Toto je archiv českého Star Trek portálu Trekkies.cz, který není od ledna 2021 aktualizován a je přístupný pouze ke čtení. Pokračujte prosím na novou verzi webu Trekkies.cz.

5ive Days to Midnight - boj s osudem

ne 9. září 2007      autor: Pike      přečteno: 5492x      komentáře: 2

5ive days to Midnight 1 Představte si, že byste nalezli ústřižek z novin, podle kterých za několik dní zemřete. Většina z nás by to pravděpodobně považovala za špatný žert. Ale co kdyby se věci kolem vás začaly dít přesně tak, jak v onom ústřižku bylo popsáno? Bojovali byste, snažili se utéci smrti, nebo se s ní prostě smířili? A máte vůbec šanci změnit to, co se má stát? Podívejme se na příběh J. T. Neumeyera a na jeho strhující boj s vlastním osudem.

5ive days to Midnight 2 Na první pohled je J. T. Neumeyer obyčejný vysokoškolský profesor. V den narozenin jeho dcery Jessie však u hrobu své ženy nalezne záhadný kufřík. Po jeho otevření jej vyděsí fotografie jeho samého s prostřeleným čelem a novinový článek, podle kterého má za pět dní zemřít. Dále v něm objeví policejní zprávu se seznamem podezřelých, mezi nimiž figuruje jeho přítelkyni Claudia, student Carl, jeho švagr a jakýsi cizinec jménem Roy Bremer a jménem detektiva, který má v budoucnu jeho vraždu vyšetřovat.

5ive days to Midnight 3 Vše považuje za krutý žert a podezřívá z něj Carla. Jak ale se osudný den blíží, vše kolem J. T. se děje přesně tak, jak je popsáno v listinách z kufříku. A profesor si s hrůzou uvědomuje, že zpráva o jeho smrti je pravdivá.

Začíná zoufalý boj nejen s osudem, ale také s časem, kterého nemilosrdně ubývá...

Zápletka pětidílné minisérie vypadá komorně. Popisuje boj jednoho člověka se smrtí, což je protiklad k tomu, jakým směrem se ubírají nejnovější počiny s označením sci-fi. To však neznamená, že vám při sledování 5ive Days to Midnight nebude běhat mráz po zádech. Zcela jistě vás nenechá chladnými.

5ive days to Midnight 4 Dramatický příběh má několik nečekaných zvratů, díky nimž snad tvůrcům odpustíte i nějaké to klišé, jež se na obrazovce párkrát mihne. Některé události v příběhu bych označil za předvídatelné, nemohu však říci, že by mi to zážitek ze sledování nějak pokazilo.

5ive days to Midnight 5 Hlavní role se zhostil držitel Oscara Timothy Hutton a nelze než konstatovat, že odvedl skvělou práci. Herecky však nezaostával nikdo z představitelů hlavních rolí. Claudii, profesorovu přítelkyni, si zahrála Kari Matchett, známá především divákům Invaze. Zde však projevila svůj herecký talent výrazněji než právě v Invazi. Jako fanoušek Star Treku nesmím zapomenout zmínit Nicole deBoer, přestože její role nebyla nikterak výrazná. Někteří zřejmě poznali i Anguse Macfadyena z Miracles. Pokud jde o desetiletou Gage Golightly, jsem přesvědčen, že s touto mladou a nadanou herečkou se ještě nejednou setkáme.

Při sledování vás bude doprovázet nádherná hudba, která skvěle podkresluje děj. Snad jen úvodní skladba mohla být více melodická. Zajímavá je i práce s kamerou, kde tvůrci v některých sekvencích použili „trhané“ záběry.

5ive days to Midnight 6 Minisérie 5ive Days to Midnight je rozhodně zajímavým počinem, který stojí za zhlédnutí. A nemusíte být přímo fanouškem science fiction, aby vás jeho příběh zaujal - dílo je skvělou kombinací sci-fi, mystery a thrilleru, lehce dochucenou detektivní atmosférou. Kombinací, která se opravdu vydařila. Nezbývá než přát si více počinů, které dokážou na několik hodin člověka přitáhnout k obrazovce či monitoru.

poručík Pike
autor: Pike
vydáno: ne 9. září 2007
přečteno: 5492x
komentáře: 2
Facebook Twitter Google+

Star Trek and all related properties are Registered Trademarks of Paramount Pictures, registered by United States Patent and Trademark Office. All rights reserved. THESE PAGES ARE NOT OFFICIAL!

Internetový portál Trekkies.cz je vytvářen a spravován klubem a dalšími redaktory. Je postaven na základech redakčního systému phpRS.

© 2005, Trekkies: TNG