Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Nick Meyer: nechci remasterovat Khanův hněv

po 23. července 2007      autor: Pike      přečteno: 5298x      komentáře: 0

Režisér Nicholas Meyer V letošním roce si připomínáme 25. výročí uvedení filmu Star Trek II: Khanův hněv. Tento film je mnohými (včetně J. J. Abramse) považován za nejlepší film z desetidílné filmové série. Stal se též měřítkem, s nímž jsou ostatní filmy porovnávány. Film režíroval Nicholas Meyer, který k němu též napsal scénář a který se podílel na tvorbě scénáře k filmům Star Trek IV: Cesta domů a Star Trek VI: Neobjevená země, kterou i režíroval.

Pan Meyer se objevil na promítání filmu (součásti Geek Magazine’s ‘1982 Geekiest Year Ever’ Series). Trek Movie Report měl při té příležitosti možnost si s ním na okamžik promluvit o jeho pohledu na film po tolika letech, jestli má v plánu provést změny filmových efektů nebo proč nebyl v titulcích uveden jako autor scénáře. Přinášíme vám nejzajímavější části rozhovoru.

TREKMOVIE.COM: Dokážete si sednout a užít film jako běžný divák, nebo jej stále sledujete jako jeho tvůrce a staráte se o všechny drobné detaily?

NICK MEYER: Je zajímavé, že se ptáte teď, protože jsem film právě sledoval a cítil jsem, jak mi vstávají chlupy na těle. Byl jsem opravdu ohromený, když Enterprise opouštěla dok. Byl jsem vzrušený, v ruce jsem měl pytlík popcornu a nemyslím, že moje reakce se lišily od reakcí ostatních.

TREKMOVIE.COM: Ale v noc premiéry jste nejspíše nebyl tak uvolněný.

NICK MEYER: U veškerých uměleckých děl, ať už je nyní považujeme za dobrá, špatná nebo průměrná, až čas jaksi ujasní, jaká doopravdy jsou. Premiéra Svěcení jara Igora Fjodoroviče Stravinského způsobila v divadle poprask a autor musel potají vyklouznout z Paříže. Ale o padesát let později se stala soundtrackem k Fantasii a nikdo na to již nemyslí. Umělci směřuji ke stále lepším výkonům a všichni ostatní je musí svým způsobem dohnat. To neznamená, že umělci jsou v nějakém velkém pohodlí nebo bezpečí s tím, co dělají... alespoň ne já. Řiď se svými pocity.

TREKMOVIE.COM: Když jste dostal práci na Khanově hněvu, kolik svobody jste měli? Jaké byly požadavky ze strany Paramountu?

NICK MEYER: Barry Diller mi řekl, že jeden z nejhorších momentů pro něj jako šéfa Paramountu bylo vidět to všechno kolem Star Trek: The Motion Picture a vědět, že podle jeho názoru nebyl film správně podaný. Film vydělal sumu neodpovídající faktu, že šlo o "nouzovku" ... nakonec se zisk v roce 1979 vyšplhal na 45 milionů dolarů. Takže můj úkol bylo udělat film za mnohem méně peněz, takový byl požadavek.

TREKMOVIE.COM: Oproti prvnímu filmu jste provedli mnoho změn jak v charakterech postav, tak ve výpravě... Napadlo vás někdy, že směrujete celý fenomén jinam?

NICK MEYER: Ne, rozhodně ne. Všechno, co jsem udělal, bylo to, že jsem vytvořil takový film, jaký jsem si myslel, že by měl být. Celému studiu záleženo na tom, aby to nerozbilo bank. Lidé četli scénář, když jsem ho vypustil, a moc se jim nelíbil.

TREKMOVIE.COM: Vyprávěl jste příběh o tom, jak jste původně plánoval film jen režírovat, avšak musel jste napsat i scénář, protože vám a ani Harvu Bennettovi se nelíbil žádný z původních pěti návrhů scénáře. Takže proč jste nebyl v titulcích uveden jako scénárista?

NICK MEYER: To je dlouhý příběh. V podstatě když jsem navrhl, že vezmu všechny věci, které se nám líbily v ostatních scénářích, dám je dohromady a vytvořím tak nový scénář, Harve Bennett a Bob Salin řekli, že ILM tvrdí, že pokud nedostanou scénář během dvanácti dní, nemohou ručit za to, že film bude hotový v určený datum premiéry. Řekl jsem na to: „Já to dokážu během dvanácti dní, nekecejte mi do toho.“ Odpověděli: „Nestihneme za dvanáct dní sestavit smlouvu.“ Já na to řekl: „Zapomeňte na mou smlouvu, zapomeňte na titulky, zapomeňte na peníze... Jsem tu jako režisér, ale jestliže se tu právě teď nestanu i scénáristou, žádný film nebude.“ Takže jsem to sepsal a oni na to napsali něčí jméno. Ve skutečnosti na to dali Harvovo jméno, ale potom mi řekli, že přišel o smlouvu.

TREKMOVIE.COM: Jedním z posledních trendů je vracet se k původní tvorbě a přidávat k ní nové počítačové efekty. Lucas to udělal, CBS to provádí s Původní sérií, Robert Wise to udělal s prvním filmem. Paramount se bude vyhýbat znovu-vydávání vašich Star Trek filmů v HD... Co si myslíte vy o trendu přidávání nových efektů a je to věc, o kterou byste se zajímal?

NICK MEYER: Jediný důvod, proč bych se zajímal, by byl, abych měl pod kontrolou to, co se děje. Ale ve skutečnosti tomu nevěřím. Je to stejné jako říct „máme nové syntetizéry, měli bychom tedy vzít Beethovenovu 5. symfonii a přepracovat ji pro syntetizér. Já myslím, že umělecká díla musejí mít nějaký druh celistvosti.

TREKMOVIE.COM: V případě prvního filmu Robert Wise cítil, že nikdy nedostal šanci dokončit film způsobem, jaký chtěl. S jeho „Director's Edition“ dostal možnost udělat digitálně věci, které si přál udělat původně.

NICK MEYER: Vylepšil tím film?

TREKMOVIE.COM: Mnozí říkají, že ano. Zvláště závěrečné scény nyní mnohem více odpovídají původním plánům.

TREKMOVIE.COM: Znáte J. J. Abramse?

NICK MEYER: Je to syn mého kamaráda Jerryho [Geralda Abramse].

TREKMOVIE.COM: Věděl jste, že Star Trek II je jeho oblíbený startrekový film?

NICK MEYER: Ne, ale jsem rád, že se mu líbí.

TREKMOVIE.COM: Abramse nazývají „Nový Nick Meyer.“ Máte tedy nějakou radu pro mladého J. J.?

NICK MEYER: Řiď se svými pocity.

TREKMOVIE.COM: Očividně jeho plánem je vrátit se zpět k základům a Původní sérii. Co si myslíte, že jsou základy Treku... co je v srdci Star Treku?

NICK MEYER: Hrome... lidé proti vesmíru... a nápad Howarda Hawksiana. Nevím, nejsem velký analytik. Jsem pocitově založený, proto říkám: „Řiď se svými pocity.“ Myslím, že to je optimismus, je to víra volající na nás. Myšlenka, že lidé mohou vzájemně spolupracovat a že na konci dne je každý člověkem. Jestli je to pravda nebo ne, to už je jiná otázka, ale já myslím, že to je příjemný sen. Ale přes to všechno nepředpokládám, že mu dám nějakou radu. [smích] On je velmi úspěšný.

Zdroj: trekmovie.com
poručík Pike
autor: Pike
vydáno: po 23. července 2007
přečteno: 5298x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG