Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Nekonečná bitva Ragnarök potkala Voyager

so 14. července 2007      autor: lagga_VortaVor      přečteno: 4599x      komentáře: 1

ST VOY Ragnarök Autor Nathan Archer je otcem dalšího dítěte, které nám vypráví o putování neznámem. Nebyl to jeho první Star Trekový počin, předcházela „Valhalla“, desátá ze série DS9 z roku 1995. Jeho tvorba zasahuje do světů Predátora, Mars útočí a Spidermana. Ale dítě, které teď držím v rukou, je o něčem jiném. Prostě se jedna lodička vydala domů a jedna kapitánka zatvrdila co nejhloupěji.

Co se překladu týče, knížka se čte lehce, jen mne zarazilo slovo „jícha“... můžeme se domnívat že jde o tiskovou chybu a mícha je to pravé slovo. Čím častěji se s ním však setkáte, bude vás mrzet banální vysvětlení, že jde jen tělní tekutinu hmyzoidních P'nirů, jinak známou jako „hemolymfa“. Tímto se překladateli J. Markovi omlouvám za všechna svá podezření a děkuji za vyčerpávající vysvětlení.

Až příliš velká část knížky je šroubovanou strukturou vět, která má čtenáře dovést k tomu zajímavému. To jest taktické řešení úniku Voyageru z bojiště, které je třírozměrné a bez zásad - tedy alespoň pro federály nějak známých – a záchrana raketoplánu. Zdůvodnění, proč vlétnou do boje, si přečteme nejméně pětkrát. Za všechno může Janewayová. (jak jinak - pozn. red.) Pocit morální zodpovědnosti a hodnost velícího kapitána. Ona sama bitevní strategií nijak neoplývá. S obklíčenou lodí v bitvě slepých titánů kouzlí Paris. Zachází s ní jak s počítačovou loutkou, řeže ostré zatáčky a střílí, jak jen to jde. Jeden člověk, čtyři ruce? Není P'nir. A v hlavě dvě strategické představy najednou?

Kapitánka si nezapomene rýpnout v nejméně vhodné chvíli a prozrazuje tak o sobě nemilosrdnost ke starým chybám druhých. Tuvok dodává technické informace. Vytahuje je z rukávu jako růže, protože kapitán tak káže.

Autor je skvělý stratég a milovník bitev, to se týká i šestisetleté války Hachaiů s P'niry. Psaná podoba totiž umožňuje imaginativní představu válečného sektoru a pohybů bitevníků.

Knížka si hraje s morálním problémem práva zasáhnout do bitvy, která se UFP netýká, a už vůbec ne zatoulané lodičky. Omluva zpochybnitelného tetryonového paprsku a zásada mírového prostředníka by vlastně v cizím vesmíru neměla uspět. Janewayová se ale k problému staví stejně jako Kirk... něco objeví, popovídá si sama se sebou, vleze do tlamy draka a pak se diví, vzteká a zpěčuje tomu, že drak skousl.

Autor se snaží rozepisovat vztahy mezi makisty a federály prezentované hlavními postavami. Hraje si s možností jejich postradatelnosti, schopností flexibilně fungovat v rámci posádky Voyageru a odpovědností za své činy. Všichni jsou obklopeni aureolou pochyb. Chytře vytváří prostor pro další autory, nic neuzavírá, ale ani nic nového neřekne.

Zajímavou možností je i přítomnost zničeného obalu lodě První Federace, se kterou se setkala posádka USS Enterprise NCC 1701. Ale je použita pouze jako vysvětlení tetryonového paprsku a zvědavosti Janewayové.


Ragnarök je třetí knížka v řadě Voyager, na kterou jsme čekali tři roky. Bohužel do osidel zachytí svého čtenáře až v polovině. Přes to radím, zatněte zuby a užívejte.

Nathan Archer
Ragnarök
překlad: Jakub Marek
Laser-books, Plzeň 2007

kadet lagga_VortaVor
autor: lagga_VortaVor
vydáno: so 14. července 2007
přečteno: 4599x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG