Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

These Are The Voyages, aneb v čem je problém...

ne 3. června 2007      autor: little borg      přečteno: 3700x      komentáře: 11

Star Trek: Enterprise Někteří jste nedávno četli, že se chystám zhlédnout oficiálně poslední díl seriálu Star Trek: Enterprise "These Are The Voyages". Jelikož považuji za finále díl "Terra Prime", který dle mého soudu velmi poutavě završil alespoň některé dějové linie, k "These Are... " jsem tedy přistupoval jako k takovému bonusu navíc. A jak v mých očích tato epizoda dopadla? Dozvíte se dál... (spoilery!)

Hned na začátku chci říct, že zřejmě trochu chápu, proč Berman s Bragou angažovali aktéry The Next Generation. Zvítězila snaha o maximální zajímavost a poutafost. Tím si ale na sebe ušili bič. Jak se dají tyto dvě rozdílné generace spojit do jednoho dílu, aniž by to působilo hloupě a násilně? Těžko, to říkám upřímně. Autoři zvolili formu simulátoru na lodi Enterprise-D, kde Riker a Troi "zkoumají" chování posádky NX-01 v době těsně před založením Federace.

Pominu-li, že poslední díl seriálu by měl vzdát hold posádce a zvláště hercům, kteří Enterprise věnovali čtyři roky života, tak zkrátka forma pojetí celé epizody je s prominutím naprosto debilní a snad i zarytého fanouška musí vstupování Rikera i Troi do děje štvát. Ovšem nic proti nim.

Nebudu popisovat průběh děje, tím si každý musí projít sám. Rád bych se ale zmínil o některých situacích, které ve mně nechaly zásadní stopu. Posádka Enterprise se stala jakousi hračkou v rukách důstojníků Enterprise-D. Navíc jsem za celou dobu nepochopil, proč Riker studuje chování Archera a jeho podřízených a konzultuje vše s Deannou? Smysl mi jaksi unikl. (Rád se nechám poučit.)

Jak už jsem se zmínil, zastavování dění v "simulátoru" působilo násilně. Děj byl rozsekán na jednotlivé pasáže a v pauzách jsme mohli sledovat nebo spíše vyslechnout bohužel nijak záživné dialogy Willa a Deanny, v těchto místech se jinak celkem svižné vyprávění zadrhne.

Kvůli rozčarování nad jakýmsi chaosem v průběhu epizody a snad i kvůli znechucení ze zpracování dílu na mne ani nijak závažně nepůsobila smrt Tripa, ač by sakra měla. Vždyť jsem si k němu za čtyři sezóny vytvořil vztah. "Pokud cítíte z mých slov rozčílení, tak jste se trefili. Nerad ze sebe nechám dělat blbce a to se Bermanovi a Bragovi povedlo."

Ale nechci jen nadávat. Když ze mě vyprchala první vlna naštvání, zrekapituloval jsem si epizodu ještě jednou a jednu věc chci říct - na "These Are The Voyages" se určitě někdy podívám znovu. Obrním se nervy a překousnu násilné spojení světů posádek Enterprise NX-01 a Enterprise-D a vychutnám si působivý herecký výkon Jolene Blalock alias T'Pol. Nevím, čím konkrétně si mě v tomto dílu získala, hrála prostě skvěle. A chci pochválit i výkon Jonathana Frakese obzvlášť v roli kuchaře. Působil opravdu sympaticky, jen kdyby neměl v kontextu tak hloupou roli.

nadporučík little borg
autor: little borg
vydáno: ne 3. června 2007
přečteno: 3700x
komentáře: 11
Facebook Twitter Google+

Další články z této rubriky:

Retro: Bouřková fronta (Storm Front)  -  čt 13. října 2016
Jedno smutné výročí  -  po 18. května 2015
Romulanská válka dospěla svému vrcholu!  -  pá 6. února 2015
Retro: Noc na ošetřovně  -  čt 12. června 2014
Retro: Zaujatí pozorovatelé  -  čt 20. března 2014
Retro: Regenerace  -  čt 6. března 2014
Retro: Svítání  -  čt 13. února 2014
Retro: Singularita  -  čt 30. ledna 2014
Retro: Carbon Creek  -  čt 9. ledna 2014
Retro: Konečná (Dead Stop)  -  čt 7. listopadu 2013
2. sezóna Enterprise na bluray - trailer a upravený obal [VIDEO]  -  pá 24. května 2013
Scott Bakula: Rád bych pokračoval v Enterprise, ale může to být problém  -  út 9. dubna 2013
Kampaň za pátou sezónu Enterprise  -  čt 4. dubna 2013
Star Trek: Enterprise na bluray [VIDEO]  -  čt 28. března 2013
Enterprise na blu-ray  -  pá 15. března 2013

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG