Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Slavíme den Prvního kontaktu

čt 5. dubna 2007      autor: little borg      přečteno: 2031x      komentáře: 2

First Contact 5. duben slavíme jako "Den Prvního kontaktu". Jedná se o klíčovou událost v lidské historii v rámci Star Trek světa. 5. dubna 2063 se lidstvo setkalo s mimozemským druhem — Vulkánci — a vstoupilo do galaktické komunity společností, které cestují vesmírem. Přátelé, máme skutečně co slavit...

Samozřejmě jde o fiktivní událost, ale je to klíčový moment trekovské tradice objevovat odkud jsme a kam směřujeme. Je to okamžik během výjimečného filmu, který se hluboce zapsal do srdcí fanoušků. Scéna, která stále nahání husí kůži, když ji člověk vidí. Nemalý podíl na zážitku má skladatel Jerry Goldsmith a jeho nádherná hudba.

Hudba, drama, herecké výkony, vše sečteno znamená vynikající zábavu. Ale jak už je zvykem, celek je lepší, než prostý součet jednotlivých částí. Tato událost, nesoucí název "First Contact" a chytře napsaná Brannonem Bragou a Ronaldem D. Moorem, symbolizuje podstatu mytologie Star Treku, které jsou fanoušci tak oddaní.

Mytologie je podle vědce Josepha Campbella mocným stimulem lidské duše — pomahá nám utvářet naše myšlení, kulturu, priority. Star Trek je rozhodně mytologií, která inspiruje a motivuje - podívejte se kolem sebe na všechny vynálezy, jejichž původ vychází z původního seriálu Star Trek. Rozdíl mezi tímto typem mytologie a ostatními, které kdy na Zemi byly, je v tom, že tohle je fikce. Víme s jistotou, že události ve Star Treku se nikdy neodehrály, a to, co po sobě zanechají, záleží jen na nás.

Je to posilující vize, která nám v běžném životě dává víru řešit vlastní problémy a nalézt správnou cestu.

Není to vize založená na příchodu cizích druhů z nebes, které za nás vyřeší naše problémy.

Podívejme se, co se stalo ve First Contact: Zefram Cochrane, člověk (celkem zkažený), vynalezl nadsvětelný pohon, sám ho vyzkoušel a výsledná warpová signatura upoutala pozornost prolétající vulkánské lodě.

Poté, co zjistili, že lidská společnost (kterou podle "Carbon Creek" už měli nějakou dobu na radarech) přežila všechny zničující války, znovu povstala z popela a stala se schopnou cestovat warpem, rozhodli se Vulkánci pozdravit nás.

Přišli, aby byli našimi přáteli, ne zachránci.

Je to fikce, která ani nepředstírá být skutečností. Ale jako správná mytologie, na patřičném místě, je plná poučení, hodnot a doporučení, která - správně pochopená - nás mohou obohatit a zušlechtit.

Víra a vyšší moc mohou být dobrým základem, ale veškerá lidská činnost je jen v našich rukou a na to se musíme zaměřit. Je na nás, abychom zvrátili škody na životním prostředí. Je jen na nás, abychom si vytvořili priority a zaobírali se vlastní domýšlivostí a vyžadovali vzájemnou úctu. Je na nás určit si svoji budoucnost tak, aby se splnila.

A pak možná kdosi sestoupí z nebes - ne, aby nás zachránil, ale aby nám potřásl rukou.

Zdroj: startrek.com
nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: čt 5. dubna 2007
přečteno: 2031x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Před 70 lety…  -  pá 6. června 2014
Přesedlá J.J. Abrams na Star Wars?  -  so 10. listopadu 2012
Radost pro Star Trek fanynky - aspoň ty americké  -  po 2. července 2012
Apollo 11 - vyzvednutí motorů F-1 ze dna Atlantiku  -  čt 19. dubna 2012
Tohle je válka - Kirk vs. Shinzon!  -  pá 2. března 2012
Star Trek knihy v Česku  -  čt 6. října 2011
Star Trek: Enterprise na Primě COOL  -  po 18. července 2011
George Takei chce být Spiderman [VIDEO]  -  st 6. dubna 2011
První android kosmonautem  -  út 8. března 2011
Vzpomínáme na DeForesta Kelleyho  -  čt 20. ledna 2011
Star Trek: Exhibition na dosah - od května 2011 u Berlína!  -  čt 16. prosince 2010
Národní den mazání přátel s Williamem Shatnerem  -  út 23. listopadu 2010
Hudební motiv "Inner Light" hraný na Theremin [VIDEO]  -  so 20. listopadu 2010
Oficiální univerzitní obchod Akademie Hvězdné flotily  -  čt 18. listopadu 2010
Přečtěte si časopis Star Trek Magazine online  -  st 17. listopadu 2010

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG