Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jak vznikala Nová generace...

út 29. května 2007      autor: Darkknight      přečteno: 4488x      komentáře: 7

ST: TNG Writer´s Guide

Měsíc září se k nám blíží mílovými kroky - a s ním 20. výročí premiéry seriálu Star Trek: The Next Generation. Pojďte s námi v následujícím článku nakouknout pod zákulisní pokličku tohoto fenomenálního díla a zavzpomínat na některé klíčové události z dob produkování seriálu. Uvidíte, že byť my, fanoušci Star Treku, slavíme výročí jediného dne, kdy se z reproduktorů televizí začaly linout první tóny nám dobře známé znělky, práce na takto masivním projektu se neodvedla za jednu noc.

15. března 1987
V jedné z mnoha svých poznámek producent Bob Justman popisuje poprvé efekt, které se stane znakem moderního Star Treku - nazval jej "efektem gumového pásku", efekt který zamýšlel použít pro "nový styl přechodu na warpovou rychlost".

23. březen 1987
Je vydána třetí a poslední verze Spisovatelova průvodce 1. sezónou Nové Generace. I přesto, že první natáčecí den je již 29. května, stále se v průvodci objevují charakterové rysy, jež se nikdy v seriálu neobjeví - například kapitánova přezdívka "Luke" a Rikerova přezdívka "Bill" (v pilotním díle jednou zazní), fakt že Data byl sestaven "mimozemskou rasou" a že jeho jméno by se mělo vyslovovat jako "that-a", že Tasha považuje Wesleyho "za přítele z dětství, kterého nikdy neměla a že Geordiho "palubní specialita" je starost o lodní základní školu.

13. dubna 1987
Vychází 113ti stránková verze scénáře pilotní epizody Encounter at Farpoint (Střetnutí na Farpointu) z pera D.C.Fontany a Gena Roddenberryho.

20. dubna 1987
První setkání produkčního týmu Nové generace. Probírají finální verzi scénáře první epizody Encounter at Farpoint (Střetnutí na Farpointu).

24. dubna 1987
Výběr herců v konkurzech se i nadále zužuje - mezi vyvolenými zůstává John de Lancie pro roli Q a Marina Sirtis pro roli Tashy Yarové. Stejně jako Denise Crosbyové je však Marině doporučeno i čtení pro roli poradkyně Troi.

27. dubna 1987
Před Gena Roddenberryho a Jeffa Hayese nastupují dva finalisté pro každou ze čtyř hlavních rolí - vybraní herci dostanou rychlý souhlas. Finální dvojice tvořily Marta DuBois a Marina Sirtis pro roli poradkyně Troi, DuBois a Denise Crosby pro roli Tashi Yarové, Brent Spiner a Eric Menyuk pro roli Data, a Cheryl McFadden a Jenny Agutter pro roli Beverly Crusherové. Všichni tito herci si užili své - DuBois hrála postavu Ardry v epizodě Devil's Due (Každému po zásluze), Menyuk se zase třikrát objevil v seriálu jako Wesleyho mentor, tajemný "Cestovatel" (poprvé se objevil v epizodě Where No One Has Gone Before (Kam se dosud nikdo nevydal).

1. května 1987
Storyboardy se speciálními efekty dorazily ze studií ILM - byla v nich zahrnuta sekvence s "pavoučí sítí Q" a závěrečné odhalení "tajemné lodi". Také obsahovali scénu, ve které živé výhonky z vetřelce chytnou Troi a Data, ale z důvodů nepříliš úspěšného natáčení je tato scéna později vystřižena.

4. května 1987
Souhlasné kývnutí od šéfa Paramountu Johna Pika dostávají Cheryl (později známá jako "Gates") McFadden, Will Wheaton, Denise Crosby a Marina Sirtis. Konkurz na roli komandéra Rikera je o hodně ostřejší - Jonathan Frakes předčítá před producenty spolu s pěti dalšími adepty na tuto roli.

7. května 1987
Po překonání dlouhého a ostrého konkurzu na roli komandéra Williama T. Rikera dostává konečně Jonathan Frakes kývnutí od šéfa Paramountu Johna Pika. Frakes později děkoval Roddenberrymu za to, že si ho vzal stranou a nabídnul mu své osobní názory a poznatky o této roli - díky nim prý tuto roli získal.

13. května 1987
Upozornění od Gena Roddenberryho nabádá právní oddělení Paramountu k uzavření smlouvy s Jonathanem Frakesem pro roli komandéra Willa Rikera - stal se tak posledním z herců záklandí posádky, který podepsal smlouvu.

14. května 1987
Michael Westmore dostává post maskéra pro pilotní epizodu Nové generace. Nástup do práce - 18. května, pracovní náplň - příprava na začátek natáčení 29. května. Po rozhovorech s celou armádou maskérů si tvůrci ve čtvrtek sedli s Michaelem Westmorem a ještě tentýž den mu oznámili, že ho berou - jako posledního z významných designerů pro práci na pilotním díle. Westmore vzpomínal, že hodně maskérů a designérů, se kterými tvůrci Nové generace mluvili, se ho ptalo na rady ohledně návrhů "hardwaru", až se tvůrci rozhodli jít přímo za zdrojem a pozvali na pohovor jeho. Jméno jeho rodiny také neuškodilo. Westmore sám pak rychle najímá designéra Wernera Kepplera (pracoval na filmu Star Trek II: The Wrath of Khan (Star Trek II: Khanův hněv) jako svého asistenta pro první sezónu seriálu.

15. května 1987
Studio zveřejňuje kompletní obsazení Nové generace, role Worfa stále ještě nefiguruje mezi stabilní posádkou. Článek Associated Press si ponejvíce všímá LeVara Burtona, který je ze skupiny nejznámější, a také mladého Wila Wheatona (díky filmu Stand by Me). U role kapitána je poznamenáno "britský shakespearovský divadelní herec, známý zejména pro svoji roli ve filmu Dune a I, Claudius." - Patrick Stewart.

18. května 1987
Do začátku natáčení první epizody chybí 11 dní. Výběr herce pro stále neobsazenou roli Worfa se zúžil na tři kandidáty - Michaela Dorna, Jamese Louis Watkinse (později hrál postavu Hanona v Code of Honor (Zákon cti) a Jamese Averyho (zanedlouho se měl proslavit v díle The Fresh Prince of Bel Air a také si zahrál roli klingonského generála K'Vagha v dvojepizodě Affliction/Divergence (Utrpení/Odchylka).

20. května 1987
Okolní estrádá začíná - sedmi hlavním postavám Nové generace je zaslán dopis, v němž jsou požádáni o účast na rozhovorech pro veřejnost po prvních zkouškách 26. května.

26. května 1987
Poprvé se schází všichni herci ve svých kostýmech na place pro poslední kamerové a make-upové testy. Mohou si tak zvyknout na své nové šéfy a kolegy - a stejně tak jeden na druhého.

27. května 1987
Kamerové testy pro pilotní díl. Týkaly se nákupního centra na Farpointu a makeupu DeForesta Kelleyho, z něhož maskéři udělali 137 let starého admirála McCoye. Maskér Michael Westmore později litoval, že čas a předstartovní spěch nedovolil odvést při procesu stárnutí tak dobrou práci jako třeba v epizodách Unnatural selection (Nepřirozený výběr) či Brothers (Bratři).

29. května 1987
V onen květnový pátek začalo natáčení prvních scén pro epizodu Encounter at Farpoint (Střetnutí na Farpointu). Kamery se ironicky neroztočily na pozemcích Paramountu, ale na zhruba dvě hodiny vzdálené oblasti Fern Dell v Griffthově parku - malebné prostředí bylo použito pro Datův holoprogram. A šlo také o první scénu z holopaluby, která se kdy ve Star Treku objevila - a rozhodně neměla být poslední!

Zdroj: startrek.com
komandér Darkknight
autor: Darkknight
vydáno: út 29. května 2007
přečteno: 4488x
komentáře: 7
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Závod (The Chase)  -  čt 2. dubna 2020
Retro: Šíp času (Time's Arrow)  -  čt 20. února 2020
Retro: Já, Borg (I Borg)  -  čt 19. dubna 2018
Chcete si zahrát těžce návykovou hru ze Star Treku? Máte možnost! [VIDEO]  -  po 20. listopadu 2017
Retro: To nejlepší z obou světů  -  čt 9. listopadu 2017
TNG30: nové interview s Brannonem Bragou, část 1.  -  ne 15. října 2017
Zazpívejte si s TNG30  -  ne 1. října 2017
Retro: Tvé vlastní já (Thine Own Self)  -  čt 29. října 2015
Retro: Potomek (The Offspring)  -  čt 15. října 2015
Retro: Kam se dosud nikdo nevydal  -  čt 14. května 2015
Retro: Stav mysli  -  čt 1. ledna 2015
Retro: Půl života  -  čt 11. září 2014
Finále Nové generace na blu-ray [VIDEO]  -  čt 4. září 2014
Star Trek: Nová generace na Fandovi  -  čt 31. července 2014
Retro: Pegasus (The Pegasus)  -  čt 5. června 2014

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG