Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

Trekkies se ptají na Enteprise..., Braga odpovídá

út 21. srpna 2007      autor: Bedraz      přečteno: 2390x      komentáře: 0

Brannon Braga Minulý týden přinesl portál TrekMovie.com zprávu o vystoupení Brannona Bragy na conu v Las Vegas. Brannon byl poté ochoten odpovídat ještě na otázky položené v komentářích čtenáři portálu. 200 komentářu je trochu moc, ale vybrali jsme několik opravdu zajímavých. (Pozn. překl.: A my ze zajímavých vybrali ještě zajímavější.)

The Realist: Kam by podle Vás směřovala Enterprise, kdyby byla znovuobnovena pro 5. sezónu? A kam by došla při plných sedmi sezónách?
Brannon Braga: Kdyby Enterprise pokračovala, drželi bychom se jedinečného pohledu Mannyho Cota na tento seriál. Také bychom více prozkoumali časovou studenou válku až k jejímu závěru. Cítili jsme, že je mnoho trekovských příběhů, které mohla tato posádka vyprávět, a mrzelo nas předčasné ukončení. Manny a já o tom často mluvíme. Seriál se ve 3. a 4. sezóně opravdu rozjel.

Anthony Pascale: Nepokusil se Manny zakončit věci ohledně časové studené války na začátku 4. série?
Brannon Braga: Ukončili jsme ji nějak rychle hned na začátku čtvrté série, protože jsme tušili, že to bude poslední rok. Jinak bychom ji rozvedli více.

Cyrus: Jste autorem fakt dobrých scénářů, z nichž mnohé jsou nedoceněné, obzvláště ty pro Voyager psané s Joem Menoskym. (Proč vlastně Joe M. nikdy nepsal pro Enterprise, dokonce ani jako spisovatel na volné noze?) Jako producent série/tvůrce jste se však nerozhodl vždy dobře. Bylo by skvělé mít od počátku na place spolutvůrce/výkonného producenta jako Manny Coto. Prequelový seriál potřeboval velkého fanouška originální série.
Brannon Braga: Joe Menosky byl skvělý. Společně jsme napsali dle mého názoru některé z vůbec nejlepších epizod. Klidně si nesouhlaste, ale když kouknete na ty dvojepizody... fantastické věci. Joe pak přešel k Voyageru. Jako producent jsem udělal dobrá i špatná rozhodnutí. Snad více těch dobrých, což je samozřejmě otevřené k diskuzi, ale cítím se spokojený se svou kariérou u Star Treku; také však uznávám své chyby a přijímám kritiku. A vůbec - také bych si přál mít Mannyho Cota už od začátku!!

Dr. Image: Jedním z aspektů Enterprise, který mohl přispět k jeho pádu, je stejná stylizace jako předchozí Trek seriály- tj. styl hraní, kamera, osvětlení, hudba - hodně věcí se po letech už okoukalo. Myslím tím, že jsem očekával syrovou, nebezpečnou před-pikeovskou éru vesmíru. Místo toho jsme dostali jen jinou podobu TNG nebo VOY.
Brannon Braga: Možná jsme neposunuli “vzhled a dojem” Enterprise dostatečně daleko od jiných seriálů. Nechtěli jsme se odklonit PŘÍLIŠ od toho, co lidé milovali, takže chápete ten paradox. Rick a já jsme také měli za sebou studio, které vidina prequelu trochu znervózňovala.

Lope de Aguirre: Proč už jste se nepodílel na psaní filmů Star Trek IX + X?
Brannon Braga: Po Prvním kontaktu už jsem filmy nepsal, protože jsem pracoval na Voyageru a nemyslel jsem si, že bych odvedl dobrou práci u obou věcí. Napsat dva filmy s Ronem Moorem a zároveň točit TV seriál bylo prostě příliš. Rozhodl jsem se zaměřit na VOY a jsem tomu rád. Na svou práci v tomto seriálu jsem hrdý.

Bill Hunt: Uznávám, že nápad poslední epizody Enterprise byl motivován dobrými a upřímnými úmysly. Přinést uznání všem předchozím seriálům byla pěkná myšlenka a ukotvit legalnost Enterprise pomocí postav TNG, které na ně vzpomínají, mělo styl. Přesto mě však několik věcí frustrovalo:
1. Tripova smrt - ne ten nápad, ale způsob, jakým se to stalo.
2. Slabá citová reakce - vlastně jen Archer a T’Pol balí Tripovy věci, nikdo pro něj netruchlí.
3. Nevyřešení vztahu Tripa a T’Pol - nejvíce frustrující, protože jejich vztah byl jediný vývoj postav, ketrý jsme mohli vidět v druhé polovině seriálu.
4. Žádný proslov - nechat epizodu ukončit větou “End program” hned, jak chce Archer pronést projev při založení Federace, byl na fanoušky pěkný podvod.
5. Nesedí s epizodou The Pegasus - Riker a Troi v této epizodě prostě neodpovídají příběhu a tónu TNG.

Brannon Braga: Všechno je to platná kritika. Když jsme poslední epizodu psali, mysleli jsme, že bude skvělá. Ale byli jsme mimo. Rick Berman by se mnou možná nesouhlasil a za něj mluvit nechci, ale věřím, že příběh byl spletitý a nezprostředkoval všechny emoce, které jsme chtěli. Vězte, že jsme chtěli to nejlepší. Dál jsem to té epizody duši, což to asi dělá ještě tragičtějším, že se nevyvedla.

Josh T.: Jako velmi otevřený odpůrce nové éry Star Treku, který má opravdu hodně otázek na Brannona Bragu, Ricka Bermana, Sherry Lansing a spol., bych rád slyšel něco o smrti Jamese T. Kirka, protože je možno diskutovat o tom, že to byl počátek úpadku Star Treku v mnoha ohledech, komerčně, koncepčně, peněžně i u kritiky. Je možné tomu dodat nějaké osobní dojmy? Jak k tomu rozhodnutí došlo, bylo jasno od počátku, nebo to byl dlouhý proces? Napadlo někoho použít Kirka stejným způsobem jako Scottyho? A jak se stavíte k znovuoživení Kirka?
Brannon Braga: Rozhodnutí “zabít Kirka" bylo komplexním rozhodnutím mnoha lidí, včetně samotného Shatnera, který byl silně angažován v procesu vzniku scénáře. Nevím, kde se ten nápad objevil poprvé, ale všichni souhlasili. Zdálo se to jako dobrý způsob "předání kormidla" a definitivní rozlučka s Shatnerovou postavou. Ale nepolemizuju s tím, že tento způsob smrti byl ohromující. Prostě si poslechněte můj a Moorův komentář na DVD.
Nesouhlasím však s tím, že Kirkova "smrt" znamela konec fenoménu. Star Trek: První kontakt se stal nejúspěšnějším Trek filmem vůbec a měl skvělé kritiky. TV seriálům se také dařilo.
Návrat Kirka z hrobu? Jo, sakra! Dokonce jsem si pohrával s takovým příběhem ve Voyageru. Byla tam i klingonská obdoba únosu moderní podoby 747 (a nějaké to cestování časem, jasně). Nikdy jsem ji ale nenapsal.
Je to sci-fi. Všechno je možné.

Zdroj: Trekmovie.com
kapitán Bedraz
autor: Bedraz
vydáno: út 21. srpna 2007
přečteno: 2390x
komentáře: 0
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG