Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Jericho - Amerika na kolenou

st 1. srpna 2007      autor: Pike      přečteno: 4481x      komentáře: 1

Jericho Snaha zachytit atmosféru světa zničeného jadernými zbraněmi není ničím novým, vzpomeňme třeba na sérii počítačových her Fallout. Další variací na toto téma je americký seriál Jericho, který zachycuje osudy malého amerického městečka po zdrcujícím nukleárním útoku na Spojené státy. Podívejme se, jak se tento počin vydařil.

Seriál začíná návratem Jakea Greena, syna starosty, do Jericha. Nemá v plánu se v Jerichu zdržet, ovšem jaderný hřib, který se zničehonic objevuje nad Denverem, mu jeho plány překazí. A samozřejmě není jediný, komu nukleární exploze obrátila život na ruby.

Postavy Jericha Později se dozvídáme, že zničeno bylo asi dvacet velkých amerických měst. Mnozí ztratili své rodiny, známé a blízké, a pomalu si uvědomují, že svět, jak jej znali, již neexistuje.

Jericho je odříznuto od elektrické energie a EMP puls z nukleární rakety vrhá celé město na úroveň 19. století. Obyvatelé si uvědomují, že zásoby potravin a léků jim nevydrží věčně. Co jim však chybí ze všeho nejvíc, jsou informace.

Co se tedy vlastně stalo? Šlo o vyhlášení války a přípravu k invazi? Nebo to byl největší teroristický útok v dějinách? Tanky projíždějící tajně kolem města. Odpálení a následné zničení jaderné rakety. Telefonáty jakéhosi vládního zřízence, který lidi ujišťuje, že vláda má vše pod kontrolou... Indicií je spousta, ale zjistit ze střípků informací, co se vlastně stalo, je těžké. Jisté je jen, že všude vládne chaos...

Zdálo se mi, že přes smrt několika desítek milionu lidí se obyvatelé Jericha přenesli poněkud lehce. Již v druhém díle seriálu se smějí a popíjejí v místním baru. Zpočátku jsem měl pocit, že sleduji rodinný seriál z prostředí amerického venkova, okořeněný špetkou amerikanismu. Děj se kupředu posunuje jen pomalu, přednost dostává řešení problémů typu „Eric opustil svou manželku“.

Ve městě však dochází požárům, rozšiřují se výtržnosti a loupeže, a postupně začíná jít do tuhého. Jericho se dostává do konfliktu s ozbrojeným gangem, starosta je nucen vyjednávat se zločinci. Blíží se zima, kterou bez elektřiny a s docházejícími zásobami paliva nebude jednoduché přežít.

Seriál konečně nabírá na obrátkách a děj se stupňuje. Diváky, které neodradí pomalý rozjezd, odměnili tvůrci dávkou napětí a akce, tu a tam se dokonce objeví nějaký ten nečekaný dějový zvrat.

Jericho - postavy Charaktery postav se vybarvují a zbavují se nálepky nemastných neslaných loutek s jednou či dvěma postřehnutelnými charakterovými vlastnostmi. Fanoušci Star Treku, Babylonu 5 či Battlestar Galacticy by jistě namítli, že hloubka postav zas tak slavná není. A měli by pravdu. Důkazem je snad i to, že smrt některé z hlavní postav mě nechávala relativně klidným, byť snaha podat ji co nejemotivněji je očividná. Tvůrcům se nepodařilo dosáhnout toho, aby si divák vytvořil k postavám citový vztah. Smutné též je, že některé postavy (jako třeba Gail Greenová) jsou pro samotný děj seriálu prakticky zbytečné.

Pokud jde o herecké obsazení, Jericho vykukuje z šedivého průměru pouze díky Skeetu Ulrichovi, známého z mystery seriálu Miracles.

Naopak silnou stránkou Jericha je hudba, která příjemně podkresluje především akční sekvence. Bohužel snaha dodat závěru epizody emoce pomocí písniček nepříjemně zavání Lostem.

Stejně tak epizoda popisující události těsně před výbuchem je až nápadně podobná obdobnému kousku, který můžeme najít v první sezóně Prison Breaku.

Technicky je seriál zvládnutý dobře a tvůrci si vystačili i s poměrně malým rozpočtem. Snad jen vizuální efekty nepatří mezi příliš povedené, v seriálu jich však moc není. Přestřelky jsou dynamické a za závěrečnou bitvu, jejíhož rozuzlení se dočkáme v příští sezóně, by se nemusel stydět lecjaký film.

Jericho - Jake Nedávno internetem proběhla zpráva o zrušení seriálu, fanouškům se však podařilo díky obrovské protestní akci seriál zachránit. Myslím, že to je dobře. Jericho možná není skvost, ale jeho příběh si nezaslouží zůstat nedovyprávěn.

Jericho tedy není nejlepší seriál na světě, avšak jistě si najde diváky, které dokáže zaujmout. Bohužel nemá depresivní atmosféru, kterou bych od seriálu, odehrávajícího se ve světě zdrceného zbraněmi hromadného ničení, očekával. Pokud se však tvůrci ze svých chyb poučí a další díly navážou na styl několika posledních epizod, může se z Jericha stát dobrý seriál.

Autoři se ještě budou mít co ohánět, aby se Jericho mezi ostatními seriály neztratilo. Vzhledem k neustálé hrozbě zrušení však doufám, že se scénáristé ujmou práce na nových dílech svědomitěji a nenechají Jericho padnout. Utnutých seriálu je již takhle dost.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: st 1. srpna 2007
přečteno: 4481x
komentáře: 1
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG