili Archer, Trip a T´Pol.

V březnu 2152 se zdálo, že mise Enterprise je u konce po zničení důlní kolonie na Paragaanu II. Archer byl však Danielsem přenesen do 9. dubna 2151, který mu odhalil, že za zničením kolonie stojí Sulibani. Když se Archer vrátil do roku 2152, mohl pomoci získaných informací infiltrovat maskovanou sulibanskou loď a dokázat, co Sulibani způsobili. Silik požadoval jako odplatu vydání Archera a Daniels ho zachránil jeho přenesením do 31. století. Tím však porušil významně časovou linii a způsobil zničení Země. Archer a Daniels byli schopni časovou linii opravit, ovšem Archer zjistil, že se v budoucnosti stane velmi důležitou osobou při utváření Spojené federace planet.

Archer s tellaritským velvyslancem Na konci roku 2152 byl Archer dopaden Klingony, protože napomáhal rha´daranským vzbouřencům. V procesu na Narendě III byl odsouzel do dilithiových dolů na Rura Penthe, avšak podařilo se mu uprchnout. Klingoni se za tuto urážku chtěli pomstít a kapitán byl stíhán nájemnými lovci, jako byl Tellarit Skalaar, což vedlo vůbec k prvnímu kontaktu lidí a Tellaritů, a potom i samotným klingonským válečníkem Durasem.

Mise v Delfské oblasti

Xindská superzbraň V roce 2153, po napadení Země národem Xindů, dostal Archer novou misi: pátrání po xindské superzbrani, což zahrnovalo i vstup do nebezpečné oblasti vesmíru známé jako Delfská oblast. Enterprise měla nalézt strůjce útoku a zabránit vypuštění superzbraně schopné zničit Zemi. Posádka se však s prvním Xindem setkala až po téměř 6 týdnech, který je však navedl pouze k hromadě trosek, které kdysi mohly být domovskou planetou Xindů. Aby ochránil loď před anomáliemi Delfské oblasti, musel Archer obstarat tzv. trellium-D. Přitom pomohl uniknout z planety otrokářů ženě jménem Rajiin. Ta však ve skutečnosti plnila úlohu agenta Xindů a měla získat co nejvíce zpráv o lidech. Tak došlo k prvnímu střetu Enterprise a Xindů-plazů. Ti úspěšně napadli loď, aby mohli unést Rajiin i s jejími nashromážděnými informacemi. Enterprise se v expanzi setkala také s vulkanským plavidlem. Na jeho palubě Archer a T´Pol zjistili, že celá posádka zešílela. Chtěla výsadek zabít, takže Archerovi po návratu na vlastní loď nezbylo nic jiného, než vulkánskou loď zničit. Tím se také poprvé prokázalo, že Delfská oblast má zhoubný vliv na psychiku Vulkánců.

Archer utrpěl slabý otřes mozku v říjnu 2153, když se Enterprise střetla s prostorovou anomálií. V alternativní časové linii to způsobilo, že kapitánův mozek po napadení parazity nebyl schopen uchovávat dlouhodobé vzpomínky. Na druhý den Archer vše zapomněl. Byl uvolněn z velení Enterprise a jeho opatrování se ujala T´Pol. Země byla v roce 2154 zničena, ovšem Archer zůstal na palubě Enterprise až do roku 2156, kdy loď společně s dalšími přeživšími dosáhla Ceti Alfa V. Archer zde zůstal devět let, dokud se znovu neobjevil doktor Phlox, který přivezl z Denobulu novou léčbu. Phlox a T´Pol zjistili, že když zničí část parazitů nyní, zničí je v minulosti. Jejich kompletním zničením by tedy mohli úplně změnit výsledek původní mise Enterprise v roce 2153. Až během obsazování lodi Xindy inicioval Archer autodestrukci, kterou zničil i parazity a nikdy se tak původně nenakazil.

Společně s T'Pol se mu podařilo zničit v minulosti Země biozbraň Xindů, k čemuž mu opět pomohl agent Daniels.

Archer na misi v Delfské oblasti Během mise v Delfské oblasti musel Archer často slevit ze svých morálních standardů. Ačkoliv nemohl zachránit lidstvo, pokud by sám ztratil své lidství, dopustil se řady těžkých prohřešků: mučení za účelem získání informací, vytvoření klonu jménem Sim svého přítele Charlese Tuckera pro jeho záchranu, zabití řady nevinných Xindů a krádeže cizích technologií. (V alternativní časové linii byla Enterprise přemístěna při cestě k sněmovní planetě Xindů do roku 2037. Archer potom rozhodl, že se Enterprise stane generační lodí a že v budoucnosti splní svou misi. Sám kapitán si vzal ikaaranskou ženu jménem Esilia.)

Andorijské lodi pod Shranovým velením, která Enterprise v Oblasti sledovala, se podařilo vystopovat prototyp xindské zbraně a ukořistit ho. Shran ho měl poté dopravit na Andorii, což Archer nemohl připustit. Aktivoval zbraň a tím Andoriany donutil ji vystřelit do vesmíru, než explodovala. I přes tento konflikt poskytl Shran Enterprise schémata a skeny zbraně. Aby konečně získal lokaci zbraně, uchýlil se Archer ke lsti. Pomocí manipulace mysli předsvědčil jednoho z jejich konstruktérů, Xinda jménem Degra, že oba právě uprchli ze xindského vězení. Tvrdil, že Země už byla zničena, avšak vedlo to k občanské válce mezi Xindy, která si vyžádala velké oběti. Nakonec si na čas získal Degrovu důvěru a tomu ještě před prohlédnutím lečky uklouzlo, že zbraň je na Azati Prime.

Při cestě tam narazila Enterprise na poškozenou loď se zraněným cizincem. Posádka zjistila, že cizinec byl pokusným králíkem tzv. Stavitelů sfér, kteří si chtěli zabrat celý kvadrant vesmíru, jakmile bude Země zničena. Ten by si poté přizpůsobili svým potřebám. Proto také přesvědčovali některé druhy Xindů, aby Zemi zničili. Jejich výtvory, sféry, způsobovaly řadu anomálií Delfské oblasti. U Azati Prime se po příletu Enterprise rozpoutala bitva, přičemž Archer se sám neúspěšně pokusil zničit xindskou superzbraň ukrytou v oceánu. Byl však Xindy zajat a dlouze vyslýchán. Degra začal věřit tomu, že za celou válkou stojí tajemní cizinci.

V únoru 2154 předstoupil Archer před Radu Xindů, aby ji přesvědčil, že Zemi není nutné zničit. Přesvědčil Degru i další Xindy, avšak jeden člen Rady zradil, zabil Degru a uloupil zbraň. V závěrečné bitvě pomáhali Enterprise i Xindové – aquatici a primáti. Po zničení protivníkových lodí, tj. plavidel Xindů – plazů a hmyzu, se pokusili výsledek ovlivnit Stavitelé sfér. Hoshi Sato byla unesena Xindy – plazy, aby dekódovala software zbraně a ta mohla být aktivována. Sato byla zachráněna vojenským komandem MACO a společně s Archerem spustila autodestrukční sekvenci zbraně. Ta vybuchla po přenosu zbytku výsadku i s Archerem na palubě, zatímco Enterprise ničila veškeré sféry v Delfské expanzi. Naštěstí byl Archer zachráněn přesunem v čase do doby 2. světové války, kde musel zabránit poslednímu xindskému vměšování do dějin Země. Ti se v rámci Časové studené války pokoušeli pomoci nacistům ovládnout Severní Ameriku. S pomocí posádky Enterprise se Archerovi podařilo Časovou studenou válku ukončit a všichni se úspěšně vrátili do 22. století.

Návrat domů

Po návratu domů čekala Archera další náročná mise – Enterprise měla dopadnou skupinu vzbouřených Augmentů (Vylepšených), posledních reliktů Eugenických válek, které znovuoživil Arik Soong. Přepadli a obsadili klingonskou loď a Klingoni chtěli vyhlásit válku, pokud Augmenti nebudou dopadeni. Archer se je pokoušel s pomocí Arika Soonga najít, avšak Soong unikl a připojil se ke „svým dětem“. Archer však byl nakonec schopen celou skupinu i Soonga zneškodnit a předejít tak válce s Klingony.

Vzápětí byl kapitán požádán vulkánským velvyslancem Sovalem, s nímž do té doby neměl příliš přátelské vztahy, aby se pokusil blíže objasnit okolnosti výbuchu na pozemské ambasádě na Vulkánku. Při něm zahynul i Archerův přítel admirál Forrest. Ačkoliv byla z útoku obviněna skupina tzv. Syrranitů, zjistil Archer s pomocí T´Pol, že tato neuznávaná vulkánská skupina ve skutečnosti znovuoživuje prapůvodní Surakovo učení. Archer se setkal s vůdcem skupiny, Syrranem, který byl nositelem Surakovy katry. Ta se shodou okolností po Syrranově smrti načas ocitla v Archerově „držení“. Ten ji musel předat Syrranovým následovníkům, vedeným mladou Vulkánkou T´Pau, stal se pak svědkem nalezení starých Surakových svitků, tzv. Kir´Shary. Vulkanské nejvyšší velení si však zveřejnění těchto svitků nepřálo, naopak se chystalo zcela v rozporu s tímto učením rozpoutat válku s Andorií. Archer a T'Pau však dokázali Kir´Sharu uvést na veřejnost, zdiskreditovali Vulkanské nejvyšší velení a zabránili tak konfliktu. Tím byla zahájena nová éra vulkánských dějin – Vulkánské nejvyšší velení bylo rozpuštěno, do vedoucích pozic se dostali praví Surakovi stoupenci, např. T´Pau, a Vulkánci se již nadále nestavěli tvrdě proti lidskému výzkumu vesmíru.

Archer také uskutečnil první kontakt mezi lidmi a Organiánci, ovšem jeho vzpomínky na tuto událost byly kompletně vymazány. Také se zapletl do intriky galaktické úrovně, když zachránil velitele Shrana při zničení jeho lodě Kumari, z čehož Shran obviňoval Tellarity. Nakonec se však ukázalo, že za vším stojí Romulanské hvězdné impérium. To se pomocí maskované, dálkově ovládané útočné sondy snažilo popudit proti sobě různé civilizace v celém kvadrantu. Archer však dosáhl toho, že při pátrání po tomto plavidle se naopak Andoriané, Vulkánci, Tellarité a lidé poprvé dohodli na spolupráci.

Archer jako Klingon Enterprise pod Archerovým velením se podílela i na řešení klingonské krize s jedinci s vylepšenou DNA získanou z lidských Vylepšených. Následkem těchto pokusů se poté v klingonské společnosti poprvé objevili Klingoni s "lidskými" znaky, tj. bez čelních hřebenů.

Archer překazil rovněž plán Johna Fredericka Paxtona, vůdce xenofóbní teroristické skupiny Terra Prime, která chtěla zaútočit na cizozemské lodě a velení Hvězdné flotily pomocí zbraní umístěných na Marsu.

Pozdější kariéra

Archer opustil kapitánské křeslo Enterprise v roce 2161, kdy podepsal ústavu tzv. Koalice planet, která nakonec vedla k ustanovení Spojené federace planet. Poradkyně Troi však později tvrdí, že tato aliance povede k založení Federace, takže podepsaná ústava asi není Ústavou Federace. Protože však Federace vznikla v roce 2161, je pravděpodobné, že došlo pouze k přejmenování Koalice planet a jejích dokumentů.

Archer v roce 2161 při podpisu Ústavy Federace Po založení Federace zůstal Archer ve službách Hvězdné flotily. Při svém odchodu na odpočinek byl velitelem štábu s hodností admirála. Archer se také stal čestným členem Andorijské říšské gardy v roce 2164, poté i velvyslancem Země na Andorii roku 2169 a členem Rady Federace v 2175. Kariéru zakončil jako prezident Federace v letech 2184-2192.

Časový přehled

 • 2112: narozen na Zemi, stát New York, otec Henry a matka Sally Archerovi
 • 2124: Henry Archer umírá na Clarkovu nemoc
 • 2143: společně s A.G. Robinsonem dosahuje jako první člověk warpu 2,5
 • 2150: získává velení Enterprise NX-01
 • 2151: start mise Enterprise NX-01
  - jako jeden z prvních lidí navštěvuje Qo'noS
  - první kontakt se Sulibany
  - první kontakt s Andoriány
 • 2152: začíná druhý rok mise Enterprise
  - cestuje do 31. století a zjišťuje, že sehraje důležitou roli v dějinách Federace
  - souzen Klingony na Narendra III
 • 2153: zahájení mise v Delfské oblasti s cílem zničit xindskou superzbraň
  - dočasná transformace na Loque'equeho
  - cesta zpět do roku 2004
 • 2154: konec mise v Delfské oblasti, xindská superzbraň zničena
  - cesta zpět do poloviny 20. století
  - krátce držitelem Surakovy katry
  - první kontakt s Organiánci
  - Dočasná přeměna na Klingona
 • 2155: účast na zahajovacím ceremoniálu schůze budoucí Koalice planet
 • 2161: konec velení na Enterprise
  - pomáhá zachránit Shranovu dceru
  - podpis Ústavy Federace
 • 2169: vyslanec Země na Andorii
 • 2175: člen Rady Federace
 • 2184: zvolen prezidentem Federace
 • 2192: odstupuje z úřadu prezidenta
 • 2245: umírá v domovském státě New York poté, co se zúčastnil křtu vesmírné lodi USS Enterprise NCC-1701

kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: pá 24. listopadu 2006
přečteno: 9308x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Související články:

Charles "Trip" Tucker III  -  st 9. srpna 2006

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG